Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2015 r.
13:52

Dopalacze w woj. lubelskim: gdzie najwięcej przypadków zatruć? Statystyki sanepidu

0 9 A A
Fot. archiwum
Fot. archiwum

Najczęściej dopalaczami trują się młodzi chłopcy. Z 210 hospitalizowanych w tym roku pacjentów tylko 26 to dziewczyny. – Ostatnio mieliśmy 19-latka z zawałem. Na szczęście udało się go uratować – mówi ordynator oddziału toksykologiczno-kardiologicznego w szpitalu wojewódzkim w Lublinie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie statystyki zatruć dopalaczami prowadzi na bieżąco. Ze zgromadzonych przez inspektorów danych wynika, że od początku roku hospitalizowanych z tego powodu było 210 osób, w tym 26 dziewczyn i kobiet. Zwykle to młodzi mężczyźni w wieku 16-24 lata, ale na izby przyjęć trafiają też 14-latkowie.

– Z zatruciami dopalaczami czas mamy do czynienia cały czas – przyznaje Jarosław Szponar, ordynator oddziału toksykologiczno-kardiologicznego w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Z tego powodu trafia do nas kilka osób tygodniowo. To przeważnie młodzi ludzie, w wieku 14-23 lata. Niektórzy są w bardzo ciężkim stanie.

Jak ciężkim? – Ostatnio mieliśmy przypadek 19-latka z zawałem. Na szczęście udało się go uratować, cały czas przebywa na oddziale – dodaje Szponar.

Ze statystyk sanepidu wynika, że najwięcej zatruć dopalaczami było w Lublinie i powiecie lubelskim (od stycznia 45 przypadków). Na drugim miejscu jest powiat tomaszowski (25), a na trzecim puławski (24). Znacznie rzadziej po dopalacze sięgają nastolatki z powiatu świdnickiego. W tym roku zatruło się nimi tylko dwóch mieszkańców tego terenu.

Inspektorzy sanepidu przeliczyli też liczbę zatruć na 100 tysięcy mieszkańców. W tych statystykach przoduje powiat włodawski z wynikiem 48,15.

– Mimo tak wysokiego wyniku, nie możemy stwierdzić, że to masowe zjawisko. Trafiają do nas ciągle te same osoby i to one zawyżają statystyki – tłumaczy Andrzej Pawłowski ze szpitalnego oddziału ratunkowego we Włodawie. – Dobrze znamy te osoby, a nawet w niektórych przypadkach ich sytuację rodzinną – dodaje lekarz.

Najwięcej młodych ludzi po zażyciu dopalaczy trafia na włodawski SOR w czasie wakacji. – Bardzo blisko naszego szpitala jest jezioro Białe. W lecie bawi się tam bardzo dużo młodych ludzi, stąd takie statystyki – mówi dr Pawłowski. – Zdarza się, że co drugi dzień mamy przypadki zatruć dopalaczami, potem jest kilka dni przerwy i znowu. To przeważnie osoby w wieku 20-30 lat.
Walka z właścicielami sklepów z dopalaczami to często walka z wiatrakami. Zamojskiemu sanepidowi udało się zamknąć punkt przy ul. Partyzantów handlujący m.in. „Cząstką Boga”, ale walka o to trwała prawie rok.

– 20 września założyliśmy plomby. W międzyczasie umowę wynajmu wypowiedziała właścicielka lokalu. W związku z tym 30 października sklep przestał działać – mówi Genowefa Nowak, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego w PSSE w Zamościu. – Od tego czasu sytuacja w mieście bardzo się poprawiła. Notujemy tylko pojedyncze przypadki zatruć.

Śpiączka albo agresja

Zatrucie dopalaczami może mieć różne objawy. Cześć pacjentów zapada w śpiączkę i przestaje oddychać, inni są skrajnie pobudzeni i agresywni. Do szpitala przy ul. Kraśnickiej w tym roku trafił pacjent, który był tak agresywny, że przywiozło go aż sześciu policjantów. Inni wymagali dializoterapii, mieli ciężkie uszkodzenia wielonarządowe, zaburzenia rytmu serca.

Liczba zatruć/podejrzeń zatruć z podziałem na wiek

Wiek

Liczba zatruć

14

6

15

5

16

18

17

29

18

12

19

20

20

16

21

17

22

12

23

9

24

15

25

7

26

5

27

5

28

3

29

4

30

3

31

4

32

3

33

3

34

2

35

2

36

1

37

1

40

1

43

1

46

1

47

1

Brak danych

4

Razem

210

Statystyka z podziałem na powiaty:

  • Biała Podlaska – 14 przypadków
  • Biłgoraj – 12 przypadków
  • Chełm – 3 przypadki
  • Hrubieszów – 4 przypadki
  • Janów Lubelski – 7 przypadków
  • Krasnystaw – 3 przypadki
  • Kraśnik – 7 przypadki
  • Lubartów – 1 przypadek
  • Lublin– 45 przypadków
  • Łuków – 10 przypadków
  • Opole Lubelskie – 7 przypadków
  • Parczew – 4 przypadki
  • Puławy – 24 przypadków
  • Ryki – 3 przypadki
  • Świdnik – 2 przypadek
  • Włodawa – 19 przypadków
  • Tomaszów Lubelski –25 przypadków
  • Zamość – 17 przypadków

Podejrzenia zatruć/zatrucia w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców:

  • Biała Podlaska – 8,22
  • Biłgoraj – 11,66
  • Chełm – 2,08
  • Hrubieszów – 6,01
  • Janów Lubelski – 14,86
  • Krasnystaw – 4,55
  • Kraśnik – 7,13
  • Lubartów – 1,12
  • Lublin– 9,14
  • Łuków – 8,26
  • Opole Lubelskie – 11,38
  • Parczew – 11,17
  • Puławy – 20,73
  • Ryki – 5,20
  • Świdnik – 2,75
  • Włodawa – 48,15
  • Tomaszów Lubelski – 25,47
  • Zamość – 9,78

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 01:11
0
ta... oddział intensywnej terapii.... ja tez mialem epizod, ze wzialem przypadkowo x10 wieksza dawke niz zwykle bralem i tak mnie wystrzelilo, ze wyszedlem na miasto nie majac swiadomosci za bardzo, i ochrona sie mna zainteresowala bo bylem pobudzony i jakby zagubiony, zadzwonili po karetke, i wzieli mnie wlasie na oddzial intensywnej terapii. I wiecie co tam mi zrobiono: WSADZILI MI CEWNIK! Strasznie to boli. Żadnej kroplówki nawet nie dostałem! Lezalem tam kilka godzin, az w koncu zaczałem odzyskiwac swiadomosc. WIec kazalem zeby mi to wyciagneli bo strasznie bolało! Ustali na moj APEL dopiero po 2 godzinach! I wyciagnela to kurestwo, poczulem straszna ulge. Zapytala jak sie czuje powiedzialem ze dobrze, tylko strasznie mnie suszy i zeby mi dala cos do picia, bylem przykuty pasami do łózka. Po kolejnych 4 godzinach udalo mi sie rozpiac te pasy i poszedlem do ubikacji napic sie wody, pilnowalo mnie w tym czasie 2 ochroniarzy - byłem spokojny jak baranek, przez caly czas! Jedynie na poczatku jak trafilem do szpitala to bylem pobudzony, niewiele pamietam. Ale pamietam, ze lekarze sie ze mnie smiali i mowilki, ze 'on nie kontaktuje', 'o przypomina sobie', 'o zaraz znowu urwie mu sie film', 'juz to mowiles nie powtarzaj sie'. I ogolnie poleżałem na tym oddziale do okolo 21:00, poczulem sie juz na siłach i skierowalem sie do ochrony by ich poinformować ze wychodze ze szpitala na własne rządanie. Zaczeli sie smiac! A ja stalem i patrzylem na nich jak na debili, ani mi sie nie myslało zmieniac zdania. Naciskalem i naciskalem i ustępili. Wrocilem do domu. Wszystko było ok. Substancje te bralem pozniej jeszcze kilka razy, nic sie nie dzialo bo tym razem NORMALNA DAWKE bralem.
ta... oddział intensywnej terapii.... ja tez mialem epizod, ze wzialem przypadkowo x10 wieksza dawke niz zwykle bralem i tak mnie wystrzelilo, ze wyszedlem na miasto nie majac swiadomosci za bardzo, i ochrona sie mna zainteresowala bo bylem pobudzony i jakby zagubiony, zadzwonili po karetke, i wzieli mnie wlasie na oddzial intensywnej terapii. I wiecie co tam mi zrobiono: WSADZILI MI CEWNIK! Strasznie to boli. Żadnej kroplówki nawet nie dostałem! Lezalem tam kilka godzin, az w koncu zaczałem odzyskiwac swiadomosc. WIec kazalem zeby mi to wyc... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:54
0
A wszyscy w wieku 19 lat z dziwnymi objawami odrazu sa podejrzewani w szpitalu o branie dopalaczy lub robi sie z nich narkomanow i pijakow. Wiem to z doswiadczenia a przyjechalem z atakiem astmy oskrzelowej.Malo brakowalo a zszedlbym na izbie bo lekarz musial czekac na toksykologie bo mi nie wierzyl. Cholera 19 latkowie normalnie choruja nie musza koniecznie brac dopalaczy,poprostu maja astme oskrzelowa stwierdzona i leczona od 10 lat. Troche wiary w pacjentow. Nie wszyscy klamia
Avatar
Guestt / 14 grudnia 2015 o 20:35
0
Co to w ogole za przelicZnik na 1

100tys mieszkanców w powiatach,w ktorych rzeczywiscie nie ma takiej liczby mieszkancow. W ten sposob zawyzono taka Wlodawe.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:17
0
och jej, straszne. a ile jest zatruc dopalaczem o nazwie ALKOHOL w tym smiertelnych??????? moze tym sie w koncu ktos zajmie, bo po dopalaczach ludzie sie nie morduja i nie jezdza samochodami, a po alkoholu tak i gina tysiace osob rocznie. ale nie, marginalny problem dopalaczy najwazniejszy...........
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 16:21
0
widać że gówniarze chcą zaszpanować niestety za głupotę trzeba płacic to może zajaraj sobie trawki na pewno pomoze!!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:26
0
ratować i tracić miliony. Zażywali to niech zapłacą za odtrucie lub rodzice, którzy to wychowali
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:03
0
Tomaszów mistrzem jest! Gdzieś w pobliżu musi być produkcja.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:00
0
Łęczna brak ;D?
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 14:21
0
Tomaszów na 2 miejscu hahaha :D
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 01:11
0
ta... oddział intensywnej terapii.... ja tez mialem epizod, ze wzialem przypadkowo x10 wieksza dawke niz zwykle bralem i tak mnie wystrzelilo, ze wyszedlem na miasto nie majac swiadomosci za bardzo, i ochrona sie mna zainteresowala bo bylem pobudzony i jakby zagubiony, zadzwonili po karetke, i wzieli mnie wlasie na oddzial intensywnej terapii. I wiecie co tam mi zrobiono: WSADZILI MI CEWNIK! Strasznie to boli. Żadnej kroplówki nawet nie dostałem! Lezalem tam kilka godzin, az w koncu zaczałem odzyskiwac swiadomosc. WIec kazalem zeby mi to wyciagneli bo strasznie bolało! Ustali na moj APEL dopiero po 2 godzinach! I wyciagnela to kurestwo, poczulem straszna ulge. Zapytala jak sie czuje powiedzialem ze dobrze, tylko strasznie mnie suszy i zeby mi dala cos do picia, bylem przykuty pasami do łózka. Po kolejnych 4 godzinach udalo mi sie rozpiac te pasy i poszedlem do ubikacji napic sie wody, pilnowalo mnie w tym czasie 2 ochroniarzy - byłem spokojny jak baranek, przez caly czas! Jedynie na poczatku jak trafilem do szpitala to bylem pobudzony, niewiele pamietam. Ale pamietam, ze lekarze sie ze mnie smiali i mowilki, ze 'on nie kontaktuje', 'o przypomina sobie', 'o zaraz znowu urwie mu sie film', 'juz to mowiles nie powtarzaj sie'. I ogolnie poleżałem na tym oddziale do okolo 21:00, poczulem sie juz na siłach i skierowalem sie do ochrony by ich poinformować ze wychodze ze szpitala na własne rządanie. Zaczeli sie smiac! A ja stalem i patrzylem na nich jak na debili, ani mi sie nie myslało zmieniac zdania. Naciskalem i naciskalem i ustępili. Wrocilem do domu. Wszystko było ok. Substancje te bralem pozniej jeszcze kilka razy, nic sie nie dzialo bo tym razem NORMALNA DAWKE bralem.
ta... oddział intensywnej terapii.... ja tez mialem epizod, ze wzialem przypadkowo x10 wieksza dawke niz zwykle bralem i tak mnie wystrzelilo, ze wyszedlem na miasto nie majac swiadomosci za bardzo, i ochrona sie mna zainteresowala bo bylem pobudzony i jakby zagubiony, zadzwonili po karetke, i wzieli mnie wlasie na oddzial intensywnej terapii. I wiecie co tam mi zrobiono: WSADZILI MI CEWNIK! Strasznie to boli. Żadnej kroplówki nawet nie dostałem! Lezalem tam kilka godzin, az w koncu zaczałem odzyskiwac swiadomosc. WIec kazalem zeby mi to wyc... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:54
0
A wszyscy w wieku 19 lat z dziwnymi objawami odrazu sa podejrzewani w szpitalu o branie dopalaczy lub robi sie z nich narkomanow i pijakow. Wiem to z doswiadczenia a przyjechalem z atakiem astmy oskrzelowej.Malo brakowalo a zszedlbym na izbie bo lekarz musial czekac na toksykologie bo mi nie wierzyl. Cholera 19 latkowie normalnie choruja nie musza koniecznie brac dopalaczy,poprostu maja astme oskrzelowa stwierdzona i leczona od 10 lat. Troche wiary w pacjentow. Nie wszyscy klamia
Avatar
Guestt / 14 grudnia 2015 o 20:35
0
Co to w ogole za przelicZnik na 1

100tys mieszkanców w powiatach,w ktorych rzeczywiscie nie ma takiej liczby mieszkancow. W ten sposob zawyzono taka Wlodawe.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 20:17
0
och jej, straszne. a ile jest zatruc dopalaczem o nazwie ALKOHOL w tym smiertelnych??????? moze tym sie w koncu ktos zajmie, bo po dopalaczach ludzie sie nie morduja i nie jezdza samochodami, a po alkoholu tak i gina tysiace osob rocznie. ale nie, marginalny problem dopalaczy najwazniejszy...........
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 16:21
0
widać że gówniarze chcą zaszpanować niestety za głupotę trzeba płacic to może zajaraj sobie trawki na pewno pomoze!!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:26
0
ratować i tracić miliony. Zażywali to niech zapłacą za odtrucie lub rodzice, którzy to wychowali
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:03
0
Tomaszów mistrzem jest! Gdzieś w pobliżu musi być produkcja.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:00
0
Łęczna brak ;D?
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 14:21
0
Tomaszów na 2 miejscu hahaha :D
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 0 0

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana

Zderzenie busa z osobówką na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana 0 0

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Według informacji policjantów kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 6 6

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 32 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 40 19

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce