Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 maja 2020 r.
11:09

Lublin: Drzewa osłaniają domy od ulicy. Znikną podczas powiększania pętli autobusowej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
103 9 A A
Projekt przewiduje wycinkę drzew osłaniających domy od strony ulicy
Projekt przewiduje wycinkę drzew osłaniających domy od strony ulicy (fot. Piotr Michalski)

Wycinkę 55 drzew przewiduje projekt rozbudowy pętli dla autobusów komunikacji miejskiej przy ul. Zbożowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni i pytają: dlaczego projekt tak mocno ingeruje w zieleń? Urzędnicy przekonują, że rozbudowa jest konieczna, a ostateczna skala wycinek może być mniejsza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O tym, że ma być przebudowa pętli dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Nikt nie wysłał nam żadnego pisma – skarży się pani Małgorzata, mieszkanka jednego z domów przy Lawendowej, które sąsiadują z pętlą autobusową przy ul. Zbożowej.

Miasto wybrało już wykonawcę robót, a projekty rozbudowy są zatwierdzone. – Wyraźnie na nich widać, że chcą nam powiększyć pętlę i wyciąć wszystkie drzewa – oburza się pani Małgorzata. – Zamiast drzew goły beton chcą zrobić.

ZTM: Autobusy się nie mieszczą

Miasto przekonuje, że pętla przy Zbożowej musi być powiększona.

– Ma kluczowe znaczenie dla obsługi komunikacyjnej północno-zachodniego obszaru miasta. Jednak obecnie ma bardziej charakter miejsca do zawracania autobusów, aniżeli pętli z prawdziwego zdarzenia – tłumaczy Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – W przypadku przyjazdu kilku autobusów pasażerowie wysiadają już poza jej terenem, na tymczasowych peronach. Pętla jest za mała do obsługi takiej liczby pojazdów.

Mieszkańcy Lawendowej twierdzą, że już teraz pętla jest uciążliwa przez hałas autobusowych silników.

– Z ZTM dostaliśmy odpowiedź, że mamy dzwonić na policję za każdym razem, gdy kierowca nie wyłączy silnika po minucie. To jawna kpina – oburza się kobieta. – Zanim policja by przyjechała, to dawno autobusu by nie było, a trzy następne wyłączyłyby silniki na widok radiowozu.

Mieszkańcy: Już jest za głośno

Panią Małgorzatę dziwi również to, że w projekcie nie przewidziano ekranów akustycznych, które według niej są tu konieczne, bo jest zbyt głośno. Twierdzi też, że nikt nie odwiedzał mieszkańców Lawendowej, aby zmierzyć hałas dobiegający do ich okien.

– Nikt takich osób tu nie widział – zapewnia. – No i wyszło, że nie będziemy mieli ani drzew, ani ekranów, za to autobusy pod samymi oknami.

Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy. Dokumentacja przewiduje usunięcie 55 drzew rosnących w pobliżu pętli. Urząd Miasta twierdzi, że ostateczna liczba wycinanych drzew może być mniejsza.

– Ustalimy ją na etapie wykonawczym – zapewnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. – Niektóre drzewa znajdujące się w tym rejonie kolidują z niezbędnymi do rozbudowy pętli instalacjami i sieciami, jednak wycinane będą tylko te, w których kolizja z jezdnią, chodnikiem lub instalacjami jest nie do uniknięcia.

Jakie nowe autobusy? Nie wiadomo

Rozbudowa pętli może potrwać nawet rok. Ma tu stanąć budynek z toaletami dla kierowców, dwie ładowarki dla autobusów elektrycznych, wyświetlacz pokazujący godziny odjazdów i automat do sprzedaży biletów.

Robotników na Zbożowej można się spodziewać za kilka tygodni.

– Według harmonogramu pierwsze prace rozpoczną się tutaj pod koniec czerwca – zapowiada Jędrek.

Jakie dodatkowe autobusy miałyby trafić na Zbożową, skoro jako jeden z powodów przebudowy podawane jest przyjęcie większej liczby pojazdów? Tego nie wiadomo.

– Bliżej terminu oddania inwestycji do użytkowania będą podejmowane decyzje o ewentualnych zmianach w zakresie kursowania komunikacji miejskiej w tamtym rejonie – odpowiada rzeczniczka ZTM.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dziennikarzsledczy / 12 maja 2020 r. o 11:50
+28
Zdjęcie jasno pokazuje, że przystanek jest wsamraśny. Może zostawić tak jak jest, niech się męczą? Tylko zaraz pewnie będzie płacz tych samych osobników, że nie ma żadnych nowych połączeń, komunikacja do bani, itd.
Avatar
ykhnwocq / 12 maja 2020 r. o 11:35
+22
Nie podoba siebie w mieście to wynieść się gdzieś na wioskę. Tylko nie jęczeć potem że trza pół godziny przez pola na przystanek autobusowy iść albo że tylko 2-wa razy na dzień kursuje.
Avatar
pawellbn / 12 maja 2020 r. o 13:13
+20
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy okazji niech wam zburzą jeszcze te ogrodzenia! Prośba do redakcji - dowiedźcie się ile ta pani rocznie płaci za użytkowanie działki gminnej i napiszcie jaka to wspaniała i uczciwa mieszkanka, płaci i wymaga. A jak nie płaci to niech się zamknie, posadzi sobie sama drzewa na działce miejskiej, którą użytkuje i wszyscy będą szczęśliwi - ona bo będzie osłonięta drzewami a inni mieszkańcy nie będą musieli jej wysłuchiwać.
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy ... rozwiń
Avatar
Malwina_Sz / 12 maja 2020 r. o 12:13
+20
Jak to w ogóle wygląda? Jak przystanek PKS w Cycowie, oczywiście nie obrażając Cycowa. Często przejeżdżam tamtędy i widzę sporo stłoczonych autobusów na tej małej pętli a niektóre potrafią wystawać niemal na ulicę. Nie dziwi mnie, że chcą ją powiększyć.
Avatar
-felipe_96. / 12 maja 2020 r. o 16:17
+10
A nie lepiej by było po prostu przebudować pętlę na ul. Sławinkowskiej( gdzie linia 18 kończy) albo na tejże ulicy zrobić nową i to z prawdziwego zdarzenia, mogąc się naturalnie posiłkować środkami z UE? No jasne, że byłoby to lepsze, pętla na Zbożowej dostałaby tylko nowy asfalt, bo tamten to same koleiny i w deszczową pogodę autobusy moczą się w kałuży i niechby sobie została po prostu taka jaka obecnie była, natomiast na Sławinkowskiej dzięki temu, że więcej linii by dojeżdżało to mogłoby to zachęcić jakiś deweloperów by budować się w okolicy tamtej ulicy, bo ludzie też patrzą czy w swojej okolicy będą mieć dobrą komunikację miejską - może nawet sam deweloper mógłby wspomóc finansowo w modernizacji takiej pętli? Kto wie, to byłoby przecież w jego interesie. To samo myślałem o pętli przy ul. Koncertowej - deweloper tamte okolice Czechowa upatruje sobie do budowy bloków, też mógłby przy okazji dołożyć się do przebudowy tamtej pętli, by mogła pomieścić więcej pojazdów, to i ludzie na tym skorzystają, dostaliby takie linie jak 17 i 26 - one są obsługiwane długim taborem a obecnie pętla na ul. Koncertowej ma linie 12, 15, 34, 36, 55 - to jest sporo, trzy z nich jeżdżą dosyć często, a miejsca postojowego nie jest już tam zbyt dużo, pętla jest już podstarzała i też prędzej czy późnij czeka ją modernizacja. Dzięki wydłużeniu linii 17 i 26 w okolice Koncertowej mieszkańcy mogliby uzyskać połączenia z tymi częściami miasta, do jakich nie mieli możliwości bezpośredniego dojazdu, a jakie to są ulice/dzielnice na trasie tych linii to już każdy sobie zobaczy, bo nie chce tworzyć tutaj zbyt obszernego tasiemca w komentarzu. A powracając do Zbożowej, autobusy z tej pętli mogłyby dojechać do Sławinkowskiej tym samym wyciszając z nadmiaru hałaśliwości okolice, gdzie jest dużo domków jednorodzinnych, wspomniane tereny w pobliżu ulicy Lawendowej.
A nie lepiej by było po prostu przebudować pętlę na ul. Sławinkowskiej( gdzie linia 18 kończy) albo na tejże ulicy zrobić nową i to z prawdziwego zdarzenia, mogąc się naturalnie posiłkować środkami z UE? No jasne, że byłoby to lepsze, pętla na Zbożowej dostałaby tylko nowy asfalt, bo tamten to same koleiny i w deszczową pogodę autobusy moczą się w kałuży i niechby sobie została po prostu taka jaka obecnie była, natomiast na Sławinkowskiej dzięki temu, że więcej linii by dojeżdżało to mogłoby to zachęcić jakiś deweloperów by budować się w oko... rozwiń
Avatar
Wojtaszko / 12 maja 2020 r. o 12:57
+6
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
 dobrze cię wytresowała ta Nowogrodzka - grzecznie przybiegasz pod KAŻDY artykuł i szczekasz tak jak rozkażą hihi
Avatar
Lublinianka7 / 13 maja 2020 r. o 13:58
+5
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może powstać pętla na Placu Litewskim. Jest to bardzo dogodny punkt do lokalizacji początkowych i przesiadkowych przystanków autobusowych.
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może... rozwiń
Avatar
LAS / 12 maja 2020 r. o 14:23
+3
Skąd my to znamy... Gdyby nie czynnik społeczny, to cięliby wszystko, co w koło, a później patrzyli, jak inni, stojąc, umierają.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 12 maja 2020 r. o 12:14
-24
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
Avatar
Lublinianka7 / 13 maja 2020 r. o 13:58
+5
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może powstać pętla na Placu Litewskim. Jest to bardzo dogodny punkt do lokalizacji początkowych i przesiadkowych przystanków autobusowych.
Pętle buduje się na granicach miasta a nie wśród zabudowy. Pętla istniejąca na Zbożowej powstała 40 lat temu i wtedy to były obrzeża miasta. Przez te 40 lat a szczególnie w ostatnim czasie powstało w najbliższej okolicy wiele domów. Zabudowa miejska wchłonęła pętlę. Należy zatem istniejącą pętlę na Zbożowej nie rozbudowywać a rozbudować pętlę na Sławinkowskiej, która jest położona w okolicy mniej zabudowanej i będzie tym samym mniej uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli tak będą wyglądały planowania nowych pętli lub ich rozbudowy to niedługo może... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 12 maja 2020 r. o 16:17
+10
A nie lepiej by było po prostu przebudować pętlę na ul. Sławinkowskiej( gdzie linia 18 kończy) albo na tejże ulicy zrobić nową i to z prawdziwego zdarzenia, mogąc się naturalnie posiłkować środkami z UE? No jasne, że byłoby to lepsze, pętla na Zbożowej dostałaby tylko nowy asfalt, bo tamten to same koleiny i w deszczową pogodę autobusy moczą się w kałuży i niechby sobie została po prostu taka jaka obecnie była, natomiast na Sławinkowskiej dzięki temu, że więcej linii by dojeżdżało to mogłoby to zachęcić jakiś deweloperów by budować się w okolicy tamtej ulicy, bo ludzie też patrzą czy w swojej okolicy będą mieć dobrą komunikację miejską - może nawet sam deweloper mógłby wspomóc finansowo w modernizacji takiej pętli? Kto wie, to byłoby przecież w jego interesie. To samo myślałem o pętli przy ul. Koncertowej - deweloper tamte okolice Czechowa upatruje sobie do budowy bloków, też mógłby przy okazji dołożyć się do przebudowy tamtej pętli, by mogła pomieścić więcej pojazdów, to i ludzie na tym skorzystają, dostaliby takie linie jak 17 i 26 - one są obsługiwane długim taborem a obecnie pętla na ul. Koncertowej ma linie 12, 15, 34, 36, 55 - to jest sporo, trzy z nich jeżdżą dosyć często, a miejsca postojowego nie jest już tam zbyt dużo, pętla jest już podstarzała i też prędzej czy późnij czeka ją modernizacja. Dzięki wydłużeniu linii 17 i 26 w okolice Koncertowej mieszkańcy mogliby uzyskać połączenia z tymi częściami miasta, do jakich nie mieli możliwości bezpośredniego dojazdu, a jakie to są ulice/dzielnice na trasie tych linii to już każdy sobie zobaczy, bo nie chce tworzyć tutaj zbyt obszernego tasiemca w komentarzu. A powracając do Zbożowej, autobusy z tej pętli mogłyby dojechać do Sławinkowskiej tym samym wyciszając z nadmiaru hałaśliwości okolice, gdzie jest dużo domków jednorodzinnych, wspomniane tereny w pobliżu ulicy Lawendowej.
A nie lepiej by było po prostu przebudować pętlę na ul. Sławinkowskiej( gdzie linia 18 kończy) albo na tejże ulicy zrobić nową i to z prawdziwego zdarzenia, mogąc się naturalnie posiłkować środkami z UE? No jasne, że byłoby to lepsze, pętla na Zbożowej dostałaby tylko nowy asfalt, bo tamten to same koleiny i w deszczową pogodę autobusy moczą się w kałuży i niechby sobie została po prostu taka jaka obecnie była, natomiast na Sławinkowskiej dzięki temu, że więcej linii by dojeżdżało to mogłoby to zachęcić jakiś deweloperów by budować się w oko... rozwiń
Avatar
LAS / 12 maja 2020 r. o 14:23
+3
Skąd my to znamy... Gdyby nie czynnik społeczny, to cięliby wszystko, co w koło, a później patrzyli, jak inni, stojąc, umierają.
Avatar
pawellbn / 12 maja 2020 r. o 13:13
+20
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy okazji niech wam zburzą jeszcze te ogrodzenia! Prośba do redakcji - dowiedźcie się ile ta pani rocznie płaci za użytkowanie działki gminnej i napiszcie jaka to wspaniała i uczciwa mieszkanka, płaci i wymaga. A jak nie płaci to niech się zamknie, posadzi sobie sama drzewa na działce miejskiej, którą użytkuje i wszyscy będą szczęśliwi - ona bo będzie osłonięta drzewami a inni mieszkańcy nie będą musieli jej wysłuchiwać.
"Zerknęliśmy do zatwierdzonego przez miasto projektu rozbudowy." I coś jeszcze zobaczyliście?! Ja też zerknąłem i co widzę? Działka Lawendowa 8 wchodzi z ogrodzeniem 2m w działkę miasta- mam nadzieję, że ma z miastem podpisaną umowę na dzierżawę działki lub decyzję zajęcia pasa drogowego; Lawendowa 10 wchodzi 3,5m w działkę miasta; Lawendowa 12 w działkę miasta 4,5m; Lawendowa 14 w działkę miasta 5,7m i dodatkowo wybudowany obiekt małej architektury; Lawendowa 16 w działkę miasta 6m. A jeżeli do ch.... nie płacicie za to, to przy ... rozwiń
Avatar
Wojtaszko / 12 maja 2020 r. o 12:57
+6
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
 dobrze cię wytresowała ta Nowogrodzka - grzecznie przybiegasz pod KAŻDY artykuł i szczekasz tak jak rozkażą hihi
Avatar
kronikidewelorozwoju / 12 maja 2020 r. o 12:14
-24
Plebs jak zwykle narzeka, zamiast radować się, że będą mieć lepszy sygnał sieci 5G. Parafrazując pracownika znanej agencji PR: "cebulaki" nie wiedzą, że miasto musi się dewelorozwijać? :-DDD
Avatar
Malwina_Sz / 12 maja 2020 r. o 12:13
+20
Jak to w ogóle wygląda? Jak przystanek PKS w Cycowie, oczywiście nie obrażając Cycowa. Często przejeżdżam tamtędy i widzę sporo stłoczonych autobusów na tej małej pętli a niektóre potrafią wystawać niemal na ulicę. Nie dziwi mnie, że chcą ją powiększyć.
Avatar
dziennikarzsledczy / 12 maja 2020 r. o 11:50
+28
Zdjęcie jasno pokazuje, że przystanek jest wsamraśny. Może zostawić tak jak jest, niech się męczą? Tylko zaraz pewnie będzie płacz tych samych osobników, że nie ma żadnych nowych połączeń, komunikacja do bani, itd.
Avatar
ykhnwocq / 12 maja 2020 r. o 11:35
+22
Nie podoba siebie w mieście to wynieść się gdzieś na wioskę. Tylko nie jęczeć potem że trza pół godziny przez pola na przystanek autobusowy iść albo że tylko 2-wa razy na dzień kursuje.