Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2020 r.
19:22

Posadzą drzewa przy nowej ulicy Lublina? Urzędnicy: Ewentualnie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 7 A A

Nie obowiązkowe, a jedynie „ewentualne” ma być posadzenie nowych drzew wzdłuż planowanej ul. Berylowej – tak swoje wymagania wobec projektu ulicy ustalili miejscy urzędnicy od dróg. – To zaskakujące i nie do końca zrozumiałe – zdziwili się urzędnicy od zieleni i w ostrym liście do kolegów zażądali zmian

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zlecany przez miasto projekt dotyczy odcinka ul. Berylowej od Onyksowej do Jantarowej. Zarząd Dróg i Mostów planuje tu jezdnię z dwoma pasami ruchu, obustronne chodniki, drogi rowerowe i przystanki autobusowe.

Czy wzdłuż ulicy pojawią się także drzewa? Wątpliwości w tej sprawie nabrał pan Miłosz, mieszkaniec tego osiedla i jeden z naszych Czytelników. Wczytał się w miejskie zlecenie na projekt drogi i zwrócił uwagę na jedno ze sformułowań.

W dokumencie pod tytułem „opis przedmiotu zamówienia” pan Miłosz znalazł stwierdzenie, że projektant ma opracować „inwentaryzację wszystkich drzew i krzewów i zakres planowanej wycinki oraz ewentualnie nowych nasadzeń”.

Słowo „ewentualnie” zaniepokoiło mieszkańca, który napisał do Zarządu Dróg i Mostów, aby dopytać, czy drzewa będą na pewno, czy być może. Tymi obawami podzielił się też z Biurem Miejskiego Architekta Zieleni. Kierująca nim Hanna Pawlikowska zareagowała listem do drogowców, w którym stwierdziła, że zieleń przy Berylowej nie może być „ewentualna”. Podkreśliła też, że urządzenie zieleni „uważa za obligatoryjne” i dodała, że trawniki powinny być jak najszersze, by zmieściły jak najwięcej drzew. Stwierdziła ponadto, że zapis o „ewentualnym” sadzeniu zieleni jest „zaskakujący i nie do końca zrozumiały”.

Pawlikowska odpisała również panu Miłoszowi. – Znamy sytuację braku roślinności wysokiej na wymienianych przez Pana ulicach oraz ogólny obraz sytuacji osiedla pod tym względem – czytamy w piśmie miejskiej architekt zieleni. – Wiele razy podejmowaliśmy działania mające na celu zaplanowanie, a w rezultacie wprowadzenie tam nasadzeń. Niestety, większość trawników, które wydają się mieć ogromny potencjał i są pokryte wyłącznie darnią, posiadają pod sobą bardzo duże ilości infrastruktury podziemnej, która wyklucza realizację naszych działań.

Czy wzdłuż ulicy pojawią się drzewa?

– Zostaną zaprojektowane nasadzenia – deklaruje Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. – W trakcie prac projektowych dokumentacja będzie opiniowana przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni.

Nie są to jednak jedyne pytania dotyczące zieleni przy Berylowej. Planowana droga na pewnym odcinku ma przejść przez duże skupisko drzew koło Onyksowej. Inny nasz Czytelnik, pan Stanisław, prosi o to, by miasto oszczędziło zieleń. Proponuje budowę jezdni tylko od Jantarowej do drzew, gdzie według jego pomysłu kończyłaby się placem nawrotowym, bez dociągania do Onyksowej.

Ratusz wyklucza to rozwiązanie i przekonuje, że ulica jest potrzebna w całości. – Dla miasta wycięcie stuletnich dębów to błahostka – dziwi się pan Stanisław, którego nie przekonują argumenty urzędników. – To ulica osiedlowa, nie arteria przelotowa. Zadaniem ulicy osiedlowej jest zapewnienie dojazdów do posesji. Jeżeli ulica spełnia te warunki, nie ma znaczenia czy jezdnia ma ciągłość, czy są to ślepe odcinki.

