Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2014 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Nowa parafia w Lublinie. Najpierw kolęda, potem kaplica

144 31 A A

Nie jest widoczna, bo jeszcze nie ma kaplicy, ale formalnie istnieje od listopada. Do nowej parafii p.w. św. Jana Kantego na Czubach należy ok. 6 tysięcy wiernych. W poniedziałek rozpoczyna się wizyta duszpasterska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do utworzonej niedawno parafii należą teraz wierni z trzech innych parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, św. Urszuli Ledóchowskiej i parafii w Konopnicy.

- Na terenie parafii p.w. św. Jana Kantego jest ok. 2 tysięcy 600 mieszkań. Mieszka w nich ok. 6 tysięcy osób - przypuszcza ks. Bogdan Zagórski, proboszcz nowej parafii w Lublinie, kapelan Policji Województwa Lubelskiego. Duchowny w latach 2008-2013 kierował na lubelskim Czwartku parafią p.w. św. Mikołaja.

Najpierw powstanie kaplica, ale jeszcze nie wiadomo kiedy rozpocznie się budowa. - Dopiero po nowym roku przystąpimy do planowania całości inwestycji - mówi ks. Zagórski.

Na początku budynek będzie służyć jako kaplica, później ma być wykorzystywany do innych celów. - Dlatego przy projektowaniu chcemy uwzględnić te obie funkcje - tłumaczy ksiądz. I dodaje: Nie chcemy wydawać pieniędzy bez sensu. Budować coś, co zostanie rozebrane albo będzie problemem.

Aby przy ul. Berylowej mogła zacząć się budowa nowej świątyni konieczna jest jeszcze uchwała Rady Miasta zmieniająca przeznaczenie działki. Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego. Procedura jego zmiany została uruchomiona przez radnych w połowie maja.

Obowiązujący plan przewiduje, że nieruchomości mogą być wykorzystane wyłącznie pod budowę szkoły. O zmianę tych zapisów wystąpił do miasta właściciel gruntów, który podpisał z Kurią Metropolitalną list intencyjny w sprawie budowy świątyni. Prezydent uznał, że "niezbędne jest rozszerzenie zakresu dopuszczonych funkcji publicznych oświaty m.in. o wnioskowany obiekt kultu religijnego”. Budowę świątyni umożliwi dopiero kolejna uchwała zatwierdzająca zmianę planu.

Równocześnie miasto postanowiło zamienić się ze spółką będącą właścicielem gruntów przy Berylowej przejmując sąsiednie grunty pod szkołę (ma sąsiadować z kościołem), a dając m.in. zielony skwer na rogu Drogi Męczenników Majdanka i ul. Krańcowej jak również grunty u zbiegu Wojciechowskiej i Morwowej.

Nowy kościół powstanie w części Lublina, która intensywnie się rozbudowuje. - Od lutego ubiegłego roku powstało 10 nowych bloków. Połowa z nich jest już zamieszkana - dodaje proboszcz parafii p.w. św. Jana Kantego.

Wizyta duszpasterska rozpocznie się 29 grudnia. (drs, aa)
Kościoły w budowie

Na terenie Lublina twa budowa kilku kościołów. Przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki powstaje świątynia p.w. bł. biskupa Władysława Gorala).

- W budowie jest też kościół parafii przy ul. Nadbystrzyckiej (p.w. Przemienienia Pańskiego-red.) - mówi ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik prasowy lubelskiej kurii. - Kościół Centrum Jana Pawła II (przy ul. Biskupa Fulmana) jest już w części użytkowany. Wierni korzystają z kaplicy.

Wciąż niedokończony jest kościół przy ul. Nałęczowskiej (parafia p.w. Trójcy Świętej), gdzie funkcjonuje kaplica. Budowa rozpoczęła się 1 lipca 2001 r.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mmmm / 11 stycznia 2017 o 18:24
0
Tu jest Polska,możesz przenieść się do Watykanu albo na Dominikanę,Gil czeka
Avatar
Jacek / 25 stycznia 2015 o 14:09
0
Bardzo mnie to cieszy. Idealna wiadomość dla rodzin z dziećmi. A reszta co nie chodzi bo kośćiół daleko, teraz musi wymyślić inna wymówkę albo przenieść się do niemiec. Przecieź granic nie ma. Nikogo nikt na siłę tu nie trzyma. Szczęść Boże.
Avatar
prorok / 5 stycznia 2015 o 01:38
0

po jaką cholerę kolejny Kościół???? Kryzys, brak pracy , bezrobocie, a tu jak na przekór następna budowla. Kiedy społeczeństwo się obudzi i zostawi budowę duchownikom. niech budują za swoje jak robi to każda rodzina. A tu za cudze , najpierw powstanie pałac mieszkalny , a potem latami kościół. Ludzie obudzcie się !!!!!!!!!!!!

Avatar
reformowalny / 30 grudnia 2014 o 10:36
0
No widzisz a ja i duza czesc postepowego spoleczenstwa wole,zeby poszło na refundacje i przynajmniej pare osob nie miało przewalone juz na samym starcie albo umieralo na aids.
Avatar
Tomasz / 29 grudnia 2014 o 21:11
0

Dlaczego ten art. jest w "Strefie biznesu"? Hehe...

Avatar
Gość / 29 grudnia 2014 o 19:59
0

Cieszy mnie fakt,że pomysłu na powstanie szkoły nie zarzucono całkowicie. Mysle ,że powinna powstac najpierw. Do koscioła mozna sie w niedziele przejsc kawałek. szkola jest codzienna potrzeba każdej rodziny posiadającej dzieci i powinna byc blisko z bezpiecznym dojsciem. Oczywiscie potrzeby ducha sa takża bardzo ważne i byc moze swiadomosc wspolnoty zjednoczy spolecznosc tej czesci lublina dla realizacji tak waznej funkcji dla wszystkich jak szkoła.

Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła. Odpuscmy moze monumentalne inwestycje za ogromne srodki na rzecz sal zebrań wpolnoty parafialnej umozliwiających spotkanie ludzi rozmianych jako kościół. Dla tych ktorzy potrzebuja "pałacu" do oprawy ślubu - mozna dac im możliwosc korzystania z istniejących nieruchomości,ktore maja taki charakter. A pogrzeby i tak sa w kaplicach cmentarnych i jest wszystko w porzadku. W nowych obiektach sakralnych trzeba znalezc miejsce dla dzieci tak aby przestaly sie nudzic w czasie mszy i dokuczac rodzicom i innym ludziom.



Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła. Odpuscmy moze monumentalne inwestycje za ogromne srodki na rzecz sal zebrań wpolnoty parafialnej umozliwiających spotkanie ludzi rozmianych jako kościół. Dla tych ktorzy potrzebuja "pałacu" do oprawy ślubu - mozna dac im możliwosc korzystania z istniejących nieruchomości,ktore maja taki charakter. A pogrzeby i tak sa w kaplicach cmentarnych i jest wszystko w porzadku. W nowych obiektach sakralnych trzeba znalezc miejsce dla dzieci tak aby przestaly sie nudzic w czasie mszy i dokuczac rodzicom i innym ludziom.

...i właśnie dlatego "przeniosłem się" do Kościoła Hosanna na ul.Hutniczą...

"przeniosłem się" do Kościoła Hosanna na ul.Hutniczą...

rozwiń
Avatar
BellaKoza / 29 grudnia 2014 o 19:56
0

Ludzie , nie chcecie to nie dawajcie ale niech was nie mierzi jak inni dają, skoro korzystają to dają albo po prostu tak chcą, ich pieniądze to ich sprawa. A jeśli chodzi o sprawy społeczne to wolę żeby moje podatki szły na budowę jakiegoś kościoła niż refundacje kondonów dla nieodpowiedzialnych gówniarzy, wspomaganie klinik aborcyjnych założonych przez jakąś pier***niętą feministkę albo budowę tęczy dla zboczeńców.


Ludzie , nie chcecie to nie dawajcie ale niech was nie mierzi jak inni dają, skoro korzystają to dają albo po prostu tak chcą, ich pieniądze to ich sprawa. A jeśli chodzi o sprawy społeczne to wolę żeby moje podatki szły na budowę jakiegoś kościoła niż refundacje kondonów dla nieodpowiedzialnych gówniarzy, wspomaganie klinik aborcyjnych założonych przez jakąś pier***niętą feministkę albo budowę tęczy dla zboczeńców.

A ja właśnie ostatnio z żoną i z teściami dużo rozmawialiśmy o tym, że wolelibyśmy miec za sąsiadów gejów niż "świętojebliwe paniusie" z różańcem w ręku, które by Cię utopiły w łyżce wody! Nie dam ani grosza na tych Pasibrzuchów Sukienkowych! Odkąd odmówili (księżulkowie) dania paczki przed Świętami dla mojej niepełnosprawnej żony, to przeniosem się do Kościoła Zielonoświątkowców -tam jest przynajmniej życzliwość i szacunek dla człowieka niesprawnego fizycznie... Ludzie! Nie dajcie się więcej oszukiwać Sukienkowym!

A ja właśnie ostatnio z żoną i z teściami dużo rozmawialiśmy o tym, że wolelibyśmy miec za sąsiadów gejów niż "świętojebliwe paniusie" z różańcem w ręku, które by Cię utopiły w łyżce wody! Nie dam ani grosza na tych Pasibrzuchów Sukienkowych! Odkąd odmówili (księżulkowie) dania paczki przed Świętami dla mojej niepełnosprawnej żony, to przeniosem się do Kościoła Zielonoświątkowców -tam jest przynajmniej życzliwość i szacunek dla człowieka niesprawnego fizycznie... Ludzie! Nie dajcie się więcej oszukiwać Sukienkowym!

rozwiń
Avatar
parafianin / 29 grudnia 2014 o 14:00
0
W ciągłej budowie jest jeszcze Kościół oraz monumentalny krzyż na Kaczeńcowej
Avatar
renata / 29 grudnia 2014 o 08:28
0

Cieszy mnie fakt,że pomysłu na powstanie szkoły nie zarzucono całkowicie. Mysle ,że powinna powstac najpierw. Do koscioła mozna sie w niedziele przejsc kawałek. szkola jest codzienna potrzeba każdej rodziny posiadającej dzieci i powinna byc blisko z bezpiecznym dojsciem. Oczywiscie potrzeby ducha sa takża bardzo ważne i byc moze swiadomosc wspolnoty zjednoczy spolecznosc tej czesci lublina dla realizacji tak waznej funkcji dla wszystkich jak szkoła.

Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła. Odpuscmy moze monumentalne inwestycje za ogromne srodki na rzecz sal zebrań wpolnoty parafialnej umozliwiających spotkanie ludzi rozmianych jako kościół. Dla tych ktorzy potrzebuja "pałacu" do oprawy ślubu - mozna dac im możliwosc korzystania z istniejących nieruchomości,ktore maja taki charakter. A pogrzeby i tak sa w kaplicach cmentarnych i jest wszystko w porzadku. W nowych obiektach sakralnych trzeba znalezc miejsce dla dzieci tak aby przestaly sie nudzic w czasie mszy i dokuczac rodzicom i innym ludziom.

Cieszy mnie fakt,że pomysłu na powstanie szkoły nie zarzucono całkowicie. Mysle ,że powinna powstac najpierw. Do koscioła mozna sie w niedziele przejsc kawałek. szkola jest codzienna potrzeba każdej rodziny posiadającej dzieci i powinna byc blisko z bezpiecznym dojsciem. Oczywiscie potrzeby ducha sa takża bardzo ważne i byc moze swiadomosc wspolnoty zjednoczy spolecznosc tej czesci lublina dla realizacji tak waznej funkcji dla wszystkich jak szkoła.

Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła... rozwiń

Avatar
MM / 29 grudnia 2014 o 08:18
0

"Bóg nie mieszka w domu z kamienia zbudowanym rękami ludzkimi".  Wiedzą katolicy kto to powiedział?  No to czytać Pismo Święte, a nie tylko ulotki Biedronki. 

