Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2024 r.
9:40

Dziś 75. rocznica "cudu lubelskiego". Będą utrudnienia w ruchu

Autor: Zdjęcie autora rs ic
(fot. PeeM/archiwum)

Kościół nie uznaje tego za cud, ale lubelscy wierni mają inne zdanie. Według nich 75 lat temu w archikatedrze z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej popłynęły krwawe łzy. Dzisiaj odbędą się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Wieczorem ulicami Lublina przejdzie procesja różańcowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tego tajemniczego zdarzenia doszło 3 lipca 1949 roku. Wierni modlący się wtedy w lubelskiej archikatedrze mieli zobaczyć czerwone łzy płynące z oka Matki Boskiej Częstochowskiej. Jako pierwsza zauważyła je siostra szarytka, Barbara Sadkowska. Zjawisko zaobserwowali następnie inni zgromadzeni w budynku. Wieść o cudzie szybko obiegła Lublin i cały kraj. Wszyscy chcieli to zobaczyć. Do tego stopnia, że w kolejną niedzielę, 10 lipca, do lubelskiej świątyni przybyło prawie 40 tysięcy pielgrzymów.

Coś niezwykłego

– Widziało to wielu ludzi, którzy modlili się w świątyni. Wszyscy mieli wrażenie, że dzieje się coś niezwykłego, czemu dały wyraz tysiące lublinian przychodzących do katedry. W zasobach Instytutu Pamięci Narodowej mamy dokumenty świadczące o tym, że doszło do kilkudziesięciu uzdrowień – mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ówczesne komunistyczne władze miasta próbowały zatrzymać napływ wiernych blokując dojazd do Lublina. Inspirowano również wiece przeciwko celebrowaniu "cudu" nazywając je nakręcaniem przez kościół antykomunistycznej propagandy wśród ludzi. Na Placu Litewskim milicjanci i ormowcy w roli tzw. aktywu robotniczego słuchali antykościelnych przemówień oraz intonowali rewolucyjne pieśni. Te zabiegi na niewiele się jednak zdały.

Rozmodlony tłum i "cudaki" na zamku

– Na przekór komunistom ludzie coraz liczniej przybywali do katedry. Działy się cuda fizyczne w postaci uzdrowień, a wielu spowiadało się i nawracało. Pamiętajmy, że już wtedy część Polaków była zaczadzona komunizmem. Cud lubelski był szansą na ich przebudzenie - ocenia prof. Derdziuk.

Władze nie dawały za wygraną. Doszło do aresztowań. – Więźniów umieszczano na Zamku Lubelskim, gdzie nazywano ich "cudakami". Kilkadziesiąt osób zostało skazanych. Część była potem inwigilowana, część została złamana i poszła na współpracę - przypomina teolog. Wśród aresztowanych znalazł się m.in. gwardian lubelskiego klasztoru, gdzie w trakcie komunistycznego wiecu zaśpiewano "Boże coś Polskę". Duchownego komuniści zarzucili podburzanie ludu pracującego.

Przyczyny zjawiska nieznane

Samo zjawisko badali naukowcy. Płyn pobrany z płótna obrazu trafił do analizy. Kierownik laboratorium analitycznego Akademii Medycznej w Lublinie dr Zygmunt Dambek stwierdził, że ciecz nie była ani krwią, ani łzami. Komisja składająca się z chemika, konserwatora zabytków, malarki, prawnika i księży nie ustaliła czym w takim razie był ani skąd się wziął. Nie wyjaśniono również dlaczego te "łzy" nie spływały z obrazu prosto w dół, czyli zgodnie z grawitacją, a rzekomo zatoczyły łuk w kierunku policzków namalowanej postaci Matki Boskiej.

 – Był to znak nadziei, że oto Niebo interesuje się losem zwykłych ludzi i upomina się za tymi, którzy chcą wierzyć – tłumaczy prof.  Derdziuk, który jest przekonany o tym, że zdarzenie w 1949 roku wpłynęło na wzmocnienie wiary wśród Polaków. 

Kościół cudu w Lublinie nie uznał  jednak ani wtedy, gdy duchowni mogli czuć presję ze strony komunistycznych władz, ani w czasach demokratycznych. Mimo to wydarzenie sprzed 75 lat pozostało w pamięci wiernych, a jego kolejne rocznice obchodzone są poprzez modlitwy w katedrze i uroczyste procesje. Nie inaczej będzie tym razem.

Wieczorem wstrzymają ruch

Uroczystości rozpoczną się o godz. 19 mszą św. na placu Katedralnym. Następnie uczestnicy procesji różańcowej przejdą ulicami: Królewska, Lubartowska, łącznik na wysokości Kowalskiej do Świętoduskiej, Świętoduska, Krakowskie Przedmieście (deptak), pl. Łokietka, Królewska z powrotem na plac Katedralny.

– Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym. Zamknięcie odcinków ulic oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewnią służby mundurowe – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Utrudnienia potrwają do godz. 22.   

Od godz. 18:45 na objazdy skierowane zostaną pojazdy komunikacji miejskiej:

1, 6, 17
w obu kierunkach przejazdu:
… - Zamojska – pl. Wolności – Narutowicza – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – Al. Tysiąclecia- …

4
w obu kierunkach przejazdu:
… - Krakowskie Przedmieście – 3 Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

5, 22, 24, 52
w obu kierunkach przejazdu:
... – Lubelskiego Lipca 80 – al. Unii Lubelskiej – Al. Tysiąclecia [5, 52]
/Lwowska [22]/Podzamcze[24] - …

23
w kierunku Felin Uniwersytet / Felin Spiessa:
… - al. Solidarności – al. Tysiąclecia – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …
w kierunku Kupiecka IKEA / Elizówka - giełda: bez zmian

39
w obu kierunkach przejazdu:

… - Narutowicza – Okopowa – Zesłańców Sybiru – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

156, 160
w kierunku Choiny:
… - Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – al. Tysiąclecia – Lubartowska - …
w kierunkach: Felin/os. Poręba:
… - Lubartowska – Ruska – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty