Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2019 r.
9:22

Czego lepiej nie robić na górkach czechowskich. Kiedy Ratusz ujawni raport?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 135 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Najwcześniej w listopadzie prezydent ujawni raport naukowców mówiący o tym, czego nie można zrobić z górkami czechowskimi, aby nie zaszkodzić przyrodzie. Raport trafił do Urzędu Miasta już w połowie września, ale Ratusz wciąż go nie pokazuje i tłumaczy, że czeka na ostateczną wersję dokumentu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument został zamówiony za 116 tys. zł przez Biuro Rewitalizacji, które działa w strukturach Urzędu Miasta. Raport ma dotyczyć nie tylko górek czechowskich, ale również Zimnych Dołów (koło ul. Ofelii, Węglin Północny) oraz wąwozu Lipnik (koło ul. Naftowej, Ponikwoda). Urzędnicy oczekiwali, że w raporcie znajdzie się sugestia dotycząca „możliwych działań ochronnych i akceptowalnych z punktu widzenia przyrodniczego form zagospodarowania” wskazanych terenów. Zgodnie z umową dokument zamówiony w lubelskiej firmie Eco Terra powinien być przekazany Urzędowi Miasta do 15 września.

W połowie zeszłego miesiąca Ratusz potwierdził nam oficjalnie, że raport został dostarczony. Jednak od tamtej pory nie ujrzał światła dziennego. Lubelscy działacze ekologiczni przeciwni zabudowie górek czechowskich zaczynają tracić cierpliwość.

– Zwróciliśmy się w środę do prezydenta o natychmiastową publikację raportu oraz zorganizowanie jego prezentacji z zastrzeżeniem, żeby dokonali jej nie urzędnicy, a sami autorzy opracowania w jak najszerszym gronie – napisał wczoraj do nas Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa i Natury i Człowieka, jednej z organizacji broniących górek przed częściową zabudową. – Możemy tylko snuć domysły, co stoi na przeszkodzie w prezentacji raportu? Czyżby obawy, że górki nie okażą się takim „ugorem i śmietniskiem” które radni postanowili ucywilizować? Że może to zaszkodzić wyborczemu wynikowi prezydenckich radnych?
Dlaczego raport nie został do dziś ujawniony? – Nie został jeszcze odebrany zgodnie z postanowieniami zawartej umowy, a tym samym nie może być na chwilę obecną publikowany – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta.

– Z informacji, które otrzymaliśmy od wykonawcy wynika, że przedłożony raport nie ma wersji ostatecznej i będzie podlegał dalszemu opracowaniu ze względu na niespodziewaną i nagłą chorobę głównego koordynatora i recenzenta naukowego prowadzonych badań – dodaje Duma. – Na prośbę wykonawcy termin odebrania ostatecznej wersji raportu został przedłużony do dnia 31 października 2019.

– Rzeczywiście tak jest, że raport nie jest ostateczny. To sytuacja losowa – wyjaśnia Tomasz Furtak prowadzący firmę Eco Terra.
Brak naukowej analizy mówiącej o tym, jak można wykorzystać górki czechowskie, żeby nie zniszczyć ich przyrody był jednym z głównych argumentów używanych przez przeciwników zabudowy dawnego poligonu. Przekonywali oni, że do czasu otrzymania raportu naukowców Rada Miasta powinna się wstrzymać z podjęciem uchwały, która wyznacza na górkach czechowskich kilka obszarów pod mieszkaniową zabudowę wielorodzinną.

Wbrew tym namowom Ratusz nie czekał i prezydent tuż przed wakacjami przekazał radzie miasta projekt takiej uchwały (mowa o projekcie studium przestrzennego), a 1 lipca nad ranem Rada Miasta zatwierdziła dokument po myśli spółki TBV Investment. Spółka była wówczas właścicielem całości górek, niedawno sprzedała miastu za złotówkę teren, który nie jest przeznaczony pod budownictwo.

– W ślad za tym zapadają kolejne decyzje i metodą faktów dokonanych, krok za krokiem, sytuacja prawna górek zmienia się z dnia na dzień – alarmuje Gorczyca. Przypomina o pozwoleniu na budowę boisk, które na wniosek TBV Investment zostało wydane przez Urząd Miasta w zaledwie osiem dni. – Czy te superszybkie działania nie narażą na szwank najcenniejszych fragmentów górek? Czy to deweloper według swojego widzimisię ma sam zaprojektować nam park czy też ma to być miejski park, zaprojektowany z udziałem mieszkańców? Skąd taki pośpiech? Wszystko w tej sprawie wydaje się stać na głowie – dodaje Gorczyca.

Uchwalone 1 lipca studium z wyznaczonymi na górkach strefami pod bloki jest już obowiązujące i na jego podstawie właściciel tych gruntów (spółka TBV Invesment) może np. wystąpić do władz Lublina z wnioskiem o zezwolenie na inwestycję mieszkaniową w trybie ustawy „lex deweloper”. Ustawa wymaga, by proponowana przez dewelopera inwestycja była „niesprzeczna” z obowiązującym studium.

Tutaj Ratusz działał wbrew studium

Miejscy urzędnicy twierdzą, że studium… nie jest dla nich wiążące. Tak było w przypadku ul. Dębowej (północny skraj Ponikwody), której mieszkańcy w poniedziałek przyszli protestować do Ratusza. Nie zgadzają się z wydaną przez urząd decyzją o warunkach zabudowy, wydaną na wniosek jednego z deweloperów, która dopuszcza możliwość 16 bloków mieszkalnych. Protestujący podkreślają, że obowiązujące studium przestrzenne wyznacza tu teren zielony. – Prawo związane z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy nie wymaga zgodności z obowiązującym studium – odpowiada na to Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Studium jest podstawowym dokumentem planowania przestrzennego, nie jest jednak aktem prawa miejscowego.

e-Wydanie

Komentarze 135

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 09:58
+38
Nazywanie ekologami bądź aktywistami grupkę osób która próbuje przy pomocy Górek Czechowskich wejść a to do sejmu a to do rady miasta, jest po prostu śmieszne
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 09:55
+36
A kto im broni snuć domysły? Oni tak snują od kilkudziesięciu miesięcy a potem przegrywają w sądzie sprawę za sprawą
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 09:52
+36
Tuba Propagandowa Obrońców Górek znowu nadaje
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 10:14
+35
Gorczyca już rozpoczyna polityczny bełkot. Zaczynam sądzić, że tu nie chodzi o żadną przyrodę a jedynie o wypromowanie kilku nazwisk, którym marzy się publiczne koryto. Czy naczelna obrończyni Górek niejaka Długosz nie startuje przypadkiem do Sejmu?
Avatar
pyza / 11 października 2019 o 10:04
+35
Krucjata naczelnego trwa
 Racja. Wiejak pilnuje, żeby liczba propagandowych artykułów o Górkach się w każdym miesiącu zgadzała.
Avatar
kogo to w ogóle interesuje? / 11 października 2019 o 10:00
+35
znowu o tym polu na Czechowie?
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 10:08
+34
Pietrasiewicz, Długosz i ich przyjaciele "aktywiści" - Wystarczy że gdziekolwiek się pojawią i od razu DW ich pokazuje. Wystarczy, że cokolwiek powiedzą a DW od razu ich cytuje. Doprawdy zadziwiające jakim autorytetem redakcji DW cieszy się grupka lewicowych pieniaczy.
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 09:53
+34
to nie są żadni działacze ekologiczni tylko zwykli pieniacze i awanturnicy!
Avatar
g / 11 października 2019 o 10:18
+33
Oho, trole z pisu ruszyły do szturmu w komentarzach. Przypominam idioci że to wybory rządowe a nie samorządowe.
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 10:02
+33
Wszędzie widzą spiski, co za banda oszołomów.
Avatar
Japolan / 11 października 2019 o 23:44
0
japolan 1241 wpisów dodanych w kilkanaście tygodni, to chyba jeden z najlepszych trolli w pisowskiej stajni, jego poświęcenie jest tak wielkie że pewnie nawet sra w pieluchy żeby nie marnować czasu na wizyty w kibelku, w tym czasie przecież można spokojnie dodać kilkanaście nowych komentarzy na forum dw
Dość zniewag! Dość obrażania! Dość mierzenia mnie waszą miarą! Waszych podłych ataków we mnie wymierzonych powinno wystarczyć na akt oskarżenia (i to więcej niż jeden).
