Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 kwietnia 2019 r.
18:24

Krzysztof Wiejak o wyniku referendum ws. górek czechowskich

89 178 A A

22 708 lublinian wysłało w niedzielę do Ratusza wyraźny sygnał, że nie chcą zmian na górkach czechowskich. Odsądzani od czci i wiary ekolodzy i społecznicy, określani podczas kampanii referendalnej lewakami i ekoterrorystami (to najłagodniejsze wersje), nie dysponując budżetami promocyjnymi, bilboardami, spotami, a głównie zapałem i silną wiarą w przedstawiane argumenty, zdołali przekonać do swojej wizji dużo większą grupę lublinian niż zwolennicy „naturalistycznego parku” pomiędzy blokami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już drugi tak wyraźny sygnał. Pierwszym był ten płynący z panelu obywatelskiego, w którym zalecano ochronę przed zabudową kubaturową całego obszaru górek czechowskich. Mimo niskiej frekwencji wyraźna przewaga strony społecznej jest chyba sporym zaskoczeniem i kłopotem dla ratusza. Na razie popłynął stamtąd sygnał, który można odczytać jako komunikat: „Lublinianie, nic się nie stało”.

– Zaskakująco niska frekwencja oznacza, że temat ten nie był dla mieszkańców tak istotny, jak się spodziewaliśmy – stwierdziła rzeczniczka Krzysztofa Żuka, podkreślając, że ratusz liczył na 30 proc.

Skoro doprawdy frekwencja była zaskakująco niska i doprawdy „liczyliśmy na wyższą”, to pozostaje pytanie, co w takim razie zrobić z prawie 23 tys. głosów na NIE? Bo udawać, że ich nie ma, to może jednak dobrze nie będzie wyglądać, szczególnie w sytuacji, gdy na organizację referendum poszło pół miliona złotych.

Decyzję na temat przyszłości górek czechowskich, czy będzie dalej forsowany projekt studium dopuszczającym zabudowę blokami, czy zostanie tak jak jest, czy pojawi się jakaś nowa propozycja, będzie musiał podjąć prezydent Krzysztof Żuk, pomysłodawca niedzielnego plebiscytu. Będzie ona brzemienna w skutkach nie tylko dla górek, ale także dla rządzących Lublinem, bo to na nich ostatecznie spadnie polityczna odpowiedzialność za końcowy wynik tej batalii.

Karty zostały już wrzucone i policzone. Teraz ruch należy do prezydenta i jego radnych.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 178

