Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 kwietnia 2019 r.
21:41

Co zrobią radni po referendum ws. górek czechowskich? Zapytaliśmy szefów klubów PiS i komitetu Żuka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 171 A A
Górki czechowskie i osiedle Botanik
Górki czechowskie i osiedle Botanik (fot. Maciej Kaczanowski)

Trzeba przedyskutować wyniki referendum ws. górek czechowskich - mówi Michał Krawczyk, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka. - Ono było zupełnie niepotrzebne - ocenia Piotr Gawryszczak, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszechobecne reklamy nie przekonały mieszkańców do zgody na budowę bloków na 30 ha górek czechowskich w zamian za 75-hektarowy park. Przeciw temu zagłosowało 67 proc. uczestników niedzielnego referendum. Nie rozstrzyga to jednak sporu o górki, bo referendum jest nieważne przez zbyt niską frekwencję.

W pierwszym w historii Lublina referendum lokalnym, którego organizacja kosztowała miejską kasę 500 tys. zł, mieszkańcy mieli się wypowiedzieć o przyszłości dawnego poligonu na północy miasta. Jego właściciel, spółka TBV, zabiega u władz miasta o możliwość budowy bloków na 30 ha górek. Władze miasta spytały mieszkańców o to, czy zgodzą się na bloki w zamian za urządzenie i przekazanie przez TBV na rzecz miasta naturalistycznego parku na pozostałych 75 ha terenu.

Sprzeciw, ale nieważny

Według oficjalnych wyników odpowiedź „nie” zaznaczyło 67,7 proc. głosujących, natomiast na „tak” było tylko 32,3 proc. Niedzielne referendum jest jednak nieważne, bo wzięło w nim udział zaledwie 12,91 proc. uprawnionych, tymczasem ustawa wymaga przynajmniej 30-procentowej frekwencji.

– Nie została spełniona ustawowa przesłanka ważności referendum, a tym samym wynik nie jest wiążący – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. W tej sytuacji samorząd miasta może, ale nie musi wziąć pod uwagę rozkład głosów na „tak” i na „nie”.

Górki w rękach Żuka

Teraz piłka znalazła się po stronie prezydenta Krzysztofa Żuka. Jego podwładni mają już prawie gotowy projekt nowego studium przestrzennego wyznaczający na górkach czechowskich obszar zabudowy wielorodzinnej.

Od prezydenta zależy to, czy właśnie taka wersja trafi do zatwierdzenia przez Radę Miasta, czy też blokowiska zostaną wykreślone z projektu. Jaką decyzję podejmie Krzysztof Żuk? Jego rzeczniczka nie składa w tej sprawie jednoznacznej deklaracji. – Będziemy analizować wynik referendum – stwierdza Duma.

Oczekiwania i oceny

– Prezydent powinien zmienić projekt studium – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka przeciwnego blokom na górkach. – Wynik jest prosty: bardzo mocne „nie”. Naszym zdaniem jest to „nie” dla zabudowy górek czechowskich, dla urbanizacji tego terenu. I skutkiem tego głosu ludu, o który władze miasta same poprosiły, powinny być kroki zmierzające do tego, żeby zabudowa na górkach się nie pojawiła.

Inaczej wyniki referendum interpretuje TBV. – Osób, które nie uczestniczyły w referendum lub głosowały na „tak” dla parku było aż ponad 91 proc. – stwierdza spółka w oficjalnym oświadczeniu. – Lublinianie dali wyraźny sygnał, że sami nie chcą decydować o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i oddają tę decyzję miejskim planistom i Radzie Miasta. Mamy nadzieję, że radni podejmą odważną decyzję.

Co na to radni?

– W najbliższych dniach będziemy mieli spotkanie klubu z prezydentem – mówi Michał Krawczyk, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka dysponującego większością 19 głosów w 31-osobowej Radzie Miasta. – Podczas tego spotkania podejmiemy decyzję odnośnie dalszych kroków. Ogłaszając referendum liczyliśmy na to, że frekwencja pozwoli na uznanie go za ważne, czyli co najmniej 30 proc. Zgodnie z polskim prawem frekwencja wynosząca niecałe 13 proc. oznacza, że referendum jest nieważne. Trzeba przedyskutować jego wyniki.

– To referendum było zupełnie niepotrzebne, o czym mówiliśmy już w dyskusji nad uchwałą o jego przeprowadzeniu – ocenia Piotr Gawryszczak, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Małej frekwencji można się było spodziewać, ale wydawało mi się, że większość uczestników zagłosuje na „tak”, bo propaganda właściciela terenu była widoczna wszędzie. Moim zdaniem prezydent nie powinien już się angażować w działania dotyczące górek, które już mają plan zagospodarowania, poza działaniami mającymi wymusić na właścicielu uporządkowanie terenu.

Głosowali w referendum w sprawie górek czechowskich

Przeciwnicy zabudowy górek czechowskich o wyniku referendum

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 171

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2019 r. o 21:51
+31
Bądźmy konsekwentni! Jeśli referendum było nieważne, to zgodnie z przedstawioną logiką należy zlikwidować rady dzielnic, ponieważ frekwencja w ostatnich wyborach była dwukrotnie niższa, a więc są one zupełnie nieważne!
Avatar
Obywatel / 9 kwietnia 2019 r. o 06:58
+30
Sprawa jest jasna. Mieszkańcy nie zakreślili TAK , czyli nie dali radzie miasta poparcia do zmian. To nie chodzi o to, że zwyciężyło NIE. Chodzi o to że nie zwyciężyło TAK do zmian. Czyli wniosek jest prosty - ma zostać tak jak było. Wszystkie inne interpretacje o tych 91% lub innych 96% to odwracanie kota ogonem są tu bezprzedmiotowe. Obrońcy Górek nie dajmy się sprowadzić do dyskusji że 88% ludzi nie było na referendum więc ich to nie obchodzi. Nie! Jest zupełnie inaczej. Zielone światło do zmian dało 33% z 12 czyli nic. To właśnie rada miasta powinna dostać zielone światło do ewentualnych zmian, ponieważ zmiana planu zagospodarowania generuje koszty dla miasta. A to sa nasze pieniądze Widocznie ludzie nie chcą tych kosztów. Gdyby zadali pytanie inaczej: czy jesteś przeciwko zmianom? - to wtedy możnaby to próbować interpretować jak prezes Dzioba
Sprawa jest jasna. Mieszkańcy nie zakreślili TAK , czyli nie dali radzie miasta poparcia do zmian. To nie chodzi o to, że zwyciężyło NIE. Chodzi o to że nie zwyciężyło TAK do zmian. Czyli wniosek jest prosty - ma zostać tak jak było. Wszystkie inne interpretacje o tych 91% lub innych 96% to odwracanie kota ogonem są tu bezprzedmiotowe. Obrońcy Górek nie dajmy się sprowadzić do dyskusji że 88% ludzi nie było na referendum więc ich to nie obchodzi. Nie! Jest zupełnie inaczej. Zielone światło do zmian dało 33% z 12 czyli nic. To właśnie rada mi... rozwiń
Avatar
yyy / 9 kwietnia 2019 r. o 06:57
+25
"Trzeba przedyskutować wyniki referendum ws. górek czechowskich - mówi Michał Krawczyk," Panie Krawczyk - nad czym tu dyskutować ??????? Lublinianie NIE chcą pseudo parku na Górkach Czechowskich i dali temu jasny wyraz !!!!!!!! NIE CHCEMY BLOKOWISKA NA GÓRKACH CZECHOWSKICH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
. / 8 kwietnia 2019 r. o 22:39
+25
Nieglosowanie w referendum bylo wyrazem protestu przeciwko prostackiej i nachalnej propagandy TBV. Po drugie, w odwrotnej sytuacji, gdyby za TAK byla wiekszość pomimo braku quorum juz sprzedawczyki od łysego wiedzieliby jak to zinterpretować ku uciesze i przy czynnej i zapewne materialnej zachęcie od TBV. Coś wyczuwam przyspieszone wybory do RM a byc moze i prezydenckie na jesieni tego roku
Avatar
TT / 9 kwietnia 2019 r. o 05:35
+22
Jest jeden bardzo optymistyczny sygnał po tym całym bałaganie. Pranie mózgów nachalną propagandą nie zawsze się sprawdza! Naród jest mądry i przepuści przez sito te plewy.
Avatar
lu / 8 kwietnia 2019 r. o 22:34
+22
9% uprawnionych do głosowania nie może decydować za pozostałe 91%
