Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2014 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Drewniany kościół z Lublina pojedzie na Ukrainę

119 6 A A

Drewniany kościół, który stał przy ul. Willowej w Lublinie, trafi do parafii w miejscowości Makariv na Ukrainie. W poniedziałek ładowano konstrukcję na dwie ciężarówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Pod Kijowem zawiązała się mała wspólnota. Wierni nie mają kościoła, więc spotykają się i modlą w domu. Chcemy ich wspomóc - mówi o. Julian Śmierciak, proboszcz parafii p.w. św. Brata Alberta przy ul. Willowej.

Drewniany kościółek stanął w 1991 roku, wcześniej parafianie modlili się w baraku. Budynek postawili górale. Większość prac wykonali ręcznie. - Przyjeżdżały oglądać go wycieczki, niektórzy pytali czy to zabytek i czy jest wpisany na listę UNESCO. Wiele osób spoza naszej parafii brało tutaj ślub - opowiada o. Julian.

Z sentymentem wspominają go również parafianie. - Przystępowałem w nim do pierwszej komunii świętej, uczyłem się służyć do mszy. Żal, że już go nie ma, ale nowy kościół też jest fajny - mówi Paweł Rudnicki z ulicy Tarasowej, który pomagał wczoraj ładować elementy kościoła na ciężarówkę.
W 2011 r. kościół przestał być potrzebny, wierni przenieśli się do dużo większego, który stanął obok. Drewniana świątynia została rozebrana w sierpniu. - Osiedle się rozrasta, a kościół mógł pomieścić co najwyżej ludzi z jednego bloku. Wiele osób stało na zewnątrz pod drzewami - mówi o. Julian.

- W nowym pomieszczą się wszyscy. Daje też więcej możliwości ministrantom - dodaje Paweł Rudnicki.

Jedna z lubelskich firm chciała zabrać drewniany kościół do Dębówki pod Lublinem. - Ale zgłosiła się za późno, wcześniej obiecaliśmy przekazać go na Ukrainę. Nie mogliśmy złamać danego słowa - wyjaśnia o. Julian.

Transport wyjedzie z Lublina 7 stycznia i potrwa około dwóch dni. Na Ukrainę trafią nie tylko ściany i elementy konstrukcji, ale też całe wyposażenie świątyni: ołtarz, ławki, schody, żyrandole, nagłośnienie. Ukraińcy będą musieli zrobić sobie nowy dach i podłogę. Koszt rozbiórki i transportu to kilkanaście tysięcy złotych. Pokryje go firma Scania.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zoza / 2 stycznia 2015 r. o 01:19

górale maja za dużo kasy! wybudowali jeden kościół, oddali na Wschód, wybudowali większy ale pewnie też będzie za mały dla tych pazernych, więc trzeba będzie budować pałac a ten oddadzą  na wschód, albo zrobia sobie np. garaż 

Avatar
Josef / 31 grudnia 2014 r. o 11:03

0A może by tak z tym kościołem wysłac wszystkich generałów kościelnych  z episkopatu Polski.Nic by się nie stało,nikt by nie odczuł,ich braku ,ale za to taca została by wiernym!!! Modlitwa by była tańsza!

Avatar
a / 30 grudnia 2014 r. o 11:34

To jest to, czego Ukraina najbardziej potrzebuje. Warto zacząć budować podobne kościoły i wysyłać je do innych regionów. Niech kolejny kościół pojedzie do ogarniętej wojną Somalii, kolejny do Afganistanu.

Avatar
B&J / 29 grudnia 2014 r. o 23:03

do jabol74

takie texty to tylko po 74 jabolach możesz pisać . zapamietaj swój komentarz .Odbije Ci się kiedyś czkawką :)

Avatar
jabol74 / 29 grudnia 2014 r. o 20:47

Jeszcze malo katolickich pedofili? trzeba rozszerzyc dzialalnosc na wschod.?

Avatar
Gość / 29 grudnia 2014 r. o 20:02

ładny kościół był to oddali, a wybudowali taki lotniskowiec, bezguście..

Avatar
zoza / 2 stycznia 2015 r. o 01:19

górale maja za dużo kasy! wybudowali jeden kościół, oddali na Wschód, wybudowali większy ale pewnie też będzie za mały dla tych pazernych, więc trzeba będzie budować pałac a ten oddadzą  na wschód, albo zrobia sobie np. garaż 

Avatar
Josef / 31 grudnia 2014 r. o 11:03

0A może by tak z tym kościołem wysłac wszystkich generałów kościelnych  z episkopatu Polski.Nic by się nie stało,nikt by nie odczuł,ich braku ,ale za to taca została by wiernym!!! Modlitwa by była tańsza!

Avatar
a / 30 grudnia 2014 r. o 11:34

To jest to, czego Ukraina najbardziej potrzebuje. Warto zacząć budować podobne kościoły i wysyłać je do innych regionów. Niech kolejny kościół pojedzie do ogarniętej wojną Somalii, kolejny do Afganistanu.

Avatar
B&J / 29 grudnia 2014 r. o 23:03

do jabol74

takie texty to tylko po 74 jabolach możesz pisać . zapamietaj swój komentarz .Odbije Ci się kiedyś czkawką :)

Avatar
jabol74 / 29 grudnia 2014 r. o 20:47

Jeszcze malo katolickich pedofili? trzeba rozszerzyc dzialalnosc na wschod.?

Avatar
Gość / 29 grudnia 2014 r. o 20:02

ładny kościół był to oddali, a wybudowali taki lotniskowiec, bezguście..

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Marie zaśpiewa w Sercu. Sławę zdobyła na YouTube
7 października 2022, 18:00

Marie zaśpiewa w Sercu. Sławę zdobyła na YouTube

W piątek, 7 października o godz. 18 w klubie Serce (ul. Kapucyńska 1-3) wystąpi popularna Marie. Artystka będzie promować swój pierwszy album "Babyhands".

Jaka przyszłość czeka OZE? Wiatraki dostaną zielone światło? Ekspert z UMCS mówi jasno

Jaka przyszłość czeka OZE? Wiatraki dostaną zielone światło? Ekspert z UMCS mówi jasno

Znajdujemy się w przełomowym momencie. Jeszcze nigdy, tak mocno jak dziś, rzeczywistość nie pokazała, jak bardzo potrzebujemy odnawialnych źródeł energii.

Lublin. Część trolejbusów zostaje w zajezdni. Nie stać nas na ich jazdę

Lublin. Część trolejbusów zostaje w zajezdni. Nie stać nas na ich jazdę

Władze Lublina poleciły zastąpić autobusami część trolejbusów, żeby zmniejszyć koszty kursowania komunikacji miejskiej. Tłumaczą tę decyzję drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Jazda na dieslu okazuje się zdecydowanie tańsza

Wypadek szkolnej wycieczki z Chełma. Kierowca autokaru w stanie ciężkim. Część uczniów w szpitalu
zdjęcia
galeria

Wypadek szkolnej wycieczki z Chełma. Kierowca autokaru w stanie ciężkim. Część uczniów w szpitalu

Na pokazy chemiczne do Lublina jechali uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły ponadpodstawowej w Chełmie. – Najważniejsze, że dzieci żyją – mówi dyrektor placówki. Kierowca autokaru jest w stanie ciężkim.

Łada 1945 Biłgoraj wygrywa mecz za meczem w zamojskiej klasie okręgowej

Łada 1945 Biłgoraj wygrywa mecz za meczem w zamojskiej klasie okręgowej

Łada 1945 Biłgoraj po ośmiu kolejkach ma na koncie 24 punkty, a więc maksymalną pulę jaka była do zdobycia. Zespół Jarosława Czarnieckiego pewnie przewodzi w tabeli i dąży do awansu, ale zdaje sobie sprawę, że do końcowego rozstrzygnięcia jest jeszcze daleko

Lublin. Pożar w sali sądowej. Ewakuowano 40 osób
galeria

Lublin. Pożar w sali sądowej. Ewakuowano 40 osób

Pożar w jednej z sal sądowych Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu 47 w Lublinie.

