Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 sierpnia 2021 r.
6:33

Dworzec w Lublinie ma zostać zabytkiem. Nie każdemu to się podoba

226 33 A A
Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego
Wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek powstał według projektu Wiesława Żochowskiego (fot. Piotr Michalski)

Dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie może stać się zabytkiem. Na to nie zgadza się zarządzająca obiektem spółka podległa marszałkowi województwa. Dlatego konserwator zabytków wszczął postępowanie w tej sprawie z urzędu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Próbowaliśmy rozmawiać z zarządcą terenu i przekonać go, że wpis do rejestru zabytków jest zasadny. Nie przyniosło to skutku, bo spotkaliśmy się z brakiem zrozumienia. My natomiast uważamy, że ten budynek jest wartościowy – przekonuje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W ubiegłym tygodniu wszczął z urzędu postępowanie o wpisaniu gmachu dworcowego przy al. Tysiąclecia do rejestru zabytków. Chodzi o wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku budynek, który powstał według projektu Wiesława Żochowskiego, wieloletniego prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konstrukcję zaprojektował Eugeniusz Szurgot. Ich praca została wybrana z pięciu wykonanych przez różne zespoły.

„Mało interesująca – w rozumieniu dzisiejszej estetyki – architektura budynku dworca, była nowoczesną w czasie jego powstawania i odzwierciedlała panujące tendencje, mieszczące się w pojęciu modernizmu. Publikacje z lat 70. XX wieku promujące Lublin jako miasto, zazwyczaj zawierają fotografie dworca PKS jako jednego z ważniejszych obiektów „nowego” Lublina, świadczących o rozwoju miasta. Dlatego też za uznaniem zabytkowych wartości budynku dworca przemawiają jego wartości naukowe i historyczne – jako świadectwa przeszłej epoki w architekturze polskiej – pisał konserwator w jednym z pism do spółki Lubelskie Dworce, w których prosił o rozważenie wpisania obiektu do rejestru zabytków. Za każdym razem spotykał się z odmową.

Nie dostrzegają walorów

Od Andrzeja Wójtowicza, wiceprezesa marszałkowskiej spółki słyszymy, że sprawa jest analizowana. Jeszcze w tym spotkaniu ma dojść do spotkania z konserwatorem.

– Cały czas zastanawiamy się, jakie są te walory zabytkowe, bo na dzień dzisiejszy ich nie dostrzegliśmy. Na dzień dzisiejszy nie jestem przekonany, że ten budynek powinien być wpisany do rejestru zabytków – mówi Wójtowicz.

Istotne jest to, że według aktualnych planów dworzec w tym miejscu ma funkcjonować do końca 2022 roku. Później autobusy przeniosą się na powstający w sąsiedztwie stacji kolejowej Lublin Główny Dworzec Metropolitarny. Przy al. Tysiąclecia może pozostać na przykład dworzec przesiadkowy, ale szczegóły w tej kwestii nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że ten teren na pewno zmieni swoje przeznaczenie.

– Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania mogą tu powstać np. biurowce, hotele czy placówki ochrony zdrowia z wyłączeniem szpitali. W tej chwili trwają analizy, a decyzje będą podejmowane, kiedy będziemy mieli stuprocentową pewność dotyczącą dokładnej daty przenosin – mówi Wojtowicz. Dopytywany o to, jaka przyszłość może czekać obecny budynek dworcowy, dodaje: – Nie jest przesądzone, że stąd zniknie. Może na przykład zostać wtopiony w nową zabudowę. W tej chwili nie ma żadnych planów, czy będzie wyburzany, czy tu zostanie.

Zdania podzielone

O opinie na temat wpisu do rejestru zabytków pytaliśmy wczoraj osoby napotkane na dworcu. Zdanie są podzielone. – Szczerze? Jest mi to obojętne. Ale moim zdaniem nie ma to żadnych walorów. Widziałbym tu raczej coś bardziej nowoczesnego i estetycznego – mówi Mateusz z Lublina.

– To dobry pomysł. Dzisiaj nie docenia się takich budynków, a takich miejsc nie spotyka się w Polsce za dużo. Jest estetyczny, specyficzny, ale bardzo zaniedbany – przyznaje Marietta Łata, pochodząca z Kraśnika mieszkanka Warszawy. – Potrzebuje remontu, ale warto go tu zostawić – dodaje towarzysząca jej warszawianka Laura Andrzejak.

– Są ładniejsze budynki, ale gdyby go wyremontować, mógłby wyglądać miło dla oka – uważa kobieta handlująca przy jednym z pobliskich straganów. – Ludzie się nim raczej nie zachwycają, ale też nie krytykują. Każdy goni na autobus i nie zastanawia się nad walorami estetycznymi.

Po wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania budynku do rejestru zabytków, Lubelskie Dworce mają 14 dni na zajęcie oficjalnego stanowiska w tej kwestii. Po jego otrzymaniu konserwator wyda decyzję i nietrudno się domyślić, że będzie ona pozytywna. Spółka będzie mogła się od niej odwołać do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(fot. Piotr Michalski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty