Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2019 r.
18:50

Co dalej w sprawie Al. Racławickich? "Zadanie będzie realizowane, jest tylko odroczone w czasie"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
16 49 A A

W czwartek oficjalnie unieważniony został miejski przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Ratusz zapowiada, że za ponowne poszukiwania wykonawcy robót weźmie się jesienią

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Zadanie będzie realizowane, jest tylko odroczone w czasie – informuje Irena Szumlak, skarbnik miasta. Na wczorajszym posiedzeniu radni usłyszeli jasną deklarację, że miasto nie rezygnuje z tej inwestycji. – Będziemy ogłaszać ponowny przetarg – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Myślę, że w listopadzie byłoby to realne.

Do listopada prezydent chce uzyskać pewność, że miejski budżet udźwignie jednocześnie przebudowę Al. Racławickich i budowę nowego dworca autobusowego między Gazową a Młyńską. Według Ratusza ważniejszy jest dworzec, będący najdroższą pozycją w programie miejskich inwestycji Lublina dotowanych przez Unii Europejską. – Od tej inwestycji zależy powodzenie programu – mówi Szymczyk.

Koszty budowy dworca są jeszcze zagadką. – Do końca czerwca powinniśmy mieć kosztorysy – mówi zastępca prezydenta, ale spodziewa się, że będzie to bardzo droga inwestycja. – Potrzeby finansowe mogą być znaczące – stwierdza Szymczyk. Sam prezydent mówi nawet o 300 mln zł i ma nadzieję na 100 mln unijnej dotacji. To, jak duże w porównaniu z kosztami może być unijne wsparcie, ma być wiadomo dopiero jesienią.

Do jesieni władze miasta obiecują też zweryfikować projekt przebudowy pod kątem wycinki drzew. – Rozmawiamy o możliwości przesadzenia pewnych drzew – stwierdza zastępca prezydenta.

To właśnie przewidziana w projekcie wycinka budzi najwięcej kontrowersji. Projekt zakłada, że wzdłuż Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego usuniętych ma być ponad 200 drzew, z czego około 130, według prezydenta, można będzie przesadzić.

– Do usunięcia fizycznego byłoby około 90 – stwierdza Krzysztof Żuk. Przeciwnicy wycinek, którzy w środę demonstrowali na jednym z drzew przekonują, że także 90 drzew do usunięcia to zbyt wiele i deklarują, że w razie wycinki gotowi są bronić zieleni własnym ciałem.

Protest przeciwko wycince drzew z Al. Racławickich w Lublinie

e-Wydanie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 30 maja 2019 o 19:38
+23
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
remontujmy / 30 maja 2019 o 19:11
+23
Usunąć te najbardziej kolidujące z przebudową drzewa, resztę zostawić i jedziemy z tematem
Avatar
ago / 30 maja 2019 o 19:42
+21
Zuk jezeli chodzi o zielen mysli jak typowy PiSowiec.
 Sęk w tym, że PiSowiec wycinałby bez żadnego sensownego powodu(patrz: Lex Szyszko i Lex Deweloper). Tutaj chodzi o bardzo potrzebną przebudowę kilku ulic oraz skrzyżowań które się w ich ciągu znajdują.
Avatar
lubelak z czubów / 30 maja 2019 o 19:15
+21
nic  nie budować, pisiorki porozdziawiają gięby na pińcet i będzie dobrobyt :)
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 19:05
+21
"Zadanie będzie realizowane" I bardzo dobrze!
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 19:39
+19
przeciwnicy niech lepiej powiedzą z czego mamy zrezygnować w imię ochrony drzew, z buspasów czy ścieżek rowerowych? a może chodników? jak ten nieszczęsny Lublin ma być dogodnym miejscem do życia jeśli tu nic nie można spokojnie przebudować? raz posadzone drzewo choćby było posadzone w czasach gdy samochodów było 5x mniej, musi rosnąć póki komuś na łeb albo dach samochodu nie spadnie i pod żadnym pozorem nie można go ruszyć
Avatar
charakterystyczny i bełkotliwy hejt / 30 maja 2019 o 19:44
+17
tylko głupi albo niewidomy nie dostrzeże, że pod artykułami o Racławickich dodają hurtowo komentarze te same wynajęte przez pis trolle
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 22:24
+16
nie rozumiem tego jazgotu, przecież przebudowa Racławickich w proponowanym kształcie wychodzi na przeciw oczekiwaniom przede wszystkim rowerzystów i tych którzy poruszają się komunikacją miejską, samochody osobowe stracą po jednym pasie w każdą stronę a dostaną w zamian jedynie lewo i prawoskręty na skrzyżowaniach, nic więcej, co wam więc nie pasuje malkontenci? że wytną parę drzew i posadzą w innym miejscu? no błagam.. kiedy należy krytykować to należy to robić ale krytyka dla samej krytyki w imię jakichś wydumanych ekologicznych hasełek jest idiotyczna i niczemu nie służy
nie rozumiem tego jazgotu, przecież przebudowa Racławickich w proponowanym kształcie wychodzi na przeciw oczekiwaniom przede wszystkim rowerzystów i tych którzy poruszają się komunikacją miejską, samochody osobowe stracą po jednym pasie w każdą stronę a dostaną w zamian jedynie lewo i prawoskręty na skrzyżowaniach, nic więcej, co wam więc nie pasuje malkontenci? że wytną parę drzew i posadzą w innym miejscu? no błagam.. kiedy należy krytykować to należy to robić ale krytyka dla samej krytyki w imię jakichś wydumanych ekologicznych hasełek je... rozwiń
Avatar
uwaga troll / 30 maja 2019 o 19:10
+15
Jeżeli się wytnie drzewa i zerwie nawierzchnię, to da się tu pobudować 20 wieżowców. A wtedy owad zafunduje referendum z kasy zadłużonego miasta a deweloper wybuduje park 3 x 2 metry na ulicy Grodzkiej.
 Powtarzasz się kaczy podnóżku. Zmień płytę bo wieje nudą.
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 19:09
+15
nie wolno się dać terroryzować zielonym świrom bo zrobią z miasta skansen w którym nie będzie żadnych inwestycji i remontów
Avatar
to moja droga do pracy i .... ! / 15 lipca 2019 o 09:58
+2
Niestety ale te gadki o przyrodzie to chyba im Abramowicka wystawiła ! Przecież tamte drzewa w większości trzeba wyciąć i spalić poza miastem bo to śmiecie drzewne ! Jeżeli ktoś uważa topolę za drzewo to albo jest głupi albo wyrwał się z abramówka ! To śmieć groźny, pylący, z odpadającymi gałęziami 12 miesięcy w roku ! Korzenie tego paskudztwa zniszczyły okoliczne chodniki i otoczenie ! Zaśmiecają wszystko a ten kto to broni jest zwykłym kanalią ! von
Avatar
marta / 1 czerwca 2019 o 00:13
+3
przeciwnicy niech lepiej powiedzą z czego mamy zrezygnować w imię ochrony drzew, z buspasów czy ścieżek rowerowych? a może chodników? jak ten nieszczęsny Lublin ma być dogodnym miejscem do życia jeśli tu nic nie można spokojnie przebudować? raz posadzone drzewo choćby było posadzone w czasach gdy samochodów było 5x mniej, musi rosnąć póki komuś na łeb albo dach samochodu nie spadnie i pod żadnym pozorem nie można go ruszyć
dziwne... żaden obrońca drzew nie skomentuje ani nie odpowie?
dla mnie 'dogodnym miejscem do życia' jest miasto, które nie służy zaspokajaniu potrzeb jedynie zmotoryzowanej części mieszkańców. To miasto z dobrą komunikacją publiczną, z dobrze rozwinięta siecią ścieżek rowerowych, z chodników które od ulicy oddziela szpaler z żywopłotu i drzew, to miasto atrakcyjne turystycznie, w którym można uczyć się i pracować. Jeżeli takie miasto jest dla kogś zaściankiem to niech mi powie czym jest dla niego np. Amsterdam gdzie 70% kierowców w centrum miasta to rowerzyści!!