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Popełnią harakiri ??? / 8 kwietnia 2019 o 18:38
+38
Sprawa jest dość prosta. Skoro referendum zostało zorganizowane i od początku było wiadomo że nie będzie wymaganej frekwencji ( było wiadomo, bo nigdy takowej nie ma ) więc wniosek z tego taki, że celem referendum było zbadanie opinii publicznej i to właśnie za to badanie radni postanowili ponieść koszty w kwocie 500 tys zł. Jeśli by teraz radni zlekceważyli wynik referendum to by to oznaczało wyrzucenie w błoto 500 tys zł a to już byłaby rażąca niegospodarność. Konsekwencja i uniemożliwienie zarzutu niegospodarności więc wymaga więc tego by wynik referendum został uwzględniony przy uchwalaniu studium. Inaczej przekaz będzie taki : wydaliśmy 500 tys zł po to by uzyskać wynik na tak, ale skoro jest na nie to go nie akceptujemy i nie mamy zamiaru brać pod uwagę. Nie wyobrażam sobie by instynkt samozachowawczy pozwolił radnym, podjąć taka decyzję, bo wtedy popłynie jasny przekaz : nie jesteśmy radnymi służącymi mieszkańców Lublina jesteśmy radnymi działającymi w interesie TBV. A to z kolei byłoby politycznym harakiri
Sprawa jest dość prosta. Skoro referendum zostało zorganizowane i od początku było wiadomo że nie będzie wymaganej frekwencji ( było wiadomo, bo nigdy takowej nie ma ) więc wniosek z tego taki, że celem referendum było zbadanie opinii publicznej i to właśnie za to badanie radni postanowili ponieść koszty w kwocie 500 tys zł. Jeśli by teraz radni zlekceważyli wynik referendum to by to oznaczało wyrzucenie w błoto 500 tys zł a to już byłaby rażąca niegospodarność. Konsekwencja i uniemożliwienie zarzutu niegospodarności więc wymaga więc tego... rozwiń
Avatar
Ja / 8 kwietnia 2019 o 18:37
+36
Ma rację redaktor , teraz będzie ciężko coś wykombinować . Ale plan mieli wyśmienity , oddać coś co generuje koszty ( podatki i utrzymanie zieleni ) miastu w zamian za zmianę planu na pozostałych 30 ha . Genialne :)
Avatar
Ana / 8 kwietnia 2019 o 18:50
+34
Jestem pozytywnie zaskoczona. Jednak potrafimy myśleć samodzielnie. Brawo Lublin, brawo ja.
Avatar
Ggggg / 8 kwietnia 2019 o 18:35
+34
I to jest prawdziwe dziennikarstwo. Brawo
Avatar
nie jestem robotem / 8 kwietnia 2019 o 18:42
+29
Ma rację redaktor , teraz będzie ciężko coś wykombinować . Ale plan mieli wyśmienity , oddać coś co generuje koszty ( podatki i utrzymanie zieleni ) miastu w zamian za zmianę planu na pozostałych 30 ha . Genialne :)
 W zasadzie miasto powinno domagać się zapłaty za przyjęcie parku i  kosztów jego utrzymania... skoro 12 ha  saskiego generuje ponad milion kosztów za utrzymanie zieleni rocznie, to nie dziwi że deweloper tak chętnie chciał "oddać" spragnionemu zieleni miastu park za złotówkę
Avatar
We are Lublin / 8 kwietnia 2019 o 18:35
+29
Zawsze można zorganizować referendum za odwołaniem obecnego prezydenta, skoro frekwencja nie wyniosła 100%, to może jego wybór nie " był tak istotny dla lublinian"
Avatar
robot / 8 kwietnia 2019 o 19:23
+28
Dziennik wschodni może w opozycji do nachalnej propagandy swojego konkurenta postanowił obiektywnie patrzeć na sprawę i informować ludzi przed referendum o tym o co toczy się gra. Wynik referendum jest jaki jest, ale trzeba wam podziękować, za wywiad ze Stelmachem, Kowalczykiem, za relacje, za zdjęcia. Myślę, że w kontekście tej parkowej utopii wdzierającej się każdym kanałem staraliście się pozostać czwartą władzą i mówić o faktach i pytać o fakty..
Avatar
STOP zabudowa górek / 8 kwietnia 2019 o 18:46
+28
Idąc logiką prezesa tjebiefał - blisko 96% mieszkańców NIE głosowało lub było na NIE dla Parku.
Avatar
nie jestem robotem / 8 kwietnia 2019 o 20:21
+26
Redaktorze, mieszkam na Czubach więc temat mnie nie dotyczy. Ale zaklinam: niech mi pan  odpowie: Jaki jest koronny argument przeciwników zmian na Górkach???? Dlaczego nie chcą bloków i parku??? Bo przecież w  bajania o robaczkach i "napowietrzaniu miasta" to chyba nikt nie wierzy?? Odpowiadam: pobudowało się tam bądź kupiło mieszkania sporo ludzi i lepiej miec z ich punktu widzenia spokój, mniejszy ruch, mniejsze korki, widoki na pustą przestrzeń niż sąsiadów. To zwykła sarmacka zapiekłość. Chcą mieć przestrzeń i wolność to niech kupują działki koło Lublina, tak jak zrobiły to tysiące ludzi którzy się dorobili i ich było na to stać. Kompletne nieużytki, z których nikt nie korzysta bo strach się zapuścić kilka kilometrów od centrum wielkiego miasta. No toż to Polska w pigułce, Monthy Pyton. Czy jak kupowałem  mieszkanie na Czubach to miałem prawo zagwarantowac sobie w umowie że deweloper nie kupi blisko grunu i nie wywali wieżowca????
