Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2010 r.
19:12
Edytuj ten wpis

Dzieci po chorobie muszą pokazać zaświadczenie lekarskie, że są zdrowe

0 19 A A

Zanim odprowadzisz dziecko po chorobie do przedszkola, musisz udowodnić, że już nie rozsiewa zarazków. Pisemnego zaświadczenia od lekarza domagają się szefowie placówek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko zaczęło się od rzecznika. Napisał do szefów publicznych przedszkoli, żeby rodzice nie posyłali chorych dzieci na zajęcia. – Przyprowadzanie dziecka w takim stanie to zagrożenie nie tylko dla zdrowych rówieśników, ale też dla niego samego – tłumaczy Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

– Przedszkola nie mają możliwości urządzania specjalnych izb chorych, a muszą w taki sam sposób zapewniać bezpieczeństwo wszystkim dzieciom. Dyrektorzy są do tego zobowiązani przepisami prawa.

Lawina ruszyła. Szefowie przedszkoli zmieniają statuty, zapisując w nich nakaz zatrzymywania chorych dzieci w domu. To nie wszystko. Bywa nawet że po przebytej chorobie malucha, rodzice muszą ponownie udać się z nim do lekarza. Po co? Po zaświadczenie, że dziecko jest już zdrowe.

Pani Agnieszka z Lublina kilka dni temu dostarczyła do przedszkola zaświadczenie od lekarza, który potwierdził, że córka może uczestniczyć w zajęciach. – To irytujące. Musiałam odstać swoje w kolejce, żeby udowodnić, że moje dziecko jest już zdrowe.

Mama 4-letniej Sylwii musiała z kolei dowieść na piśmie, że jej córka kaszle z powodu alergii, a nie infekcji. – Nowe zasady w przedszkolach są kłopotliwe. Czasem z powodu zwykłego kataru rodzice muszą iść na zwolnienie, a nie każdemu pracodawcy jest to na rękę – mówi mama dziewczynki.

Nic dziwnego, że w kolejkach do lekarzy coraz więcej przedszkolaków. Tym bardziej że sezon na infekcje w pełni. – W tym roku zgłasza się do nas coraz więcej rodziców z dziećmi po zaświadczenia o stanie zdrowia – potwierdza Marzena Kostuch, pediatra z Lublina.

Dyrektorzy przedszkoli nie zamierzają jednak odpuszczać. – Od lat prosimy rodziców, by nie przyprowadzali przeziębionych dzieci do przedszkola. Dlatego już teraz wprowadzamy zmiany w statucie – mówi Danuta Głaz, dyrektor przedszkola przy ul. Tymiankowej w Lublinie. – Ale zaświadczenia o powrocie do zdrowia wymagam jedynie w przypadku poważnych chorób zakaźnych.

– Jesteśmy w trakcie wprowadzania zmian w statucie. Ostateczne decyzje w listopadzie – mówi Henryka Mazurek, dyr. Przedszkola nr 18 w Puławach. Choć jednocześnie zaznacza, że do jej placówki pismo od rzecznika nie dotarło.

Ale nie wszyscy rodzice narzekają. Sławomir Karasek, ojciec 4-letniej Małgosi, popiera nowe przepisy. – W przedszkolu łatwo się zarazić. Rodzice posyłający chore dzieci na zajęcia powinni o tym pomyśleć.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oburzona mama / 25 stycznia 2018 o 19:51
0
Jest to problem dlatego, że trzeba się udać do lekarza z dzieckiem zdrowym, które w przychodni będzie przebywać wśród osób chorych i będzie niepotrzebnie narażone. Ja nie mam czasu ani ochoty na chodzenie po lekarzach z dzieckiem zdrowym. A tak w ogóle to wymuszanie takich zaświadczeń lekarskich jest niezgodne z prawem. Jest to też dyskryminacja dzieci np. alergicznych, które mają na okrągło katar sienny.
Avatar
aron mędrzec parczewski / 30 listopada 2010 o 07:11
0
nie każdy rodzic ma z kim zostawić chore dziecko i nie kazdy też może wziąć zwolnienie z pracy. Jeżeli przeszkadzają ci chore dzieci w przedszkolu to po prostu wypisz z niego dziecko i zatrudnij sobie nianię Ukrainkę, przynajmniej twoje dziecko będzie native speakerem ukraińskim kiedyś.

