Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2001 r.
20:24
Edytuj ten wpis

Do szkoły pod górkę

0 0 A A
Nie wszystkie dzieciaki mogą liczyć na gimbusy. Niektórzy rodzice muszą wynajmować dla nich autobusy
Nie wszystkie dzieciaki mogą liczyć na gimbusy. Niektórzy rodzice muszą wynajmować dla nich autobusy

Brakuje nam 200 metrów, aby dostać z gminy pieniądze na dowóz dzieci do szkoły - narzekają rodzice z Leonowa. - Teraz na dodatek gmina przestała płacić za opiekunkę, czuwającą nad ich bezpieczeństwem w drodze. To zemsta wójta. W Urzędzie Gminy
w Niemcach rozkładają ręce - wszystko odbywa się zgodnie
z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Była opiekunka i było dobrze

Dawniej, za komuny, jak mówią rodzice dzieci z Leonowa, po ich maluchy codziennie przyjeżdżał autobus finansowany z pieniędzy kuratorium. Potem ustrój się zmienił, pojawiły się władze samorządowe i przyszło do płacenia. Z autobusem nie było większego problemu. Codziennie do pracy w Leonowie dowożono pracowników tamtejszego Przedsiębiorstwa Produkcji Szklarniowej. Po porannym kursie autobus stał bezczynnie. Rodzice zrzucili się i autobus wynajęli. Potem nadarzyła się kolejna okazja, by za 28 zł od dziecka wynająć autobus z Transpedu, przewożący dzieciaki do Niemiec. Opiekę nad pięćdziesiątką uczniów z Leonowa sprawowała opłacana z gminnych pieniędzy opiekunka. Do jej obowiązków należało wprowadzenie maluchów do autobusu, pilnowanie by nie broiły i dotarły bezpiecznie na lekcje w Niemcach. Majątku na swojej pracy nie zbiła. Zarabiała 550 zł brutto.

Którędy do szkoły?

Trasa Lublin-Lubartów, przy której leżą Niemce i Leonów, do bezpiecznych nie należy. Zaraz przed Leonowem kończy się dwupasmowy odcinek jezdni.
- O ograniczenie prędkości w tym miejscu stoczyliśmy z gminą prawdziwą wojnę - mówi Henryk Bekier, mieszkaniec Leonowa. - Wójt argumentował, że w tym miejscu prędkości ograniczyć się nie da, bo na zjeździe z dwupasmówki będą robiły się korki.
Dwa lata temu doszło do nieszczęścia. Dzieciaki przechodziły przez jezdnię, kiedy wpadł na nie rozpędzony polonez.

- Policjanci zmierzyli drogę hamowania. Wyszły im 42 metry - dodaje H. Bekier.
Dzisiaj przy zjeździe jest już ograniczenie prędkości, a patrole drogówki z radarem ostudzają rajdowe zapędy kierowców.

Wójt rezygnuje z opiekunki

Od 1 września gmina nie opłaca już opiekunki. Według prawa nie musi tego robić.
- Obowiązują nas rygorystyczne przepisy ustawy o oświacie. Nie ma w niej ani słowa o sposobie organizacji przejazdu, a tym bardziej o obowiązku finansowania opiekunki dla dzieci przez gminę. Jest tylko zapis stwierdzający, że obowiązkiem rodziców jest doprowadzenie dziecka do szkoły - tłumaczy Mieczysław Waśkowicz, wójt gminy Niemce. - Podczas przejazdu opiekunem dla dzieci jest kierowca, zatrudnianie dodatkowej osoby mija się z celem. Dalsze finansowanie opiekunki stwarza niebezpieczny precedens.

Jaki? W gminie jest kilkaset dzieci mających kłopoty z dojazdem do szkoły. Jeżeli wójt da pieniądze na opiekunkę, natychmiast zgłoszą się do niego kolejni. Gmina organizuje dowóz dla 430 dzieci. Około 90 z nich ma ryczałty, reszta otrzymuje bilety.

