W niedzielę w Lublinie i regionie zaplanowano szereg uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na pl. Litewskim staną "Namioty Wyklętych”. - Zrekonstruujemy obozowisko partyzantów - zapowiada Dominik Jędrek, lubelski koordynator akcji. Między godz. 12 a 16 będzie można obejrzeć umundurowanie żołnierzy podziemia i broń, którą się posługiwali. - Będą też prelekcje przygotowane przez historyków - dodaje Jędrek.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ponad 80 miastach, także w naszym regionie m.in. Lublinie, Parczewie, Włodawie i Kraśniku wystartują biegacze.
W Lublinie bieg "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wystartuje z pl. Zamkowego o godz. 13.15. Organizator, Fundacja Niepodległości, zakłada, że pobiegnie ok. 500 osób. Ci, którzy nie zapisali się droga elektroniczną, mogą to zrobić w niedzielę w godz. 11.30 - 12.45 w biurze zawodów na placu Zamkowym. Udział w biegu kosztuje 10 zł.
Do miast, w których odbędą się biegi, w tym roku dołączył też Kraśnik. Biegacze wystartują w samo południe w parku im. Jana Pawła II. Na bieg można się zapisywać pod adresem e-mail: sport@krasnik.eu.
We Włodawie przewidziano biegi na dystansie 5 km jak też na symbolicznym dystansie 1963 metrów (rok śmierci ostatniego z Wyklętych). Zbiórkę na parkingu koło Lidla zaplanowano na godz. 11.
Z kolei w Parczewie oficjalne otwarcie zawodów wyznaczono na godz. 13.10 przy Urzędzie Miejskim.
Koncert w kościele
W niedzielę, 1 marca, o godz. 13 w Kościele Garnizonowym (Al. Racławickie 20) w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych koncert "Polsko święta! Polsko wieczna!”. W programie: komentarz historyczny, poezja oraz pieśni żołnierskie Żołnierzy Wyklętych. Wstęp wolny.
Biogramy
Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach na swojej stronie internetowej www.rykiak.pl umieszcza wykaz żołnierzy AK-WiN z terenu Inspektoratu Puławskiego.
- Wykaz jest przez nas cały czas uzupełniany i posiada już ok. 1600 biogramów - informuje Krystian Pielacha, prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach. - Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu biogramów regionalistów, historyków oraz rodziny żołnierzy.