Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 maja 2016 r.
17:17

Czat z prezydentem Lublina. Było o górkach czechowskich i nowych połączeniach z lotniska

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 57 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Czat z prezydentem Lublina, Krzysztofem Żukiem. Skrócony zapis rozmowy z 18 maja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Pod Lublinem przybywa mieszkańców uciekających przed niedogodnościami życia w mieście, którzy jednocześnie korzystają z wygód życia w mieście, płacąc podatki poza Lublinem. Ma pan jakiś pomysł, żeby to zjawisko ograniczyć?

- To jest pomysł, jak walczyć z ekonomią. Pierwszy przykład: w Głusku można kupić działkę za 100 zł za mkw., w Lublinie zaczyna się od 200 zł. Koszty budowy zapewne są takie same, ale ktoś, kto chce taniej nabyć działkę oczywiście będzie szukał jej pod Lublinem (...).

• Leciał pan już z lotniska w Świdniku?

- Tak.

• Ile razy?

- Bodajże dwa razy, ostatni lot do Brukseli.

• Czy w tym roku możemy się spodziewać nowych połączeń z lotniska w Świdniku? Od roku nie pojawiła się zapowiedź żadnego nowego kierunku, poza Eindhoven, które zastąpiło Brukselę.

- Tak, nowe połączenie powinno być od października

• Dokąd?

- Poczekajmy, umowa nie jest podpisana, będzie to nowe połączenie

• Nowy przewoźnik?

- Nie, ten, który dominuje, czyli Wizz Air. Natomiast te negocjacje mają to do siebie, że do momentu podpisania umowy powinny mieć pewien wymiar poufności (...) Namawiamy (...) również innych przewoźników do otwierania nowych połączeń, ale pamiętajmy, że to jest kalkulacja ekonomiczna. (...) To jest złożony proces dochodzenia do ostatecznej siatki połączeń, ale jak już ją mamy to jest stabilna. Na przykład cieszymy się, że stabilna jest tutaj Lufthansa w połączeniu z Frankfurtem i rozmawiamy o zwiększeniu częstotliwości, stabilne są te połączenia Wizz Air jeśli chodzi o Skandynawię czy Londyn. Tutaj mamy dobrego partnera, z czego się cieszymy, natomiast każdy nowy kierunek, oprócz przesłanek ekonomicznych, oczywiście związany jest z zapisem umowy dotyczącym promocji Lublina i Lubelszczyzny w związku z powyższym negocjowany jest czasami długo.

• Czy to by oznaczało rozbudowę bazy Wizz Air w Świdniku o drugi samolot?

- Na dziś takiej decyzji nie ma, oczywiście jesteśmy tym zainteresowani.

• Są takie rozmowy?

- Nie chcę potwierdzić, bo to jest zadanie zarządu portu lotniczego.

• Przejdźmy do górek czechowskich. (...) Mieszkańcy są przyzwyczajeni do tych górek czechowskich, które znają obecnie i pytają po czyjej stronie stoi prezydent Lublina i dlaczego tak bardzo przejmuje się interesem dewelopera. (...)

- Po pierwsze prezydent zawsze reprezentuje interesy mieszkańców, nie dewelopera (...). Po drugie musimy myśleć odpowiedzialnie o rozwoju miasta, również o wyglądzie i dostępności do górek czechowskich. (...) Nie da się spacerować po górkach czechowskich. Górki w swojej większości są niedostępne przez zakrzaczenie, (..) erozję i szaty roślinnej, i powierzchni, (...) , są coraz bardziej zaśmiecane i odwiedzane od czasu do czasu przez osoby, z którymi się raczej spotkać nie chcemy. A mogłyby być pięknym terenem. (...) Czekamy na przedstawienie koncepcji zabudowy przez nowego inwestora (...). Do końca czerwca, spodziewamy się że wcześniej, będziemy mieli bardziej szczegółowy projekt urządzenia terenów zielonych i również tej koncepcji pod zabudowę deweloperską. I ani dzisiaj się nie wypowiadamy, że akceptujemy te propozycje dewelopera, bo ich nie znamy, ani nie mówimy też, że nie będzie tutaj współpracy (...).

• Ale mimo wszystko już teraz mieszkańcy odwiedzają górki czechowskie, o czym świadczą choćby wydeptane ścieżki. Króliki tego nie wydeptały.