dla mnie 'dogodnym miejscem do życia' jest miasto, które nie służy zaspokajaniu potrzeb jedynie zmotoryzowanej części mieszkańców. To miasto z dobrą komunikacją publiczną, z dobrze rozwinięta siecią ścieżek rowerowych, z chodników które od ulicy oddziela szpaler z żywopłotu i drzew, to miasto atrakcyjne turystycznie, w którym można uczyć się i pracować. Jeżeli takie miasto jest dla kogś zaściankiem to niech mi powie czym jest dla niego np. Amsterdam gdzie 70% kierowców w centrum miasta to rowerzyści!! rozwiń
Avatar
Gość / 31 maja 2019 o 13:14
+3
petycjeonline.com/nie_dla_wycinki_drzew_w_lublinie
Avatar
Gość / 31 maja 2019 o 00:12
-13
Odroczyc aż prezydenciunio odejdzie z urzędu,a nowy będzie człowiekiem wrażliwym na przyrodę,a nie na beton i układy z deweloperami.
Avatar
Podpis / 30 maja 2019 o 23:24
-7
Ekipa zuka ruszyla z minusami. Jestescie tacy sami jak PiS.
Avatar
ddt / 30 maja 2019 o 22:27
-10
Ale tam musi być kasa do wzięcia, że dewolocwaniacy i Zuniopoplecznicy zatrudnili tylu trolów.
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 22:24
+16
nie rozumiem tego jazgotu, przecież przebudowa Racławickich w proponowanym kształcie wychodzi na przeciw oczekiwaniom przede wszystkim rowerzystów i tych którzy poruszają się komunikacją miejską, samochody osobowe stracą po jednym pasie w każdą stronę a dostaną w zamian jedynie lewo i prawoskręty na skrzyżowaniach, nic więcej, co wam więc nie pasuje malkontenci? że wytną parę drzew i posadzą w innym miejscu? no błagam.. kiedy należy krytykować to należy to robić ale krytyka dla samej krytyki w imię jakichś wydumanych ekologicznych hasełek jest idiotyczna i niczemu nie służy
nie rozumiem tego jazgotu, przecież przebudowa Racławickich w proponowanym kształcie wychodzi na przeciw oczekiwaniom przede wszystkim rowerzystów i tych którzy poruszają się komunikacją miejską, samochody osobowe stracą po jednym pasie w każdą stronę a dostaną w zamian jedynie lewo i prawoskręty na skrzyżowaniach, nic więcej, co wam więc nie pasuje malkontenci? że wytną parę drzew i posadzą w innym miejscu? no błagam.. kiedy należy krytykować to należy to robić ale krytyka dla samej krytyki w imię jakichś wydumanych ekologicznych hasełek je... rozwiń
Avatar
KK / 30 maja 2019 o 22:10
+6
Patrząc na zamieszczone zdjęcie al. Racławickich pod nagłówkiem artykułu to coraz bardziej jestem utwierdzony w zdaniu, że al. Racławickim i ul. Lipowej jedynie co potrzeba to porządna wymiana zdezelowanej i pofałdowanej nawierzchni i to wszystko, bujna roślinność, w tym drzewa dają tym miejscom uroku i cienia oraz są naturalnym filtratorem powietrza z nadmiaru CO2. Pozbawiając al. Racławickich i ul. Lipowej drzew tym samym nie tylko sprawimy, że ich wygląd zleje się z takimi miejscami jak CSK, plac Kaczyńskiego i plac Litewski i dominująca przestrzeń szaro-buro-asfaltowa będzie jeszcze większa ale problem smogu zwiększy się. Faktycznie najlepiej póki co skupić się na Dworcu Metropolitarnym zrzeszającym wiele środków transportu - ta inwestycja powinna być priorytetem, tym bardziej że okolice dworca PKP są strasznie zaniedbane i wciąż trąci tam postkomuną. Przebudowa al. Racławickich i Lipowej to newralgiczne przedsięwzięcie, trudne w realizacji, miejmy nadzieję, że jakoś uda się wypracować zdrowy kompromis.
 Jak dotąd niewycięte drzewa nie zlikwidowały smogu i jesli bedzie ich o kilkadziesiąt mniej to nic nie zmieni w kwesti smogu. Smog to dym z kominów domów, smog to nadmierna ilośc samochodów zwłaszcza kopcących diesli w mieście, smog to pył unoszony przez samochody wszystkie. Kilkadziesiąt drzew nic nie znaczy w kwesti smogu zwłaszcza zimą. Trzeba ograniczyć ruch w mieście i temu mają słuzyć buspasy i pozostawienie tylko jednego dla pozostałych samochodów. Wg mnie mozna zrezygnować z lewoskrętów albo znacznie je skrócić. Przebudowa ma słuzyć mieszkańcom tzn przyczynic się do lepszego powietrza =mniej samochodów, wiecej miejsca dla mpk dla pieszych i rowerzystów. Przebudowa powinna spowodować wg mnie utrudnienia dla osobówek I ułatwienia dla MPK,bo tylko to moze przekierować ludzi do autobusów miejskich. Tak długo jak długo wygodnie będzie się jeżdziło osobówką po centrum nikt nie przesiadzie sie do pmk. Kierowców osobówek należy zachęcić do tego a jak nie poskutkuje to zmusić.
 Jak dotąd niewycięte drzewa nie zlikwidowały smogu i jesli bedzie ich o kilkadziesiąt mniej to nic nie zmieni w kwesti smogu. Smog to dym z kominów domów, smog to nadmierna ilośc samochodów zwłaszcza kopcących diesli w mieście, smog to pył unoszony przez samochody wszystkie. Kilkadziesiąt drzew nic nie znaczy w kwesti smogu zwłaszcza zimą. Trzeba ograniczyć ruch w mieście i temu mają słuzyć buspasy i pozostawienie tylko jednego dla pozostałych samochodów. Wg mnie mozna zrezygnować z lewoskrętów albo znacznie je skrócić. Przeb... rozwiń
Avatar
Ponury / 30 maja 2019 o 22:02
-8
Jeżeli się wytnie drzewa i zerwie nawierzchnię, to da się tu pobudować 20 wieżowców. A wtedy owad zafunduje referendum z kasy zadłużonego miasta a deweloper wybuduje park 3 x 2 metry na ulicy Grodzkiej.
Nie śmiejcie się, w Lublinie wszystko jest możliwe.
 
Avatar
trudne pytania / 30 maja 2019 o 21:57
+12
przeciwnicy niech lepiej powiedzą z czego mamy zrezygnować w imię ochrony drzew, z buspasów czy ścieżek rowerowych? a może chodników? jak ten nieszczęsny Lublin ma być dogodnym miejscem do życia jeśli tu nic nie można spokojnie przebudować? raz posadzone drzewo choćby było posadzone w czasach gdy samochodów było 5x mniej, musi rosnąć póki komuś na łeb albo dach samochodu nie spadnie i pod żadnym pozorem nie można go ruszyć
 dziwne... żaden obrońca drzew nie skomentuje ani nie odpowie?
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm startował w MŚ do 23 lat

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm startował w MŚ do 23 lat 0 0

Szymon Szymonowicz, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, sklasyfikowany został w światowym czempionacie na siódmym miejscu.

Wysypali tony piasku na rynku w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Wysypali tony piasku na rynku w Zamościu [zdjęcia] 0 0

6 grudnia powinno zacząć działać sztuczne lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu. Właśnie trwa jego montaż

Lubelscy posłowie podczas pierwszego posiedzenia Sejmu. „Jest pewna nutka żalu, że co to co za nami się skończyło”
Wideo
galeria
film

Lubelscy posłowie podczas pierwszego posiedzenia Sejmu. „Jest pewna nutka żalu, że co to co za nami się skończyło” 13 8

Z lubelskimi posłami rozmawialiśmy przed i w trakcie przerwy podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji.

Gala TFL 19 „Christmas Time” 21 grudnia w hali Globus

Gala TFL 19 „Christmas Time” 21 grudnia w hali Globus 0 0

MMA 21 grudnia w lubelskiej hali Globus odbędzie się gala TFL 19 „Christmas Time”. W klatce pojawią się m.in. Hubert „Maupa” Szymajda

Duże emocje na komisji rady gminy w sprawie nowego stadionu w Gołębiu
galeria

Duże emocje na komisji rady gminy w sprawie nowego stadionu w Gołębiu 0 0

Dzię-ku-jemy! - skandowali kibice Hetmana Gołąb, którzy z uśmiechami na twarzach opuszczali wtorkowe posiedzenie komisji budżetowej w Urzędzie Gminy Puławy. Radni po długiej, emocjonującej dyskusji, wbrew sugestiom urzędników, zagłosowali za dofinansowaniem stadionu.

Projekt LPNT pod lupą CBA. Trzy osoby zatrzymane

Projekt LPNT pod lupą CBA. Trzy osoby zatrzymane 0 0

Trzy osoby związane z projektem szkoleniowym realizowanym przez Lubelski Park Naukowo-Technologiczny zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sprawę dotyczącą wyłudzenia co najmniej 200 tys. zł zajmie się Prokuratura Okręgowa w Zamościu

No go area. Wikipedia ostrzega: Lubelskie to miejsce niebezpieczne dla osób LGBT

No go area. Wikipedia ostrzega: Lubelskie to miejsce niebezpieczne dla osób LGBT 228 39

Według angielskiej wersji portalu Wikipedia, w Polsce istnieją tzw. no-go-area, czyli obszary, gdzie określonym grupom osób grozi poważne niebezpieczeństwo. Według encyklopedii internetowej strefa ta obejmuje również województwo lubelskie, a zagrożone miałyby być osoby LGBT.

Happysad wystąpi w klubie Graffiti w Lublinie
15 listopada 2019, 18:00

Happysad wystąpi w klubie Graffiti w Lublinie 0 0

W ramach trasy koncertowej "18+ Tour" już 15 listopada do Lublina przyjedzie jeden z najpopularniejszych współczesnych zespołów rockowych w kraj - Happysad. Formacja wystąpi w piątek o godz. 18 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13).

Alpaca Alfachem – Espo Pszczółka II 50:40, wyniki drugiej kolejki rozgrywek LNBA

Alpaca Alfachem – Espo Pszczółka II 50:40, wyniki drugiej kolejki rozgrywek LNBA 0 0

Espo Pszczółka II z kolejną porażką. Tym razem lepsza od beniaminka okazała się Alpaca Alfachem

Z dwoma promilami przez centrum Lublina. 19-latka nagrał monitoring
film

Z dwoma promilami przez centrum Lublina. 19-latka nagrał monitoring 0 0

Dwa promile alkoholu miał 19-letni kierowca mazdy. Jazdę mieszkańca Lublina nagrały kamery miejskiego monitoringu

Chełm: 3-latek spadł z trampoliny w parku zabaw. Sprawę bada policja

Chełm: 3-latek spadł z trampoliny w parku zabaw. Sprawę bada policja 3 1

Dziecko spadło z trampoliny w parku zabaw w Chełmie. Policja sprawdzi, czy urządzenie było sprawne

Poznaj 5 sprawdzonych pomysłów na niebanalne prezenty świąteczne!

Poznaj 5 sprawdzonych pomysłów na niebanalne prezenty świąteczne! 0 1

Ostatnie dwa miesiące roku to czas, w którym intensywnie zaczynamy myśleć o kupowaniu prezentów mikołajkowych i świątecznych. Okazji do zakupów jest wiele, począwszy od Black Friday i Cyber Monday, przez przedświąteczne promocje, aż po Boxing Day - w wersji dla spóźnialskich. Na jakie prezenty warto postawić w tym roku?

Poszukiwacze skarbów wyruszyli nad Morze Karaibskie. Wśród nich jest lublinianin

Poszukiwacze skarbów wyruszyli nad Morze Karaibskie. Wśród nich jest lublinianin 5 3

Na celowniku: zatopione statki i okręty spoczywające na dnie Morza Karaibskiego. Robert Kmieć, lubelski eksplorator, szuka pirackich skarbów na Dominice. Pomaga mu w tym najnowsza technika

Jak poradzić sobie z nadmiernym apetytem? Kilka ciekawych porad

Jak poradzić sobie z nadmiernym apetytem? Kilka ciekawych porad 0 0

Żyjemy w czasach, w których półki w sklepach uginają się od gotowych smakołyków. Stres, smutek lub nadmiar czasu, nuda, depresja może nas doprowadzić do przejadania się. Latami hodowane złe nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości, chorób a także... niedożywienia. Okazuje się, że jedząc dużo niezdrowych rzeczy możemy być niedożywieni.

Policjant dał prowadzić pijanemu mężczyźnie z zakazem sądowym

Policjant dał prowadzić pijanemu mężczyźnie z zakazem sądowym 5 16

Puławska drogówka zaalarmowana przez innych kierowców, zatrzymała do kontroli samochód, którym kierował pijany mężczyzna. Na tylnej kanapie siedział właściciel auta - funkcjonariusz policji z posterunku w Kazimierzu Dolnym. Też był pijany