Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 kwietnia 2019 r.
18:24

Krzysztof Wiejak o wyniku referendum ws. górek czechowskich

0 178 A A

22 708 lublinian wysłało w niedzielę do Ratusza wyraźny sygnał, że nie chcą zmian na górkach czechowskich. Odsądzani od czci i wiary ekolodzy i społecznicy, określani podczas kampanii referendalnej lewakami i ekoterrorystami (to najłagodniejsze wersje), nie dysponując budżetami promocyjnymi, bilboardami, spotami, a głównie zapałem i silną wiarą w przedstawiane argumenty, zdołali przekonać do swojej wizji dużo większą grupę lublinian niż zwolennicy „naturalistycznego parku” pomiędzy blokami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już drugi tak wyraźny sygnał. Pierwszym był ten płynący z panelu obywatelskiego, w którym zalecano ochronę przed zabudową kubaturową całego obszaru górek czechowskich. Mimo niskiej frekwencji wyraźna przewaga strony społecznej jest chyba sporym zaskoczeniem i kłopotem dla ratusza. Na razie popłynął stamtąd sygnał, który można odczytać jako komunikat: „Lublinianie, nic się nie stało”.

– Zaskakująco niska frekwencja oznacza, że temat ten nie był dla mieszkańców tak istotny, jak się spodziewaliśmy – stwierdziła rzeczniczka Krzysztofa Żuka, podkreślając, że ratusz liczył na 30 proc.

Skoro doprawdy frekwencja była zaskakująco niska i doprawdy „liczyliśmy na wyższą”, to pozostaje pytanie, co w takim razie zrobić z prawie 23 tys. głosów na NIE? Bo udawać, że ich nie ma, to może jednak dobrze nie będzie wyglądać, szczególnie w sytuacji, gdy na organizację referendum poszło pół miliona złotych.

Decyzję na temat przyszłości górek czechowskich, czy będzie dalej forsowany projekt studium dopuszczającym zabudowę blokami, czy zostanie tak jak jest, czy pojawi się jakaś nowa propozycja, będzie musiał podjąć prezydent Krzysztof Żuk, pomysłodawca niedzielnego plebiscytu. Będzie ona brzemienna w skutkach nie tylko dla górek, ale także dla rządzących Lublinem, bo to na nich ostatecznie spadnie polityczna odpowiedzialność za końcowy wynik tej batalii.

Karty zostały już wrzucone i policzone. Teraz ruch należy do prezydenta i jego radnych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 178

