Mizerne są efekty finansowanej przez miasto akcji sterylizacji psów i kotów oraz znakowania psów. Do tej pory lecznice przeprowadziły o wiele mniej zabiegów, niż zakładano. W wielu dzielnicach miasto wciąż nie może znaleźć lecznic gotowych prowadzić zabiegi.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Założenia były takie, że na koszt miasta wysterylizowanych i wykastrowanych zostanie 2000 psów mających właścicieli. Tymczasem takie zabiegi wykonano dotychczas u mniej niż 800 psów. Tyle samo wysterylizowano „właścicielskich” kotów, choć plan przewidywał 1500 zabiegów.
Jeszcze gorzej jest ze sterylizacją kotów wolno żyjących, bo zamiast 1500 zwierząt, zabiegom poddano około 400. Opornie idzie nawet akcja znakowania psów poprzez wszczepienie im pod skórę specjalnego mikroprocesora. Samorząd miał poddać takim zabiegom 600 zwierzaków, jednak dotychczas oznakowano ok. 350.
Akcję prowadzą lecznice weterynaryjne, które miasto wybierało w przetargu rozbitym na poszczególne części miasta. Tak, by np. mieszkaniec Czechowa nie musiał jechać z kotem na Czuby, jeśli nie ma takiej ochoty. Ale do dziś nie wszędzie udało się wybrać wykonawców.
Lecznic, które na koszt miasta będą prowadzić zabiegi u zwierząt mających właścicieli nie wybrano nadal dla dziesięciu dzielnic. Przy pomyślnych wiatrach uda się zapewnić zabiegi w pięciu z nich (Abramowice, Dziesiąta, Konstantynów, Szerokie i Węglin Północny), bo stąd napłynęły oferty lecznic w ostatnim, nierozstrzygniętym dotąd przetargu. Nie ma za to chętnych z pozostałych pięciu dzielnic: Sławina, Sławinka, Starego Miasta, Śródmieścia i Wieniawy.
Równie słabo zapowiada się wybór lecznicy sterylizującej bezdomne koty. W przetargu nie znalazł się nikt, kto chciałby świadczyć zabiegi w dzielnicach: Czuby Południowe, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Sławin, Sławinek, Stare Miasto, Śródmieście, Węglin Południowy, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią i Zemborzyce.
– Na pewno przedłużymy akcję do połowy grudnia – zapowiada Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. Nie wiadomo jeszcze, czy miasto po raz kolejny będzie poszukiwać gabinetów weterynaryjnych do świadczenia zabiegów. Akcja organizowana jest w ramach jednego z projektów, które wygrały w ubiegłorocznym głosowaniu nad podziałem budżetu obywatelskiego.