Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2017 r.
20:25

Doradcy kontra prezydent Krzysztof Żuk. Spór o plany rozwoju Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 118 A A

Przed urządzeniem miasta nieprzyjaznego mieszkańcom ostrzegają Krzysztofa Żuka jego doradcy z Rady Kultury Przestrzeni. Nie podoba im się prezydencki projekt dokumentu, który ma na 33 lata określić przeznaczenie poszczególnych części miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument rozpalający ten spór to tzw. Studium przestrzenne. Wskazuje ono tereny pod budownictwo, przebieg nowych dróg, czy też miejsca, których zabudować nie wolno. Prezydent pokazał już projekt Studium, do piątku każdy mógł zgłosić do niego swe uwagi. Zrobiła to także Rada Kultury Przestrzeni (RKP) będąca ciałem doradczym prezydenta, ostro krytykująca to, co znalazło się w projekcie.

Rada chce, by jasno zapisano tam, że na każdym nowym osiedlu obowiązkowe będzie urządzenie terenów zieleni, budowa żłobka, przedszkola, szkoły, domu kultury o powierzchni minimum 500 mkw., świetlicy środowiskowej, klubu seniora oraz Biura Obsługi Mieszkańców. Chce też, aby w mieście nie mogły powstać spalarnie odpadów, czy też elektrownia na biomasę.

Pola czy domy?

Zasadniczy spór dotyczy uwolnienia terenów pod budowę nowych osiedli. Prezydent chce poświęcić na ten cel część dzisiejszych pól uprawnych (m.in. w dzielnicach Głusk i Szerokie), o co proszą właściciele tych gruntów. Przeciwni temu są prezydenccy doradcy z RKP twierdząc, że miejsca pod mieszkania jeszcze wystarczy, a pola służą miejskiej przyrodzie. Rada chce też chronić przed zabudową dawny poligon na Felinie i krytykuje proponowaną zmianę przeznaczenia części górek czechowskich.

Rada zwraca uwagę na brak „łączników” między terenami zieleni. Takie „łączniki” widziałaby m.in. od Czerniejówki do lasu Dąbrowa, od Felina do Czerniejówki, między parkiem Jana Pawła II a Zimnymi Dołami, czy od ul. Węglinek do doliny cieku spod Konopnicy.

W kwestii zieleni RKP podsuwa nawet propozycję, by przekształcić niektóre tereny przeznaczone pod nowe mieszkania i usługi w tereny zielone. Wiązałoby się to z wypłacaniem przez miasto odszkodowań właścicielom tych gruntów. Doradcy chcą, by prezydent przeliczył co się bardziej opłaci: raz wypłacić odszkodowania, czy ponosić przez wiele lat koszty związane z obsługą, na przykład transportową, nowej zabudowy.

Skreślić drogi?

Rezygnacja z kilku planowanych dróg to kolejny z 18 postulatów Rady Kultury Przestrzeni. Uważa ona za zbędną tzw. południową obwodnicę Lublina, ale nie tylko, bo również drogę równoległą do torów wzdłuż os Poręba, nową trasę od Turystycznej do torów kolejowych, czy też drogę mającą biec po granicy z gminą Głusk od węzła ekspresówki do planowanego przedłużenia ul. Dekutowskiego (Grygowej).

– Wszystkie te drogi są zaplanowane poza zabudową, niczemu nie służą – pisze Rada Kultury Przestrzeni, która chce także obniżenia kategorii większości ulic (np. z głównej na zbiorczą), by ich ewentualne przebudowy nie były okazją do znacznego ich poszerzania. Wskazuje tu głównie Aleje Racławickie, ul. Sowińskiego i Poniatowskiego. Rada dopomina się za to drogi mogącej poprowadzić komunikację miejską przez nowe blokowiska na południu Węglina. Bez tego, jak twierdzi RKP, będzie to „obszar uzależniony od indywidualnych samochodów”.