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Popełnią harakiri ??? / 8 kwietnia 2019 r. o 18:38
+38
Sprawa jest dość prosta. Skoro referendum zostało zorganizowane i od początku było wiadomo że nie będzie wymaganej frekwencji ( było wiadomo, bo nigdy takowej nie ma ) więc wniosek z tego taki, że celem referendum było zbadanie opinii publicznej i to właśnie za to badanie radni postanowili ponieść koszty w kwocie 500 tys zł. Jeśli by teraz radni zlekceważyli wynik referendum to by to oznaczało wyrzucenie w błoto 500 tys zł a to już byłaby rażąca niegospodarność. Konsekwencja i uniemożliwienie zarzutu niegospodarności więc wymaga więc tego by wynik referendum został uwzględniony przy uchwalaniu studium. Inaczej przekaz będzie taki : wydaliśmy 500 tys zł po to by uzyskać wynik na tak, ale skoro jest na nie to go nie akceptujemy i nie mamy zamiaru brać pod uwagę. Nie wyobrażam sobie by instynkt samozachowawczy pozwolił radnym, podjąć taka decyzję, bo wtedy popłynie jasny przekaz : nie jesteśmy radnymi służącymi mieszkańców Lublina jesteśmy radnymi działającymi w interesie TBV. A to z kolei byłoby politycznym harakiri
Sprawa jest dość prosta. Skoro referendum zostało zorganizowane i od początku było wiadomo że nie będzie wymaganej frekwencji ( było wiadomo, bo nigdy takowej nie ma ) więc wniosek z tego taki, że celem referendum było zbadanie opinii publicznej i to właśnie za to badanie radni postanowili ponieść koszty w kwocie 500 tys zł. Jeśli by teraz radni zlekceważyli wynik referendum to by to oznaczało wyrzucenie w błoto 500 tys zł a to już byłaby rażąca niegospodarność. Konsekwencja i uniemożliwienie zarzutu niegospodarności więc wymaga więc tego... rozwiń
Avatar
Ja / 8 kwietnia 2019 r. o 18:37
+36
Ma rację redaktor , teraz będzie ciężko coś wykombinować . Ale plan mieli wyśmienity , oddać coś co generuje koszty ( podatki i utrzymanie zieleni ) miastu w zamian za zmianę planu na pozostałych 30 ha . Genialne :)
Avatar
Ana / 8 kwietnia 2019 r. o 18:50
+34
Jestem pozytywnie zaskoczona. Jednak potrafimy myśleć samodzielnie. Brawo Lublin, brawo ja.
Avatar
Ggggg / 8 kwietnia 2019 r. o 18:35
+34
I to jest prawdziwe dziennikarstwo. Brawo
Avatar
nie jestem robotem / 8 kwietnia 2019 r. o 18:42
+29
Ma rację redaktor , teraz będzie ciężko coś wykombinować . Ale plan mieli wyśmienity , oddać coś co generuje koszty ( podatki i utrzymanie zieleni ) miastu w zamian za zmianę planu na pozostałych 30 ha . Genialne :)
 W zasadzie miasto powinno domagać się zapłaty za przyjęcie parku i  kosztów jego utrzymania... skoro 12 ha  saskiego generuje ponad milion kosztów za utrzymanie zieleni rocznie, to nie dziwi że deweloper tak chętnie chciał "oddać" spragnionemu zieleni miastu park za złotówkę
Avatar
We are Lublin / 8 kwietnia 2019 r. o 18:35
+29
Zawsze można zorganizować referendum za odwołaniem obecnego prezydenta, skoro frekwencja nie wyniosła 100%, to może jego wybór nie " był tak istotny dla lublinian"
Avatar
robot / 8 kwietnia 2019 r. o 19:23
+28
Dziennik wschodni może w opozycji do nachalnej propagandy swojego konkurenta postanowił obiektywnie patrzeć na sprawę i informować ludzi przed referendum o tym o co toczy się gra. Wynik referendum jest jaki jest, ale trzeba wam podziękować, za wywiad ze Stelmachem, Kowalczykiem, za relacje, za zdjęcia. Myślę, że w kontekście tej parkowej utopii wdzierającej się każdym kanałem staraliście się pozostać czwartą władzą i mówić o faktach i pytać o fakty..
Avatar
STOP zabudowa górek / 8 kwietnia 2019 r. o 18:46
+28
Idąc logiką prezesa tjebiefał - blisko 96% mieszkańców NIE głosowało lub było na NIE dla Parku.
Avatar
nie jestem robotem / 8 kwietnia 2019 r. o 20:21
+26
Redaktorze, mieszkam na Czubach więc temat mnie nie dotyczy. Ale zaklinam: niech mi pan  odpowie: Jaki jest koronny argument przeciwników zmian na Górkach???? Dlaczego nie chcą bloków i parku??? Bo przecież w  bajania o robaczkach i "napowietrzaniu miasta" to chyba nikt nie wierzy?? Odpowiadam: pobudowało się tam bądź kupiło mieszkania sporo ludzi i lepiej miec z ich punktu widzenia spokój, mniejszy ruch, mniejsze korki, widoki na pustą przestrzeń niż sąsiadów. To zwykła sarmacka zapiekłość. Chcą mieć przestrzeń i wolność to niech kupują działki koło Lublina, tak jak zrobiły to tysiące ludzi którzy się dorobili i ich było na to stać. Kompletne nieużytki, z których nikt nie korzysta bo strach się zapuścić kilka kilometrów od centrum wielkiego miasta. No toż to Polska w pigułce, Monthy Pyton. Czy jak kupowałem  mieszkanie na Czubach to miałem prawo zagwarantowac sobie w umowie że deweloper nie kupi blisko grunu i nie wywali wieżowca????
 To jest własnie porblem TBV.. tak trudno zrozumieć, że ludziom innym niż właściciele domów na górkach może zależeć na tym, żeby nie wybetonowac 30 ha górek..może ludzie po prostu widzą chciwośc deweloperów, którzy mają w nosie, to czy przypadkiem starając się gdzieś o zmianę planu pod budowę bloku, nie wybetonują ludziom ostatniego zielonego skweru, albo czy budując blok, ze zbyt małą ilością miejsc parkingowych( bo wczesniej nazwali inwestycję w tym celu akademikiem...) nie zaczopują wszelkich okolicznych parkingów..., albo czy w imię zapobiegania rozlewaniu się miasta nie postawią przed oknem ludziom, którzy kupili mieszkania z widokiem na skwerek nagle mega wielkiej rezydencji o jakiejś prestiżowej nazwie..., a moze po prostu wybudują mega wielkie osiedle i nie zadbają o miejsce na szkołę... ?moze po prostu ludzie czują, że chciwy deweloper ma gdzieś interes ludzi, bo ma oczy zasłonięte banknotami...dziwi tylko czym zasłonięte oczy mają ludzie w radzie miasta...
 To jest własnie porblem TBV.. tak trudno zrozumieć, że ludziom innym niż właściciele domów na górkach może zależeć na tym, żeby nie wybetonowac 30 ha górek..może ludzie po prostu widzą chciwośc deweloperów, którzy mają w nosie, to czy przypadkiem starając się gdzieś o zmianę planu pod budowę bloku, nie wybetonują ludziom ostatniego zielonego skweru, albo czy budując blok, ze zbyt małą ilością miejsc parkingowych( bo wczesniej nazwali inwestycję w tym celu akademikiem...) nie zaczopują wszelkich okolicznych parkingów..., albo ... rozwiń
Avatar
dziennikarstwo jeszcze nie umarło / 8 kwietnia 2019 r. o 19:18
+26
Na szczęście redaktorowi Wiejakowi, w przeciwieństwie do RM Lublin i załogi kuriera deweloperskiego, miraże sfinansowane za dewelosrebrniki nie odebrały zdolności rzeczowej oceny sytuacji. Brawo DW! Dziękujemy za pomoc w obronie naszego górkowego skarbu.
Avatar
yogi40 / 14 kwietnia 2019 r. o 20:54
0
dokładnie, jeśli nie dociera że nie można tego zrobić naturze, to pomyślmy że nie można tego zrobić naszym dzieciom i wnukom.
Avatar
Jan ze wsi / 10 kwietnia 2019 r. o 12:17
-4
Może zaczną tam świnie albo krowy hodować? W końcu teren prywatny? Jak bloków nie postawią to coś napewno sobie wymyślą. Utrzymywać to? Zarośnie krzakami, parę razy do roku będzie się to palić i tyle :)
Avatar
gośc / 10 kwietnia 2019 r. o 11:36
+10
Można sobie pisać i pisać i to nic nie da. Przed wyborami nic się nie wydarzy ze względów politycznych a po wyborach ?? Trzeba kuć żelazo póki gorące. Niech radni z PiS wniosą pod obrady Rady Miasta projekt stosownej uchwały zobowiązującej Zarząd Miasta do uniemożliwienia zabudowy mieszkaniowej na Górkach skoro taka jest wola większości !!!
 Na pewno trzeba pilnować, aby Studium przygotowywane obecnie przez pracowników UM, dopuszczajace zabudowe meiszkaniową na górkach,  nie zostało uchwalone. To jest Studium szyte na oczekiwania dewelopera. MPZP musi zostac dostosowany do obowiązującego Studium, które teren górek przeznacza w całości na zieleń. Zeby wyeliminować potencjalne  majstrowanie przy górkach ze specustwy mieszkaniowej (i nie tylko na górkach) warto brać  przykład z Warszawy i Poznania, gdzie Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie tzw standardów urbanistycznych, która pozowli ograniczyć zakres stosownia specustawy mieszkaniowej. Tylko to wszystko trzeba chcieć i trzeba wznieść sie ponad interesiki z prywatnym biznesem.
 Na pewno trzeba pilnować, aby Studium przygotowywane obecnie przez pracowników UM, dopuszczajace zabudowe meiszkaniową na górkach,  nie zostało uchwalone. To jest Studium szyte na oczekiwania dewelopera. MPZP musi zostac dostosowany do obowiązującego Studium, które teren górek przeznacza w całości na zieleń. Zeby wyeliminować potencjalne  majstrowanie przy górkach ze specustwy mieszkaniowej (i nie tylko na górkach) warto brać  przykład z Warszawy i Poznania, gdzie Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie tzw standardów urbanist... rozwiń
Avatar
To zadanie dla Radnych z PisS / 10 kwietnia 2019 r. o 10:54
+8
Można sobie pisać i pisać i to nic nie da. Przed wyborami nic się nie wydarzy ze względów politycznych a po wyborach ?? Trzeba kuć żelazo póki gorące. Niech radni z PiS wniosą pod obrady Rady Miasta projekt stosownej uchwały zobowiązującej Zarząd Miasta do uniemożliwienia zabudowy mieszkaniowej na Górkach skoro taka jest wola większości !!!
Avatar
Nadejszła era suwerena / 10 kwietnia 2019 r. o 10:12
+3
Po erze dewelopera nadejszła era suwerena: youtube.com/watch?v=vkZAWswxq4s
Avatar
aaa / 10 kwietnia 2019 r. o 09:47
+15
Ta mała frekwencja to porażka obrońców górek którzy przekonywali, że tym tematem interesują się wszyscy mieszkańcy. Zdołali nawet omamić samego prezydenta, który uwierzył, że ten temat jest ważny i zorganizował referendum. A co się okazało? Okazało się, że miażdżąca większość ma gdzieś te całe górki i to co się z nimi stanie.
  Frekwencja jest sprawą wtórną w stosunku do wyniku referendum! Referendum miało służyć uzyskaniu przez miasto wiedzy na temat opinii mieszkańców. I kolejny raz - po panelu obywatelskim i wielu tysiącach uwag do kolejnych wyłożeń projektu SUiKZP - mieszkańcy powiedzieli "NIE" zabudowie mieszkaniowej na Górkach. Teraz Ratusz powinien konsekwentnie dostosować swoje decyzje do opinii wyrażonej przez mieszkańców. Gdyby przy identycznej frekwencji wynik wyszedł na "tak," to na pewno zwolennicy zabudowy nie omieszkaliby tego wykorzystać jako argumentu, prawda? Proszę więc nie kpić sobie z Lublinian w żywe oczy!
  Frekwencja jest sprawą wtórną w stosunku do wyniku referendum! Referendum miało służyć uzyskaniu przez miasto wiedzy na temat opinii mieszkańców. I kolejny raz - po panelu obywatelskim i wielu tysiącach uwag do kolejnych wyłożeń projektu SUiKZP - mieszkańcy powiedzieli "NIE" zabudowie mieszkaniowej na Górkach. Teraz Ratusz powinien konsekwentnie dostosować swoje decyzje do opinii wyrażonej przez mieszkańców. Gdyby przy identycznej frekwencji wynik wyszedł na "tak," to na pewno zwolennicy zabudowy nie omi... rozwiń
Avatar
xyz / 10 kwietnia 2019 r. o 09:40
+9
Ta mała frekwencja to porażka obrońców górek którzy przekonywali, że tym tematem interesują się wszyscy mieszkańcy. Zdołali nawet omamić samego prezydenta, który uwierzył, że ten temat jest ważny i zorganizował referendum. A co się okazało? Okazało się, że miażdżąca większość ma gdzieś te całe górki i to co się z nimi stanie.
Sprawdź, kto inicjował referendum i z jakim uzasadnieniem oraz kto zgłaszał zastrzeżenia do legalności referendum w sprawach planistycznych i indywidualnych. Później, zamiast sugerować porażkę obrońców Górek Czechowskich, pomyśl, kto liczył na wiążący wynik referendum, w którego organizację i udział włożył gigantyczne środki finansowe. Na koniec sprawdź, kto apelował o bojkot i dlaczego te apele zostały ocenzurowane, a pomimo tego mieszkańcy zastosowali się do apeli o powstrzymanie się od udziału w tym żenującym spektaklu.
O to, to! I prypomnijmy - kto, wbrew wcześniejszym własnym deklaracjom, wyrzucił do kosza kilka tysięcy uwag mieszkańców podczas konsultacji ws projektu SUiKZP i nie wykonał rekomendacji panelu obywatelskiego dot. zachowania dotychczasowych funkcji ustalonych w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego? Kto obiecywał: "referendum musi poprzedzić sformułowanie stosownych pytań i uzgodnienie ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w debatę o Górkach", a potem o obietnicy "zapomniał" i przedstawił do głosowania wyłącznie swoją wersję pytania? A na koniec dodajmy - kto publicznie deklarował, że nawet jak nie będzie 30%-wej frekwencji, uszanuje wynik referendum, które ma mieć, cytuję:"charakter opiniodawczy, wyznaczy kierunek działań". No, któż to był?!
O to, to! I prypomnijmy - kto, wbrew wcześniejszym własnym deklaracjom, wyrzucił do kosza kilka tysięcy uwag mieszkańców podczas konsultacji ws projektu SUiKZP i nie wykonał rekomendacji panelu obywatelskiego dot. zachowania dotychczasowych funkcji ustalonych w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego? Kto obiecywał: "referendum musi poprzedzić sformułowanie stosownych pytań i uzgodnienie ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w debatę o Górkach", a potem o obietnicy "zapomniał" i przedstawi... rozwiń
Avatar
Gość / 10 kwietnia 2019 r. o 08:38
+11
Nasze miasto już od tylu lat jest tak przyjazne deweloperom, że zdziwię się jak TBV nie dostanie wszelkich zgód i pozwoleń na swoje bloki :-(
Avatar
gośc / 10 kwietnia 2019 r. o 08:13
+21
Chcę zobaczyć minę redaktora Wiejaka oraz gloryfikowanych przez niego, mitycznych herosów zwanych potocznie "obrońcami górek" jak właściciel uruchomi Lex Deweloper i finalnie bloki powstaną ale już bez parku. Ciekawe czy wtedy też tak chętnie zamieści komentarz na łamach swojej gazety, tłumaczący, że park nie powstał m.in. dzięki niemu.
 Gdyby uruchomienie specustawy mieszkaniowej, było takie proste, to TBV już by to zrobiło. Zgodnie zz Art 5 tej ustawy można budować niezgodnie z planem miejscowym, ale zgodnie ze studium, a obowiazujące studium nie dopuszcza na Górkach żadnej zabudowy, to w całosci obszar przeznaczony na tereny zielone i chroniony przed urbanizacją, w tym jest obszar leśny i rezerwat przyrody. Dodatkowo sa tam tereny chronione ESOCH. Ustawa pozwala także na budowę mieszkaniówki niezgodnie ze studium, pod warunkiem że był to uprzednio teren wojskowy bądź kolejowy. W tym przypadku był to kiedyś poligon garnizonowy, ale od czasu jego likwidacji teren dwukrotnie zmianił właściciela i to też, wg prawników, ma znaczenie. Ustawa nie pozwala także na budowę na terenach podlegajacych ochronie na podstawie odrębnych przepisów chyba, że w trybie przepisów przewidujących ochronę inwestor uzyska zgodę na lokalizacje inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszacej. Dodatkowo lokalizacja budynków wymaga, zgodnie z ustawą, spełnienia wymogów co do odległości do szkól, przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej itd. Generalnie, w tym trybie, zgodę na lokalizację wydaje rada miasta, po zasięgnięciu opinii kilkunastu instytucji, i musi sie po tym podpisać. .Sprawa zatem ani prosta, ani jednoznaczna nie jest. A o specustawie mieszkaniowej było już kila artykułów w dzienniku Wschodnim, przedstawiajacych różne warianty, zatem przestańcie wieszać psy na redaktorze Wiejaku, tylko poszukajcie, zapoznajcie sie z tematem, uruchomcie mózgi:)
 Gdyby uruchomienie specustawy mieszkaniowej, było takie proste, to TBV już by to zrobiło. Zgodnie zz Art 5 tej ustawy można budować niezgodnie z planem miejscowym, ale zgodnie ze studium, a obowiazujące studium nie dopuszcza na Górkach żadnej zabudowy, to w całosci obszar przeznaczony na tereny zielone i chroniony przed urbanizacją, w tym jest obszar leśny i rezerwat przyrody. Dodatkowo sa tam tereny chronione ESOCH. Ustawa pozwala także na budowę mieszkaniówki niezgodnie ze studium, pod warunkiem że był to uprzednio teren wo... rozwiń
Avatar
boj kot / 10 kwietnia 2019 r. o 06:13
+10
Bardzo mnie cieszy taki wynik referendum. Nawiasem mówiąc, ciekawe czy zostanie wszczęte śledztwo celu ustalenia sprawstwa podpaleń na Górkach, w wyniku których zginęły dziki z małymi! To musiało być celowe podpalenie, bo w wypadku niecelowego zwierzęta zdołałyby znaleźć drogę ucieczki.
  Trzeba być raczej zainteresowanym, czy kolejny raz postępowanie zostanie umorzone, które zostało wszczęte w kierunku przestępstwa umyślnego podpalenia. Tym razem podpalacz przedobrzył i spowodował zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również życia i zdrowia ludzi. Wielokrotnie było już tak, że podejrzani zostali zatrzymani, a następnie postępowania umarzano. Trzeba się zaciekawić, czy tym razem nie będzie tak samo. To powinno być specjalne zadanie dla tych obrońców górek i mediów, którzy udają, że wypalenie sięgające 40% całego obszaru było za mało istotne, by się tym zająć i zapytać policję, jakie są efekty prowadzonego postępowania w kierunku umyślnego profesjonalnego podpalenia w Górkach Czechowskich miejsc, które mają już gotowe projekty zabudowy.
  Trzeba być raczej zainteresowanym, czy kolejny raz postępowanie zostanie umorzone, które zostało wszczęte w kierunku przestępstwa umyślnego podpalenia. Tym razem podpalacz przedobrzył i spowodował zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również życia i zdrowia ludzi. Wielokrotnie było już tak, że podejrzani zostali zatrzymani, a następnie postępowania umarzano. Trzeba się zaciekawić, czy tym razem nie będzie tak samo. To powinno być specjalne zadanie dla tych obrońców górek i mediów, którzy udają, że wypale... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 178

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochodowy protest kobiet w Zamościu

Samochodowy protest kobiet w Zamościu

Nie można się gromadzić, żeby protestować? Nie ma sprawy. Kobiety w Zamościu organizują protest samochodowy. Na autach nakleją hasła: #wyroknakobiety, #powiedzkomuś, #prawakobiet, #womenrights #poland #humanrights

A wirus na to: Sylwestra nie będzie

A wirus na to: Sylwestra nie będzie

W tym roku nie będzie sylwestrowej imprezy tanecznej pod gołym niebem, jaką co roku urządzano na zlecenie władz Lublina. Powodem jest trwająca epidemia. Taką decyzję oficjalnie potwierdził nam Ratusz.

Terespol: Mieszkania Plus nie wyszły, ale ministerstwo dołożyło do mieszkań komunalnych

Terespol: Mieszkania Plus nie wyszły, ale ministerstwo dołożyło do mieszkań komunalnych

Nie udało się z rządowymi Mieszkaniami Plus, ale Terespol (5,5 tys. mieszkańców) nie spoczął na laurach. W mieście powstanie blok komunalny. Samorząd dostał na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Finansów.

Znacznie silniejsza druga fala zakażeń, obniżona odporność i czekanie na szczepionkę
Magazyn

Znacznie silniejsza druga fala zakażeń, obniżona odporność i czekanie na szczepionkę

– Pamiętajmy jednak, że na świecie potrzeba wiele milionów dawek, aby można było myśleć o szczepieniach na szeroką skalę, a tylko takie mogłyby przynieś jakieś wymierne efekty. Rozmowa z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Rewolucja biurowa w zamojskiej oświacie. Chodzi o 450 pracowników

Rewolucja biurowa w zamojskiej oświacie. Chodzi o 450 pracowników

O pomyśle powstania Centrum Usług Wspólnych mówiło się w Zamościu od jakiegoś czasu. Są konkrety. Na poniedziałkowej sesji radni zajmą się utworzeniem nowej jednostki budżetowej. Ma zacząć działać od marca.

Takich tłumów nikt się nie spodziewał. Protest kobiet w Lublinie przeciwko zakazowi aborcji
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Takich tłumów nikt się nie spodziewał. Protest kobiet w Lublinie przeciwko zakazowi aborcji

"Pogrzeb Praw Kobiet" w Lublinie. To miało być kameralne, spontanicznie zwołane spotkanie przed biurami poselskim PiS. Skończyło się na dużej manifestacji, która przeszła z ulicy Królewskiej aż na plac Teatralny.

Biała Podlaska: "Aborcja była, jest i będzie. Kobiety muszą mieć wybór"
galeria

Biała Podlaska: "Aborcja była, jest i będzie. Kobiety muszą mieć wybór"

– Nie możemy być obojętne – mówi Izabela Rozmysł z Białej Podlaskiej, która zorganizowała w piątek spontaniczny strajk. Kilkadziesiąt kobiet zebrało się w proteście przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

Premiera online. Spektakl "Jest nasTroje"
24 października 2020, 17:00

Premiera online. Spektakl "Jest nasTroje"

Chatka Żaka zaprasza na internetową premierę nowego spektaklu Grupy tanecznej ZMYSŁ z Lublina - "Jest nasTroje". Z powodu obostrzeń związanych z COVID-19 spektakl będzie można zobaczyć online na żywo na Facebooku Chatki Żaka, w sobotę o godz. 17.

Lubelscy restauratorzy do wojewody: Co mamy zrobić z pracownikami, ZUS-em, podatkami i z towarem?
galeria
film

Lubelscy restauratorzy do wojewody: Co mamy zrobić z pracownikami, ZUS-em, podatkami i z towarem?

– Oczekujemy jasnego i precyzyjnego stanowiska rządu co dalej. Co mamy robić z pracownikami, z ZUS-em, podatkami i z towarem, który kupiliśmy, by działać przez weekend – usłyszał wojewoda od jednego z lubelskich restauratorów. – Nie ja jestem decyzyjny – tłumaczył Lech Sprawka.

Pies zakopany żywcem w Lublinie. Kobieta zauważyła wystający spod ziemi pyszczek
Poszukiwania sprawcy

Pies zakopany żywcem w Lublinie. Kobieta zauważyła wystający spod ziemi pyszczek

Jego stan jest krytyczny, a rokowania ostrożne. Pies zakopany żywcem pod wiaduktem przy ul. Grygowej w Lublinie ocalał tylko dzięki temu, że jego skomlenie usłyszała kobieta przechodząca w pobliżu miejsca egzekucji zwierzęcia. Właściciela zwierzęcia szuka policja.

Konfrontacje Teatralne. Spektakle z cyklu "I co teraz?"
24 października 2020, 18:00

Konfrontacje Teatralne. Spektakle z cyklu "I co teraz?"

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na kolejne spektakle w ramach trwających Konfrontacji Teatralnych. Przed nami prezentacje z cyklu "I co teraz?" - 24 października widzowie zobaczą spektakl "Idę", 27 października odbędzie się pokaz "Bezmatka", a na finał 30 października organizatorzy zaproponują spektakl "I co teraz?" Jana Hussakowskiego.

Wojewoda nie wygasi mandatu przewodniczego Rady Powiatu w Radzyniu Podlaskim

Wojewoda nie wygasi mandatu przewodniczego Rady Powiatu w Radzyniu Podlaskim

Wojewoda lubelski Lech Sprawka nie znalazł podstaw do wygaszenia mandatu Roberta Mazurka (PiS), przewodniczego Rady Powiatu w Radzyniu Podlaskim. Wcześniej, radni mandatu nie wygasili, dlatego interwencję u wojewody podjęła lubelska Fundacja Wolności.

"Saint Maud". Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [23-25.10]
23 października 2020, 9:00

"Saint Maud". Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [23-25.10]

W najbliższy weekend w kinach w Lublinie i regionie będzie można zobaczyć m.in. premierowo horror "Saint Maud" oraz kontynuację familijnego przeboju "Psy i Koty".

Huragan - Włodawianka i Lublinianka - Lutnia, czyli ciekawa sobota w IV lidze

Huragan - Włodawianka i Lublinianka - Lutnia, czyli ciekawa sobota w IV lidze

Szykuje się ciekawa sobota w grupie pierwszej. Mecze między sobą rozegrają drużyny z czołówki. Pierwszy Huragan podejmuje czwartą Włodawiankę (godz. 14). A druga Lublinianka zagra z piątą Lutnią Piszczac (godz. 11). Transmisję spotkania w Międzyrzecu Podlaskim będzie można zobaczyć w internecie.

W Lublinie bezpłatny hotel dla zwierząt osób na kwarantannie lub chorych na COVID-19

W Lublinie bezpłatny hotel dla zwierząt osób na kwarantannie lub chorych na COVID-19

Władze miasta zapewniają bezpłatny hotel zwierzętom osób pozostających w kwarantannie oraz tym, które przebywają w szpitalu z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Z takiego wsparcia mogą skorzystać mieszkańcy Lublina, którzy nie są w stanie zapewnić właściwej opieki swojemu pupilowi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.