Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 października 2009 r.
18:09
Edytuj ten wpis

Deweloper Sunhilla na skraju upadłości. Ludzie boją się, że zostaną bez mieszkań

0 18 A A

Kontrahenci grożą wnioskami o upadłość, a bank domaga się natychmiastowej spłaty kredytu. Tak wygląda sytuacja w lubelskim Antarze, który od blisko roku próbuje dokończyć budowę wieżowca na LSM. Firma uspokaja, ale przyszli lokatorzy boją się, by ich mieszkania nie wpadły w ręce syndyka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o okazały wieżowiec Sunhill, który góruje nad wąwozem przy ul. Jana Sawy.
Do lubelskiego Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości developera. Złożył go jeden z podwykonawców, któremu firma nie zapłaciła za pracę przy Sunhillu. Ten kryzys udało się jednak zażegnać.

– Wniosek wycofano, bo doszliśmy do porozumienia – mówi Wiesław Tokarz, dyrektor ds. finansowych Antaru. – Teraz chcemy jak najszybciej dokończyć budowę bloku. By to zrobić potrzebujemy od 1 do 2,5 mln zł, zależnie od wycen podwykonawców.

Firma zapewnia, że finansowanie Sunhilla jest zabezpieczone. Problem w tym, że w głównej mierze opiera się ono na 13 mieszkaniach, które jeszcze nie znalazły nabywców. Trudno je będzie spieniężyć, bo na całym budynku ciąży hipoteka.

Antar wziął bowiem kredyt na dokończenie budowy. Bank PKO BP pożyczył pieniądze na trzy lata, ale jak przyznaje developer, wystąpił o wcześniejszą spłatę. Firma ma na to kilka miesięcy.
– Musimy się z tym uporać wcześniej, chociaż regularnie spłacamy raty – dodaje Tokarz. – Powinniśmy oddać jeszcze 4 mln zł. Bankowi płacimy z pieniędzy klientów.

Tych jednak jest coraz mniej. Developer namawia przyszłych właścicieli mieszkań do wpłacania stu procent wartości lokali. Do tej pory skusiło się 70 osób.

– A to jedyny sposób, by w razie upadłości mieszkań nie przejął syndyk – mówi Tokarz. – W interesie naszych klientów jest szybkie uregulowanie należności, by umożliwić dokończenie prac.

Połowa klientów Antaru do tej pory tego nie zrobiła. Nie mogą lub po prostu boją się przekazywać setki tysięcy złotych zagrożonej firmie.

– To miałoby sens, tylko gdyby wszyscy zapłacili – mówi pani Monika, jedna z przyszłych lokatorek. – Wtedy może uchronimy firmę przed upadkiem. Co będzie, jeśli ja wpłacę, a inni będą czekać?

Akt odwagi czy notarialny

Wtedy budynek może przejąć syndyk, a klienci bez aktów notarialnych zostaną na lodzie. Będą mogli ubiegać się o odszkodowanie, ale, zdaniem specjalistów, to długi i mozolny proces. Trafią na ostatnie miejsce w kolejce wierzycieli.

– W interesie ludzi jest wpłacanie pieniędzy, muszą też zmusić developera, by natychmiast przeniósł na nich własność mieszkań – mówi prof. Henryk Cioch, z Wydziału Prawa i Administracji UMCS. – Firmę można do tego zmusić, pod warunkiem że umowy przedwstępne podpisywano w formie aktu notarialnego.

Niestety, niemal wszyscy klienci Antaru podpisali zwykłe umowy developerskie. To blisko 130 osób. Teraz muszą szybko zebrać pieniądze, by nie stracić mieszkań.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sunhill.pl / 19 lutego 2010 o 19:56
0
www.sunhill.pl
Avatar
Kraków / 12 grudnia 2009 o 23:12
0
Polecam stronę www.okradli.pl
Avatar
Czereśniak / 3 października 2009 o 05:52
0
Pieniądze winien zbierać Pan Prezes Gąbka , który skutecznie blokował budowę tylko ze swoich ambicji politycznych. Emerycie GĄbko różaniec w garść i na piec. Daj trochę porządzić młodym. Sam w wywiadzie prasowym podawałeś swoją karierę zawodową jako wzór : "dano Ci szansę w młodym wieku". Zrób to samo teraz. I tak mieszkańcy LSM wybiorą Pana na radnego, do tego nie trzeba być prezesem LSM.
Avatar
nowy / 2 października 2009 o 17:38
0
ja napisał:
To, że uchylono pozwolenie na budowę to jedno, ale to że Antar juz w styczniu nie miał pieniędzy na prowadzenie budowy to dwa. W pewnym sensie urzędnicy dali im dobry argument do ręki. 5 misięcy przestoju.


nie miał pieniędzy czy tylko nie zapłacił Waszej firmie ?
Avatar
ja / 2 października 2009 o 14:46
0
To, że uchylono pozwolenie na budowę to jedno, ale to że Antar juz w styczniu nie miał pieniędzy na prowadzenie budowy to dwa. W pewnym sensie urzędnicy dali im dobry argument do ręki. 5 misięcy przestoju.
Avatar
hmm... / 2 października 2009 o 14:27
0
Największa w tym paranoja, że jak rozumiem problemy zaczęły się kiedy pozwolenie na budowe zostało cofnięte. I nastąpiło to w momencie kiedy blok już stał. Czy to nie jest największe wariactwo w tej sprawie?

Nie znam firmy więc nie będę ich bronić, ale jak wynikałoby z wcześniejszego artykułu w Dzienniku to urzędnicy czegoś tam nie dopatrzyli a potem kiedy wstrzymali pozwolenie pojawiły się kolejne protesty LSM-u i mieszkańców. Czy to jest normalna sytuacja? Przecież w taki sposób to można wykończyć prawie każdego inwestora w tym kraju. Na zdrowy rozum jakieś granice pewności przy działalności gospodarczej powinny być i nie powinno być takiej możliwości, że urzędnicy mogą na takim etapie rozwalić inwestycję, praktycznie postawić inwestora na skraju bankructwa a ludzi o krok od utraty dorobku całego życia. Kto tu tak naprawdę zawinił?
Największa w tym paranoja, że jak rozumiem problemy zaczęły się kiedy pozwolenie na budowe zostało cofnięte. I nastąpiło to w momencie kiedy blok już stał. Czy to nie jest największe wariactwo w tej sprawie?

Nie znam firmy więc nie będę ich bronić, ale jak wynikałoby z wcześniejszego artykułu w Dzienniku to urzędnicy czegoś tam nie dopatrzyli a potem kiedy wstrzymali pozwolenie pojawiły się kolejne protesty LSM-u i mieszkańców. Czy to jest normalna sytuacja? Przecież w taki sposób to można wykończyć prawie każdego inwestora w t... rozwiń
Avatar
ala / 2 października 2009 o 13:53
0
a co z turką tam tez coś budowali....?
Avatar
lubliner / 2 października 2009 o 12:59
0
Głupich nie sieją.... zawsze odradzam moim klientom pakowanie dorobku życia w coś co jeszcze nie jest oddane do użytku i bez założonej księgi wieczystej... mieszkań na rynku pełno a ludzie przepłacaja za coś całkowicie niepewnego i uzależniają się od mniej lub bardziej "uczciwej" firmy lub spółdzielni ...
Avatar
lubelak / 2 października 2009 o 12:55
0
~max~ napisał:
człowieku, paszkwile to może pisać każdy, jak nie znasz sprawy to sie tu nie wypowiadaj. co zarzucasz deweloperowi? konkretnie? a co powiesz na to że UM Lublin wydaje pozwolenie na budowę a potem je cofa kiedy budynek juz stoi? baranie idź się douczyc do szkoły bo ograniczone masz pole widzenia


czemu człowieku ubliżasz innym? pracujesz w tej firmie, jeśli tak to w niczym sie nie pomylilem, bo jesli tacy jak ty tam pracuja to nie moze byc normalna firma. co do za developer ktory porywa sie z motyka na slonce! zwykla firma krzak ktora na bance budowalnej chciala zarobic miliony nie patrzac realnie! troche realizmu! pare lat temu byla banka budowlana w Polsce, kazdy kto zyw ruszal na budowe, nie wazne czy zajmowal sie wypiekiem ciast, uprawa ogrodka czy ublizaniem innym, wszyscy ruszyli do budowy majac blade pojecie o tym. kryzys zweryfikowal to, wszystkie firmy krzak w tym antar popadaly albo ich koniec jest bliski. takich firm jest setki a jesli tam pracujesz to juz pakuj mantaki bo lada dzien wylecisz na zbity pysk o ile wczesniej komornik nie zajmie twego kompa i telefonu. to ze um robi tak jak robi to inna kwestia ale powiedz czlowieku prostej wiary, firma ktora niczym sie nie wyroznila i nagle chce wybudowac taki apartamentowiec, cos jest tu nie tak! na to potrzeba doswiadczenia, lat praktyki i pieniedzy, silnego zaplecza finansowego a nie geby pelnej frazesow. pewnie sam sprzedawales mieszkania w antarze i ludziom obiecywales zlote gory a teraz drzesz pysk na slowa krytyki! prawda jest taka ze takie firmy jak antar zdechna smiercia tragiczna w tym kryzysie! szkoda tylko ludzi nabitych w butelke

ps-nie bluzgaj na innych bo to nie wypada, rozmowa niech ma rece i nogi a nie przypomina pijackie burdy pod sklepem


czemu człowieku ubliżasz innym? pracujesz w tej firmie, jeśli tak to w niczym sie nie pomylilem, bo jesli tacy jak ty tam pracuja to nie moze byc normalna firma. co do za developer ktory porywa sie z motyka na slonce! zwykla firma krzak ktora na bance budowalnej chciala zarobic miliony nie patrzac realnie! troche realizmu! pare lat temu byla banka budowlana w Polsce, kazdy kto zyw ruszal na budowe, nie wazne czy zajmowal sie wypiekiem ciast, uprawa ogrodka czy ublizaniem innym, wszyscy ruszyli do budowy... rozwiń
Avatar
Gość / 2 października 2009 o 12:50
0
O problemach z deweloperami więcej można poczytać na www.n34.pl - jest dużo linków o podobnych sytuacjach... Może się przydać.
Avatar
sunhill.pl / 19 lutego 2010 o 19:56
0
www.sunhill.pl
Avatar
Kraków / 12 grudnia 2009 o 23:12
0
Polecam stronę www.okradli.pl
Avatar
Czereśniak / 3 października 2009 o 05:52
0
Pieniądze winien zbierać Pan Prezes Gąbka , który skutecznie blokował budowę tylko ze swoich ambicji politycznych. Emerycie GĄbko różaniec w garść i na piec. Daj trochę porządzić młodym. Sam w wywiadzie prasowym podawałeś swoją karierę zawodową jako wzór : "dano Ci szansę w młodym wieku". Zrób to samo teraz. I tak mieszkańcy LSM wybiorą Pana na radnego, do tego nie trzeba być prezesem LSM.
Avatar
nowy / 2 października 2009 o 17:38
0
ja napisał:
To, że uchylono pozwolenie na budowę to jedno, ale to że Antar juz w styczniu nie miał pieniędzy na prowadzenie budowy to dwa. W pewnym sensie urzędnicy dali im dobry argument do ręki. 5 misięcy przestoju.


nie miał pieniędzy czy tylko nie zapłacił Waszej firmie ?
Avatar
ja / 2 października 2009 o 14:46
0
To, że uchylono pozwolenie na budowę to jedno, ale to że Antar juz w styczniu nie miał pieniędzy na prowadzenie budowy to dwa. W pewnym sensie urzędnicy dali im dobry argument do ręki. 5 misięcy przestoju.
Avatar
hmm... / 2 października 2009 o 14:27
0
Największa w tym paranoja, że jak rozumiem problemy zaczęły się kiedy pozwolenie na budowe zostało cofnięte. I nastąpiło to w momencie kiedy blok już stał. Czy to nie jest największe wariactwo w tej sprawie?

Nie znam firmy więc nie będę ich bronić, ale jak wynikałoby z wcześniejszego artykułu w Dzienniku to urzędnicy czegoś tam nie dopatrzyli a potem kiedy wstrzymali pozwolenie pojawiły się kolejne protesty LSM-u i mieszkańców. Czy to jest normalna sytuacja? Przecież w taki sposób to można wykończyć prawie każdego inwestora w tym kraju. Na zdrowy rozum jakieś granice pewności przy działalności gospodarczej powinny być i nie powinno być takiej możliwości, że urzędnicy mogą na takim etapie rozwalić inwestycję, praktycznie postawić inwestora na skraju bankructwa a ludzi o krok od utraty dorobku całego życia. Kto tu tak naprawdę zawinił?
Największa w tym paranoja, że jak rozumiem problemy zaczęły się kiedy pozwolenie na budowe zostało cofnięte. I nastąpiło to w momencie kiedy blok już stał. Czy to nie jest największe wariactwo w tej sprawie?

Nie znam firmy więc nie będę ich bronić, ale jak wynikałoby z wcześniejszego artykułu w Dzienniku to urzędnicy czegoś tam nie dopatrzyli a potem kiedy wstrzymali pozwolenie pojawiły się kolejne protesty LSM-u i mieszkańców. Czy to jest normalna sytuacja? Przecież w taki sposób to można wykończyć prawie każdego inwestora w t... rozwiń
Avatar
ala / 2 października 2009 o 13:53
0
a co z turką tam tez coś budowali....?
Avatar
lubliner / 2 października 2009 o 12:59
0
Głupich nie sieją.... zawsze odradzam moim klientom pakowanie dorobku życia w coś co jeszcze nie jest oddane do użytku i bez założonej księgi wieczystej... mieszkań na rynku pełno a ludzie przepłacaja za coś całkowicie niepewnego i uzależniają się od mniej lub bardziej "uczciwej" firmy lub spółdzielni ...
Avatar
lubelak / 2 października 2009 o 12:55
0
~max~ napisał:
człowieku, paszkwile to może pisać każdy, jak nie znasz sprawy to sie tu nie wypowiadaj. co zarzucasz deweloperowi? konkretnie? a co powiesz na to że UM Lublin wydaje pozwolenie na budowę a potem je cofa kiedy budynek juz stoi? baranie idź się douczyc do szkoły bo ograniczone masz pole widzenia


czemu człowieku ubliżasz innym? pracujesz w tej firmie, jeśli tak to w niczym sie nie pomylilem, bo jesli tacy jak ty tam pracuja to nie moze byc normalna firma. co do za developer ktory porywa sie z motyka na slonce! zwykla firma krzak ktora na bance budowalnej chciala zarobic miliony nie patrzac realnie! troche realizmu! pare lat temu byla banka budowlana w Polsce, kazdy kto zyw ruszal na budowe, nie wazne czy zajmowal sie wypiekiem ciast, uprawa ogrodka czy ublizaniem innym, wszyscy ruszyli do budowy majac blade pojecie o tym. kryzys zweryfikowal to, wszystkie firmy krzak w tym antar popadaly albo ich koniec jest bliski. takich firm jest setki a jesli tam pracujesz to juz pakuj mantaki bo lada dzien wylecisz na zbity pysk o ile wczesniej komornik nie zajmie twego kompa i telefonu. to ze um robi tak jak robi to inna kwestia ale powiedz czlowieku prostej wiary, firma ktora niczym sie nie wyroznila i nagle chce wybudowac taki apartamentowiec, cos jest tu nie tak! na to potrzeba doswiadczenia, lat praktyki i pieniedzy, silnego zaplecza finansowego a nie geby pelnej frazesow. pewnie sam sprzedawales mieszkania w antarze i ludziom obiecywales zlote gory a teraz drzesz pysk na slowa krytyki! prawda jest taka ze takie firmy jak antar zdechna smiercia tragiczna w tym kryzysie! szkoda tylko ludzi nabitych w butelke

ps-nie bluzgaj na innych bo to nie wypada, rozmowa niech ma rece i nogi a nie przypomina pijackie burdy pod sklepem


czemu człowieku ubliżasz innym? pracujesz w tej firmie, jeśli tak to w niczym sie nie pomylilem, bo jesli tacy jak ty tam pracuja to nie moze byc normalna firma. co do za developer ktory porywa sie z motyka na slonce! zwykla firma krzak ktora na bance budowalnej chciala zarobic miliony nie patrzac realnie! troche realizmu! pare lat temu byla banka budowlana w Polsce, kazdy kto zyw ruszal na budowe, nie wazne czy zajmowal sie wypiekiem ciast, uprawa ogrodka czy ublizaniem innym, wszyscy ruszyli do budowy... rozwiń
Avatar
Gość / 2 października 2009 o 12:50
0
O problemach z deweloperami więcej można poczytać na www.n34.pl - jest dużo linków o podobnych sytuacjach... Może się przydać.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sylwia Matuszczyk (MKS Perła): Defensywa kluczem do sukcesu

Sylwia Matuszczyk (MKS Perła): Defensywa kluczem do sukcesu 0 0

ROZMOWA Z Sylwią Matuszczyk, obrotową MKS Perła Lublin

Uroczystości na Rynku, bieg i koncert. Tak Kraśnik świętował 100-lecie odzyskania niepodległości
Zdjęcia
galeria

Uroczystości na Rynku, bieg i koncert. Tak Kraśnik świętował 100-lecie odzyskania niepodległości 1 0

Uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w Kraśniku od mszy św. za Ojczyznę.

Wieczór Poezji Wincentego Pola w Lublinie
15 listopada 2018, 18:00

Wieczór Poezji Wincentego Pola w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 15 listopada o godz. 18 w Dworku Wincentego Pola (Kalinowszczyzna 13) odbędzie się Wieczór Poezji Wincentego Pola w wykonaniu Amatorskiego Teatru Towarzyskiego.

Lublin: Będzie gruntowna przebudowa ul. Nałkowskich

Lublin: Będzie gruntowna przebudowa ul. Nałkowskich 4 1

W czwartek zatwierdzony został projekt budowy nowej jezdni ul. Nałkowskich od Romera do Żeglarskiej.

Zmarł prof. Jerzy Rebeta, wieloletni wykładowca KUL

Zmarł prof. Jerzy Rebeta, wieloletni wykładowca KUL 0 0

11 listopada 2018 roku zmarł prof. Jerzy Rebeta, politolog i filozof polityki, wieloletni wykładowca Instytutu Socjologii KUL. Prekursor badań politologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Miał 86 lat.

Koncert "Polskie Piosenki" w Kazimierzu Dolnym
17 listopada 2018, 16:00

Koncert "Polskie Piosenki" w Kazimierzu Dolnym 1 0

17 listopada o godz. 16 w ogrzewanej hali eventowej na dziedzińcu Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wyjątkowy koncert Polskie Piosenki.

Hitman 2: Premiera. Nowe przygody Agenta 47 (wideo)
film

Hitman 2: Premiera. Nowe przygody Agenta 47 (wideo) 0 0

A kto tu się tak skrada? Sześć dużych lokacji, tryb wieloosobowy Ghost Mode i dobre recenzje. A w tle czai się już Sean Bean.

Znany rugbysta i jego sposób na zdrowy styl życia. "Nigdy nie jest za późno na aktywność"
Magazyn

Znany rugbysta i jego sposób na zdrowy styl życia. "Nigdy nie jest za późno na aktywność" 5 0

Jeden z najlepszych polskich zawodników w rugby, który grał w lidze francuskiej i norweskiej, wielokrotny mistrz polski chce uczyć zdrowego stylu życia. W domu w Konopnicy wymyślił i zbudował w ogrodzie ścieżkę zdrowia. Obok niej, w wolierze mieszkają araukany. Kurki bez ogona, za to z baczkami i bokobrodami. Znoszą kolorowe jajka jak malowanie.

Nowy burmistrz Nałęczowa: "Powstanie obwodnicy to być albo nie być dla utrzymania statusu uzdrowiska"

Nowy burmistrz Nałęczowa: "Powstanie obwodnicy to być albo nie być dla utrzymania statusu uzdrowiska" 6 1

O powodach startu w wyborach, najważniejszych zadaniach, pierwszych decyzjach i oczekujących na spełnienie obietnicach wyborczych rozmawiamy z burmistrzem-elektem gminy Nałęczów, Wiesławem Pardyką, liderem komitetu "Przyjaciele Gminy Nałęczów".

LNBA: Bracia Mrozik ciągle niepokonani

LNBA: Bracia Mrozik ciągle niepokonani 0 0

Jedyną niepokonaną drużyna w Konferencji A są Bracia Mrozik. Najlepszy mecz w tej kolejce stoczyły jednak drużyny Alco i Nadar. Obrońcy tytułu wygrali 55:53, ale do odniesienia sukcesu potrzebowali dogrywki

Koncert "Civis Christi. Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia"
18 listopada 2018, 18:00

Koncert "Civis Christi. Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia" 0 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 18 listopada o godz. 18 w Centrum Konferencyjnym Caritas Archidiecezji Lubelskiej (al. Unii Lubelskiej 15) odbędzie się wyjątkowy koncert Civis Christi. Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia.

Nowe osiedle mieszkaniowe powstanie w Lublinie. Blisko wody i lasu [wizualizacje]
galeria

Nowe osiedle mieszkaniowe powstanie w Lublinie. Blisko wody i lasu [wizualizacje] 9 8

Przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie powstanie nowe osiedle mieszkaniowe. Zaplanowano tam dziewięć budynków. Prace rozpoczną się w tym roku.

Drumstore – internetowy sklep muzyczny

Drumstore – internetowy sklep muzyczny 0 0

Sklep Drumstore jest prawdziwą skarbnicą dla każdego muzyka. Po zaledwie jednej wizycie można być pewnym, że zawita się tu jeszcze nie raz. Nie tylko za sprawą pełnych pasji pracowników, ale i szerokiego asortymentu muzycznego. Trzonem działalności firmy są instrumenty perkusyjne, dlatego stanowią one ogromną część naszej oferty. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów poszerzyliśmy asortyment o pozostałe sekcje instrumentalne.

Koncert charytatywny "Disney dla zwierzaczków"
21 listopada 2018, 12:00

Koncert charytatywny "Disney dla zwierzaczków" 0 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 21 listopada o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny Disney dla zwierzaczków. Będą zbierane fundusze na schronisko w Krzesimowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!