Decyzja Żuka

Do prezydenta miasta będzie należała teraz decyzja, które uwagi przyjmie, a które odrzuci. Prezydent już przyznaje, że projekt Studium będzie poprawiany, ale nie zdradza w jakim zakresie. Broni za to pomysłu na przekształcenie pól uprawnych w nowe osiedla.

– Mieszkańcy od wielu lat zabiegali o odrolnienie terenów i możliwość ich zabudowy, głównie dla swoich dzieci i rodzin – stwierdza Krzysztof Żuk w liście otwartym przesłanym do mediów pod koniec zeszłego tygodnia. W liście tym odpowiada na zarzuty kierowane pod adresem Studium przez Radę Kultury Przestrzeni: – RKP nie ma monopolu na rację i wizję rozwoju Lublina opartą na podręcznikowo sformułowanych tezach. Głosy mieszkańców muszą mieć co najmniej taką samą wagę.

Uwagi Rady Kultury Przestrzeni do projektu studium przestrzennego

Komentarze 118

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 12:27
0
Większych bzdur dawno nie czytałem, Rada Kultury Przestrzeni chce żebyśmy budowali więcej obiektów w granicach miasta gdzie i tak już jest prawie budynek na budynku, zieleni coraz mniej, ruch samochodowy coraz większy. Nowych dróg nie chcą w rejonie ul. Turystycznej, ul. Jana Pawła II ponieważ wg nich po nowych drogach nie będą jeździć samochody. Proponuje pojeździć troszkę w korkach na Turystycznej, Stadionowej, Krochmalnej i w głowach się rozjaśni. Nie jestem za Prezydentem Żukiem ale w tej kwestii mam nadzieje że się nie ugnie. Rozwój miasta to poszerzanie jego granic budowanie dróg i pozwalanie ludziom budować się na ich własnych działkach.
Większych bzdur dawno nie czytałem, Rada Kultury Przestrzeni chce żebyśmy budowali więcej obiektów w granicach miasta gdzie i tak już jest prawie budynek na budynku, zieleni coraz mniej, ruch samochodowy coraz większy. Nowych dróg nie chcą w rejonie ul. Turystycznej, ul. Jana Pawła II ponieważ wg nich po nowych drogach nie będą jeździć samochody. Proponuje pojeździć troszkę w korkach na Turystycznej, Stadionowej, Krochmalnej i w głowach się rozjaśni. Nie jestem za Prezydentem Żukiem ale w tej kwestii mam nadzieje że się nie ugnie. Rozwój mia... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:52
0
Rado - wam tylko kury szczać prowadzać.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:14
0
Kwa kwa kwa kwa
Avatar
PartyCypacja / 8 sierpnia 2017 o 14:42
0
undefined napisał:
niech ci doradcy doradzają w tych tematach na których się znają, bo jak widzę politologa albo artystę którzy zabierają głos i udają ekspertów w sprawach np planowania to krew mnie zalewa
 abstra***ąc od rkp samej w sobie, to prawo do składania uwag ma każy - nawet ty. rkp skorzystała z prawa do zgłaszania uwag, a ty zwracaszu uwagę, że nie powinna była? 
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 13:11
0
niech ci doradcy doradzają w tych tematach na których się znają, bo jak widzę politologa albo artystę którzy zabierają głos i udają ekspertów w sprawach np planowania to krew mnie zalewa
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:41
0
Z całym szacunkiem dla RKP ale myślę, że jednak w Wydziale Planowania UM Lublin pracują więksi specjaliści i eksperci w dziedzinie planowania niż w Radzie Kultury Przestrzeni w której nie brakuje artystów, ludzi sztuki, którzy o polityce przestrzennej raczej mają mgliste pojęcie.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:38
0
niestety rada ma w nosie czy Lublin się będzie rozwijał czy nie, co innego prezydent który musi iść na kompromisy i godzić interesy, często sprzeczne ze sobą
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:02
0
Z przykrością stwierdzam, że wzięcie pod uwagę zdania RKP to skazanie miasta na marazm i stagnację...
Avatar
InterNet / 7 sierpnia 2017 o 22:47
0
undefined napisał:
o czym wy do cholery piszecie? w wydziale planowania siedzą ludzie po politechnikach, mają skończone studia na kierunkach polityka przestrzenna, czy architektura i lata doświadczenia w zawodzie a wy piszecie, że większymi fachowcami są ci co zasiadają w radzie kultury przestrzeni? no tak, w końcu aktor, muzyk, ornitolog czy prawnik wszyscy zjedli przysłowiowe zęby na planowaniu. normalnie nie wierzę w to co czytam. bzdury takie wypisujecie, że głowa boli no ale papier podobnie jak internet, wszystko przyjmie. dobrze, że ostatnie słowo i tak należy do Żuka i rady miasta, bo bylibyśmy u-***ni, gdyby polityka przestrzenna miasta zależała tylko i wyłącznie od opinii ludzi kultury, artystów i tych co całymi dniami nic nie robią poza fotografowaniem ptaszków.
Piszemy o tym, że ci wybitnie wyedukowani i doświadczeni specjaliści z Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin pozwolili na zabudowę korytarzy napowietrzających, co skutkuje fatalnym stanem zanieczyszczenia powietrza. Prognozowane koszty ekspozycji mieszkańców aglomeracji lubelskiej na same tylko pyły zawieszone PM2,5 to około 500 milionów Euro rocznie i około 300 przedwczesnych zgonów (prognozy oparte na danych z 2014 roku). Ci sami wybitni specjaliści i praktycy wpisują w Studium lokalizację przemysłowej spalarni zwierząt w jednej ze stron nawietrznych miasta, a spalarnie biomasy w najbardziej zanieczyszczonych częściach aglomeracji lubelskiej. O pomysłach na zabudowę wysokościową przekraczającą 50 metrów wysokości, która stworzy kolejne wyspy ciepła wspominać już nawet szkoda.
Piszemy o tym, że ci wybitnie wyedukowani i doświadczeni specjaliści z Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin pozwolili na zabudowę korytarzy napowietrzających, co skutkuje fatalnym stanem zanieczyszczenia powietrza. Prognozowane koszty ekspozycji mieszkańców aglomeracji lubelskiej na same tylko pyły zawieszone PM2,5 to około 500 milionów Euro rocznie i około 300 przedwczesnych zgonów (prognozy oparte na danych z 2014 roku). Ci sami wybitni specjaliści i praktycy wpisują w Studium lokalizację przemysłowej spalarni zwierząt w... rozwiń
Avatar
Artur / 7 sierpnia 2017 o 22:35
0
Specjaliści o których pisałem - chodziło o ludzi którzy zajmuja się planowaniem przestrzennym od wielu lat - w tym emerytowani pracownicy urzędów. RKP nie odbieram w tym zakresie zasług, bo nie zawsze papier (dyplom uczelni) świadczy o wiedzy. Przykładów można mnożyć i mnożyć. Znam ludzi po zawodówce bardziej inteligentnych niż po wyższych uczelniach i z tytułami naukowymi.. Akurat z uwagami dotyczącymi planów zabudowy Bystrzycy się zgadzam - zadali sobie trud i przynajmniej sprawdzili jak to wygląda w terenie, a nie oceniali zza biurek. Tak samo z Racławickimi i teraz ze studium. Argumenty o tym, że Górki Czechowskie nie mają wartości przyroniczej i nie sa płucami miasta absolutnie wykluczają polemikę z Wami w tym zakresie :) Uwagi dotyczące "jakiegośtam chomika" od pana profesora, który jako przewybitny ekspert współtowrzył projekt studium potwierdza moją powyższą tezę (poparta doświadczeniem).
Specjaliści o których pisałem - chodziło o ludzi którzy zajmuja się planowaniem przestrzennym od wielu lat - w tym emerytowani pracownicy urzędów. RKP nie odbieram w tym zakresie zasług, bo nie zawsze papier (dyplom uczelni) świadczy o wiedzy. Przykładów można mnożyć i mnożyć. Znam ludzi po zawodówce bardziej inteligentnych niż po wyższych uczelniach i z tytułami naukowymi.. Akurat z uwagami dotyczącymi planów zabudowy Bystrzycy się zgadzam - zadali sobie trud i przynajmniej sprawdzili jak to wygląda w terenie, a nie oceniali zza biurek. Tak... rozwiń
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2017 o 12:27
0
Większych bzdur dawno nie czytałem, Rada Kultury Przestrzeni chce żebyśmy budowali więcej obiektów w granicach miasta gdzie i tak już jest prawie budynek na budynku, zieleni coraz mniej, ruch samochodowy coraz większy. Nowych dróg nie chcą w rejonie ul. Turystycznej, ul. Jana Pawła II ponieważ wg nich po nowych drogach nie będą jeździć samochody. Proponuje pojeździć troszkę w korkach na Turystycznej, Stadionowej, Krochmalnej i w głowach się rozjaśni. Nie jestem za Prezydentem Żukiem ale w tej kwestii mam nadzieje że się nie ugnie. Rozwój miasta to poszerzanie jego granic budowanie dróg i pozwalanie ludziom budować się na ich własnych działkach.
Większych bzdur dawno nie czytałem, Rada Kultury Przestrzeni chce żebyśmy budowali więcej obiektów w granicach miasta gdzie i tak już jest prawie budynek na budynku, zieleni coraz mniej, ruch samochodowy coraz większy. Nowych dróg nie chcą w rejonie ul. Turystycznej, ul. Jana Pawła II ponieważ wg nich po nowych drogach nie będą jeździć samochody. Proponuje pojeździć troszkę w korkach na Turystycznej, Stadionowej, Krochmalnej i w głowach się rozjaśni. Nie jestem za Prezydentem Żukiem ale w tej kwestii mam nadzieje że się nie ugnie. Rozwój mia... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:52
0
Rado - wam tylko kury szczać prowadzać.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 15:14
0
Kwa kwa kwa kwa
Avatar
PartyCypacja / 8 sierpnia 2017 o 14:42
0
undefined napisał:
niech ci doradcy doradzają w tych tematach na których się znają, bo jak widzę politologa albo artystę którzy zabierają głos i udają ekspertów w sprawach np planowania to krew mnie zalewa
 abstra***ąc od rkp samej w sobie, to prawo do składania uwag ma każy - nawet ty. rkp skorzystała z prawa do zgłaszania uwag, a ty zwracaszu uwagę, że nie powinna była? 
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 13:11
0
niech ci doradcy doradzają w tych tematach na których się znają, bo jak widzę politologa albo artystę którzy zabierają głos i udają ekspertów w sprawach np planowania to krew mnie zalewa
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:41
0
Z całym szacunkiem dla RKP ale myślę, że jednak w Wydziale Planowania UM Lublin pracują więksi specjaliści i eksperci w dziedzinie planowania niż w Radzie Kultury Przestrzeni w której nie brakuje artystów, ludzi sztuki, którzy o polityce przestrzennej raczej mają mgliste pojęcie.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:38
0
niestety rada ma w nosie czy Lublin się będzie rozwijał czy nie, co innego prezydent który musi iść na kompromisy i godzić interesy, często sprzeczne ze sobą
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 10:02
0
Z przykrością stwierdzam, że wzięcie pod uwagę zdania RKP to skazanie miasta na marazm i stagnację...
Avatar
InterNet / 7 sierpnia 2017 o 22:47
0
undefined napisał:
o czym wy do cholery piszecie? w wydziale planowania siedzą ludzie po politechnikach, mają skończone studia na kierunkach polityka przestrzenna, czy architektura i lata doświadczenia w zawodzie a wy piszecie, że większymi fachowcami są ci co zasiadają w radzie kultury przestrzeni? no tak, w końcu aktor, muzyk, ornitolog czy prawnik wszyscy zjedli przysłowiowe zęby na planowaniu. normalnie nie wierzę w to co czytam. bzdury takie wypisujecie, że głowa boli no ale papier podobnie jak internet, wszystko przyjmie. dobrze, że ostatnie słowo i tak należy do Żuka i rady miasta, bo bylibyśmy u-***ni, gdyby polityka przestrzenna miasta zależała tylko i wyłącznie od opinii ludzi kultury, artystów i tych co całymi dniami nic nie robią poza fotografowaniem ptaszków.
Piszemy o tym, że ci wybitnie wyedukowani i doświadczeni specjaliści z Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin pozwolili na zabudowę korytarzy napowietrzających, co skutkuje fatalnym stanem zanieczyszczenia powietrza. Prognozowane koszty ekspozycji mieszkańców aglomeracji lubelskiej na same tylko pyły zawieszone PM2,5 to około 500 milionów Euro rocznie i około 300 przedwczesnych zgonów (prognozy oparte na danych z 2014 roku). Ci sami wybitni specjaliści i praktycy wpisują w Studium lokalizację przemysłowej spalarni zwierząt w jednej ze stron nawietrznych miasta, a spalarnie biomasy w najbardziej zanieczyszczonych częściach aglomeracji lubelskiej. O pomysłach na zabudowę wysokościową przekraczającą 50 metrów wysokości, która stworzy kolejne wyspy ciepła wspominać już nawet szkoda.
Piszemy o tym, że ci wybitnie wyedukowani i doświadczeni specjaliści z Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin pozwolili na zabudowę korytarzy napowietrzających, co skutkuje fatalnym stanem zanieczyszczenia powietrza. Prognozowane koszty ekspozycji mieszkańców aglomeracji lubelskiej na same tylko pyły zawieszone PM2,5 to około 500 milionów Euro rocznie i około 300 przedwczesnych zgonów (prognozy oparte na danych z 2014 roku). Ci sami wybitni specjaliści i praktycy wpisują w Studium lokalizację przemysłowej spalarni zwierząt w... rozwiń
Avatar
Artur / 7 sierpnia 2017 o 22:35
0
Specjaliści o których pisałem - chodziło o ludzi którzy zajmuja się planowaniem przestrzennym od wielu lat - w tym emerytowani pracownicy urzędów. RKP nie odbieram w tym zakresie zasług, bo nie zawsze papier (dyplom uczelni) świadczy o wiedzy. Przykładów można mnożyć i mnożyć. Znam ludzi po zawodówce bardziej inteligentnych niż po wyższych uczelniach i z tytułami naukowymi.. Akurat z uwagami dotyczącymi planów zabudowy Bystrzycy się zgadzam - zadali sobie trud i przynajmniej sprawdzili jak to wygląda w terenie, a nie oceniali zza biurek. Tak samo z Racławickimi i teraz ze studium. Argumenty o tym, że Górki Czechowskie nie mają wartości przyroniczej i nie sa płucami miasta absolutnie wykluczają polemikę z Wami w tym zakresie :) Uwagi dotyczące "jakiegośtam chomika" od pana profesora, który jako przewybitny ekspert współtowrzył projekt studium potwierdza moją powyższą tezę (poparta doświadczeniem).
Specjaliści o których pisałem - chodziło o ludzi którzy zajmuja się planowaniem przestrzennym od wielu lat - w tym emerytowani pracownicy urzędów. RKP nie odbieram w tym zakresie zasług, bo nie zawsze papier (dyplom uczelni) świadczy o wiedzy. Przykładów można mnożyć i mnożyć. Znam ludzi po zawodówce bardziej inteligentnych niż po wyższych uczelniach i z tytułami naukowymi.. Akurat z uwagami dotyczącymi planów zabudowy Bystrzycy się zgadzam - zadali sobie trud i przynajmniej sprawdzili jak to wygląda w terenie, a nie oceniali zza biurek. Tak... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 118

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.