Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2019 r.
15:35

Cyrk z żywymi zwierzętami wystąpi w Lublinie. Aktywiści krytykują, właściciel twierdzi, że mają opiekę lepszą „niż w niejednym zoo”

575 18 A A
Cyrki bez żywych zwierząt są możliwe. Na zdjęciu jeden z występów podczas Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie
Cyrki bez żywych zwierząt są możliwe. Na zdjęciu jeden z występów podczas Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

W sobotę w Lublinie wystąpi Cyrk Zalewski, a w nim żywe zwierzęta: kozy, wielbłądy, konie. Aktywiści na rzecz zwierząt apelują: „Mamy XXI wiek i powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego wciąż traktujemy zwierzęta przedmiotowo”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pytania od internautów o obecność zwierząt podczas lubelskiego występu pojawiły się w zapowiedzi wydarzeniu na Facebooku. Przedstawiciele cyrku przyznali, że: „będzie można podziwiać kózki, wielbłądy i konie”. Według nich „W aktywności fizycznej nie ma nic złego. Dotyczy to zarówno zwierząt, jak i ludzi. Regularny ruch przyczynia się do dobrej kondycji, dlatego cyrkowe zwierzęta żyją przeciętnie najdłużej”. Na zarzuty jednego z internautów o zniewolenie zwierząt, ripostują: „Rozumiem, że pana kot/pies też jest w niewoli i strasznie się z panem męczy?”. Po jakimś czasie wszystkie komentarze zniknęły. 

Właściciel Cyrku Zalewski był oburzony naszymi pytaniami. Zapewnia, że w jego cyrku nie ma żadnych egzotycznych zwierząt. Te, które są, mają opiekę lepszą „niż w niejednym zoo”, a na arenie wcale nie są wykorzystywane. Przypomina też, ze zakaz występów w mieście cyrku ze zwierzętami, jaki wprowadziła m.in. była prezydent Warszawy, został uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Władze Lublina już 3,5 roku temu zadeklarowały, że nie będą udostępniać miejskich nieruchomości cyrkom, w których występują żywe zwierzęta. O taki zakaz apelowali lubelscy ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Przekonywali, że wynajmując ziemię cyrkom miasto pośrednio zarabia na cierpieniu zwierząt.

O zakaz upominał się także miejski radny oraz miejski radny Michał Krawczyk (niedawno wybrany na posła). Ich apele poskutkowały tym, że zastępca prezydenta obiecał nie wpuszczać cyrków na tereny będące własnością miasta. Ratusz zapewnia, że ta deklaracja wciąż jest aktualna.

– Cyrk nie znajduje się na miejskim gruncie – stwierdza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Z założenia nie udostępniamy miejskich terenów na takie cele. Cyrkowcy nie są jednak skazani na korzystanie z miejskich gruntów, bo mogą się dogadywać z właścicielami prywatnych nieruchomości. Dość często korzystają z działek przy ul. Rusałka, które nie są własnością samorządu Lublina.

Teraz też cyrk ustawia się na działce prywatnej.

W 2016 roku Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! opublikowała raport „Cyrki ze zwierzętami w Polsce”. Została w nim umieszczona m.in. opinia dyrektor Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego dr Ewy Zgrabczyńskiej, która stwierdziła, że „warunki stworzone przez Cyrk Zalewski nie zapewniają zwierzętom minimalnych warunków utrzymania – stosownych do potrzeb ich biologii i należy jasno sformułować zarzut znęcania się nad zwierzętami, braku utrzymania reżimu sanitarnego i zadbania o właściwą kondycję zwierząt”.

– Raport pokazał, że w cyrkach brakuje wody, zwierzęta są chore, przebywają w nieodpowiednich pomieszczeniach. Wielbłądy z Cyrku Zalewski miały bardzo zaniedbane kopyta. Ukazał się cały katalog dolegliwości wynikających z długotrwałego przebywania w złych warunkach np. stereotypie – podsumowuje Paweł Frańczuk, działacz Fundacji Viva!

Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk w marcu 2015 roku potwierdził, że pokazy cyrkowe z wykorzystaniem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych i potencjalnie szkodliwe dla rozwoju dzieci.

– Mamy XXI wiek i powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego wciąż traktujemy zwierzęta przedmiotowo, mimo że wiemy, że czują ból i strach, są ze sobą zżyte, mają rodziny. Tymczasem są wykorzystywane przez cyrki dla ludzkiej rozrywki – mówi Olga Kisielewicz, koordynator Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego. Zwraca uwagę na problem traktowania dzikich zwierząt. – Cyrk to dla nich więzienie. Ostatnia sytuacja, która dotyczyła przewozu tygrysów z ZOO, pokazuje jak traktowane są zwierzęta – dodaje.

– Da się stworzyć ciekawy cyrk bez wykorzystywania zwierząt. Występy uatrakcyjniają np. akrobaci. W cyrkach zwierzęta są wożone z miejsca na miejsce i zmuszane do nienaturalnych zachowań. W środowisku naturalnym lew nie skacze przez płonące kółko, a niedźwiedź nie kręci hula-hop. Bardzo często wykorzystywane są też okrutne metody treningu – komentuje Angelika Trześniewska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Sonda: Czy w cyrkach powinny występować żywe zwierzęta?

Liczba głosów: 597
73.03%
Nie
26.97%
Tak
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 19:04
+13
Ci co zezwalają na zniewolenie zwierząt sami powinni zostać przetresowani!!! Niech zobaczą jaka to "przyjemność"
Avatar
Cyrkowiec / 8 listopada 2019 o 19:40
+8
Nie tak dawno w tym samym miejscu rozstawił się inny cyrk o nazwie "Safari". Cyrk ten miał także w programie zwierzęta: konie, wielbłądy, psy etc. i jakoś nikt o tym nie napisał artykułu! Gdzie wtedy byli obrońcy zwierząt ? Jestem przeciwny zwierzętom w cyrku, ale w tej chwili uważam, że jest to nagonka jedynie na wybrane cyrki. Bo co Zalewski znana marka to łatwiej na nich zbudować rozgłos ? Hipokryci gdzie byliście jak był inny cyrk ?
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 17:45
+6
Masa aktywistów na rzecz zwierząt, jak Sylwia Spurek, samemu nosi futra, skórzane buty czy paski.
Avatar
kiri / 8 listopada 2019 o 16:58
+4
A cyrkowcy? Czy li ludzie, którzy skaczą przez płonące kółka, "połykają' ogień, wykonują karkołomne ewolucje, ćwiczą codziennie po kilka godzin pod okiem TRENERÓW ( czyli TRESERÓW ), a sportowcy na parkurach z końmi "tresowanymi" godzinami, wreszcie LUDZIE - SPORTOWCY poddawani "tresurze" (trenerzy), a BOKS ??? LUDZI NIE BRONICIE PSEUDO -"OBROŃCY" zwierząt. WASZE KOTY i PSY PAŁASZUJĘ KONSERWY z " MIĘSKIEM " INNYCH ZWIERZĄT. OBŁUDNI są ci obrońcy zwierząt ! To wielomiliardowy RYNEK ZYSKÓW I lobbing hodowców i rozmnażaczy PSÓW, KOTÓW , producentów karmy, konserw, ciasteczek, ubranek, LEKÓW, to gabinety tysięcy weterynarzy, itd itp
A cyrkowcy? Czy li ludzie, którzy skaczą przez płonące kółka, "połykają' ogień, wykonują karkołomne ewolucje, ćwiczą codziennie po kilka godzin pod okiem TRENERÓW ( czyli TRESERÓW ), a sportowcy na parkurach z końmi "tresowanymi" godzinami, wreszcie LUDZIE - SPORTOWCY poddawani "tresurze" (trenerzy), a BOKS ??? LUDZI NIE BRONICIE PSEUDO -"OBROŃCY" zwierząt. WASZE KOTY i PSY PAŁASZUJĘ KONSERWY z " MIĘSKIEM " INNYCH ZWIERZĄT. OBŁUDNI są ci obrońcy zwierząt ! To wielomiliardowy RYNEK ZYSKÓW I lo... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 16:00
+4
A gdzie byli aktywiści jak tygrysy stały na granicy??!!!
Avatar
Japolan / 8 listopada 2019 o 21:12
+3
Tradycyjny cyrk im przeszkadza - za to pasuje im "Cavalliada" (czyli tresura konii).
Avatar
Nie / 8 listopada 2019 o 16:53
0
Jestem na NIE. Skoro we Wrocławiu nie występowali, tylko na Psim Polu, to w Lublinie też nie powinni, tylko w Świdniku. Chociaż i tak, jestem przeciwny sztuce eksploatującej zwierzęta.
Avatar
Profesor_PolLub / 8 listopada 2019 o 16:13
-1
A gdzie byli aktywiści jak tygrysy stały na granicy??!!!
 Nigdzie. Wtedy nikt na nich (jeszcze) nie zarabiał.  Aktywiści walczą z zawiści - ze ktoś może zarobić, a oni nie. Te ich protesty, akcje itd. tylko śmieszą.  Zresztą na słynnej już sesji rady miasta ci ,,obrońcy zieleni i zwierząt,, przyszli w jakichś bluzach i sandalach. Przeszkadzali   grając na bębnach i  krzycząc. Juz to swiadczy to o braku jakiegokolwiek wychowania i pojmowania zasad savoir-vivre'u. A czemu protestowali? Bo deweloperzy mogą zarobić!- a oni nie.
Avatar
Gosc1234 / 9 listopada 2019 o 11:20
-3
I od razu widać, że Angelika Trześniewska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, jak i cała reszta pseudo ekologów którzy czerpią korzyści materialne z manifestowania za przeroszeniem gówno wiedzą jak jest w cyrku. Proszę tu i teraz pokazać mi tygrysa/lwa w polskim cyrku skaczącego przez płonące obręcze, no proszę, czekam, druga sprawa tych niedźwiedzi to samo. To są populistyczne hasła z których żyją pseudo fundacje pro zwierzęce. A Pani z ZOO Poznań jest taka mądra, jakoś żadna inspekcja nie stwierdziła nieprawidłowości, przeciwnie do dyrektor zoo, która ma wyrok za znęcanie się nad zwierzętami.. O czym my tu mówimy, trochę rzetelności...
I od razu widać, że Angelika Trześniewska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, jak i cała reszta pseudo ekologów którzy czerpią korzyści materialne z manifestowania za przeroszeniem gówno wiedzą jak jest w cyrku. Proszę tu i teraz pokazać mi tygrysa/lwa w polskim cyrku skaczącego przez płonące obręcze, no proszę, czekam, druga sprawa tych niedźwiedzi to samo. To są populistyczne hasła z których żyją pseudo fundacje pro zwierzęce. A Pani z ZOO Poznań jest taka mądra, jakoś żadna inspekcja nie stwierdziła nieprawidłowości, przeciwnie do dyrektor... rozwiń
Avatar
kokoloko / 8 listopada 2019 o 16:19
-3
"W środowisku naturalnym lew nie skacze przez płonące kółko, a niedźwiedź nie kręci hula-hop". Raz w życiu byłem w cyrku i nie widziałem nic takiego. Ta Pani ma chyba wyobrażenie o cyrku z kreskówek Disneya.
Avatar
Gość / 9 listopada 2019 o 12:51
-11
Choroba opętała niektóre osoby . Cyrk był i będzie. A w nim zwierzęta i nie tylko.
Avatar
Gosc1234 / 9 listopada 2019 o 11:20
-3
I od razu widać, że Angelika Trześniewska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, jak i cała reszta pseudo ekologów którzy czerpią korzyści materialne z manifestowania za przeroszeniem gówno wiedzą jak jest w cyrku. Proszę tu i teraz pokazać mi tygrysa/lwa w polskim cyrku skaczącego przez płonące obręcze, no proszę, czekam, druga sprawa tych niedźwiedzi to samo. To są populistyczne hasła z których żyją pseudo fundacje pro zwierzęce. A Pani z ZOO Poznań jest taka mądra, jakoś żadna inspekcja nie stwierdziła nieprawidłowości, przeciwnie do dyrektor zoo, która ma wyrok za znęcanie się nad zwierzętami.. O czym my tu mówimy, trochę rzetelności...
I od razu widać, że Angelika Trześniewska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, jak i cała reszta pseudo ekologów którzy czerpią korzyści materialne z manifestowania za przeroszeniem gówno wiedzą jak jest w cyrku. Proszę tu i teraz pokazać mi tygrysa/lwa w polskim cyrku skaczącego przez płonące obręcze, no proszę, czekam, druga sprawa tych niedźwiedzi to samo. To są populistyczne hasła z których żyją pseudo fundacje pro zwierzęce. A Pani z ZOO Poznań jest taka mądra, jakoś żadna inspekcja nie stwierdziła nieprawidłowości, przeciwnie do dyrektor... rozwiń
Avatar
łoś / 9 listopada 2019 o 08:33
-10
Zielonym od nadmiaru trawy mózgi wyparowały!
Avatar
Gosc / 9 listopada 2019 o 07:27
-9
Jakoś nikomu nie przeszkadza,że Tusk wytresowal owady, Żuka i Muchę.
Avatar
Ja / 8 listopada 2019 o 22:15
-8
Skoro psa można tresować na dziesiątki sposobów i sztuczek i krzywda mu się nie dzieje to niby czemu innych zwierząt nie? Są inne? mają inną inteligencję? Psa się nie karze za zle wykonanie zadania tylko nagradza za dobre wykonanie komend, tak samo można nauczyć inne zwierzęta. Tu nie powinna być dezaprobata na szkolenie zwierząt, a kontrola sposobu ich szkolenia. Ale pieniaczy co nie mają co robić są setki. Czego nie protestują na szkolenia psów? Przecież to też zwierzęta.
Avatar
Japolan / 8 listopada 2019 o 21:12
+3
Tradycyjny cyrk im przeszkadza - za to pasuje im "Cavalliada" (czyli tresura konii).
Avatar
Cyrkowiec / 8 listopada 2019 o 19:40
+8
Nie tak dawno w tym samym miejscu rozstawił się inny cyrk o nazwie "Safari". Cyrk ten miał także w programie zwierzęta: konie, wielbłądy, psy etc. i jakoś nikt o tym nie napisał artykułu! Gdzie wtedy byli obrońcy zwierząt ? Jestem przeciwny zwierzętom w cyrku, ale w tej chwili uważam, że jest to nagonka jedynie na wybrane cyrki. Bo co Zalewski znana marka to łatwiej na nich zbudować rozgłos ? Hipokryci gdzie byliście jak był inny cyrk ?
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 19:04
+13
Ci co zezwalają na zniewolenie zwierząt sami powinni zostać przetresowani!!! Niech zobaczą jaka to "przyjemność"
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 18:52
-10
Fuck off pedały!
Avatar
xyz / 8 listopada 2019 o 17:58
-13
geje wam przeszkadzają zwierzęta w cyrku wam przeszkadzają że was rząd okrada przeszkadza wam nic nie dogodzi...
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 2

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 31 70

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 16 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 8

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 15 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 126 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 4 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 70 36

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010