Avatar
mmmm / 11 stycznia 2017 o 18:24
0
Tu jest Polska,możesz przenieść się do Watykanu albo na Dominikanę,Gil czeka
Avatar
Jacek / 25 stycznia 2015 o 14:09
0
Bardzo mnie to cieszy. Idealna wiadomość dla rodzin z dziećmi. A reszta co nie chodzi bo kośćiół daleko, teraz musi wymyślić inna wymówkę albo przenieść się do niemiec. Przecieź granic nie ma. Nikogo nikt na siłę tu nie trzyma. Szczęść Boże.
Avatar
prorok / 5 stycznia 2015 o 01:38
0

po jaką cholerę kolejny Kościół???? Kryzys, brak pracy , bezrobocie, a tu jak na przekór następna budowla. Kiedy społeczeństwo się obudzi i zostawi budowę duchownikom. niech budują za swoje jak robi to każda rodzina. A tu za cudze , najpierw powstanie pałac mieszkalny , a potem latami kościół. Ludzie obudzcie się !!!!!!!!!!!!

Avatar
reformowalny / 30 grudnia 2014 o 10:36
0
No widzisz a ja i duza czesc postepowego spoleczenstwa wole,zeby poszło na refundacje i przynajmniej pare osob nie miało przewalone juz na samym starcie albo umieralo na aids.
Avatar
Tomasz / 29 grudnia 2014 o 21:11
0

Dlaczego ten art. jest w "Strefie biznesu"? Hehe...

Avatar
Gość / 29 grudnia 2014 o 19:59
0

Cieszy mnie fakt,że pomysłu na powstanie szkoły nie zarzucono całkowicie. Mysle ,że powinna powstac najpierw. Do koscioła mozna sie w niedziele przejsc kawałek. szkola jest codzienna potrzeba każdej rodziny posiadającej dzieci i powinna byc blisko z bezpiecznym dojsciem. Oczywiscie potrzeby ducha sa takża bardzo ważne i byc moze swiadomosc wspolnoty zjednoczy spolecznosc tej czesci lublina dla realizacji tak waznej funkcji dla wszystkich jak szkoła.

Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła. Odpuscmy moze monumentalne inwestycje za ogromne srodki na rzecz sal zebrań wpolnoty parafialnej umozliwiających spotkanie ludzi rozmianych jako kościół. Dla tych ktorzy potrzebuja "pałacu" do oprawy ślubu - mozna dac im możliwosc korzystania z istniejących nieruchomości,ktore maja taki charakter. A pogrzeby i tak sa w kaplicach cmentarnych i jest wszystko w porzadku. W nowych obiektach sakralnych trzeba znalezc miejsce dla dzieci tak aby przestaly sie nudzic w czasie mszy i dokuczac rodzicom i innym ludziom.



Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła. Odpuscmy moze monumentalne inwestycje za ogromne srodki na rzecz sal zebrań wpolnoty parafialnej umozliwiających spotkanie ludzi rozmianych jako kościół. Dla tych ktorzy potrzebuja "pałacu" do oprawy ślubu - mozna dac im możliwosc korzystania z istniejących nieruchomości,ktore maja taki charakter. A pogrzeby i tak sa w kaplicach cmentarnych i jest wszystko w porzadku. W nowych obiektach sakralnych trzeba znalezc miejsce dla dzieci tak aby przestaly sie nudzic w czasie mszy i dokuczac rodzicom i innym ludziom.

...i właśnie dlatego "przeniosłem się" do Kościoła Hosanna na ul.Hutniczą...

"przeniosłem się" do Kościoła Hosanna na ul.Hutniczą...

rozwiń
Avatar
BellaKoza / 29 grudnia 2014 o 19:56
0

Ludzie , nie chcecie to nie dawajcie ale niech was nie mierzi jak inni dają, skoro korzystają to dają albo po prostu tak chcą, ich pieniądze to ich sprawa. A jeśli chodzi o sprawy społeczne to wolę żeby moje podatki szły na budowę jakiegoś kościoła niż refundacje kondonów dla nieodpowiedzialnych gówniarzy, wspomaganie klinik aborcyjnych założonych przez jakąś pier***niętą feministkę albo budowę tęczy dla zboczeńców.


Ludzie , nie chcecie to nie dawajcie ale niech was nie mierzi jak inni dają, skoro korzystają to dają albo po prostu tak chcą, ich pieniądze to ich sprawa. A jeśli chodzi o sprawy społeczne to wolę żeby moje podatki szły na budowę jakiegoś kościoła niż refundacje kondonów dla nieodpowiedzialnych gówniarzy, wspomaganie klinik aborcyjnych założonych przez jakąś pier***niętą feministkę albo budowę tęczy dla zboczeńców.

A ja właśnie ostatnio z żoną i z teściami dużo rozmawialiśmy o tym, że wolelibyśmy miec za sąsiadów gejów niż "świętojebliwe paniusie" z różańcem w ręku, które by Cię utopiły w łyżce wody! Nie dam ani grosza na tych Pasibrzuchów Sukienkowych! Odkąd odmówili (księżulkowie) dania paczki przed Świętami dla mojej niepełnosprawnej żony, to przeniosem się do Kościoła Zielonoświątkowców -tam jest przynajmniej życzliwość i szacunek dla człowieka niesprawnego fizycznie... Ludzie! Nie dajcie się więcej oszukiwać Sukienkowym!

A ja właśnie ostatnio z żoną i z teściami dużo rozmawialiśmy o tym, że wolelibyśmy miec za sąsiadów gejów niż "świętojebliwe paniusie" z różańcem w ręku, które by Cię utopiły w łyżce wody! Nie dam ani grosza na tych Pasibrzuchów Sukienkowych! Odkąd odmówili (księżulkowie) dania paczki przed Świętami dla mojej niepełnosprawnej żony, to przeniosem się do Kościoła Zielonoświątkowców -tam jest przynajmniej życzliwość i szacunek dla człowieka niesprawnego fizycznie... Ludzie! Nie dajcie się więcej oszukiwać Sukienkowym!

rozwiń
Avatar
parafianin / 29 grudnia 2014 o 14:00
0
W ciągłej budowie jest jeszcze Kościół oraz monumentalny krzyż na Kaczeńcowej
Avatar
renata / 29 grudnia 2014 o 08:28
0

Cieszy mnie fakt,że pomysłu na powstanie szkoły nie zarzucono całkowicie. Mysle ,że powinna powstac najpierw. Do koscioła mozna sie w niedziele przejsc kawałek. szkola jest codzienna potrzeba każdej rodziny posiadającej dzieci i powinna byc blisko z bezpiecznym dojsciem. Oczywiscie potrzeby ducha sa takża bardzo ważne i byc moze swiadomosc wspolnoty zjednoczy spolecznosc tej czesci lublina dla realizacji tak waznej funkcji dla wszystkich jak szkoła.

Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła. Odpuscmy moze monumentalne inwestycje za ogromne srodki na rzecz sal zebrań wpolnoty parafialnej umozliwiających spotkanie ludzi rozmianych jako kościół. Dla tych ktorzy potrzebuja "pałacu" do oprawy ślubu - mozna dac im możliwosc korzystania z istniejących nieruchomości,ktore maja taki charakter. A pogrzeby i tak sa w kaplicach cmentarnych i jest wszystko w porzadku. W nowych obiektach sakralnych trzeba znalezc miejsce dla dzieci tak aby przestaly sie nudzic w czasie mszy i dokuczac rodzicom i innym ludziom.

Cieszy mnie fakt,że pomysłu na powstanie szkoły nie zarzucono całkowicie. Mysle ,że powinna powstac najpierw. Do koscioła mozna sie w niedziele przejsc kawałek. szkola jest codzienna potrzeba każdej rodziny posiadającej dzieci i powinna byc blisko z bezpiecznym dojsciem. Oczywiscie potrzeby ducha sa takża bardzo ważne i byc moze swiadomosc wspolnoty zjednoczy spolecznosc tej czesci lublina dla realizacji tak waznej funkcji dla wszystkich jak szkoła.

Uważam ze powinna nastapic rewolucja w podejsciu do wygladu wspołczesnego koscioła... rozwiń

Avatar
MM / 29 grudnia 2014 o 08:18
0

"Bóg nie mieszka w domu z kamienia zbudowanym rękami ludzkimi".  Wiedzą katolicy kto to powiedział?  No to czytać Pismo Święte, a nie tylko ulotki Biedronki.