Przedszkole nie jest obowiązkowe, jak komuś się nie podoba to won.
Avatar
kamila / 29 listopada 2010 o 20:48
0
Miałam kiedys taka nieprzyjemna sytuacje, poprosilam rodzica o zaswiadczenie, ze dziecko jest zdrowe, bo od kilku dni przychodzilo z kaszlem i katarem. Rodzic sie bardzo zbulwersowal a ja mialam z tego powodu nieprzyjemnosci...
Avatar
basia / 23 września 2010 o 18:44
0
Lekarze wydają zaświadczenia, owszem, ale... Rodzic dostarczył zaświadczenie, że dziecko ma katar alergiczny i może chodzić do przedszkola a następnego dnia dziecko nie przyszło, bo zachorowało, o czym powiadomił telefonicznie rodzic. To jak wymagać od nauczyciela, żeby przyjmował dzieci zdrowe, skoro lekarz w badaniu nie potrafi tego stwierdzić.
Avatar
Anka / 23 września 2010 o 14:11
0
Pracuje w przedszkolu . Rodzice notorycznie przyprowadzają chore dzieci ! Nawet z wysoką goraczką . Żal mi tych zdrowych , które za dwa dni ......są chore .
Avatar
kinga / 23 września 2010 o 13:09
0
Jestem, nauczycielem w przedszkolu i wiem jak duzym problemem sa dzieci chore lub niedoleczone. Co mają robić nauczyciele gdy dziecko kaszle i cieknie z nosa że się słabo robi....takie pismo dużo pomoże. Rodzicom jest na ręke wysłać dziecko do przedszkola i mieć spokój. Zawsze jest zasłona pracą, ale jak dziecko sie rozchoruje już tak na maksa i musi siedzieć miesiac w domu to zawsze ktoś się znajdzie do opieki. A pzrecież lepiej jest wczesniej potrzymać dziecko tydzień i je wyleczyć niż czekać na 40 stopniową gorączkę.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jestem, nauczycielem w przedszkolu i wiem jak duzym problemem sa dzieci chore lub niedoleczone. Co mają robić nauczyciele gdy dziecko kaszle i cieknie z nosa że się słabo robi....takie pismo dużo pomoże. Rodzicom jest na ręke wysłać dziecko do przedszkola i mieć spokój. Zawsze jest zasłona pracą, ale jak dziecko sie rozchoruje już tak na maksa i musi siedzieć miesiac w domu to zawsze ktoś się znajdzie do opieki. A pzrecież lepiej jest wczesniej potrzymać dziecko tydzień i je wyleczyć niż czekać na 40 stopniową gorączkę.

Lepiej ... rozwiń
Avatar
slo / 23 września 2010 o 11:30
0
a czy lekarz ma obowiązek takie zaświadczenie wystawić
Avatar
małpa / 23 września 2010 o 11:10
0
[quote name='Matka' date='23 wrzesień 2010 - 10:20 ' timestamp='1285230036' post='351502']
I właśnie po to jest, w każdym porządnym przedszkolu, lekarz żeby wystawiał to zaświadczenie.W trosce o zdrowie naszych dzieci,należy bezwzględnie unikać przedszkoli w których nie ma obsady medycznej.
[/quote]


