Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2013 r.
16:33
Edytuj ten wpis

Deklaracje śmieciowe w Lublinie. Każą się spieszyć, ale z karami poczekają

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A
Deklaracje śmieciowe trzeba złożyć do końca miesiąca (Jacek Świerczyński)
Deklaracje śmieciowe trzeba złożyć do końca miesiąca (Jacek Świerczyński)

Teoretycznie deklaracje śmieciowe trzeba złożyć do końca miesiąca. Praktycznie jeszcze przez następne dwa tygodnie magistrat nie będzie karać tych, którzy się spóźnią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Druki deklaracji wysyłał Urząd Miasta. Przesyłkę dostali wszyscy właściciele domków jednorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy budynków wspólnot mieszkaniowych. Za tych, którzy mieszkają w blokach, czy kamienicach druki wypełnią zarządcy. Pozostali muszą zrobić to sami.

W deklaracji należy wpisać liczbę osób mieszkających w danym gospodarstwie i to, czy odpady będą segregowane. Właśnie taka deklaracja będzie dla Urzędu Miasta podstawą do naliczania wysokości opłaty śmieciowej, którą każde gospodarstwo będzie musiało płacić od 1 lipca. Z takiej "zrzutki” Ratusz ma opłacać odbiór śmieci od mieszkańców.

Czas do końca maja

Prawo mówi, że na wypełnienie takiej deklaracji i odesłanie do Ratusza mamy czas do końca maja. A to już pojutrze. Do wtorku magistrat miał mniej, niż połowę wypełnionych formularzy.

– Otrzymaliśmy 9 tys. z około 20 tys. deklaracji, których się spodziewamy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Ratusz zapewnia, że ci, którzy się spóźnią nie będą od razu karani, choć prawo pozwala miastu nakładać za to kary administracyjne. – Nie będziemy karać, będziemy czekać, aż deklaracje wpłyną. Jeśli nie wpłyną, będziemy wysyłać ponaglenia. A jeśli ponaglenie nic nie da, wtedy w drodze decyzji administracyjnej ustalimy wysokość opłaty, którą powinno płacić dane gospodarstwo domowe – zapowiada Krzyżanowska.

Urzędnicy obliczając opłatę tym, którzy nie wypełnili deklaracji mają brać za podstawę obliczeń inne gospodarstwa w danym rejonie. Jak to rozumieć? Jeśli w danej dzielnicy przeważają domy zamieszkałe przez segregujące śmieci rodziny dwuosobowe, wtedy miasto przyjmie, że w domu, z którego nie wysłano formularza mieszka właśnie dwuosobowa rodzina.

Sęk w tym, że częściej zdarzać będą się sytuacje, że w okolicy przeważają gospodarstwa trzy- i więcej osobowe. A wtedy uchylanie się od wypełnienia deklaracji nie opłaci się w gospodarstwach dwuosobowych.

Jak to się robi

Wypełnienie druku nie jest łatwe. Miasto uruchomiło specjalną infolinię, która udziela porad w tym zakresie. Dzwonić można pod numery 801 066 715, 801 084 009, 81 446 64 08 oraz 81 565 51 56.

Pomocy udzielają też pracownicy Biur Obsługi Mieszkańców przy Wieniawskiej 14, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a i Filaretów 44 oraz urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38 (pokój 202 i 203).

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wojciech / 6 czerwca 2013 o 09:48
0

a moje pytanie  brzmi, a co z fałszywymi deklaracjami wg mnie istnieje podejrzenie , ze wlasciciele mieszkan  ktorzy je wynajmuja, nie zglosili   swoich lokatorow w deklaracjach, wykazali zapewne tylko osoby ktore sa zaleldowane, kto zaplaci   za smieci tworzone przez tych ludzi, bo przeciez ma byc  placone od osoby w   gospodarstwie????

Avatar
ewka23 / 29 maja 2013 o 17:35
0

Rozrywka i kultura w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Avatar
h.p. / 29 maja 2013 o 11:10
0

W lubelskim radio słuchałam jak pan urzędnik wypowiadał się na temat ustawy śmieciowej i pomiędzy wieloma bzdurnymi wypowiedziami padło, że cena za śmieci musi być wyższa, bo trzeba pokryć koszty, które powstały podczas pracy wielu urzedników zajmujących się ustawą śmieciową.

Avatar
kogoto / 29 maja 2013 o 11:06
0

Jeden wielki bałagan. Wszystko jest tak niejasne, że głowa boli. Żadnych jasnych informacji: na czym ma polegać segregowanie śmieci, jak często śmieci będą wywożone, jakiej pojemności mają być pojemniki, kto ma je zakupić...itp. Ma być lepie i czyściej, a bedzie jak zwykle: smród, brud i robactwo.

Avatar
fff / 29 maja 2013 o 10:26
0

Czy przez ostatnie 20 lat prywatne lubelskie firmy KOM-EKO oraz MPO SITA dokładały do interesu, że teraz ceny za śmieci rosną o 80 - 100 - a nawet 200 % ?

Przecież to najzwyklejszy kolejny bezczelny podatek.

Avatar
~~Lubelak / 29 maja 2013 o 10:15
0

Ta cala ustawa to pic na wodę, to jest tylko po to żeby wyciągnąć kasę od ludzi na nowe stołki dla urzędasów. Śmieci z Lublina i tak pojadą do Rokitna niesortowane tak jak to było wcześniej, ale w urzędach zatrudni się kolejnych pociotków bez pojęcia, bo niby kto rozliczy gminę z przestrzegania tej ustawy ?

A my baranki płakać i płacić, wydoją nas do cna złodzieje !!!!\

Podziękujemy naszym włodarzom w kolejnych wyborach za te dobrodziejstwa.

Avatar
brr / 29 maja 2013 o 10:15
0

W tej deklaracji wcale nie wpisuje się ile osób zamieszkuje daną nieruchomość i miasto tego nie nalicza. 

Jest rubryczka, gospodarstwo domowe jedno osobowe, dwu , trzy- lub więcej.

To ja muszę sobie wpisać kwotę jaką będę płacić.

I tutaj moje pytanie- na jakiej więc podstawie miasto chce mi wydać pojemnik na śmieci, ponieważ wielkość zależy od ilości osób zamieszkujących. 

Kiedy miasto ma zamiar mi ten pojemnik dostarczyć tego już w deklaracji nie ma w jakie dni będą śmieci odbierane i z jaką częstotliwością też tego nie ma.

wymaga się od mieszkańców- aktów własności i starej umowy na wywóz śmieci. przecież ja jej z miastem nie zawierałam tylko z firmą prywatną to jakim prawem się ode mnie tego żąda?!

to jest deklaracja jednostronna- od nas mieszkańców się wymaga a miasto nic nie musi robić.

W tej deklaracji wcale nie wpisuje się ile osób zamieszkuje daną nieruchomość i miasto tego nie nalicza. 

Jest rubryczka, gospodarstwo domowe jedno osobowe, dwu , trzy- lub więcej.

To ja muszę sobie wpisać kwotę jaką będę płacić.

I tutaj moje pytanie- na jakiej więc podstawie miasto chce mi wydać pojemnik na śmieci, ponieważ wielkość zależy od ilości osób zamieszkujących. 

Kiedy miasto ma zamiar mi ten pojemnik dostarczyć tego już w deklaracji nie ma w jakie dni będą śmieci odbierane i z jaką częstotl... rozwiń

Avatar
Franek / 29 maja 2013 o 10:07
0

Dziadostwo i zdzierstwo. Będzie drożej i brudniej.

Avatar
wojciech / 6 czerwca 2013 o 09:48
0

a moje pytanie  brzmi, a co z fałszywymi deklaracjami wg mnie istnieje podejrzenie , ze wlasciciele mieszkan  ktorzy je wynajmuja, nie zglosili   swoich lokatorow w deklaracjach, wykazali zapewne tylko osoby ktore sa zaleldowane, kto zaplaci   za smieci tworzone przez tych ludzi, bo przeciez ma byc  placone od osoby w   gospodarstwie????

Avatar
ewka23 / 29 maja 2013 o 17:35
0

Rozrywka i kultura w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Avatar
h.p. / 29 maja 2013 o 11:10
0

W lubelskim radio słuchałam jak pan urzędnik wypowiadał się na temat ustawy śmieciowej i pomiędzy wieloma bzdurnymi wypowiedziami padło, że cena za śmieci musi być wyższa, bo trzeba pokryć koszty, które powstały podczas pracy wielu urzedników zajmujących się ustawą śmieciową.

Avatar
kogoto / 29 maja 2013 o 11:06
0

Jeden wielki bałagan. Wszystko jest tak niejasne, że głowa boli. Żadnych jasnych informacji: na czym ma polegać segregowanie śmieci, jak często śmieci będą wywożone, jakiej pojemności mają być pojemniki, kto ma je zakupić...itp. Ma być lepie i czyściej, a bedzie jak zwykle: smród, brud i robactwo.

Avatar
fff / 29 maja 2013 o 10:26
0

Czy przez ostatnie 20 lat prywatne lubelskie firmy KOM-EKO oraz MPO SITA dokładały do interesu, że teraz ceny za śmieci rosną o 80 - 100 - a nawet 200 % ?

Przecież to najzwyklejszy kolejny bezczelny podatek.

Avatar
~~Lubelak / 29 maja 2013 o 10:15
0

Ta cala ustawa to pic na wodę, to jest tylko po to żeby wyciągnąć kasę od ludzi na nowe stołki dla urzędasów. Śmieci z Lublina i tak pojadą do Rokitna niesortowane tak jak to było wcześniej, ale w urzędach zatrudni się kolejnych pociotków bez pojęcia, bo niby kto rozliczy gminę z przestrzegania tej ustawy ?

A my baranki płakać i płacić, wydoją nas do cna złodzieje !!!!\

Podziękujemy naszym włodarzom w kolejnych wyborach za te dobrodziejstwa.

Avatar
brr / 29 maja 2013 o 10:15
0

W tej deklaracji wcale nie wpisuje się ile osób zamieszkuje daną nieruchomość i miasto tego nie nalicza. 

Jest rubryczka, gospodarstwo domowe jedno osobowe, dwu , trzy- lub więcej.

To ja muszę sobie wpisać kwotę jaką będę płacić.

I tutaj moje pytanie- na jakiej więc podstawie miasto chce mi wydać pojemnik na śmieci, ponieważ wielkość zależy od ilości osób zamieszkujących. 

Kiedy miasto ma zamiar mi ten pojemnik dostarczyć tego już w deklaracji nie ma w jakie dni będą śmieci odbierane i z jaką częstotliwością też tego nie ma.

wymaga się od mieszkańców- aktów własności i starej umowy na wywóz śmieci. przecież ja jej z miastem nie zawierałam tylko z firmą prywatną to jakim prawem się ode mnie tego żąda?!

to jest deklaracja jednostronna- od nas mieszkańców się wymaga a miasto nic nie musi robić.

W tej deklaracji wcale nie wpisuje się ile osób zamieszkuje daną nieruchomość i miasto tego nie nalicza. 

Jest rubryczka, gospodarstwo domowe jedno osobowe, dwu , trzy- lub więcej.

To ja muszę sobie wpisać kwotę jaką będę płacić.

I tutaj moje pytanie- na jakiej więc podstawie miasto chce mi wydać pojemnik na śmieci, ponieważ wielkość zależy od ilości osób zamieszkujących. 

Kiedy miasto ma zamiar mi ten pojemnik dostarczyć tego już w deklaracji nie ma w jakie dni będą śmieci odbierane i z jaką częstotl... rozwiń

Avatar
Franek / 29 maja 2013 o 10:07
0

Dziadostwo i zdzierstwo. Będzie drożej i brudniej.

Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 2 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 5 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 96 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 37 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!