- Jeśli przyjrzymy się temu bliżej, z górek czechowskich mieszkańcy nie korzystają, bo nie nadają się (...) żeby pójść tam z dziećmi, odpocząć (...). Ja się opowiadam za taką konstrukcją (...) „dzikiego parku”, czyli zachowania jak najwięcej zasobów przyrodniczych, które tam są (...).

• Ci, którzy bronią górek powtarzają: nie czekajmy na to, co zaproponuje nam inwestor, tylko powiedzmy inwestorowi, na jak wiele ustępstw jesteśmy w stanie pójść. Może to jest ta droga?

- (...) Chcemy poznać koncepcję inwestora, który kupił miesiąc temu te tereny, chcemy poznać jego propozycje dotyczące parku, czy tej części górek, która będzie parkiem i chcemy wokół tego prowadzić publiczną dyskusję. Nie jest tak, że każdą koncepcję, którą nam inwestor przedstawi, zaakceptujemy.

• Czy miasto będzie się starało coś wynegocjować u dewelopera w zamian?

- To jest przedmiotem negocjacji.

• One się już zaczęły?

- (...) Jesteśmy w toku rozmów o dodatkowych zobowiązaniach, które zechcemy inwestorowi przedstawić, ale rozpoczynamy przede wszystkim od ustalenia, czy ta koncepcja, którą nam przedstawi, znajdzie naszą akceptację, czy też żądamy stosownych zmian.

• Co mogłoby wchodzić w grę? Echo Investment obiecywało nam przebudowę skrzyżowania Ducha-Solidarności-Sikorskiego, czego oczekuje pan od TBV?

- (...) Szczegóły negocjacji, jak w każdym przypadku, mają dzisiaj charakter nie tyle poufny, bo wszystko jest jawne, co roboczy. I chcielibyśmy mieć możliwość doprowadzenia do końca tych negocjacji, zaprezentowania ich wyników Radzie Miasta i mieszkańcom, a nie rozpowiadać o tym publicznie, zanim z inwestorem to uzgodnimy.

• Rozgoryczenie kibiców żużla jest dosyć duże. W listopadzie zeszłego roku padło w Ratuszu wiele zapowiedzi, ale na razie nic nie wskazuje na to, żeby miał powstać nowy klub. Była mowa o tym, że ligowy żużel zniknie w roku 2016, a potem się odrodzi, a w międzyczasie będą inne imprezy żużlowe, tymczasem o imprezach jest cicho, a tor do dzisiaj nie jest przygotowany do jazdy. Jeden z internautów pisze, że miasto nic nie robi. Rzeczywiście nic?

- To nieprawda. Po pierwsze tor został już przygotowany, bodajże w przyszłym tygodniu powinien być odebrany i dopuszczony do użytkowania. Po drugie przekazujemy sporą kwotę na szkolenie młodych żużlowców i ta grupa, która uzyskała już stosowne uprawnienia jest spora. Po trzecie: A kto powiedział, że nie chcemy finansować żużla? My czekamy na podmiot, który wystąpi do nas o dotację (...).

• Dlaczego miasto nie chce założyć spółki?

- Jesteśmy akcjonariuszem spółki Motor i spółki SPR. I wystarczy. Miasto nie może być akcjonariuszem w przypadku żużla, dlatego że (...) nie mogłoby dostarczać środków finansowych (...). Byłoby to wyłącznie podwyższanie kapitału, co jest rozwiązaniem najgorszym z możliwych dlatego, że podwyższa się kapitał, tworzy się fikcyjną wartość firmy, brak jest innych możliwości wspierania (...).

• Wracając do kalendarza imprez, jakie to mają być imprezy, kiedy?

- Będą trzy turnieje. Jeden młodzieżowy, bo chcemy pokazać naszych młodych żużlowców (...) będzie to czerwiec, bądź lipiec. (...). Będą dwa turnieje organizowane z firmą, która ma ku temu możliwości. Oczywiście to jest tylko namiastka tego, czego oczekują kibice, mamy tego świadomość. Miasto jest gotowe wspierać żużel, tylko nie mamy kogo wspierać.

• Wcześniej były plany kompleksowego remontu obiektu przy Al. Zygmuntowskich, by żużel miał godne warunki, od kilku lat pozostaje to tylko w sferze słów, bo nie ma żadnych konkretów. Co dalej?

- Remont tego stadionu czy jego modernizacja, to jest od 60 mln zł w górę (...). Szukaliśmy partnera do stworzenia przy Al. Zygmuntowskich Centrum Sportów Motorowych. Złożyliśmy ofertę PZMotowi, nie zgodził się. Złożyliśmy ofertę kilku inwestorom powiązanym z branżą motoryzacyjną, zastanawiali się, odmówili. Ten biznes jest deficytowy (...). Możemy sobie uczciwie powiedzieć: bez partnerów, albo bez dodatkowych pieniędzy pomocowych nie jesteśmy w stanie tego stadionu zmodernizować (...).

• Jakie są szanse na to, żeby te pieniądze się pojawiły i w jakiej perspektywie?

- Nie potrafię dzisiaj tego ocenić ponieważ minister sportu nie ma sportu żużlowego jako dyscypliny strategicznej. Jeśli takiego programu (...) nie stworzy, to będziemy musieli modernizować ten stadion etapami (...).

Pierwsze prace mogłyby się zacząć w roku 2017, czy raczej w 2018?

- W 2017 nie, dlatego że mamy Euro

• Kiedy zostanie spełniona obietnica dotycząca remontu stadionu Lublinianki z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży działki leżącej w jego sąsiedztwie? Działka została sprzedana, a pieniądze nie zostały przeznaczone na remont mimo publicznych zapewnień.

- Dlatego, ze ta koncepcja stała się nieaktualna. Miała to być koncepcja typowego partnerstwa publiczno-prywatnego (...). Wszystko wskazuje na to, ze miasto będzie musiało w całości dźwignąć tę inwestycję.

• Co dalej z Bikeparkiem przy Janowskiej? On nadal jest trochę „dowodem rzeczowym”. Co będzie dalej?

- Te informacje, które się ukazują, że to będzie przeznaczone pod zabudowę deweloperską są nieprawdziwe (...). Tor powinien być administrowany przez środowiska związane ze sportem rowerowym (...). Problemem jest dla nas coraz większym to, że tor jest zamknięty, (...) erozja tych urządzeń będzie postępować (...).

• Dlaczego miasto nie zdecydowało się na umożliwienie ruchu autobusów po nowej części deptaka (...) W Warszawie Nowym Światem między Świętokrzyską a Jerozolimskimi kursują autobusy i jakoś mieszkańcy pod kołami nie giną. Dlaczego nie można było tak w Lublinie?

- (...) Gdy rozpoczynaliśmy dyskusję o modernizacji pl. Litewskiego powszechnie domagano się wyłączenia placu z komunikacji miejskiej (...). Będzie można w przyszłości zastanowić się ewentualnie nad przywróceniem komunikacji zbiorowej, ale na dzień dzisiejszy wszystkie analizy wskazują, że te rozwiązania, które są, nie będą dysfunkcjonalne.

• Inwestycja co prawda prywatna, ale tuż pod pana oknami, chodzi o Arkady między Świętoduską a Lubartowską. Nie traci pan cierpliwości w sprawie tej inwestycji?

- Moja cierpliwość już się dawno skończyła, tylko problem polega na tym, że kilkanaście lat temu ówczesne władze sprzedały dwie działki i przekazały pozostałe w użytkowanie wieczyste inwestorowi i dzisiaj pola manewru nie ma. Jest rzeczywiście w tej chwili rozpoczęty proces budowlany...

• ... na papierze...

- Z punktu widzenia prawa inwestor wykonał to, co spowodowało, że spełnił wymagania stawiane przez nas. Wyburzenie dawnego budynku przy Lubartowskiej, jednocześnie deklaracja z ich strony, że są gotowi rozpocząć prace związane z palowaniem i to w każdej chwili mogą zrobić, bo mają stosowne pozwolenia. To oczywiście nie oznacza, że my jesteśmy spokojni o tę inwestycję. Nie jesteśmy spokojni. Były różne propozycje przedkładane, również i z naszej strony, dotyczące innych rozwiązań dotyczących budowy parkingu podziemnego.

• Innych, czyli jakich?

- Z udziałem miasta, z udziałem innych inwestorów. Tutaj inwestor konsekwentnie podtrzymuje ten swój projekt, czyli realizację samodzielnie tego parkingu z zabudową handlowo usługową nad parkingiem i modernizację kamienic na Starym Mieście.

• Wierzy pan, że rzeczywiście cokolwiek takiego powstanie?
- Mają jeszcze dwa lata.

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 22:11
0
W Glusku jest nam niewatpliwie potrzebny jeszcze jeden cmentarz, zeby obsłużyć tak liczną sieć okolicznych krematoriow.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 22:09
0
Rozwoj dzielnicy Glusk:siec krematoriow (ul.Gluska jedno, Czerniejow drugie).Gratulujemy i oby tak dalej
Avatar
Eliza / 27 maja 2016 o 04:51
0
Rozwój miasta, infrastruktura, drogi, komunikacja. To sie liczy a nie jakie imie bedzie nosic lotnisko. Naprawde ktos mysli ze ludzie lataja do NY bo wiedza kto to byl JFK a gdyby nie bylo takiej nazwy to by nie latali. A Żuka jeszcze bedziecie wspominac jak go zmienicie na jakiegos oszoloma od polityki historycznej.
Avatar
ANTEK / 24 maja 2016 o 11:46
0
Pani  Radna  jestem  ZA!!!!!
Avatar
Radna ze śródmieścia / 23 maja 2016 o 22:23
0
Panie Żuk, pytanie dlaczego zwalcza pan Jana Karskiego w nazwie lotniska dostaniesz pan oficjalnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej
Avatar
Mauritus / 23 maja 2016 o 16:47
0
a kto Ci bronił zadawać takie pytanie ?
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 15:52
0
OCIEC MIASTA DAJE GŁOS
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 14:23
0
Ten czat to typowa sponsorowana i cenzurowana ustawka reklamowa. Komentarze krytyczne wobec działacza PO są w ramach wolności opinii eliminowane lub zastępowane celowo generowanym badziewiem. Na tym polega wolność i niezależność mediów. Żuk jest godny miejsca w jakim występuje.
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 13:28
0
Ta, będzie drugie połączenie lotnicze do Bzitego. Tylko na razie cicho, bo to poufne.
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 13:27
0
Ta, będzie drugie połączenie lotnicze do Bzitego. Tylko na razie cicho, bo to poufne.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 22:11
0
W Glusku jest nam niewatpliwie potrzebny jeszcze jeden cmentarz, zeby obsłużyć tak liczną sieć okolicznych krematoriow.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2016 o 22:09
0
Rozwoj dzielnicy Glusk:siec krematoriow (ul.Gluska jedno, Czerniejow drugie).Gratulujemy i oby tak dalej
Avatar
Eliza / 27 maja 2016 o 04:51
0
Rozwój miasta, infrastruktura, drogi, komunikacja. To sie liczy a nie jakie imie bedzie nosic lotnisko. Naprawde ktos mysli ze ludzie lataja do NY bo wiedza kto to byl JFK a gdyby nie bylo takiej nazwy to by nie latali. A Żuka jeszcze bedziecie wspominac jak go zmienicie na jakiegos oszoloma od polityki historycznej.
Avatar
ANTEK / 24 maja 2016 o 11:46
0
Pani  Radna  jestem  ZA!!!!!
Avatar
Radna ze śródmieścia / 23 maja 2016 o 22:23
0
Panie Żuk, pytanie dlaczego zwalcza pan Jana Karskiego w nazwie lotniska dostaniesz pan oficjalnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej
Avatar
Mauritus / 23 maja 2016 o 16:47
0
a kto Ci bronił zadawać takie pytanie ?
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 15:52
0
OCIEC MIASTA DAJE GŁOS
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 14:23
0
Ten czat to typowa sponsorowana i cenzurowana ustawka reklamowa. Komentarze krytyczne wobec działacza PO są w ramach wolności opinii eliminowane lub zastępowane celowo generowanym badziewiem. Na tym polega wolność i niezależność mediów. Żuk jest godny miejsca w jakim występuje.
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 13:28
0
Ta, będzie drugie połączenie lotnicze do Bzitego. Tylko na razie cicho, bo to poufne.
Avatar
Gość / 22 maja 2016 o 13:27
0
Ta, będzie drugie połączenie lotnicze do Bzitego. Tylko na razie cicho, bo to poufne.
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 4 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 27 21

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 9 17

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 4 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 28 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 64 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 3

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 7 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.