Ciąg dalszy manipulacji jak z bilboardów - te bezczelne typy od TBV doskonale wiedzą, że nawet przy 100% frekwencji przegraliby w bardzo zbliżonej proporcji do tej, którą wskazało 13% uprawnionych (albo nawet gorzej dla nich by było, bo mnóstwo osób sprzeciwiło się tej akcji bojkotując referendum i gdyby musieli głosować, byliby na NIE). Głosowało ponad 30 tysięcy osób i radni musieliby być naprawdę półgłówkami, żeby zlekceważyć ten głos. TBV - PRZEGRALIŚCIE i przestańcie dalej zakłamywać rzeczywistość, bo nikt wam i tak nie uwierzy. 
Ciąg dalszy manipulacji jak z bilboardów - te bezczelne typy od TBV doskonale wiedzą, że nawet przy 100% frekwencji przegraliby w bardzo zbliżonej proporcji do tej, którą wskazało 13% uprawnionych (albo nawet gorzej dla nich by było, bo mnóstwo osób sprzeciwiło się tej akcji bojkotując referendum i gdyby musieli głosować, byliby na NIE). Głosowało ponad 30 tysięcy osób i radni musieliby być naprawdę półgłówkami, żeby zlekceważyć ten głos. TBV - PRZEGRALIŚCIE i przestańcie dalej zakłamywać rzeczywistość, bo nikt wam i tak nie ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2019 r. o 22:08
+22
Zobaczymy jak żuk w praktyce realizuje swoj eko program z niedalekiej kampanii. No i czy uszanuje glosy z referendum na nasz koszt którego jest ojcem. Pamiętam jak mowil w gazecie ze musimy się wsłuchać bardziej w ludzi ( czy jaskos tak) na lokalnej konwencji PO. No to mamy ciekawe "sprawdzam"
Avatar
Karol / 9 kwietnia 2019 r. o 16:34
+20
Górki to nie tylko piękne widoki. To także wymiana powietrza, ogromny klimatyzator, rezerwuar wody, ogrom bioróżnorodności. Zabudowę mieszkańcy odczują natychmiast jako potworny, stojący upał w lecie i upiorny, duszący smog w zimie. Górki to jedyny i ostatni duży teren zielony w północnym Lublinie. Zysk jednrgo egoisty nie stoi ponad potrzebami i zdrowiem kilkudziesięciu tysięcy ludzi.
 Prezydent jako władza publiczna ma ustawowy i Konstytucyjny obowiązek zabezpieczać interes publiczny,tj.dbać o zdrowie i życie mieszkańców Lublina !!!
Avatar
chomik / 9 kwietnia 2019 r. o 06:31
+20
Znam sporo ludzi, którzy są na "nie" jeśli chodzi o te bloki i nie byli na głosowaniu właśnie dlatego żeby frekwencja nie przekroczyła 30% i referendum było nieważne. Przy tak zmasowanej kampanii bardzo prawdopodobne było, że masa ludzi złapie się na te piękne wizualizacje i zagłosuje na "tak". Można zatem postawić tezę, że bojkot głosowania to głos na "nie".
Avatar
Ja / 8 kwietnia 2019 r. o 22:35
+20
Już mieli gotowa zmianę przestrzenną, normalnie krew zalewa co żuki robią w moim mieście bo nie w jego on jest namiestnikiem zaślepionych ludzi i wybrany ręką urzędników i podległych spółek miasta
Avatar
a / 12 kwietnia 2019 r. o 12:56
0
W jakim celu te krzaki maja tam byc?!! jak ktos chce las i ugory to nalezy wyprowadzic sie z miasta na wies! A na gorkach wybudowac osiedle + jakis park jak w cywilizowanych miastach( wystarczy spojrzec jakie piekne parki sa w UK w duzych miastach- np hyde park itp)
 Tak, zdecyduj się, albo bloki, albo park. Tebewałom chodzi o to pierwsze, obrońcom Górek o to drugie. 
Avatar
Geniusz matematyczny / 12 kwietnia 2019 r. o 10:20
+1
Ale TBV się kompromituje, czy jakiś partner finansowy jeszcze kiedyś potraktuje poważnie taką firmę? Osób, które nie uczestniczyły w referendum, lubią Zenona Martniuka, urodziły się w parzysty dzień miesiąca, mają w domu zmywarkę lub głosowały na „tak” dla parku było aż ponad 572 proc.
Avatar
pit / 10 kwietnia 2019 r. o 08:23
-11
W jakim celu te krzaki maja tam byc?!! jak ktos chce las i ugory to nalezy wyprowadzic sie z miasta na wies! A na gorkach wybudowac osiedle + jakis park jak w cywilizowanych miastach( wystarczy spojrzec jakie piekne parki sa w UK w duzych miastach- np hyde park itp)
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2019 r. o 07:35
+12
Podoba mi się koncepcja odtworzenia tam pierwotnego lasu dębowego
Avatar
Wygrała demokracja / 10 kwietnia 2019 r. o 07:25
+12
Szkoda, że w referendum nie wzięło udziału więcej osób. Ale frekwencja w okręgach przy górkach była na przyzwoitym poziomie. Jeśli ratusz nie wykorzysta właściwie wyniku referendum to zrobimy jazdę jak w Puszczy Białowieskiej. Obiecały nam wsparcie grupy z całej Polski - sprawa stała się głośna. Szczerze dziękujemy Prezydentowi za referendum. Nie chcemy aby tę wojnę wykorzystał Pis do celów politycznych. Wszyscy pamiętamy, że to Pruszkowski nie chciał kupić górek za 6 mln od wojska...
Avatar
BRAWO MIESZKAŃCY LUBLINA! / 9 kwietnia 2019 r. o 22:58
+12
Dziękuję Panu Prezydentowi i Radnym że idee i wykonanie ideii REFERENDUM LOKALNEGO, które - volens nolens - odniosło super efekty: 1) problem Górek Czechowskich przez sam fakt refrendum ogólnomiejskiego urósł do rangi tematu całego Miasta, 2) mieszkańcy Lublina zaczęli chetniej i cześciej spacerowac na Górkacxh 3) zmobilizowało aktywnych społecznie Mieszkańców całego Lublina do walki o piękną idee ochrony waloru Górek i czystego powietrza bez smogu w LUBLINIE i pokazało że   mieszkańcy chcą - w architektirze Miasta - wiecej zieleni i terenów zielonych a mniej zabudowy mieszkaniowej oraz niekonwertowania terenów zielnych w tereny zabudowy mieszkaniowej 4) mieszkańcy poczuli siłę oddolnych ruchów społecznych i siłę demokracji - oby było to zaczynem zmian w przyszłych wyborach samorzdowyuch, a może i ogólnopolskich!!
Dziękuję Panu Prezydentowi i Radnym że idee i wykonanie ideii REFERENDUM LOKALNEGO, które - volens nolens - odniosło super efekty: 1) problem Górek Czechowskich przez sam fakt refrendum ogólnomiejskiego urósł do rangi tematu całego Miasta, 2) mieszkańcy Lublina zaczęli chetniej i cześciej spacerowac na Górkacxh 3) zmobilizowało aktywnych społecznie Mieszkańców całego Lublina do walki o piękną idee ochrony waloru Górek i czystego powietrza bez smogu w LUBLINIE i pokazało że   mieszkańcy chcą - w architektirze Miasta - wie... rozwiń
Avatar
Karol / 9 kwietnia 2019 r. o 16:34
+20
Górki to nie tylko piękne widoki. To także wymiana powietrza, ogromny klimatyzator, rezerwuar wody, ogrom bioróżnorodności. Zabudowę mieszkańcy odczują natychmiast jako potworny, stojący upał w lecie i upiorny, duszący smog w zimie. Górki to jedyny i ostatni duży teren zielony w północnym Lublinie. Zysk jednrgo egoisty nie stoi ponad potrzebami i zdrowiem kilkudziesięciu tysięcy ludzi.
 Prezydent jako władza publiczna ma ustawowy i Konstytucyjny obowiązek zabezpieczać interes publiczny,tj.dbać o zdrowie i życie mieszkańców Lublina !!!
Avatar
Mike / 9 kwietnia 2019 r. o 16:20
+18
Trzeba było połączyć nasze lokalne referendum z wyborami do PE lub wyborami parlamentarnymi wtedy TBV nie miał złudzeń że ich nie chcemy wraz z ich "Park" (dwa placyki zabaw i boisko wielki mi park). PANIE PREZYDENCIE NIE POZWÓL TBV na zatłoczenie miasta ich "Mrówkowcami"
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2019 r. o 16:00
+18
mieszkam na Botaniku i żadnej ciszy i spokoju mieć nie będę, bo to osiedle i tak cały czas zgodnie z planem się rozbudowuje na północ, przybywa ludzi i samochodów - ale liczyłem się z tym. Natomiast górki mają inny plan zagospodarowania, jednynie w śladowej ilości przeznaczony na mieszkaniówkę i tak ma zostać.
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2019 r. o 15:59
+7
dewellotrolka daje do pieca. Nie ma shame'u który by zawstydził. Cóż może kredycik u dewelopera wymaga pracy, a ze paparuchów nikt nie chce zostaje sama "niewdzięczna"
Zobacz wszystkie komentarze 171

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Krzysztof Piątek wróci do włoskiej Serie A?
film

Krzysztof Piątek wróci do włoskiej Serie A?

Jak podaje "La Nazione", snajper reprezentacji Polski znalazł się na celowniku Fiorentiny

Pielgrzymka inna niż dotychczas, bo w skróconej formie

Pielgrzymka inna niż dotychczas, bo w skróconej formie

Inna organizacja, inne wymogi i obostrzenia. W tym roku w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę może uczestniczyć mniejsza liczba pielgrzymów. Ale - jak zaznaczają kapłani i pątnicy, który codziennie wymieniają się na szlaku - entuzjazm pozostał ten sam.

Nastolatkowie z problemami psychicznymi będą musieli wybierać między leczeniem a nauką?
film

Nastolatkowie z problemami psychicznymi będą musieli wybierać między leczeniem a nauką?

Dziesiątki młodych ludzi z zaburzeniami psychiatrycznymi żyje w niepewności. Od kilku miesięcy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za ich terapię w dziennych oddziałach psychiatrycznych. Lekarze alarmują, że ta sytuacja może doprowadzić do dramatycznych sytuacji.

W Białej Podlaskiej będzie można zagłosować na nowego prezydenta Białorusi

W Białej Podlaskiej będzie można zagłosować na nowego prezydenta Białorusi

W niedzielę na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Głosować można też w konsulacie w Białej Podlaskiej.

Posłanka sprzeciwia się budowie osiedla kontenerów mieszkalnych w Lubartowie

Posłanka sprzeciwia się budowie osiedla kontenerów mieszkalnych w Lubartowie

Kontenery socjalne w Lubartowie trafiły na celownik posłanki Hanny Gill-Piątek z Łodzi. Parlamentarzystka partii Wiosna zaapelowała do władz Lubartowa o odstąpienie od planu budowy osiedli kontenerowych zamiast mieszkań socjalnych.

Budynek Urzędu Gubernialnego w Chełmie bardzo się zmieni. Pierwszy raz od 100 lat

Budynek Urzędu Gubernialnego w Chełmie bardzo się zmieni. Pierwszy raz od 100 lat

Blisko 20 milionów złotych kosztować będzie przebudowa pochodzącego z 1913 roku budynku Urzędu Gubernialnego w Chełmie. Po remoncie wprowadzą się do niego oddziały chełmskiego szpitala wojewódzkiego - rehabilitacji, Zakład Rehabilitacji Leczniczej, fizjoterapii ambulatoryjnej oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku dziennym i zakład opiekuńczo-leczniczy z 18 łóżkami, z których część będzie przeznaczona dla pacjentów wymagających mechanicznej wentylacji.

Niespodzianka archeologiczna w centrum Lublina
galeria

Niespodzianka archeologiczna w centrum Lublina

Na terenie miasta po raz kolejny doszło do odkrycia zabytków archeologicznych podczas prowadzonych robót budowlanych. Tym razem znaleziska dokonano na terenie budowy nowych gmachów szpitala SPSK nr 1 przy ul. Staszica

Serniki przegrały w sądzie. Chodzi o uchwałę o gminie wolnej od ideologii LGBT

Serniki przegrały w sądzie. Chodzi o uchwałę o gminie wolnej od ideologii LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”. Była to pierwsza skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na lubelski samorząd i pierwszy taki wyrok w naszym regionie. Wójt Sernik zapowiada skargę kasacyjną. – Dalej będą stał na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny – mówi Paweł Woźniak.

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na pomoc poszkodowanym po wybuchu w Bejrucie
film

Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na pomoc poszkodowanym po wybuchu w Bejrucie

Caritas zbiera pieniądze na pomoc poszkodowanym po wybuchu w Bejrucie. - Założyliśmy na wstępie, że będzie to 10 tys., dziś już mamy 12 tys. Zbiórka będzie trwała do najbliższej środy – poinformował ks. Andrzej Partyka, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Henryka Strojnowska pozwie marszałka? Decyzja jeszcze nie zapadła

Henryka Strojnowska pozwie marszałka? Decyzja jeszcze nie zapadła

Henryka Strojnowska nie podjęła jeszcze decyzji, czy przyjmie propozycję złożoną przez marszałka województwa: czy zostanie w Zarządzie Nieruchomości Wojewódzkich, czy odejdzie z pracy. Teraz dodatkowo zastanawia się, czy pozwać władze województwa.

Ile będzie kosztowała szczepionka przeciwko COVID-19? W USA znają już stawki

Ile będzie kosztowała szczepionka przeciwko COVID-19? W USA znają już stawki

Za 100 mln dawek, będącej wciąż w fazie badań szczepionki przeciwko COVID-19 jednej z firm farmaceutycznych, rząd amerykański zapłaci ponad 1 mld dolarów, czyli 10 dolarów za jedną dawkę. Preparaty innych firm są nawet kilkakrotnie droższe. Za jedną dawkę trzeba zapłacić 20, a nawet około 40 dolarów.

Koronawirus w woj. lubelskim. Raport z 6 sierpnia

Koronawirus w woj. lubelskim. Raport z 6 sierpnia

W szpitalach w woj. lubelskim w czwartek przebywa 110 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby z takim podejrzeniem hospitalizowano 12 nowych osób.

Koronawirus w szpitalu w Kraśniku. Pulmonologia nie przyjmuje pacjentów

Koronawirus w szpitalu w Kraśniku. Pulmonologia nie przyjmuje pacjentów

Kolejny szpital w województwie lubelskim, w którym znalazła się osoba zakażona koronawirusem. W poniedziałek, z powodu pogarszającego się stanu zdrowia na Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy szpitala w Kraśniku została przyjęta pacjentka. Wynik badania potwierdził, że ma COVID-19. Kobiet została przewieziona do kliniki w Lublinie

Policjant reanimował 77-letniego mieszkańca pow. włodawskiego. Uratował mu życie

Policjant reanimował 77-letniego mieszkańca pow. włodawskiego. Uratował mu życie

Ani chwili nie wahał się sierżant sztabowyTomasz Podgórniak, gdy skierowany na interwencję domową, znalazł pod wskazanym adresem leżącego na podłodze mężczyznę. Policjant natychmiast podjął reanimację i to uratowało samotnie mieszkającemu 77-latkowi życie.

Triumfator Wyścigu Pokoju o wypadku z Tour de Pologne: Obaj kolarze są winni
film

Triumfator Wyścigu Pokoju o wypadku z Tour de Pologne: Obaj kolarze są winni

Groźny wypadek, do którego doszło na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne, wywołał lawinę komentarzy w środowisku kolarskim

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.