- Ograniczamy wydatki. Pracownicy urzędu gminy sprawdzają, czy pobierającym rzeczywiście przysługują ryczałty - mówi M. Waśkowicz. - Po prostu jeździmy i mierzymy odległość. Jeżeli jest mniejsza - zabieramy ryczałt. Cały Leonów nie może być dofinansowywany, bo po prostu leży za blisko.

Rodzice mają własne zdanie na ten temat. Uważają, że obcięcie pieniędzy na opiekunkę jest zemstą M. Waśkowicza na radnym Sławomirze Mroczku z Leonowa, który w sierpniu opowiadał się za odwołaniem wójta ze stanowiska. Wójt uważa ten zarzut za niedorzeczny.

- Proszę mi uwierzyć, ja naprawdę zrobiłem już wszystko, by dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły - dodaje M. Waśkowicz. - Od września pod szkołą jest przeprowadzacz, on dopilnuje, by dzieciom nic się nie stało.

Rodzice chcą na własny rachunek

4 września doszło do wypadku. Jedno z dzieci z Leonowa, 11-letnia Agata została pod szkołą potrącona przez przejeżdżający samochód. - Ewidentny brak opiekunki - mówią rodzice.

Wójt tłumaczy, że był to po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Według niego winę ponosi kierowca, opiekunka nie uchroniłaby dziecka przed obrażeniami. Samochód po prostu nagle wyjechał zza autobusu - wprost na dziewczynkę.

W Leonowie jest 14 dzieci, którym przysługuje ryczałt. Mieszkają w wymaganej przepisami odległości od szkoły. Reszta rodziców płaci po 28 złotych. Opiekunki nie opłacają, wyznaczyli sobie dyżury i sami pilnują dzieciaków.

- Wystąpiliśmy z propozycją, by zatrudnić opiekunkę w ramach prac interwencyjnych - mówi S. Mroczek. - W takim przypadku gmina płaciłaby tylko połowę, reszta pieniędzy pochodziłaby z urzędu pracy. Niestety wójt się nie zgodził.

Gdyby Leonów od Niemiec oddzielały całe 3 km, dzieci miałyby ryczałty i zapewniony dowóz. Brakuje 200 metrów.


Opiekun w autobusie

Przepisy dotyczące przewozu uczniów mówią o tym, że w tak zwanych przewozach zamkniętych, kiedy to szkoła wynajmuje samochód w każdym kursie powinien uczestniczyć wyznaczony opiekun. Nie mogą nim jechać inni pasażerowie poza uczniami i nauczycielami.
- W szczególnym przypadku, kiedy np. nauczyciel wyznaczony na opiekuna zachoruje i nie jedzie razem z dziećmi, kierowca pełni rolę opiekuna - poinformował nas Wiesław Harmarz, zastępca prezesa firmy "Transped”. - Jednak warunkiem przewozu jest wyznaczenie przez szkołę takiego opiekuna. W przypadku kiedy dzieci przewożone są na zasadach biletów miesięcznych, kierowca nie ponosi odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo. Wówczas dzieci mają takie same prawa jak zwykli pasażerowie.

Pozostałe informacje

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!
Na żywo/ZDJĘCIA
galeria

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku został prof. Mieczysław Ryba, którego w tajnym głosowaniu poparło 22 z 33 radnych. Za chwilę poznamy jego zastępców, a także marszałka województwa lubelskiego, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. We władzach Województwa nastąpią kolosalne zmiany. Według naszych informacji swoje stanowisko zachowa jedynie marszałek Jarosław Stawiarski!

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali organizatora nielegalnej migracji.

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było
Wybory 2024

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było

Miała byś sesja, ale do skutku nie doszła. Bo większość radnych, na dodatek z jednego komitetu, po prostu się na niej nie pojawiła. Nie było więc ślubowania. Wybrany w pierwszej turze wójt również nie został zaprzysiężony. Sytuacja w gminie Księżpol to ewenement na skalę kraju.

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

249,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty