Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2020 r.
20:34

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
13 12 A A

Lublin dostanie ponad 173 mln zł unijnej dotacji do budowy Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj marszałek województwa i prezydent miasta. Wykonawca nowego dworca powinien być wybrany w październiku i jeszcze w tym roku może wkroczyć na teren budowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten dworzec jest dopełnieniem przebudowy transportu publicznego Lublina. Oprócz tego świetnie zrealizuje nam tę przestrzeń miasta, która dzisiaj jest w części zdegradowana – podkreśla prezydent Krzysztof Żuk. – To będzie nasza wizytówka – cieszy się Jarosław Stawiarski, marszałek województwa. – Wiążemy z tym wielkie nadzieje.

Z unijnym wsparciem

Podpisana wczoraj umowa gwarantuje miastu unijne dofinansowanie w wysokości 173 mln zł. Dotacja ma pokryć większość kosztów, które zostały oszacowane na 300 mln zł, choć ostatecznie mogą być wyższe od zakładanych przez miasto. Pokazał to przetarg na główną część inwestycji, czyli budowę dworca z przebudową okolicznych ulic, w tym 1 Maja i Pocztowej. Urzędnicy szacowali, że wystarczy im na to niecałe 227 mln zł, tymczasem najtańsza z sześciu ofert przekracza tę kwotę o blisko 5 mln zł.

Budowa coraz bliżej

Chociaż oferty firm budowlanych przekraczają kosztorys, to samorząd nie unieważni przetargu, tylko wyłoży więcej pieniędzy. – Już podjęliśmy decyzję, że zwiększymy kwotę, by rozstrzygnąć przetarg – mówi nam prezydent. Potwierdza też, że sprawdzono już poprawność ofert.

Zwycięzca przetargu może być ogłoszony w najbliższych dniach, prawdopodobnie na początku października. Później cała dokumentacja trafi do Urzędu Zamówień Publicznych na tzw. kontrolę uprzednią, obowiązkową przy tak dużych kontraktach. – Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w stanie podpisać umowę w listopadzie, a gdyby były odwołania, to najpóźniej w grudniu – ocenia Żuk.

Termin zakończenia budowy został ustalony na 29 lipca 2022 r.

Co ma tu powstać

Sam dworzec będzie „budynkiem w budynku”, bo główna hala zostanie otoczona szklanym „pudełkiem”, aby zmniejszyć zużycie energii. Dach ma pełnić rolę tarasu spacerowego i zostanie obsadzony zielenią, która pokryje też jedną ze ścian, a do podlewania roślin będzie używana deszczówka, podobnie jak do spłukiwania toalet. Takie są założenia projektu.

Podziemny parking ma pomieścić 174 samochody, a przy zadaszonych peronach przewidziano 43 stanowiska dla autobusów komunikacji zamiejskiej. Przy dworcu będą też stanowiska dla komunikacji miejskiej. Na zadaszeniach peronów zaprojektowano panele słoneczne. – Ten obiekt będzie samowystarczalny energetycznie – twierdzi prezydent.

Pl. Dworcowy ma zostać zamknięty dla ruchu samochodów, a jego „architektonicznym przedłużeniem” będzie ul. 1 Maja (z niej samochody całkiem nie znikną), natomiast ul. Pocztowa ma być przystosowana do prowadzenia ruchu komunikacji miejskiej. Wykonanie tego wszystkiego będzie zadaniem firmy, która zgarnie główny kontrakt.

W toku są jeszcze inne przetargi dotyczące okolic dworca. Jeden z nich dotyczy budowy dróg łączących ul. Dworcową z al. Piłsudskiego oraz ul. Lubelskiego Lipca ’80 z Dworcową. Drugi dotyczy kontraktu na przebudowę odcinka Krochmalnej i stworzenie przy niej placu postojowego ze 120 miejscami dla autobusów i busów czekających na odjazd z dworca.

Ratusz liczy na więcej

Samorząd Lublina stara się o dofinansowanie kolejnej inwestycji w tym rejonie.

– Już zgłosiliśmy premierowi do Funduszu Inwestycji Samorządowych przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80 – informuje prezydent.

Chodzi o budowę dwujezdniowej drogi, która kończy się za stadionem Arena Lublin, a miałaby być dociągnięta do skrzyżowania Krochmalnej z Diamentową. Ratusz ma już komplet projektów i pozwoleń na budowę tej drogi. – Gdybyśmy uzyskali na to środki, kompleksowo zmienimy tę część miasta i zbudujemy układ transportowy, który da wszystkim przejeżdżającym przez miasto łatwość dojazdu do dworca.

Co z Podzamczem?

Nowy dworzec ma przejąć rolę tego przy al. Tysiąclecia, co uwolniłoby spory teren do ponownego wykorzystania. Jego przeznaczenie określa dziś plan zagospodarowania uchwalony w 2015 r. przez Radę Miasta. Prezydent chciałby go zmienić.

– Dzisiaj mamy inne standardy urbanizacji, inne oczekiwania. Trzeba też powiedzieć wyraźnie, że połowę nieruchomości ma tu spółka Lubelskie Dworce, czyli samorząd województwa i chcemy z nim dyskutować – mówi Żuk.

Marszałek województwa też twierdzi, że trzeba „na nowo pracować” nad przeznaczeniem terenu. – Ja nie mówię o sprzedaży – zastrzega Stawiarski. – Możemy także myśleć o biurach dla Urzędu Marszałkowskiego. Dlaczego urząd ma płacić ciężkie pieniądze za wynajem wielu tysięcy metrów kwadratowych, jeśli mamy swoje tereny?

Prezydent zastrzega, że na Podzamczu musi być miejsce na targ oraz przystanki komunikacji zamiejskiej, których jego zdaniem powinno być więcej niż przewiduje plan z 2015 r. – Funkcje przesiadkowe wymagają wzmocnienia w planie – wyjaśnia Żuk i zamierza wznowić też dyskusję o połączeniu terenów po dwóch stronach trasy W-Z. Jesienią 2014 r. jego planiści proponowali zagłębienie w ziemi al. Tysiąclecia i przykrycie jej betonową płytą, pozwalającą przejść z pl. Zamkowego na Podzamcze. Wtedy wycofał się z tego pomysłu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
to_ino_ja / 24 września 2020 r. o 23:28
+27
Jesteśmy miastem metropolitalnym, największym na wschodzie i jednym z największych w Polsce. Czy się to komuś podoba czy nie ale to nas predysponuje do bycia jednym z ośrodków, które będą kształtować przyszły obraz naszego kraju. Nie możemy sobie pozwolić na półśrodki, na byle jakość na wsamraśność. Budujemy dworzec, który będzie wizytówka miasta na kilkadziesiąt lat. Z resztą jak nas widzą tak o nas piszą.
Avatar
Smeagol / 24 września 2020 r. o 22:56
+24
KONIEC BANGLADESZU PRZY RUSKIEJ CORAZ BLIŻEJ ! ŚWIETNA WIADOMOŚĆ ! PROJEKT DWORCA SUPER. ROBI NAPRAWDĘ DUŻE WRAŻENIE !
Avatar
Lublin_ / 24 września 2020 r. o 21:05
+24
UE, w której PKB notuje spadki rzędu 10-20%, nadal stać jest na wspomaganie akcji czyszczenia gruntów dla patodeweloperki i wygaszania komunikacji zbiorowej (w tym przypadku tej obsługiwanej przez busiarzy)? PS. Ostatnio też w tym Związku Powszechnej Szczęśliwości narodził się pomysł wypłacania krajom członkowskim bonusa po 10.000 euro za przyjęcie jednego imigranta z Bliskiego Wschodu (podczas gdy bezrobocie wśród lokalnych populacji sięga w niektórych państwach członkowskich 20-30%, z tego gros nie otrzymuje żadnej pomocy z powodu "braku pieniędzy). Czy sułtan dewelorozwoju da radę wykorzystać także i ten program do celów ubogacania lokalnej oligarchii?
 Jeszcze nie wyrobiłeś dniówki? Bardzo mi przykro z tego powodu ale jak to mówią "każdy ma to na co zasłużył". Miłego kwiczenia i nie pozdrawiam marny hejterze.
 Jeszcze nie wyrobiłeś dniówki? Bardzo mi przykro z tego powodu ale jak to mówią "każdy ma to na co zasłużył". Miłego kwiczenia i nie pozdrawiam marny hejterze. rozwiń
Avatar
smerfik1989 / 24 września 2020 r. o 22:41
+21
Inwestycja pierwszej potrzeby tego biednego grodu. Potrzebne, jak zającowi dzwonek na polowaniu. Arabska architekura tego czegoś dopełnia dubajskie koszty min. 300 mln zł.
 Wiadomo, od dworca metropolitalnego o wiele bardziej potrzebny w Lublinie jest kolejny kościół. Albo chociaż nowa Biedronka. Przecież mamy taki piękny dworzec rodem z PRL na Podzamczu, na którym większość ludzi jak wysiada to łapie się za głowę z wrażenia.
Avatar
Jacob_Loui / 25 września 2020 r. o 08:55
+14
Jesteśmy miastem metropolitalnym, największym na wschodzie i jednym z największych w Polsce. Czy się to komuś podoba czy nie ale to nas predysponuje do bycia jednym z ośrodków, które będą kształtować przyszły obraz naszego kraju. Nie możemy sobie pozwolić na półśrodki, na byle jakość na wsamraśność. Budujemy dworzec, który będzie wizytówka miasta na kilkadziesiąt lat. Z resztą jak nas widzą tak o nas piszą.
Skoro tak jest to dlaczego ludzie, którzy przyjeżdząja z zagranicy mówią o Lublinie town a nie city?
 Pewnie dlatego, że większość turystów używa tych słów naprzemiennie? Lublin nie był Nowym Jorkiem i nigdy nie będzie, co nie znaczy wcale, że nie możemy mieć ambicji. Jesteśmy największym miastem na wschodzie Polski i już ten fakt sam w sobie  do czegoś zobowiązuje.
 Pewnie dlatego, że większość turystów używa tych słów naprzemiennie? Lublin nie był Nowym Jorkiem i nigdy nie będzie, co nie znaczy wcale, że nie możemy mieć ambicji. Jesteśmy największym miastem na wschodzie Polski i już ten fakt sam w sobie  do czegoś zobowiązuje. rozwiń
Avatar
Maupa / 24 września 2020 r. o 23:59
+12
DYKCIARZ DAWAJ, WYMIEŃ SWOJE TOP 10 NAJPOTRZEBNIEJSZYCH BUDOWLI W LUBLINIE, WSZYSCY NA TO CZEKAMY
Avatar
1223445 / 25 września 2020 r. o 09:53
+4
UE, w której PKB notuje spadki rzędu 10-20%, nadal stać jest na wspomaganie akcji czyszczenia gruntów dla patodeweloperki i wygaszania komunikacji zbiorowej (w tym przypadku tej obsługiwanej przez busiarzy)? PS. Ostatnio też w tym Związku Powszechnej Szczęśliwości narodził się pomysł wypłacania krajom członkowskim bonusa po 10.000 euro za przyjęcie jednego imigranta z Bliskiego Wschodu (podczas gdy bezrobocie wśród lokalnych populacji sięga w niektórych państwach członkowskich 20-30%, z tego gros nie otrzymuje żadnej pomocy z powodu "braku pieniędzy). Czy sułtan dewelorozwoju da radę wykorzystać także i ten program do celów ubogacania lokalnej oligarchii?
 Niech zgadnę, pisowe trolle dostają wścieku kiszek na samą myśl o kolejnej dużej inwestycji Żuka? Tutaj może pomóc tylko jedno lekarstwo - maść na ból czterech liter, dostępna w każdej aptece, bez recepty.
 Niech zgadnę, pisowe trolle dostają wścieku kiszek na samą myśl o kolejnej dużej inwestycji Żuka? Tutaj może pomóc tylko jedno lekarstwo - maść na ból czterech liter, dostępna w każdej aptece, bez recepty. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 25 września 2020 r. o 09:12
-10
UE, w której PKB notuje spadki rzędu 10-20%, nadal stać jest na wspomaganie akcji czyszczenia gruntów dla patodeweloperki i wygaszania komunikacji zbiorowej (w tym przypadku tej obsługiwanej przez busiarzy)? PS. Ostatnio też w tym Związku Powszechnej Szczęśliwości narodził się pomysł wypłacania krajom członkowskim bonusa po 10.000 euro za przyjęcie jednego imigranta z Bliskiego Wschodu (podczas gdy bezrobocie wśród lokalnych populacji sięga w niektórych państwach członkowskich 20-30%, z tego gros nie otrzymuje żadnej pomocy z powodu "braku pieniędzy). Czy sułtan dewelorozwoju da radę wykorzystać także i ten program do celów ubogacania lokalnej oligarchii?
UE, w której PKB notuje spadki rzędu 10-20%, nadal stać jest na wspomaganie akcji czyszczenia gruntów dla patodeweloperki i wygaszania komunikacji zbiorowej (w tym przypadku tej obsługiwanej przez busiarzy)? PS. Ostatnio też w tym Związku Powszechnej Szczęśliwości narodził się pomysł wypłacania krajom członkowskim bonusa po 10.000 euro za przyjęcie jednego imigranta z Bliskiego Wschodu (podczas gdy bezrobocie wśród lokalnych populacji sięga w niektórych państwach członkowskich 20-30%, z tego gros nie otrzymuje żadnej pomocy z powodu "... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 25 września 2020 r. o 09:18
-12
Sułtan dewelorozwoju jeszcze nie wyrobił normy zatapiania finansu miasta?  Bardzo mi przykro z tego powodu ale jak to mówią "każdy ma to na co zasłużył". Kto łyka przedwyborczy PR sztukmistrza konfabulacji 3 razy POd rząd, zasługuje, żeby spłacać koszty dewelorozwoju przez 7 POKOleń. Miłego kwiczenia (i udanego minusikowania!)
Avatar
romek78 / 25 września 2020 r. o 08:16
-18
Z Lublina taka metropolia jak z koziej ...
Avatar
1223445 / 25 września 2020 r. o 09:53
+4
UE, w której PKB notuje spadki rzędu 10-20%, nadal stać jest na wspomaganie akcji czyszczenia gruntów dla patodeweloperki i wygaszania komunikacji zbiorowej (w tym przypadku tej obsługiwanej przez busiarzy)? PS. Ostatnio też w tym Związku Powszechnej Szczęśliwości narodził się pomysł wypłacania krajom członkowskim bonusa po 10.000 euro za przyjęcie jednego imigranta z Bliskiego Wschodu (podczas gdy bezrobocie wśród lokalnych populacji sięga w niektórych państwach członkowskich 20-30%, z tego gros nie otrzymuje żadnej pomocy z powodu "braku pieniędzy). Czy sułtan dewelorozwoju da radę wykorzystać także i ten program do celów ubogacania lokalnej oligarchii?
 Niech zgadnę, pisowe trolle dostają wścieku kiszek na samą myśl o kolejnej dużej inwestycji Żuka? Tutaj może pomóc tylko jedno lekarstwo - maść na ból czterech liter, dostępna w każdej aptece, bez recepty.
 Niech zgadnę, pisowe trolle dostają wścieku kiszek na samą myśl o kolejnej dużej inwestycji Żuka? Tutaj może pomóc tylko jedno lekarstwo - maść na ból czterech liter, dostępna w każdej aptece, bez recepty. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 25 września 2020 r. o 09:18
-12
Sułtan dewelorozwoju jeszcze nie wyrobił normy zatapiania finansu miasta?  Bardzo mi przykro z tego powodu ale jak to mówią "każdy ma to na co zasłużył". Kto łyka przedwyborczy PR sztukmistrza konfabulacji 3 razy POd rząd, zasługuje, żeby spłacać koszty dewelorozwoju przez 7 POKOleń. Miłego kwiczenia (i udanego minusikowania!)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 25 września 2020 r. o 09:12
-10
UE, w której PKB notuje spadki rzędu 10-20%, nadal stać jest na wspomaganie akcji czyszczenia gruntów dla patodeweloperki i wygaszania komunikacji zbiorowej (w tym przypadku tej obsługiwanej przez busiarzy)? PS. Ostatnio też w tym Związku Powszechnej Szczęśliwości narodził się pomysł wypłacania krajom członkowskim bonusa po 10.000 euro za przyjęcie jednego imigranta z Bliskiego Wschodu (podczas gdy bezrobocie wśród lokalnych populacji sięga w niektórych państwach członkowskich 20-30%, z tego gros nie otrzymuje żadnej pomocy z powodu "braku pieniędzy). Czy sułtan dewelorozwoju da radę wykorzystać także i ten program do celów ubogacania lokalnej oligarchii?
UE, w której PKB notuje spadki rzędu 10-20%, nadal stać jest na wspomaganie akcji czyszczenia gruntów dla patodeweloperki i wygaszania komunikacji zbiorowej (w tym przypadku tej obsługiwanej przez busiarzy)? PS. Ostatnio też w tym Związku Powszechnej Szczęśliwości narodził się pomysł wypłacania krajom członkowskim bonusa po 10.000 euro za przyjęcie jednego imigranta z Bliskiego Wschodu (podczas gdy bezrobocie wśród lokalnych populacji sięga w niektórych państwach członkowskich 20-30%, z tego gros nie otrzymuje żadnej pomocy z powodu "... rozwiń
Avatar
Jacob_Loui / 25 września 2020 r. o 08:55
+14
Jesteśmy miastem metropolitalnym, największym na wschodzie i jednym z największych w Polsce. Czy się to komuś podoba czy nie ale to nas predysponuje do bycia jednym z ośrodków, które będą kształtować przyszły obraz naszego kraju. Nie możemy sobie pozwolić na półśrodki, na byle jakość na wsamraśność. Budujemy dworzec, który będzie wizytówka miasta na kilkadziesiąt lat. Z resztą jak nas widzą tak o nas piszą.
Skoro tak jest to dlaczego ludzie, którzy przyjeżdząja z zagranicy mówią o Lublinie town a nie city?
 Pewnie dlatego, że większość turystów używa tych słów naprzemiennie? Lublin nie był Nowym Jorkiem i nigdy nie będzie, co nie znaczy wcale, że nie możemy mieć ambicji. Jesteśmy największym miastem na wschodzie Polski i już ten fakt sam w sobie  do czegoś zobowiązuje.
 Pewnie dlatego, że większość turystów używa tych słów naprzemiennie? Lublin nie był Nowym Jorkiem i nigdy nie będzie, co nie znaczy wcale, że nie możemy mieć ambicji. Jesteśmy największym miastem na wschodzie Polski i już ten fakt sam w sobie  do czegoś zobowiązuje. rozwiń
Avatar
romek78 / 25 września 2020 r. o 08:21
-19
Jesteśmy miastem metropolitalnym, największym na wschodzie i jednym z największych w Polsce. Czy się to komuś podoba czy nie ale to nas predysponuje do bycia jednym z ośrodków, które będą kształtować przyszły obraz naszego kraju. Nie możemy sobie pozwolić na półśrodki, na byle jakość na wsamraśność. Budujemy dworzec, który będzie wizytówka miasta na kilkadziesiąt lat. Z resztą jak nas widzą tak o nas piszą.
 Skoro tak jest to dlaczego ludzie, którzy przyjeżdząja z zagranicy mówią o Lublinie town a nie city?
Avatar
romek78 / 25 września 2020 r. o 08:16
-18
Z Lublina taka metropolia jak z koziej ...
Avatar
Maupa / 24 września 2020 r. o 23:59
+12
DYKCIARZ DAWAJ, WYMIEŃ SWOJE TOP 10 NAJPOTRZEBNIEJSZYCH BUDOWLI W LUBLINIE, WSZYSCY NA TO CZEKAMY
Avatar
to_ino_ja / 24 września 2020 r. o 23:28
+27
Jesteśmy miastem metropolitalnym, największym na wschodzie i jednym z największych w Polsce. Czy się to komuś podoba czy nie ale to nas predysponuje do bycia jednym z ośrodków, które będą kształtować przyszły obraz naszego kraju. Nie możemy sobie pozwolić na półśrodki, na byle jakość na wsamraśność. Budujemy dworzec, który będzie wizytówka miasta na kilkadziesiąt lat. Z resztą jak nas widzą tak o nas piszą.
Avatar
Smeagol / 24 września 2020 r. o 22:56
+24
KONIEC BANGLADESZU PRZY RUSKIEJ CORAZ BLIŻEJ ! ŚWIETNA WIADOMOŚĆ ! PROJEKT DWORCA SUPER. ROBI NAPRAWDĘ DUŻE WRAŻENIE !
Avatar
smerfik1989 / 24 września 2020 r. o 22:41
+21
Inwestycja pierwszej potrzeby tego biednego grodu. Potrzebne, jak zającowi dzwonek na polowaniu. Arabska architekura tego czegoś dopełnia dubajskie koszty min. 300 mln zł.
 Wiadomo, od dworca metropolitalnego o wiele bardziej potrzebny w Lublinie jest kolejny kościół. Albo chociaż nowa Biedronka. Przecież mamy taki piękny dworzec rodem z PRL na Podzamczu, na którym większość ludzi jak wysiada to łapie się za głowę z wrażenia.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny po otrzymaniu SMS-a, aby stawić się w jednostce. Piątek, 30 października był pierwszym dniem w dotychczasowej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, kiedy wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach.

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Rada nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Puławach potrzebowała niemal pięciu miesięcy i trzech konkursów, żeby wybrać nowego prezesa komunalnej spółki. Romana Mazurka zastąpi niezwiązany dotychczas z powiatem puławskim Bernard Rudkowski.

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych
Wideo
film

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych

Policjanci zatrzymali w piątek wieczorem 37 osób. Zdecydowaną większość stanowią osoby ze środowisk pseudokibiców – poinformował w sobotę rzecznik stołecznej komendy Sylwester Marczak. Jak zaznaczył, biorąc pod uwagę ogromną liczbę uczestników manifestacji, był to protest "bardzo spokojny".

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje pięć izolatoriów: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Okunince, Łukowie i Suścu – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

23-latek wykonując pracę kuriera przywłaszczył cztery przesyłki. Nieuczciwego pracownika zatrzymali lubelscy policjanci.

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Był płacz i zgrzytanie zębami, a może być niezły biznes. Właściciele straganów z chryzantemami już liczyli straty w związku z nagłym zamknięciem przez rząd cmentarzy, co pozbawiło ich klientów. Pomoc przyszła z nieoczekiwanej strony.

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Świetny występ Wisły Puławy w Stalowej Woli. Drużyna Mariusza Pawlaka w starciu z głównym rywalem w walce o awans nie pozostawiła „Stalówce” żadnych złudzeń. Duma Powiśla wygrała 3:0 i obecnie ma już 18 punktów przewagi nad spadkowiczem z II ligi.

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze
film

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze

Terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty oraz rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Nie żyje Sean Connery, wybitny aktor, odtwórca roli Jamesa Bonda – poinformowało w sobotę BBC.

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Nie ustają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Ogólnopolski Strajk Kobiet zmienia nieco formę demonstrowania swojego sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. I w związku z zamknięciem cmentarzy zachęca do kupowania zniczy i chryzantem oraz przynoszenia ich na niedzielne akcje.

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Drugi z rzędu dobry występ piłkarzy Tomasza Bednaruka. Tym razem beniaminek z Lubartowa ograł na wyjeździe Jutrzenkę Giebułtów 3:1. Dzięki temu zyskał już kilka punktów przewagi nad drużynami z dołu tabeli.

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło wczoraj w miejscowości Bobrowniki (powiat rycki). Nie żyje potrącony przez opla 33-letni mieszkaniec gminy Ryki.

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kolejne miasta w Lubelskiem deklarują pomoc przedsiębiorcom, którzy w związku ze świętem Wszystkich Świętych kupili większe ilości towaru, by sprzedać je przy cmentarzach. W ciągu najbliższych trzech dni nie będą mogli tego zrobić, ponieważ cmentarze są zamknięte. Decyzja rządu ma związek z sytuacją epidemiczną w kraju.

Lubelskie: Nie żyje 28 osób z infekcją COVID-19. Wśród nich 45-latka. Nie miała innych chorób

Lubelskie: Nie żyje 28 osób z infekcją COVID-19. Wśród nich 45-latka. Nie miała innych chorób

"Z przykrością informuję, że na terenie województwa lubelskiego zmarło 28 osób" – poinformowała w sobotę rano Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Koronawirus w Lubelskiem. Ponad 1,5 tysiąca nowych zakażonych osób

Koronawirus w Lubelskiem. Ponad 1,5 tysiąca nowych zakażonych osób

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 1559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – poinformowała właśnie Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.