Studia podyplomowe, dotacje na działalność gospodarczą, szkolenia, staże. Takie propozycje dla obecnych i byłych nauczycieli mają miejskie i powiatowe urzędy pracy.
- Dostaliśmy już 200 formularzy rekrutacyjnych. Ponad połowa z tych osób korzysta ze szkoleń i doradztwa zawodowego - informuje Kazimierz Stocki, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Największych zainteresowaniem cieszą się bezzwrotne dotacje na prowadzenie własnej firmy.
- Takie dotacje przyznamy 60 osobom. Maksymalna kwota dofinansowania to 40 tys. zł. W tym momencie zakwalifikowaliśmy już 37 osób. Spektrum planowanych działalności jest ogromne. To m.in. gabinety logopedyczne i psychologiczne, szkoły językowe, agencje turystyczne, ale również gabinety SPA czy usługi gastronomiczne - wylicza Stocki - Nabór trwa do 5 września - dodaje.
Znacznie krócej, bo tylko do końca lipca, mogą zgłaszać się zainteresowani płatnymi stażami w nowym zawodzie.
- Na te formy wsparcia nabór trwa do wyczerpania limitu osób - mówi Stocki. - Na pewno chętnych będzie więcej niż miejsc, bo sytuacja w oświacie jest niepewna. Wielu nauczycieli nie ma pewności czy ich umowy zostaną przedłużone - dodaje Stocki.
Z danych GUS wynika, że w roku szkolnym 2012/2013 w porównaniu z rokiem 2011/2012 liczba osób zatrudnionych w oświacie w Lubelskiem zmalała o ok. 885 osób. To nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy biurowo-administracyjni. Po wakacjach bez pracy może zostać kolejne kilkaset nauczycieli.
Na realizację projektu w całym województwie jest ponad 8 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Rekrutację prowadzą powiatowe i miejskie urzędy w Chełmie, Zamościu, Lublinie, Radzyniu i Puławach.