Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 kwietnia 2020 r.
17:12

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim

Autor: Zdjęcie autora jsz
36 9 A A

W sobotę i niedzielę policjanci w całym regionie wystawili blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń dotyczących gromadzenia się i przemieszczania w miejscach publicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mundurowi sporządzili też 41 wniosków o ukarania. Sądy mogą w tych przypadkach wymierzać grzywny w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł. Policjanci wręczali mandaty m.in. za gromadzenie się na placach zabaw, grupowe picie piwa przed sklepem czy wycieczki nad jeziora. Do takich przypadków dochodziło np. w okolicach Łęcznej. W powiecie krasnostawskim większość kar dotyczyła łamania zakazu poruszania się na terenach rekreacyjnych i gromadzenia się. Do niecodziennej interwencji doszło w Kraśniku.

– W sobotę wieczorem z policjantami skontaktowali się rodzice 17-latka. Poinformowali, że ich syn wyszedł z domu bez ich zgody – mówi podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik lubelskiej policji. – Sprawa zostanie skierowana do sądu dla nieletnich.

W Łukowie policjanci czworo młodych ludzi, podróżujących jednym samochodem. Zatrzymani przyznali, że wyruszyli w miasto z nudów. W Kijowcu, niedaleko Terespola kolejna grupa urządziła sobie spotkanie przy grillu. Wszyscy dostali mandaty.

– W większości przypadków to młodzi ludzie nie stosują się do przepisów – dodaje Renata Laszczka-Rusek.

Mundurowi przypominają, że w myśl nowych przepisów nie można wychodzić z domu z wyjątkiem dojazdu do pracy oraz wolontariatu. Dozwolone jest również wychodzenie związane z „załatwianiem spraw niezbędnych do życia codziennego”.

Chodzi np. konieczne zakupy, wykupienie lekarstw, wizytę u lekarza, opiekę nad bliskimi czy wyprowadzenie psa. Pojęcie „spraw niezbędnych do życia codziennego” jest jednak na tyle szerokie, że policjanci patrolujący ulice sami różnie interpretują te przepisy. Jeśli nie dostaniemy mandatu od mundurowego w centrum miasta, to możemy go dostać od innego policjanta kilka ulic dalej.

– Wszystko zależy od okoliczności – wyjaśnia Renata Laszczka-Rusek. – Krótki spacer jest dozwolony, natomiast bieganie po ulicach niekoniecznie. Może krótka przebieżka wokół bloku. Każdy patrol, który będzie taką osobę legitymował zapyta o wyjaśnienia i podejdzie do sprawy indywidualnie.

Kar mogą się spodziewać nie tylko biegacze, ale i rowerzyści, którzy wybiorą się na przejażdżkę.

– Można jeździć rowerem do pracy lub np. po zakupy – dodaje Renata Laszczka-Rusek.

Obostrzenia dotyczą również poruszania się po terenach rekreacyjnych. W Lublinie dotyczy to m.in. Zalewu Zemborzyckiego czy wąwozu w dzielnicy LSM - wynika z informacji przekazanej nam przez Wydział Prewencji KWP w Lublinie.

– Zakaz dotyczy parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz ogródków jordanowskich. Obejmuje również plaże, miejsca rekreacyjne, jakimi są zalew czy wąwóz – czytamy w stanowisku KWP. – Można oczywiście przechodzić przez wąwóz, jeśli np. idziemy do pracy, do sklepu, do apteki, jeśli jest to najbliższa droga np. na przystanek – dodają policjanci.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
konserwatysta / 6 kwietnia 2020 r. o 17:57
+62
Dopóki nie ma ogłoszonego stanu nadzwyczajnego (a wiemy, że go nie będzie bo to kosztowałoby budżet pierdyliard złotych rekompensat za zamknięte firmy) wszystkie te mandaty są nałożone bezprawnie. Nie można ograniczać praw konstytucyjnych rozporządzeniami.
Avatar
andrewss515 / 6 kwietnia 2020 r. o 17:42
+37
najpierw doprowadzili do rozpowszechnienia wirusa, a teraz restrykcje ; wybieram wirusa nie Nowogrodzką trudno to może przeżyję ; dogadani przy okrągłym stolcu ; z bandytą i złodziejem da się współistnieć? o ile w tych fundacjach instytucjach finansowanych z budżetu państwa lub spółek są przerosty zatrudnienia 50, 70, 90 procent? to pseudo szkolnictwo - naprawdę paśniki dla bolszewii ; ile musi być drzew, by uznać, że to już las, a nie zwykły zagajnik? Dlaczego spacer w lesie nienależącym do Lasów Państwowych nie jest już niebezpieczny? Czy jak idę drogą wzdłuż lasu, to już łamię zakaz? I właściwie od czego zależy wysokość mandatu? Skoro nie ma jak pomóc przedsiębiorcom, to czas wreszcie wprowadzić zakaz bankrutowania i utraty płynności finansowej. Albo jeszcze lepiej, wprowadźmy zakaz zarażania się koronawirusem pod groźbą wysokiej kary! zamień sytuację złą na tragiczną ; hmmm jaki mandat za nakasłaj na nadzorcę swego ; kto ma las prywatny i udostępni?
najpierw doprowadzili do rozpowszechnienia wirusa, a teraz restrykcje ; wybieram wirusa nie Nowogrodzką trudno to może przeżyję ; dogadani przy okrągłym stolcu ; z bandytą i złodziejem da się współistnieć? o ile w tych fundacjach instytucjach finansowanych z budżetu państwa lub spółek są przerosty zatrudnienia 50, 70, 90 procent? to pseudo szkolnictwo - naprawdę paśniki dla bolszewii ; ile musi być drzew, by uznać, że to już las, a nie zwykły zagajnik? Dlaczego spacer w lesie nienależącym do Lasów Państwowych nie jest już niebezpieczny? Cz... rozwiń
Avatar
PannaAnnaa / 7 kwietnia 2020 r. o 08:38
+35
A czemu osoby patrolujące ulice nie zachowują od siebie odstępu 2 m? :)
Avatar
oi. / 6 kwietnia 2020 r. o 20:47
+33
I właśnie przez takie podejście władza robi co chce... obywatel w polsce jest zastraszony, boi się sądu i walki o swoje... woli zapłacić kilkaset zł mandatu i być grzecznym barankiem...
Avatar
oi. / 6 kwietnia 2020 r. o 18:09
+25
Nieznajomosc prawa szkodzi... nie przyjmujcie tych mandatów. Niech kierują sprawy do sądu... te mandaty nie mają mocy...
Avatar
Komentator / 7 kwietnia 2020 r. o 12:48
+20
Ta pani Policjantka wygląda jakby dziecko ubrali w za duży mundur... dobrze że się nie zaplątała w nogawkach...
Avatar
Japolan / 7 kwietnia 2020 r. o 01:59
+17
Nawet podczas okupacji niemieckiej oraz zaborów wolno było przebywać w lesie (za wyjątkiem działalności partyzanckiej). Kim są naprawdę? Władzami polskimi, czy antypolskimi zaborcami lub okupantami???
Avatar
wiesniak / 7 kwietnia 2020 r. o 06:37
+13
można wszystko te ograniczenie są niezgodne z konstytucją, a to że Ciarka sobie mówi, niech się wali, sami sobie we Wrocławiu zrobili pokazówkę na 100 osób
Avatar
and / 6 kwietnia 2020 r. o 18:42
+11
Proszę bardzo sądźcie się z policją, życzę powodzenia sam jestem takim przykładem zamiast mandatu za 300 zł pomimo naprawdę dobrych argumentów i braku dowodów ze strony przedstawicieli władzy zostałem ukarany grzywną 1250 zł bo tyle kosztował biegły włączony do sprawy przez sędzinę i to za ksero kilku stron instrukcji obsługi video rejestratora. Nie liczcie na jakąkolwiek przychylność sądu, zastanówcie się czy stać was na adwokata za 2, 5 tys wzwyż niezależnie od tego czy sprawa będzie wygrana czy też nie płatne z góry. Mądrali jest tu wielu ale odważnych będzie garstka zresztą jestem za tym aby większość siedziała w domach a ludzie wychodzili tylko do pracy i raz w tygodniu do sklepu, pomijając oczywiście sprawy typu lekarz itp.
Proszę bardzo sądźcie się z policją, życzę powodzenia sam jestem takim przykładem zamiast mandatu za 300 zł pomimo naprawdę dobrych argumentów i braku dowodów ze strony przedstawicieli władzy zostałem ukarany grzywną 1250 zł bo tyle kosztował biegły włączony do sprawy przez sędzinę i to za ksero kilku stron instrukcji obsługi video rejestratora. Nie liczcie na jakąkolwiek przychylność sądu, zastanówcie się czy stać was na adwokata za 2, 5 tys wzwyż niezależnie od tego czy sprawa będzie wygrana czy też nie płatne z góry. Mądrali jest tu wielu... rozwiń
Avatar
Komentator / 7 kwietnia 2020 r. o 12:48
+20
Ta pani Policjantka wygląda jakby dziecko ubrali w za duży mundur... dobrze że się nie zaplątała w nogawkach...
Avatar
PannaAnnaa / 7 kwietnia 2020 r. o 08:38
+35
A czemu osoby patrolujące ulice nie zachowują od siebie odstępu 2 m? :)
Avatar
wiesniak / 7 kwietnia 2020 r. o 06:37
+13
można wszystko te ograniczenie są niezgodne z konstytucją, a to że Ciarka sobie mówi, niech się wali, sami sobie we Wrocławiu zrobili pokazówkę na 100 osób
Avatar
Japolan / 7 kwietnia 2020 r. o 01:59
+17
Nawet podczas okupacji niemieckiej oraz zaborów wolno było przebywać w lesie (za wyjątkiem działalności partyzanckiej). Kim są naprawdę? Władzami polskimi, czy antypolskimi zaborcami lub okupantami???
Avatar
oi. / 6 kwietnia 2020 r. o 20:47
+33
I właśnie przez takie podejście władza robi co chce... obywatel w polsce jest zastraszony, boi się sądu i walki o swoje... woli zapłacić kilkaset zł mandatu i być grzecznym barankiem...
Avatar
and / 6 kwietnia 2020 r. o 18:42
+11
Proszę bardzo sądźcie się z policją, życzę powodzenia sam jestem takim przykładem zamiast mandatu za 300 zł pomimo naprawdę dobrych argumentów i braku dowodów ze strony przedstawicieli władzy zostałem ukarany grzywną 1250 zł bo tyle kosztował biegły włączony do sprawy przez sędzinę i to za ksero kilku stron instrukcji obsługi video rejestratora. Nie liczcie na jakąkolwiek przychylność sądu, zastanówcie się czy stać was na adwokata za 2, 5 tys wzwyż niezależnie od tego czy sprawa będzie wygrana czy też nie płatne z góry. Mądrali jest tu wielu ale odważnych będzie garstka zresztą jestem za tym aby większość siedziała w domach a ludzie wychodzili tylko do pracy i raz w tygodniu do sklepu, pomijając oczywiście sprawy typu lekarz itp.
Proszę bardzo sądźcie się z policją, życzę powodzenia sam jestem takim przykładem zamiast mandatu za 300 zł pomimo naprawdę dobrych argumentów i braku dowodów ze strony przedstawicieli władzy zostałem ukarany grzywną 1250 zł bo tyle kosztował biegły włączony do sprawy przez sędzinę i to za ksero kilku stron instrukcji obsługi video rejestratora. Nie liczcie na jakąkolwiek przychylność sądu, zastanówcie się czy stać was na adwokata za 2, 5 tys wzwyż niezależnie od tego czy sprawa będzie wygrana czy też nie płatne z góry. Mądrali jest tu wielu... rozwiń
Avatar
oi. / 6 kwietnia 2020 r. o 18:09
+25
Nieznajomosc prawa szkodzi... nie przyjmujcie tych mandatów. Niech kierują sprawy do sądu... te mandaty nie mają mocy...
Avatar
konserwatysta / 6 kwietnia 2020 r. o 17:57
+62
Dopóki nie ma ogłoszonego stanu nadzwyczajnego (a wiemy, że go nie będzie bo to kosztowałoby budżet pierdyliard złotych rekompensat za zamknięte firmy) wszystkie te mandaty są nałożone bezprawnie. Nie można ograniczać praw konstytucyjnych rozporządzeniami.
Avatar
andrewss515 / 6 kwietnia 2020 r. o 17:42
+37
najpierw doprowadzili do rozpowszechnienia wirusa, a teraz restrykcje ; wybieram wirusa nie Nowogrodzką trudno to może przeżyję ; dogadani przy okrągłym stolcu ; z bandytą i złodziejem da się współistnieć? o ile w tych fundacjach instytucjach finansowanych z budżetu państwa lub spółek są przerosty zatrudnienia 50, 70, 90 procent? to pseudo szkolnictwo - naprawdę paśniki dla bolszewii ; ile musi być drzew, by uznać, że to już las, a nie zwykły zagajnik? Dlaczego spacer w lesie nienależącym do Lasów Państwowych nie jest już niebezpieczny? Czy jak idę drogą wzdłuż lasu, to już łamię zakaz? I właściwie od czego zależy wysokość mandatu? Skoro nie ma jak pomóc przedsiębiorcom, to czas wreszcie wprowadzić zakaz bankrutowania i utraty płynności finansowej. Albo jeszcze lepiej, wprowadźmy zakaz zarażania się koronawirusem pod groźbą wysokiej kary! zamień sytuację złą na tragiczną ; hmmm jaki mandat za nakasłaj na nadzorcę swego ; kto ma las prywatny i udostępni?
najpierw doprowadzili do rozpowszechnienia wirusa, a teraz restrykcje ; wybieram wirusa nie Nowogrodzką trudno to może przeżyję ; dogadani przy okrągłym stolcu ; z bandytą i złodziejem da się współistnieć? o ile w tych fundacjach instytucjach finansowanych z budżetu państwa lub spółek są przerosty zatrudnienia 50, 70, 90 procent? to pseudo szkolnictwo - naprawdę paśniki dla bolszewii ; ile musi być drzew, by uznać, że to już las, a nie zwykły zagajnik? Dlaczego spacer w lesie nienależącym do Lasów Państwowych nie jest już niebezpieczny? Cz... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!