Lublin. Jest plan na wymianę mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej. Co z pieniędzmi?

Lublin. Jest plan na wymianę mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej. Co z pieniędzmi?

Zatwierdzony został projekt przebudowy al. Unii Lubelskiej z wymianą zdegradowanych mostów. Wojewoda wydał zezwolenie na realizację robót drogowych, teraz władzom miasta pozostaje „tylko” zdobyć pieniądze na przebudowę.

Trzy oblicza współczesnej literatury. W Lublinie powstała Scena Poetycka
30 września 2022, 18:00
galeria

Trzy oblicza współczesnej literatury. W Lublinie powstała Scena Poetycka

- Potrzebujemy dobrze dobranych słów, żeby móc opowiedzieć o sobie i poradzić sobie ze światem, w którym tak wiele się dzieje - mówią pomysłodawcy Sceny Poetyckiej, inicjatywy która stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie. Tej jesieni projekt Fundacji Heuresis objawi się w formie trzech wydarzeń literackich. Pierwsze już 30 września.

W czwartek pogrzeb Edmunda Dąbrowskiego. Był przewodniczącym Rady Miasta Lublin

W czwartek pogrzeb Edmunda Dąbrowskiego. Był przewodniczącym Rady Miasta Lublin

Na czwartek zaplanowano uroczystości pogrzebowe Edmunda Dąbrowskiego, byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Lublinie

Sygnał Lublin mocnym kandydatem do awansu do Hummel IV Ligi

Sygnał Lublin mocnym kandydatem do awansu do Hummel IV Ligi

Czwarta liga przy ul. Zemborzyckiej jest jak najbardziej realna.

Imperium pomidorowo-pieczarkowe z niedużej gminy w Lubelskiem
Złota Setka 2021

Imperium pomidorowo-pieczarkowe z niedużej gminy w Lubelskiem

Tylko w zeszłym roku przetworzyli 3 tysiące ton pomidorów. Sprzedali 283 tony ketchupów, ponad 1,7 tys. ton sosów oraz blisko 3,5 tys. ton farszy. Reypol to dzisiaj największa firma zarejestrowana w gminie Janowiec i jeden z wiodących producentów przetworów w Polsce.

Przemysław Czarnek przeprasza za słowa o LGBT

Przemysław Czarnek przeprasza za słowa o LGBT

Chodzi o wypowiedzi na antenie TVP Info i Radia Maryja. W środę rano minister edukacji i nauki opublikował przeprosiny.

Lublin. Można przyjść do przewodniczącego Rady Miasta bez umawiania. Kiedy przyjmuje?

Lublin. Można przyjść do przewodniczącego Rady Miasta bez umawiania. Kiedy przyjmuje?

Bez wcześniejszych zapisów można przyjść na spotkanie z przewodniczącym i wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Lublin. Ogłoszony został harmonogram ich dyżurów w pokoju 20 na II piętrze Ratusza.

Wypadek z udziałem autobusu ze szkolną wycieczką. Droga w powiecie chełmskim zablokowana
Aktualizacja
galeria

Wypadek z udziałem autobusu ze szkolną wycieczką. Droga w powiecie chełmskim zablokowana

Policja już wyznaczyła objazdy. Ciężarówka zderzyła się z autokarem

Bychawa. Duży remont w Centrum Kultury. Kiedy koniec?

Bychawa. Duży remont w Centrum Kultury. Kiedy koniec?

Do listopada ma potrwać remont sali widowiskowej Bychawskiego Centrum Kultury. Dzięki trwającym w BCK pracom znacznie poprawi się akustyka i będzie możliwość organizowania w tym miejscu koncertów. Remont jest możliwy dzięki ministerialnemu dofinansowaniu.