Kto myslał, że to cytat z Pawłowicz?
Godzi się kraść ojczyznę łatwą i powolną, A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno? Niech się miota zlość na cię i chytrość bezczelna - Ty mów prawdę, mów śmiało, satyro rzetelna. (Ignacy Krasicki, Satysy i listy, Wrocław 1988, s. 12)
Godzi się kraść ojczyznę łatwą i powolną, A mnie sarkać na takie bezprawia nie wolno? Niech się miota zlość na cię i chytrość bezczelna - Ty mów prawdę, mów śmiało, satyro rzetelna. (Ignacy Krasicki, Satysy i listy, Wrocław 1988, s. 12) rozwiń
Avatar
Japolan / 11 października 2019 o 23:39
0
Prezydent z wyrokiem łamania prawa antykorupcyjnego, który okrywa sprawę GC parasolem lubelskiego CBA, którego szef ma zarzuty płatnej protekcji. Dodatkowo w tym wszystkim co rusz nazwiska byłych lubelskich radnych z PO, czy ich obecne udziały i współpraca z prezesem firmy deweloperskiej?! (...)
Im kultura nie zabrania takiego zachowania. (z piosenki wykonywanej przez ś+p prof. L. Sempolińskiego)
Avatar
Japolan / 11 października 2019 o 23:36
-1
"Spoza lubelskich układów jest pan Jan Kanthak (nr 30 na liście PiS), za którym do Puław pognała zdesperowana pani Marta Wcisło." Czyli analiza prowadzi do stwierdzenia, że racjonalne zachowanie to głosowanie na PIS reprezentowany przez młodego, sprawnego polityka Jana Kanthaka, który przypomniała słowa posłanki Muchy, że starych ludzi nie ma sensu leczyć - jak posłanka Mucha ponownie wejdzie do parlamentu, to w swoich zapatrywaniach pójdzie dalej: zaproponuje dla tych ludzie etanazję. "Na liście Bezpartyjnych Samorządowców warto głosować na Kandydata nr 18"-  to raczej kpina, czy ktoś widział bezpartyjnego samorządowca? Przecież  poparcia panu Buremu udziela, od czasu  do czasu bezpartyjny, prezydent Lublina dr  Krzysztof Żuk.
Teze, że starszych ludzi nie ma sensu leczyć już doskonalne wprowadził w życie pis wycofujac wiekszosc obiecanych leków, Mucha musi wymyslec cos innego.
Pytanie kto był bardziej zdesperowany - Kanthak który przygnał z jezykiem na wierzchu lansować sie z drugiego końca Polski czy Wcisło, która przejechała 50 km, żeby obnażyć publicznie jego (nie)wiedze o regionie.
Celnie - zabolało trolle :))
Nieskończona jest liczba głupców. (Eklezjastes I, 15)
Nieskończona jest liczba głupców. (Eklezjastes I, 15) rozwiń
Avatar
Japolan / 11 października 2019 o 23:33
-1
"Spoza lubelskich układów jest pan Jan Kanthak (nr 30 na liście PiS), za którym do Puław pognała zdesperowana pani Marta Wcisło." Czyli analiza prowadzi do stwierdzenia, że racjonalne zachowanie to głosowanie na PIS reprezentowany przez młodego, sprawnego polityka Jana Kanthaka, który przypomniała słowa posłanki Muchy, że starych ludzi nie ma sensu leczyć - jak posłanka Mucha ponownie wejdzie do parlamentu, to w swoich zapatrywaniach pójdzie dalej: zaproponuje dla tych ludzie etanazję. "Na liście Bezpartyjnych Samorządowców warto głosować na Kandydata nr 18"-  to raczej kpina, czy ktoś widział bezpartyjnego samorządowca? Przecież  poparcia panu Buremu udziela, od czasu  do czasu bezpartyjny, prezydent Lublina dr  Krzysztof Żuk.
Teze, że starszych ludzi nie ma sensu leczyć już doskonalne wprowadził w życie pis wycofujac wiekszosc obiecanych leków, Mucha musi wymyslec cos innego.
Pytanie kto był bardziej zdesperowany - Kanthak który przygnał z jezykiem na wierzchu lansować sie z drugiego końca Polski czy Wcisło, która przejechała 50 km, żeby obnażyć publicznie jego (nie)wiedze o regionie.
Proszę zapytać Uczestników tamtej sytuacji. Normalną sprawą jest pojawianie się kandydata w swym okręgu wyborczym. W tym aspekcie pani Marta Wcisło oraz pan Jan Kanthak zachowali się poprawnie. Jednak to Pani Marta wparowała na spotkanie przedwyborcze Pana Kanthaka - a nie na odwrót. Pani Marcie Wcisło udało się jedno - niektórzy mieszkańcy Puław w końcu dowiedzieli się o jej istnieniu; pan Jak Kanthak jest znany masie ludzi z mediów (w tym telewizji), głównie z uwagi na pełnienie funkcji rzecznika prasowego Ministra Sprawiedliwości.
Proszę zapytać Uczestników tamtej sytuacji. Normalną sprawą jest pojawianie się kandydata w swym okręgu wyborczym. W tym aspekcie pani Marta Wcisło oraz pan Jan Kanthak zachowali się poprawnie. Jednak to Pani Marta wparowała na spotkanie przedwyborcze Pana Kanthaka - a nie na odwrót. Pani Marcie Wcisło udało się jedno - niektórzy mieszkańcy Puław w końcu dowiedzieli się o jej istnieniu; pan Jak Kanthak jest znany masie ludzi z mediów (w tym telewizji), głównie z uwagi na pełnienie funkcji rzecznika prasowego Ministra Spraw... rozwiń
Avatar
Japolan / 11 października 2019 o 22:28
0
Znowu reklama Obrońców Nawłoci?
Dziennik to ich turba propagandowa
 "Turba" czy torba? Czyżby "Soboniowa torba" (o której pan Artur Soboń mówił niedawno)?
Avatar
Japolan / 11 października 2019 o 21:32
+5
Japolan twoim geniuszem tak bije na każdej stronie forum, że chetnie na Ciebie bym zagłosował.
Nadal powstrzymuję się od startu w wyborach oraz wciąż pozostaję bezpartyjny (i to bezpartyjny od urodzenia). Przed około rokiem otrzymałem propozycję startu w wyborach do lubelskiej Rady Miasta, ale bardzo szybko odmówiłem - trudno byłoby mi zmieścić się na jednej liście z obrońcami Górek Czechowskicj, szczególnie zaś z ludźmi ich obrońców udającymi (którzy później namawiali do bojkotu kwietniowego referendum). Być może pojawi się lepsza propozycja - np. w przyszłyum roku. ;-)
Nadal powstrzymuję się od startu w wyborach oraz wciąż pozostaję bezpartyjny (i to bezpartyjny od urodzenia). Przed około rokiem otrzymałem propozycję startu w wyborach do lubelskiej Rady Miasta, ale bardzo szybko odmówiłem - trudno byłoby mi zmieścić się na jednej liście z obrońcami Górek Czechowskicj, szczególnie zaś z ludźmi ich obrońców udającymi (którzy później namawiali do bojkotu kwietniowego referendum). Być może pojawi się lepsza propozycja - np. w przyszłyum roku. ;-) rozwiń
Avatar
konfesjonał / 11 października 2019 o 21:20
+1
Andrzejowi F. wystarczy trochę poluzować kaftan i już szaleje na lokalnych forach
Ciezki przypadek - michnikus obsesius i ipeenus propagandus, aczkolwiek medycyna dziś potrafi czynic cuda.
W waszym przypadku medycyna jest bez szans (skoro tak prześladujecie człowieka). Pozostaje modlitwa - o cud!
 Przykład Świętego Dyzmy pokazuje, że to może być właściwy kierunek.
Avatar
pianino / 11 października 2019 o 20:46
-3
Andrzejowi F. wystarczy trochę poluzować kaftan i już szaleje na lokalnych forach
Ciezki przypadek - michnikus obsesius i ipeenus propagandus, aczkolwiek medycyna dziś potrafi czynic cuda.
 Łowcy skór trafili na więzienne, a nie szpitalne oddziały.
Avatar
Japolan / 11 października 2019 o 20:44
+1
Andrzejowi F. wystarczy trochę poluzować kaftan i już szaleje na lokalnych forach
Ciezki przypadek - michnikus obsesius i ipeenus propagandus, aczkolwiek medycyna dziś potrafi czynic cuda.
W waszym przypadku medycyna jest bez szans (skoro tak prześladujecie człowieka). Pozostaje modlitwa - o cud!
Avatar
Były kolega z rady miasta / 11 października 2019 o 20:43
0
Andrzejowi F. wystarczy trochę poluzować kaftan i już szaleje na lokalnych forach
 Tobie nic luzować nie trzeba.
Zobacz wszystkie komentarze 135

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Grzyby jeszcze są!" Pan Zbigniew znalazł dużą kanię koło domu

"Grzyby jeszcze są!" Pan Zbigniew znalazł dużą kanię koło domu 0 0

- Grzyby jeszcze są - oznajmił nasz czytelnik Zbigniew Krężel z Syczyna, który we wtorek rano specjalnie odwiedził naszą redakcję, by pochwalić się wielką kanią.

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej
Sprawdź, gdzie wzrosną opłaty

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej 5 9

Zamość wprowadził absolutny obowiązek segregacji, a Włodawa drastycznie podnosi stawkę tym co nie segregują. Gminy na różne sposoby próbują sobie radzić z rosnącymi cenami za odbiór śmieci. W przyszłym roku zapłacimy sporo więcej prawie w każdym mieście

Motor gra dzisiaj z MKS DAP Dębica o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor gra dzisiaj z MKS DAP Dębica o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17 0 0

Piłkarze Motoru w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17 przegrywali z MKS DAP Dębica 0:3. Po przerwie zdobyli jednak trzy gole i zawody zakończyły się remisem. Już we wtorek starcie numer dwa.

Zaginął laptop. Uczelnia SGGW może stracić miliony

Zaginął laptop. Uczelnia SGGW może stracić miliony 0 4

SGGW może stracić miliony. Wszystko przez to, że zginął laptop jednego z jej pracowników. Były w nim dane osobowe tysięcy osób

Utrudnienia na Al. Racławickich w Lublinie

Utrudnienia na Al. Racławickich w Lublinie 0 12

Z powodu awarii zwężona ma być dzisiaj jezdnia Al. Racławickich na wysokości hotelu Mercure.

Nowe bloki w ścisłym centrum Lublina

Nowe bloki w ścisłym centrum Lublina 23 33

O zgodę na budowę przy ul. Jasnej dwóch budynków mieszkalnych z częścią usługowo-handlową stara się u władz miasta Korporacja Kupców Lubelskich. Planowane przez spółkę bloki, nawet siedmiopiętrowe, miałyby stanąć w miejscu baraków, w których działają dziś puby, restauracje i sklepy

Dziś mecz Polska – Słowenia. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Dziś mecz Polska – Słowenia. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 0

We wtorek na Stadionie Narodowym Polska w ostatnim meczu eliminacji do Euro 2020 podejmie Słowenię. Biało-Czerwoni będą chcieli zrewanżować się rywalom za porażkę z Lublany, a wydarzeniem spotkania będzie ostatni mecz Łukasza Piszczka w narodowych barwach

Kazimierz Dolny. Mieli położyć betonowe płyty w wąwozie. Miasto zerwało umowę z wykonawcą

Kazimierz Dolny. Mieli położyć betonowe płyty w wąwozie. Miasto zerwało umowę z wykonawcą 41 10

Utwardzeniem wąwozu Czarnego zajmie się nowy wykonawca. Z poprzednim urząd miasta zerwał umowę. Tłumaczył, że przedsiębiorca nie dotrzymał jej warunków. Spór zakończy się w sądzie

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.11.2019 0 0

Parkowanie w Lublinie mocno podrożeje. Ceny wzrosną nawet 3-krotnie [nowy cennik]

Parkowanie w Lublinie mocno podrożeje. Ceny wzrosną nawet 3-krotnie [nowy cennik] 66 164

Już w najbliższych dniach Rada Miasta ma głosować nad proponowanymi przez prezydenta Lublina zmianami w Strefie Płatnego Parkowania, która ma być podzielona na trzy części z różnymi cennikami (dziś podstrefy są dwie). Na przeważającym obszarze opłaty mocno wzrosną, a kara za brak biletu ma być aż trzykrotnie wyższa.

Rusza 12. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Rusza 12. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 21 2

Własny biznes Rozpoczęła się 12. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć udział nie tylko osoby zainteresowane założeniem własnej firmy

Szkolenie terytorialsów na Wiśle. Ćwiczyli reagowanie na wypadek powodzi i podtopień

Szkolenie terytorialsów na Wiśle. Ćwiczyli reagowanie na wypadek powodzi i podtopień 0 12

Na tzw. wodnym poligonie na Wiśle w Dęblinie ćwiczyli saperzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego w Zamościu
23 listopada 2019, 13:00

Warsztaty śpiewu tradycyjnego w Zamościu 0 0

23 listopada o godz. 13 w Zamojskim Domu Kultury odbędą się warsztaty śpiewu tradycyjnego dla kobiet - "Ośpiewać wesele". To propozycja dla przyszłych druhen weselnych, jak i do wszystkich pań lubiących śpiew.

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta?

Rekordowy budżet Puław. Jakie plany mają władze miasta? 8 49

Wydatki miasta Puławy w przyszłym roku przekroczą 380 mln zł, z czego ponad 110 mln trafi na inwestycje. W planie są nowe ulice i parkingi, rozbudowa targowiska, a także skatepark i zapowiadane kontenery dla dłużników. Najwięcej pochłonie dokończenie budowy hali sportowej

AZS UMCS Lublin ‒ Gredar Futsal Team Brzeg 4:0. Popis Szafrańskiego

AZS UMCS Lublin ‒ Gredar Futsal Team Brzeg 4:0. Popis Szafrańskiego 0 5

AZS UMCS Lublin wygrał po raz trzeci z rzędu. „Dziki” pokonały w hali Globus lidera tabeli Gredar Futsal Team Brzeg 4:0, a wszystkie bramki zdobył Mateusz Szafrański

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.