Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 maja 2020 r.
11:09

Lublin: Drzewa osłaniają domy od ulicy. Znikną podczas powiększania pętli autobusowej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
103 8 A A
Projekt przewiduje wycinkę drzew osłaniających domy od strony ulicy
Projekt przewiduje wycinkę drzew osłaniających domy od strony ulicy (fot. Piotr Michalski)

Wycinkę 55 drzew przewiduje projekt rozbudowy pętli dla autobusów komunikacji miejskiej przy ul. Zbożowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni i pytają: dlaczego projekt tak mocno ingeruje w zieleń? Urzędnicy przekonują, że rozbudowa jest konieczna, a ostateczna skala wycinek może być mniejsza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O tym, że ma być przebudowa pętli dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Nikt nie wysłał nam żadnego pisma – skarży się pani Małgorzata, mieszkanka jednego z domów przy Lawendowej, które sąsiadują z pętlą autobusową przy ul. Zbożowej.

Miasto wybrało już wykonawcę robót, a projekty rozbudowy są zatwierdzone. – Wyraźnie na nich widać, że chcą nam powiększyć pętlę i wyciąć wszystkie drzewa – oburza się pani Małgorzata. – Zamiast drzew goły beton chcą zrobić.

ZTM: Autobusy się nie mieszczą

Miasto przekonuje, że pętla przy Zbożowej musi być powiększona.

– Ma kluczowe znaczenie dla obsługi komunikacyjnej północno-zachodniego obszaru miasta. Jednak obecnie ma bardziej charakter miejsca do zawracania autobusów, aniżeli pętli z prawdziwego zdarzenia – tłumaczy Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – W przypadku przyjazdu kilku autobusów pasażerowie wysiadają już poza jej terenem, na tymczasowych peronach. Pętla jest za mała do obsługi takiej liczby pojazdów.

Mieszkańcy Lawendowej twierdzą, że już teraz pętla jest uciążliwa przez hałas autobusowych silników.

– Z ZTM dostaliśmy odpowiedź, że mamy dzwonić na policję za każdym razem, gdy kierowca nie wyłączy silnika po minucie. To jawna kpina – oburza się kobieta. – Zanim policja by przyjechała, to dawno autobusu by nie było, a trzy następne wyłączyłyby silniki na widok radiowozu.

Mieszkańcy: Już jest za głośno

Panią Małgorzatę dziwi również to, że w projekcie nie przewidziano ekranów akustycznych, które według niej są tu konieczne, bo jest zbyt głośno. Twierdzi też, że nikt nie odwiedzał mieszkańców Lawendowej, aby zmierzyć hałas dobiegający do ich okien.

– Nikt takich osób tu nie widział – zapewnia. – No i wyszło, że nie będziemy mieli ani drzew, ani ekranów, za to autobusy pod samymi oknami.

Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy. Dokumentacja przewiduje usunięcie 55 drzew rosnących w pobliżu pętli. Urząd Miasta twierdzi, że ostateczna liczba wycinanych drzew może być mniejsza.

– Ustalimy ją na etapie wykonawczym – zapewnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. – Niektóre drzewa znajdujące się w tym rejonie kolidują z niezbędnymi do rozbudowy pętli instalacjami i sieciami, jednak wycinane będą tylko te, w których kolizja z jezdnią, chodnikiem lub instalacjami jest nie do uniknięcia.

Jakie nowe autobusy? Nie wiadomo

Rozbudowa pętli może potrwać nawet rok. Ma tu stanąć budynek z toaletami dla kierowców, dwie ładowarki dla autobusów elektrycznych, wyświetlacz pokazujący godziny odjazdów i automat do sprzedaży biletów.

Robotników na Zbożowej można się spodziewać za kilka tygodni.

– Według harmonogramu pierwsze prace rozpoczną się tutaj pod koniec czerwca – zapowiada Jędrek.

Jakie dodatkowe autobusy miałyby trafić na Zbożową, skoro jako jeden z powodów przebudowy podawane jest przyjęcie większej liczby pojazdów? Tego nie wiadomo.

– Bliżej terminu oddania inwestycji do użytkowania będą podejmowane decyzje o ewentualnych zmianach w zakresie kursowania komunikacji miejskiej w tamtym rejonie – odpowiada rzeczniczka ZTM.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dziennikarzsledczy / 12 maja 2020 r. o 11:50
+28
Zdjęcie jasno pokazuje, że przystanek jest wsamraśny. Może zostawić tak jak jest, niech się męczą? Tylko zaraz pewnie będzie płacz tych samych osobników, że nie ma żadnych nowych połączeń, komunikacja do bani, itd.
Avatar
ykhnwocq / 12 maja 2020 r. o 11:35
+21
Nie podoba siebie w mieście to wynieść się gdzieś na wioskę. Tylko nie jęczeć potem że trza pół godziny przez pola na przystanek autobusowy iść albo że tylko 2-wa razy na dzień kursuje.
Avatar
pawellbn / 12 maja 2020 r. o 13:13
+20
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy okazji niech wam zburzą jeszcze te ogrodzenia! Prośba do redakcji - dowiedźcie się ile ta pani rocznie płaci za użytkowanie działki gminnej i napiszcie jaka to wspaniała i uczciwa mieszkanka, płaci i wymaga. A jak nie płaci to niech się zamknie, posadzi sobie sama drzewa na działce miejskiej, którą użytkuje i wszyscy będą szczęśliwi - ona bo będzie osłonięta drzewami a inni mieszkańcy nie będą musieli jej wysłuchiwać.
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy ... rozwiń
Avatar
Malwina_Sz / 12 maja 2020 r. o 12:13
+20
Jak to w ogóle wygląda? Jak przystanek PKS w Cycowie, oczywiście nie obrażając Cycowa. Często przejeżdżam tamtędy i widzę sporo stłoczonych autobusów na tej małej pętli a niektóre potrafią wystawać niemal na ulicę. Nie dziwi mnie, że chcą ją powiększyć.
Avatar
Lublinianka7 / 13 maja 2020 r. o 13:58
+6
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może powstać pętla na Placu Litewskim. Jest to bardzo dogodny punkt do lokalizacji początkowych i przesiadkowych przystanków autobusowych.
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może... rozwiń
Avatar
Wojtaszko / 12 maja 2020 r. o 12:57
+6
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
 dobrze cię wytresowała ta Nowogrodzka - grzecznie przybiegasz pod KAŻDY artykuł i szczekasz tak jak rozkażą hihi
Avatar
LAS / 12 maja 2020 r. o 14:23
+4
Skąd my to znamy... Gdyby nie czynnik społeczny, to cięliby wszystko, co w koło, a później patrzyli, jak inni, stojąc, umierają.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 12 maja 2020 r. o 12:14
-23
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
Avatar
Lublinianka7 / 13 maja 2020 r. o 13:58
+6
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może powstać pętla na Placu Litewskim. Jest to bardzo dogodny punkt do lokalizacji początkowych i przesiadkowych przystanków autobusowych.
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może... rozwiń
Avatar
LAS / 12 maja 2020 r. o 14:23
+4
Skąd my to znamy... Gdyby nie czynnik społeczny, to cięliby wszystko, co w koło, a później patrzyli, jak inni, stojąc, umierają.
Avatar
pawellbn / 12 maja 2020 r. o 13:13
+20
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy okazji niech wam zburzą jeszcze te ogrodzenia! Prośba do redakcji - dowiedźcie się ile ta pani rocznie płaci za użytkowanie działki gminnej i napiszcie jaka to wspaniała i uczciwa mieszkanka, płaci i wymaga. A jak nie płaci to niech się zamknie, posadzi sobie sama drzewa na działce miejskiej, którą użytkuje i wszyscy będą szczęśliwi - ona bo będzie osłonięta drzewami a inni mieszkańcy nie będą musieli jej wysłuchiwać.
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy ... rozwiń
Avatar
Wojtaszko / 12 maja 2020 r. o 12:57
+6
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
 dobrze cię wytresowała ta Nowogrodzka - grzecznie przybiegasz pod KAŻDY artykuł i szczekasz tak jak rozkażą hihi
Avatar
kronikidewelorozwoju / 12 maja 2020 r. o 12:14
-23
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
Avatar
Malwina_Sz / 12 maja 2020 r. o 12:13
+20
Jak to w ogóle wygląda? Jak przystanek PKS w Cycowie, oczywiście nie obrażając Cycowa. Często przejeżdżam tamtędy i widzę sporo stłoczonych autobusów na tej małej pętli a niektóre potrafią wystawać niemal na ulicę. Nie dziwi mnie, że chcą ją powiększyć.
Avatar
dziennikarzsledczy / 12 maja 2020 r. o 11:50
+28
Zdjęcie jasno pokazuje, że przystanek jest wsamraśny. Może zostawić tak jak jest, niech się męczą? Tylko zaraz pewnie będzie płacz tych samych osobników, że nie ma żadnych nowych połączeń, komunikacja do bani, itd.
Avatar
ykhnwocq / 12 maja 2020 r. o 11:35
+21
Nie podoba siebie w mieście to wynieść się gdzieś na wioskę. Tylko nie jęczeć potem że trza pół godziny przez pola na przystanek autobusowy iść albo że tylko 2-wa razy na dzień kursuje.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Jeszcze w tym roku w Świdniku ma powstać jadłodzielnia. Podobne miejsca działają już m.in. w Lublinie, Kraśniku i Puławach.

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Całe spektrum emocji towarzyszyło kibicom, którzy oglądali niedzielne starcie eWinner Apatora Toruń z Motorem Lublin. Żółto-biało-niebiescy walczyli do ostatniego biegu o zwycięstwo i udało im się to – 46:44, a do tego triumfowali w dwumeczu. Tym samym zrobili olbrzymi krok w kierunku awansu do play-offów

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów
galeria

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

Lublin. Prawie jak deptak
galeria

Lublin. Prawie jak deptak

W sobotę na dobre rozpoczął się remont jezdni Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Wieniawską.

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom
film

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom

Pourywane kontakty, niedziałające spłuczki i zerwane zasłony prysznicowe – w takich warunkach miały wypoczywać dzieci na koloniach w Okunince. Przeprowadzone kontrole potwierdziły część zarzutów, organizator wypoczynku przeprasza i zarzeka się, że to jednorazowy incydent.

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych
Zdjęcia
galeria

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych

Na jednym stoisku hamburgery, na drugim wata cukrowa, a na trzecim szczepionki Johnson & Johnson. W niedzielę w Bełżycach największa kolejka ustawiła się do tego ostatniego.

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

Po ponad trzech tygodniach przerwy od ligowej jazdy zawodnicy Motoru Lublin wracają na polskie tory. Dzisiaj o godz. 19.15 będą gościć na toruńskiej Motoarenie, gdzie zmierzą się z miejscowym eWinner Apatorem. Transmisję z tego meczu będzie można oglądać na antenie nSport+. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"
4 sierpnia 2021, 18:00

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"

Po długiej przerwie wracają filmowe pokazy w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie. Już 4 sierpnia o godz. 20 organizatorzy zaproszą na pokaz kultowego "Terminatora 2".

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu
galeria
film

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu

PIŁKARKSA PKO BP EKSTRAKLASA Po czterech latach przerwy najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce powrócił na Lubelszczyznę. Górnik Łęczna zremisował u siebie 1:1 z Cracovią w pierwszej kolejce nowego sezonu ekstraklasy, a na tamtejszym stadionie znów można było poczuć atmosferę piłkarskiego święta

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju
galeria

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju

Na obronę doktoratu przyszła w stroju nawiązującym do tematu jej pracy. Nie pierwszy raz, bo bardzo często ubiór dostosowuje do poruszanej tematyki podczas zajęć ze studentami. – Zawsze staram się jak najdokładniej pokazać to, o czym mówię – tłumaczy dr Ewelina Polańska.

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W nowym sezonie do rywalizacji przystąpi nie 14, a 16 drużyn. Powiększenie ligi spowodowało, że do klasy A zamiast trzech zespołów zdegradowany został tylko beniaminek Ar-Tig Huta Dąbrowa

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?
Magazyn

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?

Jeżeli rolnik ma wysoki poziom wiedzy i umiejętności, to ogranicza chwasty, bo one są konkurentem dla roślin uprawnych. Ogranicza chwasty różnymi metodami: orką, bronowaniem, stosowaniem środków chwastobójczych, ponieważ jego celem nie jest produkcja maku i kąkolu, tylko na przykład rzepaku. Problem zaczyna się wtedy, gdy na wielkich obszarach mamy monokultury upraw. Wyzwaniem w Europie jest strategia „Zielony Ład”, która Unia oficjalnie zatwierdziła i Polska też się na te warunki zgodziła – rozmowa z dr Mirosławem Korzeniowskim, prezesem Stowarzyszenia AgroEkoton, ekspertem z zakresu zrównoważonej ochrony roślin.

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Miasto planuje wyremontować ulicę Królik. Ale część mieszkańców nie chce oddać swoich gruntów.

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

W niedzielę do rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich przystąpiła polska sztafeta 4 x 100 metrów stylem dowolnym. W składzie Biało-Czerwonych był także Konrad Czerniak z AZS UMCS Lublin. Niestety, naszym zawodnikom nie udało się awansować do finału tej konkurencji nawet mimo rekordu Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.