A takiego przedszkola z obsadą medyczną i lekarzem na etacie to jeszcze na oczy nie widziałam.
sorry, widziałam, za socjalizmu jak sama jeszcze była przedszkolakiem. Mieliśmy lekarza, pielęgniarke i stomatologa.
[quote name='Matka' date='23 wrzesień 2010 - 10:20 ' timestamp='1285230036' post='351502']
I właśnie po to jest, w każdym porządnym przedszkolu, lekarz żeby wystawiał to zaświadczenie.W trosce o zdrowie naszych dzieci,należy bezwzględnie unikać przedszkoli w których nie ma obsady medycznej.
[/quote]


A takiego przedszkola z obsadą medyczną i lekarzem na etacie to jeszcze na oczy nie widziałam.
sorry, widziałam, za socjalizmu jak sama jeszcze była przedszkolakiem. Mieliśmy ... rozwiń
Avatar
kaja / 23 września 2010 o 10:55
0
[quote name='kaja' date='23 wrzesień 2010 - 10:53 ' timestamp='1285232004' post='351518']
w państwowym szpitalu na pewno ma badanie to jt obowiązek każdego pracownika .. w prywatnym wszystko jest możliwe
[/quote]

szpitalu czytaj przedszkolu
Avatar
kaja / 23 września 2010 o 10:53
0
[quote name='ja' date='23 wrzesień 2010 - 09:55 ' timestamp='1285228559' post='351494']
Z drugiej strony wnoszę aby rodzice egzekwowali od kierownictwa i personelu przedszkoli adekwatnego zaświadczenia o stanie zdrowia i aktualnych zaświadczeń sanepidu.
PS.A czy pani kierownik przedszkola ma aktualne badania na posiew.
[/quote]

w państwowym szpitalu na pewno ma badanie to jt obowiązek każdego pracownika .. w prywatnym wszystko jest możliwe
Avatar
oburzona mama / 25 stycznia 2018 o 19:51
0
Jest to problem dlatego, że trzeba się udać do lekarza z dzieckiem zdrowym, które w przychodni będzie przebywać wśród osób chorych i będzie niepotrzebnie narażone. Ja nie mam czasu ani ochoty na chodzenie po lekarzach z dzieckiem zdrowym. A tak w ogóle to wymuszanie takich zaświadczeń lekarskich jest niezgodne z prawem. Jest to też dyskryminacja dzieci np. alergicznych, które mają na okrągło katar sienny.
Avatar
aron mędrzec parczewski / 30 listopada 2010 o 07:11
0
nie każdy rodzic ma z kim zostawić chore dziecko i nie kazdy też może wziąć zwolnienie z pracy. Jeżeli przeszkadzają ci chore dzieci w przedszkolu to po prostu wypisz z niego dziecko i zatrudnij sobie nianię Ukrainkę, przynajmniej twoje dziecko będzie native speakerem ukraińskim kiedyś.