Urzędnicy zapewniają, że zlecenie na projekt będzie dotyczyć całej drogi, zapewniającej przejazd od Jantarowej do Onyksowej. – W warunkach do opracowania dokumentacji znajdują się zapisy mówiące, że rozwiązania projektowe powinny minimalizować usunięcia drzew i krzewów – podkreśla Jędrek.

Władze miasta nie podają na razie możliwego terminu rozpoczęcia budowy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 czerwca 2020 r. o 19:26
+11
Jak chciał las, jak u siebie na ojcowiźnie za stodołą to po co się przeprowadzał z kraśnika ?
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 czerwca 2020 r. o 22:37
+5
To wszystko bez spaceru mieszkańców z udziałem wiceprezydenta Szymczyka?
 A czy ty byłeś z imienia i nazwiska rodowego matki do 3 pokoleń wstecz, na tym sportkaniu ??
Avatar
opinion / 29 czerwca 2020 r. o 21:40
0
Jeden z dębów jest na terenie nowej Wspólnoty, a nie Gminy, zatem jak miasto sobie wyobraża jego wycięcie? Plany budowy tej ulicy mają zdaje się prawie 20 lat i może czas je uaktualnić, a nie realizować coś, gdy w tym miejscu były pola?  Będzie to jedyna droga osiedlowa pomiędzy blokami, którą mają jeździć autobusy. Po co na 450 metrowym odcinku przystanki? Jeżdżą autobusy i trolejbusy Granitową, są przystanki przy JPII, więc chyba nikt się nie przemęczy za bardzo jak dojdzie te 500 metrów? Druga sprawa to zamiast robić z Berylowej ulicę z przystankami należało połączyć Kraśnicką z JP II poprzez ul. Węglinek i do niej doprowadzić drogi osiedlowe. Wówczas i byłby dojazd do przystanku PKP i łatwiejsze, szybszy wyjazd z osiedla. --- anka-anka Zaznaczyłem sobie Pani komentarz trzy dni temu, ale dopiero teraz mam chwilę by odpowiedzieć. Gratuluję umiejętności używania znaków przestankowych, naprawdę komfortowo czyta się Pani komentarze.
 