 To jest własnie porblem TBV.. tak trudno zrozumieć, że ludziom innym niż właściciele domów na górkach może zależeć na tym, żeby nie wybetonowac 30 ha górek..może ludzie po prostu widzą chciwośc deweloperów, którzy mają w nosie, to czy przypadkiem starając się gdzieś o zmianę planu pod budowę bloku, nie wybetonują ludziom ostatniego zielonego skweru, albo czy budując blok, ze zbyt małą ilością miejsc parkingowych( bo wczesniej nazwali inwestycję w tym celu akademikiem...) nie zaczopują wszelkich okolicznych parkingów..., albo czy w imię zapobiegania rozlewaniu się miasta nie postawią przed oknem ludziom, którzy kupili mieszkania z widokiem na skwerek nagle mega wielkiej rezydencji o jakiejś prestiżowej nazwie..., a moze po prostu wybudują mega wielkie osiedle i nie zadbają o miejsce na szkołę... ?moze po prostu ludzie czują, że chciwy deweloper ma gdzieś interes ludzi, bo ma oczy zasłonięte banknotami...dziwi tylko czym zasłonięte oczy mają ludzie w radzie miasta...
 To jest własnie porblem TBV.. tak trudno zrozumieć, że ludziom innym niż właściciele domów na górkach może zależeć na tym, żeby nie wybetonowac 30 ha górek..może ludzie po prostu widzą chciwośc deweloperów, którzy mają w nosie, to czy przypadkiem starając się gdzieś o zmianę planu pod budowę bloku, nie wybetonują ludziom ostatniego zielonego skweru, albo czy budując blok, ze zbyt małą ilością miejsc parkingowych( bo wczesniej nazwali inwestycję w tym celu akademikiem...) nie zaczopują wszelkich okolicznych parkingów..., albo ... rozwiń
Avatar
dziennikarstwo jeszcze nie umarło / 8 kwietnia 2019 o 19:18
+26
Na szczęście redaktorowi Wiejakowi, w przeciwieństwie do RM Lublin i załogi kuriera deweloperskiego, miraże sfinansowane za dewelosrebrniki nie odebrały zdolności rzeczowej oceny sytuacji. Brawo DW! Dziękujemy za pomoc w obronie naszego górkowego skarbu.
Avatar
yogi40 / 14 kwietnia 2019 o 20:54
0
dokładnie, jeśli nie dociera że nie można tego zrobić naturze, to pomyślmy że nie można tego zrobić naszym dzieciom i wnukom.
Avatar
Jan ze wsi / 10 kwietnia 2019 o 12:17
-4
Może zaczną tam świnie albo krowy hodować? W końcu teren prywatny? Jak bloków nie postawią to coś napewno sobie wymyślą. Utrzymywać to? Zarośnie krzakami, parę razy do roku będzie się to palić i tyle :)
Avatar
gośc / 10 kwietnia 2019 o 11:36
+10
Można sobie pisać i pisać i to nic nie da. Przed wyborami nic się nie wydarzy ze względów politycznych a po wyborach ?? Trzeba kuć żelazo póki gorące. Niech radni z PiS wniosą pod obrady Rady Miasta projekt stosownej uchwały zobowiązującej Zarząd Miasta do uniemożliwienia zabudowy mieszkaniowej na Górkach skoro taka jest wola większości !!!
 Na pewno trzeba pilnować, aby Studium przygotowywane obecnie przez pracowników UM, dopuszczajace zabudowe meiszkaniową na górkach,  nie zostało uchwalone. To jest Studium szyte na oczekiwania dewelopera. MPZP musi zostac dostosowany do obowiązującego Studium, które teren górek przeznacza w całości na zieleń. Zeby wyeliminować potencjalne  majstrowanie przy górkach ze specustwy mieszkaniowej (i nie tylko na górkach) warto brać  przykład z Warszawy i Poznania, gdzie Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie tzw standardów urbanistycznych, która pozowli ograniczyć zakres stosownia specustawy mieszkaniowej. Tylko to wszystko trzeba chcieć i trzeba wznieść sie ponad interesiki z prywatnym biznesem.
 Na pewno trzeba pilnować, aby Studium przygotowywane obecnie przez pracowników UM, dopuszczajace zabudowe meiszkaniową na górkach,  nie zostało uchwalone. To jest Studium szyte na oczekiwania dewelopera. MPZP musi zostac dostosowany do obowiązującego Studium, które teren górek przeznacza w całości na zieleń. Zeby wyeliminować potencjalne  majstrowanie przy górkach ze specustwy mieszkaniowej (i nie tylko na górkach) warto brać  przykład z Warszawy i Poznania, gdzie Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie tzw standardów urbanist... rozwiń
Avatar
To zadanie dla Radnych z PisS / 10 kwietnia 2019 o 10:54
+8
Można sobie pisać i pisać i to nic nie da. Przed wyborami nic się nie wydarzy ze względów politycznych a po wyborach ?? Trzeba kuć żelazo póki gorące. Niech radni z PiS wniosą pod obrady Rady Miasta projekt stosownej uchwały zobowiązującej Zarząd Miasta do uniemożliwienia zabudowy mieszkaniowej na Górkach skoro taka jest wola większości !!!
Avatar
Nadejszła era suwerena / 10 kwietnia 2019 o 10:12
+3
Po erze dewelopera nadejszła era suwerena: youtube.com/watch?v=vkZAWswxq4s
Avatar
aaa / 10 kwietnia 2019 o 09:47
+15
Ta mała frekwencja to porażka obrońców górek którzy przekonywali, że tym tematem interesują się wszyscy mieszkańcy. Zdołali nawet omamić samego prezydenta, który uwierzył, że ten temat jest ważny i zorganizował referendum. A co się okazało? Okazało się, że miażdżąca większość ma gdzieś te całe górki i to co się z nimi stanie.
  Frekwencja jest sprawą wtórną w stosunku do wyniku referendum! Referendum miało służyć uzyskaniu przez miasto wiedzy na temat opinii mieszkańców. I kolejny raz - po panelu obywatelskim i wielu tysiącach uwag do kolejnych wyłożeń projektu SUiKZP - mieszkańcy powiedzieli "NIE" zabudowie mieszkaniowej na Górkach. Teraz Ratusz powinien konsekwentnie dostosować swoje decyzje do opinii wyrażonej przez mieszkańców. Gdyby przy identycznej frekwencji wynik wyszedł na "tak," to na pewno zwolennicy zabudowy nie omieszkaliby tego wykorzystać jako argumentu, prawda? Proszę więc nie kpić sobie z Lublinian w żywe oczy!
  Frekwencja jest sprawą wtórną w stosunku do wyniku referendum! Referendum miało służyć uzyskaniu przez miasto wiedzy na temat opinii mieszkańców. I kolejny raz - po panelu obywatelskim i wielu tysiącach uwag do kolejnych wyłożeń projektu SUiKZP - mieszkańcy powiedzieli "NIE" zabudowie mieszkaniowej na Górkach. Teraz Ratusz powinien konsekwentnie dostosować swoje decyzje do opinii wyrażonej przez mieszkańców. Gdyby przy identycznej frekwencji wynik wyszedł na "tak," to na pewno zwolennicy zabudowy nie omi... rozwiń
Avatar
xyz / 10 kwietnia 2019 o 09:40
+9
Ta mała frekwencja to porażka obrońców górek którzy przekonywali, że tym tematem interesują się wszyscy mieszkańcy. Zdołali nawet omamić samego prezydenta, który uwierzył, że ten temat jest ważny i zorganizował referendum. A co się okazało? Okazało się, że miażdżąca większość ma gdzieś te całe górki i to co się z nimi stanie.
Sprawdź, kto inicjował referendum i z jakim uzasadnieniem oraz kto zgłaszał zastrzeżenia do legalności referendum w sprawach planistycznych i indywidualnych. Później, zamiast sugerować porażkę obrońców Górek Czechowskich, pomyśl, kto liczył na wiążący wynik referendum, w którego organizację i udział włożył gigantyczne środki finansowe. Na koniec sprawdź, kto apelował o bojkot i dlaczego te apele zostały ocenzurowane, a pomimo tego mieszkańcy zastosowali się do apeli o powstrzymanie się od udziału w tym żenującym spektaklu.
O to, to! I prypomnijmy - kto, wbrew wcześniejszym własnym deklaracjom, wyrzucił do kosza kilka tysięcy uwag mieszkańców podczas konsultacji ws projektu SUiKZP i nie wykonał rekomendacji panelu obywatelskiego dot. zachowania dotychczasowych funkcji ustalonych w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego? Kto obiecywał: "referendum musi poprzedzić sformułowanie stosownych pytań i uzgodnienie ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w debatę o Górkach", a potem o obietnicy "zapomniał" i przedstawił do głosowania wyłącznie swoją wersję pytania? A na koniec dodajmy - kto publicznie deklarował, że nawet jak nie będzie 30%-wej frekwencji, uszanuje wynik referendum, które ma mieć, cytuję:"charakter opiniodawczy, wyznaczy kierunek działań". No, któż to był?!
O to, to! I prypomnijmy - kto, wbrew wcześniejszym własnym deklaracjom, wyrzucił do kosza kilka tysięcy uwag mieszkańców podczas konsultacji ws projektu SUiKZP i nie wykonał rekomendacji panelu obywatelskiego dot. zachowania dotychczasowych funkcji ustalonych w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego? Kto obiecywał: "referendum musi poprzedzić sformułowanie stosownych pytań i uzgodnienie ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w debatę o Górkach", a potem o obietnicy "zapomniał" i przedstawi... rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2019 o 08:38
+11
Nasze miasto już od tylu lat jest tak przyjazne deweloperom, że zdziwię się jak TBV nie dostanie wszelkich zgód i pozwoleń na swoje bloki :-(
Avatar
gośc / 10 kwietnia 2019 o 08:13
+21
Chcę zobaczyć minę redaktora Wiejaka oraz gloryfikowanych przez niego, mitycznych herosów zwanych potocznie "obrońcami górek" jak właściciel uruchomi Lex Deweloper i finalnie bloki powstaną ale już bez parku. Ciekawe czy wtedy też tak chętnie zamieści komentarz na łamach swojej gazety, tłumaczący, że park nie powstał m.in. dzięki niemu.
 Gdyby uruchomienie specustawy mieszkaniowej, było takie proste, to TBV już by to zrobiło. Zgodnie zz Art 5 tej ustawy można budować niezgodnie z planem miejscowym, ale zgodnie ze studium, a obowiazujące studium nie dopuszcza na Górkach żadnej zabudowy, to w całosci obszar przeznaczony na tereny zielone i chroniony przed urbanizacją, w tym jest obszar leśny i rezerwat przyrody. Dodatkowo sa tam tereny chronione ESOCH. Ustawa pozwala także na budowę mieszkaniówki niezgodnie ze studium, pod warunkiem że był to uprzednio teren wojskowy bądź kolejowy. W tym przypadku był to kiedyś poligon garnizonowy, ale od czasu jego likwidacji teren dwukrotnie zmianił właściciela i to też, wg prawników, ma znaczenie. Ustawa nie pozwala także na budowę na terenach podlegajacych ochronie na podstawie odrębnych przepisów chyba, że w trybie przepisów przewidujących ochronę inwestor uzyska zgodę na lokalizacje inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszacej. Dodatkowo lokalizacja budynków wymaga, zgodnie z ustawą, spełnienia wymogów co do odległości do szkól, przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej itd. Generalnie, w tym trybie, zgodę na lokalizację wydaje rada miasta, po zasięgnięciu opinii kilkunastu instytucji, i musi sie po tym podpisać. .Sprawa zatem ani prosta, ani jednoznaczna nie jest. A o specustawie mieszkaniowej było już kila artykułów w dzienniku Wschodnim, przedstawiajacych różne warianty, zatem przestańcie wieszać psy na redaktorze Wiejaku, tylko poszukajcie, zapoznajcie sie z tematem, uruchomcie mózgi:)
 Gdyby uruchomienie specustawy mieszkaniowej, było takie proste, to TBV już by to zrobiło. Zgodnie zz Art 5 tej ustawy można budować niezgodnie z planem miejscowym, ale zgodnie ze studium, a obowiazujące studium nie dopuszcza na Górkach żadnej zabudowy, to w całosci obszar przeznaczony na tereny zielone i chroniony przed urbanizacją, w tym jest obszar leśny i rezerwat przyrody. Dodatkowo sa tam tereny chronione ESOCH. Ustawa pozwala także na budowę mieszkaniówki niezgodnie ze studium, pod warunkiem że był to uprzednio teren wo... rozwiń
Avatar
boj kot / 10 kwietnia 2019 o 06:13
+10
Bardzo mnie cieszy taki wynik referendum. Nawiasem mówiąc, ciekawe czy zostanie wszczęte śledztwo celu ustalenia sprawstwa podpaleń na Górkach, w wyniku których zginęły dziki z małymi! To musiało być celowe podpalenie, bo w wypadku niecelowego zwierzęta zdołałyby znaleźć drogę ucieczki.
  Trzeba być raczej zainteresowanym, czy kolejny raz postępowanie zostanie umorzone, które zostało wszczęte w kierunku przestępstwa umyślnego podpalenia. Tym razem podpalacz przedobrzył i spowodował zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również życia i zdrowia ludzi. Wielokrotnie było już tak, że podejrzani zostali zatrzymani, a następnie postępowania umarzano. Trzeba się zaciekawić, czy tym razem nie będzie tak samo. To powinno być specjalne zadanie dla tych obrońców górek i mediów, którzy udają, że wypalenie sięgające 40% całego obszaru było za mało istotne, by się tym zająć i zapytać policję, jakie są efekty prowadzonego postępowania w kierunku umyślnego profesjonalnego podpalenia w Górkach Czechowskich miejsc, które mają już gotowe projekty zabudowy.
  Trzeba być raczej zainteresowanym, czy kolejny raz postępowanie zostanie umorzone, które zostało wszczęte w kierunku przestępstwa umyślnego podpalenia. Tym razem podpalacz przedobrzył i spowodował zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również życia i zdrowia ludzi. Wielokrotnie było już tak, że podejrzani zostali zatrzymani, a następnie postępowania umarzano. Trzeba się zaciekawić, czy tym razem nie będzie tak samo. To powinno być specjalne zadanie dla tych obrońców górek i mediów, którzy udają, że wypale... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 178

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną 0 0

W starciu niepokonanych na wiosnę: Stali i Sokoła górą pierwsza z ekip. Piłkarze Jarosława Pacholarza w mocno odmłodzonym składzie pokonali drużynę z Sieniawy 3:1

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia]
galeria

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia] 0 0

Anwil Włocławek pozbawił koszykarzy TBV Startu resztek nadzei o udziale w fazie play-off. Mistrz Polski wygrał 88:70, a pierwsze skrzypce w ekipie Igora Milicicia grał wychowany w Lublinie Michał Ignerski

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia]
galeria

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia] 0 1

Święcenie ognia i paschału w Parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi 0 3

Przed pierwszym gwizdkiem sobotnich derbów zarówno Chełmianka, jak i Podlasie liczyły na punkty. Po meczu w dużo lepszych nastrojach byli jednak gospodarze. Drużyna Artura Bożyka pokonała rywali 3:1 i zrobiła duży krok w kierunku utrzymania. A bialczanie znowu znaleźli się pod kreską

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim
galeria
film

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim 0 1

Rozmowa ze Stefanem Odojem, nowym właścicielem słynnej lamy z Bierunia. Stefan Odój prowadzi Ośrodek Malibu w podlubelskiej Krężnicy Jarej, w którym funkcjonuje minizoo. To nowy dom Rambo

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej 0 1

Orlęta nie zmarnowały szansy. Biało-zielonym dwa mecze z rzędu wypadły na własnym stadionie. I w obu drużyna Rafała Borysiuka była lepsza od rywali. Tym razem ograła Wisłę Sandomierz 2:0, chociaż pierwszą bramkę zdobyła dopiero w 70 minucie

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?"

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?" 0 6

Grupa radnych chce przekazać dzieciom z domów dziecka tablety, jakie zafundował im magistrat do pracy. – Czy radni boją się elektroniki? – pyta Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta w Zamościu.

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe 0 1

Avia na pewno rozegrała lepszy mecz niż przed tygodniem przeciwko Wólczance. Żółto-niebiescy po wizycie w Skawinie dopisali jednak do swojego konta tylko jeden punkt. Spotkanie z Wiślanami Jaśkowice zakończyło się remisem 1:1. Trzeba dodać, że dla żółto-niebieskich to było pierwsze „oczko” wywalczone w tym roku na boisku rywala

Rajd Rowerowy w Puławach
27 kwietnia 2019, 9:00

Rajd Rowerowy w Puławach 0 2

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 9 w Puławach rozpocznie się wiosenny Rajd Rowerowy Terenowy. Start ze Skweru Niepodległości.

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo]
film

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo] 0 0

Paryż, Francja. Wielu katolików uczestniczyło w wielkopiątkowej drodze krzyżowej przed spaloną katedrą Notre Dame. Modlitwę poprowadził arcybiskup Paryża, Michel Aupetit.

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie 0 7

Działacze lubartowskiego PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego. Zaczęli zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem?

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem? 0 8

Krajowe policyjne statystyki pijanych kierowców po raz pierwszy od kilku lat wykazują tendencję wzrostową. Jednym z nielicznych województw na pozytywnym minusie jest nasz region.

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)
8 maja 2019, 19:00

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program) 0 1

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca
25 kwietnia 2019, 19:30

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca 0 0

25 kwietnia o godz. 19.30 w Pubie u Szewca (ul. Grodzka 18) wystąpią Freenology i Wera Kidżeski.

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja

W Radzyniu powstaje skatepark. Ma być gotowy do końca maja 0 1

W Radzyniu Podlaskim ruszyła budowa skateparku. Obiekt powstaje na Bulwarach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!