Przedszkole nie jest obowiązkowe, jak komuś się nie podoba to won.
Avatar
kamila / 29 listopada 2010 o 20:48
0
Miałam kiedys taka nieprzyjemna sytuacje, poprosilam rodzica o zaswiadczenie, ze dziecko jest zdrowe, bo od kilku dni przychodzilo z kaszlem i katarem. Rodzic sie bardzo zbulwersowal a ja mialam z tego powodu nieprzyjemnosci...
Avatar
basia / 23 września 2010 o 18:44
0
Lekarze wydają zaświadczenia, owszem, ale... Rodzic dostarczył zaświadczenie, że dziecko ma katar alergiczny i może chodzić do przedszkola a następnego dnia dziecko nie przyszło, bo zachorowało, o czym powiadomił telefonicznie rodzic. To jak wymagać od nauczyciela, żeby przyjmował dzieci zdrowe, skoro lekarz w badaniu nie potrafi tego stwierdzić.
Avatar
Anka / 23 września 2010 o 14:11
0
Pracuje w przedszkolu . Rodzice notorycznie przyprowadzają chore dzieci ! Nawet z wysoką goraczką . Żal mi tych zdrowych , które za dwa dni ......są chore .
Avatar
kinga / 23 września 2010 o 13:09
0
Jestem, nauczycielem w przedszkolu i wiem jak duzym problemem sa dzieci chore lub niedoleczone. Co mają robić nauczyciele gdy dziecko kaszle i cieknie z nosa że się słabo robi....takie pismo dużo pomoże. Rodzicom jest na ręke wysłać dziecko do przedszkola i mieć spokój. Zawsze jest zasłona pracą, ale jak dziecko sie rozchoruje już tak na maksa i musi siedzieć miesiac w domu to zawsze ktoś się znajdzie do opieki. A pzrecież lepiej jest wczesniej potrzymać dziecko tydzień i je wyleczyć niż czekać na 40 stopniową gorączkę.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jestem, nauczycielem w przedszkolu i wiem jak duzym problemem sa dzieci chore lub niedoleczone. Co mają robić nauczyciele gdy dziecko kaszle i cieknie z nosa że się słabo robi....takie pismo dużo pomoże. Rodzicom jest na ręke wysłać dziecko do przedszkola i mieć spokój. Zawsze jest zasłona pracą, ale jak dziecko sie rozchoruje już tak na maksa i musi siedzieć miesiac w domu to zawsze ktoś się znajdzie do opieki. A pzrecież lepiej jest wczesniej potrzymać dziecko tydzień i je wyleczyć niż czekać na 40 stopniową gorączkę.

Lepiej ... rozwiń
Avatar
slo / 23 września 2010 o 11:30
0
a czy lekarz ma obowiązek takie zaświadczenie wystawić
Avatar
małpa / 23 września 2010 o 11:10
0
[quote name='Matka' date='23 wrzesień 2010 - 10:20 ' timestamp='1285230036' post='351502']
I właśnie po to jest, w każdym porządnym przedszkolu, lekarz żeby wystawiał to zaświadczenie.W trosce o zdrowie naszych dzieci,należy bezwzględnie unikać przedszkoli w których nie ma obsady medycznej.
[/quote]


A takiego przedszkola z obsadą medyczną i lekarzem na etacie to jeszcze na oczy nie widziałam.
sorry, widziałam, za socjalizmu jak sama jeszcze była przedszkolakiem. Mieliśmy lekarza, pielęgniarke i stomatologa.
[quote name='Matka' date='23 wrzesień 2010 - 10:20 ' timestamp='1285230036' post='351502']
I właśnie po to jest, w każdym porządnym przedszkolu, lekarz żeby wystawiał to zaświadczenie.W trosce o zdrowie naszych dzieci,należy bezwzględnie unikać przedszkoli w których nie ma obsady medycznej.
[/quote]


A takiego przedszkola z obsadą medyczną i lekarzem na etacie to jeszcze na oczy nie widziałam.
sorry, widziałam, za socjalizmu jak sama jeszcze była przedszkolakiem. Mieliśmy ... rozwiń
Avatar
kaja / 23 września 2010 o 10:55
0
[quote name='kaja' date='23 wrzesień 2010 - 10:53 ' timestamp='1285232004' post='351518']
w państwowym szpitalu na pewno ma badanie to jt obowiązek każdego pracownika .. w prywatnym wszystko jest możliwe
[/quote]

szpitalu czytaj przedszkolu
Avatar
kaja / 23 września 2010 o 10:53
0
[quote name='ja' date='23 wrzesień 2010 - 09:55 ' timestamp='1285228559' post='351494']
Z drugiej strony wnoszę aby rodzice egzekwowali od kierownictwa i personelu przedszkoli adekwatnego zaświadczenia o stanie zdrowia i aktualnych zaświadczeń sanepidu.
PS.A czy pani kierownik przedszkola ma aktualne badania na posiew.
[/quote]

w państwowym szpitalu na pewno ma badanie to jt obowiązek każdego pracownika .. w prywatnym wszystko jest możliwe
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 13 7

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 429 38

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 15 8

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 5

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!