  rozwiń
Avatar
LAS / 26 czerwca 2020 r. o 23:34
-5
To wszystko bez spaceru mieszkańców z udziałem wiceprezydenta Szymczyka?
A czy ty byłeś z imienia i nazwiska rodowego matki do 3 pokoleń wstecz, na tym sportkaniu ??
Osobiście nie byłem przede wszystkim dlatego, że rzeczonego wiceprezydenta Szymczyka nie było przy wycince innych kilkudziesięciu tysięcy drzew w innych częściach naszego miasta. Jego możesz sprawdzać do 100 pokolenia, bo jest funkcjonariuszem za przeproszeniem publicznym. Od społeczników... RODO.
Avatar
anka-anka / 26 czerwca 2020 r. o 22:25
-6
Jeden z dębów jest na terenie nowej Wspólnoty, a nie Gminy, zatem jak miasto sobie wyobraża jego wycięcie? Plany budowy tej ulicy mają zdaje się prawie 20 lat i może czas je uaktualnić, a nie realizować coś, gdy w tym miejscu były pola? Będzie to jedyna droga osiedlowa pomiędzy blokami, którą mają jeździć autobusy. Po co na 450 metrowym odcinku przystanki? Jeżdżą autobusy i trolejbusy Granitową, są przystanki przy JPII, więc chyba nikt się nie przemęczy za bardzo jak dojdzie te 500 metrów? Druga sprawa to zamiast robić z Berylowej ulicę z przystankami należało połączyć Kraśnicką z JP II poprzez ul. Węglinek i do niej doprowadzić drogi osiedlowe. Wówczas i byłby dojazd do przystanku PKP i łatwiejsze, szybszy wyjazd z osiedla.
Jeden z dębów jest na terenie nowej Wspólnoty, a nie Gminy, zatem jak miasto sobie wyobraża jego wycięcie? Plany budowy tej ulicy mają zdaje się prawie 20 lat i może czas je uaktualnić, a nie realizować coś, gdy w tym miejscu były pola? Będzie to jedyna droga osiedlowa pomiędzy blokami, którą mają jeździć autobusy. Po co na 450 metrowym odcinku przystanki? Jeżdżą autobusy i trolejbusy Granitową, są przystanki przy JPII, więc chyba nikt się nie przemęczy za bardzo jak dojdzie te 500 metrów? Druga sprawa to zamiast robić z Berylowej ulicę z p... rozwiń
Avatar
LAS / 26 czerwca 2020 r. o 22:26
-10
To wszystko bez spaceru mieszkańców z udziałem wiceprezydenta Szymczyka?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 czerwca 2020 r. o 21:14
-16
Zgodnie z zuko-ekononomiką drzewo jest warte tyle co jego wartość opałowa lub cena, którą można zapłacić zaprzyjaźnionemu wykonawcy za roboty polegające na wsadzaniu patyków w ziemię (zwane nomenklaturze dewelorozwoju jako "nasadzenia").
Avatar
opinion / 29 czerwca 2020 r. o 21:40
0
Jeden z dębów jest na terenie nowej Wspólnoty, a nie Gminy, zatem jak miasto sobie wyobraża jego wycięcie? Plany budowy tej ulicy mają zdaje się prawie 20 lat i może czas je uaktualnić, a nie realizować coś, gdy w tym miejscu były pola?  Będzie to jedyna droga osiedlowa pomiędzy blokami, którą mają jeździć autobusy. Po co na 450 metrowym odcinku przystanki? Jeżdżą autobusy i trolejbusy Granitową, są przystanki przy JPII, więc chyba nikt się nie przemęczy za bardzo jak dojdzie te 500 metrów? Druga sprawa to zamiast robić z Berylowej ulicę z przystankami należało połączyć Kraśnicką z JP II poprzez ul. Węglinek i do niej doprowadzić drogi osiedlowe. Wówczas i byłby dojazd do przystanku PKP i łatwiejsze, szybszy wyjazd z osiedla. --- anka-anka Zaznaczyłem sobie Pani komentarz trzy dni temu, ale dopiero teraz mam chwilę by odpowiedzieć. Gratuluję umiejętności używania znaków przestankowych, naprawdę komfortowo czyta się Pani komentarze.
 
  rozwiń
Avatar
LAS / 26 czerwca 2020 r. o 23:34
-5
To wszystko bez spaceru mieszkańców z udziałem wiceprezydenta Szymczyka?
A czy ty byłeś z imienia i nazwiska rodowego matki do 3 pokoleń wstecz, na tym sportkaniu ??
Osobiście nie byłem przede wszystkim dlatego, że rzeczonego wiceprezydenta Szymczyka nie było przy wycince innych kilkudziesięciu tysięcy drzew w innych częściach naszego miasta. Jego możesz sprawdzać do 100 pokolenia, bo jest funkcjonariuszem za przeproszeniem publicznym. Od społeczników... RODO.
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 czerwca 2020 r. o 22:37
+5
To wszystko bez spaceru mieszkańców z udziałem wiceprezydenta Szymczyka?
 A czy ty byłeś z imienia i nazwiska rodowego matki do 3 pokoleń wstecz, na tym sportkaniu ??
Avatar
LAS / 26 czerwca 2020 r. o 22:26
-10
To wszystko bez spaceru mieszkańców z udziałem wiceprezydenta Szymczyka?
Avatar
anka-anka / 26 czerwca 2020 r. o 22:25
-6
Jeden z dębów jest na terenie nowej Wspólnoty, a nie Gminy, zatem jak miasto sobie wyobraża jego wycięcie? Plany budowy tej ulicy mają zdaje się prawie 20 lat i może czas je uaktualnić, a nie realizować coś, gdy w tym miejscu były pola? Będzie to jedyna droga osiedlowa pomiędzy blokami, którą mają jeździć autobusy. Po co na 450 metrowym odcinku przystanki? Jeżdżą autobusy i trolejbusy Granitową, są przystanki przy JPII, więc chyba nikt się nie przemęczy za bardzo jak dojdzie te 500 metrów? Druga sprawa to zamiast robić z Berylowej ulicę z przystankami należało połączyć Kraśnicką z JP II poprzez ul. Węglinek i do niej doprowadzić drogi osiedlowe. Wówczas i byłby dojazd do przystanku PKP i łatwiejsze, szybszy wyjazd z osiedla.
Jeden z dębów jest na terenie nowej Wspólnoty, a nie Gminy, zatem jak miasto sobie wyobraża jego wycięcie? Plany budowy tej ulicy mają zdaje się prawie 20 lat i może czas je uaktualnić, a nie realizować coś, gdy w tym miejscu były pola? Będzie to jedyna droga osiedlowa pomiędzy blokami, którą mają jeździć autobusy. Po co na 450 metrowym odcinku przystanki? Jeżdżą autobusy i trolejbusy Granitową, są przystanki przy JPII, więc chyba nikt się nie przemęczy za bardzo jak dojdzie te 500 metrów? Druga sprawa to zamiast robić z Berylowej ulicę z p... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 czerwca 2020 r. o 21:14
-16
Zgodnie z zuko-ekononomiką drzewo jest warte tyle co jego wartość opałowa lub cena, którą można zapłacić zaprzyjaźnionemu wykonawcy za roboty polegające na wsadzaniu patyków w ziemię (zwane nomenklaturze dewelorozwoju jako "nasadzenia").
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 czerwca 2020 r. o 19:26
+11
Jak chciał las, jak u siebie na ojcowiźnie za stodołą to po co się przeprowadzał z kraśnika ?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Fałszywe wyniki testów na COVID-19? „Dużo zależy od metody pobrania wymazu”
film

Fałszywe wyniki testów na COVID-19? „Dużo zależy od metody pobrania wymazu”

Na kwarantannie przebywa w Polsce ponad 83 tysiące osób. Dla każdego z nich, końcem przymusowego pobytu w domu jest podwójny negatywny wynik testu. Niestety, część z nich daje fałszywe wyniki. Dlaczego?

Spływ kajakowy po rzece Wieprz
16 lipca 2020, 9:00

Spływ kajakowy po rzece Wieprz

W ramach akcji "Aktywne Puławy" POK Dom Chemika i tamtejszy MOSiR zapraszają na spływ kajakowy po rzece Wieprz, który odbędzie się 18 lipca o godz. 9.

Wstydliwy problem w Kraśniku

Wstydliwy problem w Kraśniku

O budowę i przebudowę miejskich szaletów w Kraśniku dopytywali radni. Po raz kolejny. Tymczasem okazuje się, że sprawa zamkniętego sanitariatu przy ul. Olejnej nie jest taka prosta.

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

26-latek zwijał przewód po grillowaniu. Poraził go prąd. Pomimo reanimacji, mężczyzna nie przeżył.

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka E&K zwróciła 14 mln euro przedpłaty za niezrealizowane dostawy respiratorów – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłym tygodniu resort odstąpił od części umowy z kontrowersyjną firmą.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Z uwagi na wiek, nieletnią przesłuchano przed sądem. Z relacji 14-letniej mieszkanki powiatu chełmskiego wynika, że została zgwałcona przez starszego, bo 24-letniego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść w ostatnich dniach czerwca.

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku
Alarm 24

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku

Strona parafii przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie na Facebooku zmieniła nie tylko nazwę, ale i właściciela. Kilkanaście dni przed odejściem proboszcza ks. Mirosława Matusznego została sprzedana.

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Od 1 lipca taniej płacimy m.in. za gaz, pączki i pieluchy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wzrosły jeszcze ceny słodkich napojów.

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmieniony został skład rady nadzorczej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Nie będzie w tym roku oprysków przeciw komarom na publicznych terenach zielonych.

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą