Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2015 r.
7:28

Elektrownia na słomę w Lublinie? Inwestor obiecuje, że nie będzie brzydkich zapachów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A

W czwartek zaczną się ponowne konsultacje z mieszkańcami w sprawie budowy elektrowni opalanej słomą i zrębkami drzewnymi. Ratusz do 9 grudnia ma zbierać opinie w tej sprawie po tym jak inwestor uzupełnił raport o instalacji planowanej przy ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Miasta upublicznił wyjaśnienia złożone przez inwestora, którym jest lubelska spółka TergoPower w odpowiedzi na wątpliwości zgłoszone przez Ratusz, sanepid oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

W dokumentach tych można m.in. znaleźć obliczenia co do planowanych poziomów zanieczyszczenia powietrza obok pobliskich budynków mieszkalnych. A także szacunki dla alternatywnej lokalizacji elektrowni w gminie Jastków. Spółka musiała też wyjaśnić choćby to, jak planuje ograniczyć pylenie paliwa przy rozładunku i odnieść się do kwestii brzydkich zapachów. W tej ostatniej sprawie inwestor podkreśla, że paliwo będzie leżeć tak krótko, że nie zdąży brzydko pachnieć i że zapachów nie regulują żadne przepisy.

Wszystkie wspomniane instytucje chciały też przedstawienia przykładów podobnych instalacji działających na świecie. W odpowiedzi dostały wykaz budowanych (m.in. w Wielkiej Brytanii i Danii) elektrowni, jak również tych już pracujących (np. Chiny, Pakistan i Dania).

W nowej elektrowni miałoby być spalanych 330 tys. ton słomy rocznie, co – według wyliczeń TergoPower – stanowi ok. 30 proc. nadwyżki słomy powstającej w promieniu 120 km od Lublina. Zdaniem inwestora transport z dalszej odległości byłby nieopłacalny. Paliwo dowożone ma być od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 20 ciężarówkami (w liczbie 10 na godzinę). Mają one poruszać się obwodnicą, a do miasta wjeżdżać ul. Mełgiewską.

Słoma ma być składowana w magazynie o powierzchni 8 tys. mkw., do mniejszego (1,5 tys. mkw.) trafiałyby zrębki drzewne. Spółka deklaruje, że zrębki te będą wytwarzane z czystego drewna, które nie jest zanieczyszczone „impregnatami i powłokami ochronnymi” i że do ich wytwarzania nie będzie wykorzystywane drewno z odpadów budowlanych lub rozbiórek.

Konsultacje

Rozpoczną się w czwartek i potrwają do 9 grudnia. Uwagi na temat inwestycji można zgłaszać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przy Zana 38. Można to robić od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 osobiście lub telefonicznie (81 466 26 22), jak też drogą mailową (srodowisko@lublin.eu).

Wszystkie zgłoszone uwagi i wnioski mają być rozpatrzone przez Ratusz przed wydaniem decyzji w sprawie dalszych losów inwestycji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Antek / 20 listopada 2015 r. o 14:20

Cała murzyńskość wychodzi. Przyjedzie "pan" ze Skandynawii już mu się rozwija czerwony dywan i wschodzi w 4 litery...Co za bzdura? Dlaczego tak nisko się cenimy??? Totalna bzdura. Jakaś firemka bez doświadczenia chce zrobić na szaro "ciemnogród", który jak dzieci we mgle się na to godzi. Więcej szacunku dla siebie. Czy ktoś z rządzących sprawdził jaka to firma? Jej wiarygodność? Rating? Wiarygodność technologii? Już kiedyś Norwegowie chcieli inwestować w stadion w Lublinie. 

Tak się składa, że mieszkałem w Skandynawii 10 lat i wiem, że nie ma tam żadnych takich instalacji.

NIKT z rządzących nie pozwoliłby zbudować coś takiego w granicach miasta!!! NIGDY!

Pozostawiam pod rozwagę włodarzy Lublina ten cały projekt, który jest jedną wielką ściemą!

Cała murzyńskość wychodzi. Przyjedzie "pan" ze Skandynawii już mu się rozwija czerwony dywan i wschodzi w 4 litery...Co za bzdura? Dlaczego tak nisko się cenimy??? Totalna bzdura. Jakaś firemka bez doświadczenia chce zrobić na szaro "ciemnogród", który jak dzieci we mgle się na to godzi. Więcej szacunku dla siebie. Czy ktoś z rządzących sprawdził jaka to firma? Jej wiarygodność? Rating? Wiarygodność technologii? Już kiedyś Norwegowie chcieli inwestować w stadion w Lublinie. 

Tak się składa, że mieszkałem w Skandynawii 10 lat ... rozwiń

Avatar
Gość / 20 listopada 2015 r. o 00:15
magnetyzm,electricity =gravity, sa to energie bez ktoryh nie bylo by zycia na kuli ziemskiej sa tylko potrzebne urzadzenia mechaniczne aby wykorzystac i NIE URZYWAC ZADNEGO SPALANIA LUB ATOMU.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 23:04
Przecież tu nie chodzi tylko o zapachy wyłącznie. A co ze zniszczeniem dróg? A co z zapyleniem związanym z transportem słomy i odbiorem popiołu? Z zadymieniem? Dlaczego taka instalacja powstaje w obrębie miasta? Jaki sens??? Ostatecznie okaże się, że spółka wcale nie będzie i tak płacić podatków w Lublinie tylko w jakimś raju podatkowym-Isle of Man czy Cypr. Proste.
Avatar
vbg45 / 19 listopada 2015 r. o 21:22

No to ładnie Mełgiewska w stronę lotniska będzie zniszczona i zdołowana przez ciężarówki w szybkim tempie a tak niedawno powstała. Ale kierowcy bedą czuli komfort jazdy jak z dobrej drogi wpadną na zdołowaną. Słomę powinno się wozić tylko koleją! A jak smród i zanieczyszczenie będzie duże i trzeba będzie zamykać okna to Żuk spadnie ze stołka

No właśniw miała być przy torach po Odczynnikach Chemicznych ale się komuś to też nie podobało.

Mamy teraz co mamy, tzn. w gorszym miejscu z dojazdem tylko samochodowym.

A gdy Tergo Power zrezygnowała(została zmuszona) z produkcji ciepła(ciepłej wody) to jaki sens jest pchać się do aglomeracji miejskiej?!.

Taką elektrownię można z powodzeniem wybudować w okolich Piask, Trawnik czy Krasnegostawu, słomy tam do licha (nie tylko w butach).

No właśniw miała być przy torach po Odczynnikach Chemicznych ale się komuś to też nie podobało.

Mamy teraz co mamy, tzn. w gorszym miejscu z dojazdem tylko samochodowym.

A gdy Tergo Power zrezygnowała(została zmuszona) z produkcji ciepła(ciepłej wody) to jaki sens jest pchać się do aglomeracji miejskiej?!.

Taką elektrownię można z powodzeniem wybudować w okolich Piask, Trawnik czy Krasnegostawu, słomy tam do licha (nie tylko w butach).

rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 20:57
Jak się sprzeciwiacie, to rozkradnijcie słomę, powsadzajcie sobie w buty, to nie będzie czym palić i spalarni nie będzie
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 17:32
Polecam post FB strony "Stop spalarni na Tatarach"...przeczytajcie co to za firma i poszukajcie w internecie. Podają, ze wybudowali kilkadziesiąt takich obiektów, tymczasem w Skandynawii się takich obiektów nie buduje bo nie ma tam najzwyczajniej słomy (oprócz Danii). Wklejam post poniżej. "Czytam właśnie w internecie o spółce Tergopower, że rzekomo miała wybudować kilkadziesiąt (???) w Europie. Otóż jestem inżynierem energetykiem i znam dobrze ten temat. Bloki energetyczne zasilane biomasą / słomą można policzyć na palcach jednej ręki w całej Europie. Jest faktycznie taki obiekt w Sleaford w UK, blok energetyczny w Elblągu spółki Energa czy choćby w elektrowni w Połańcu GDF Suez, ale w żadnym z tych projektów spółka Tergopower NIE UCZESTNICZYŁA!!! Jest to kłamstwo wpuszczone do internetu przez tą firmę i dziwię się, że władze dają się na coś takiego nabrać! To jest firemka bez jakiegokolwiek przygotowania i zaplecza merytorycznego a tym samym o dość wątpliwej wiarygodności, więc nie można spodziewać się odkrywczej technologii. Kto poza tym buduje takie obiekty w granicach miasta? Słoma wiąże szereg pierwiastków ciężkich, w tym rtęć, ołów etc. Jest świetnym rezerwuarem wszelkiego rodzaju robactwa i gryzoni. Do tego dochodzi zabezpieczenie przeciwpożarowe, z uwagi na fakt, że część słomy będzie przechowywana na miejscu w granicach zakładu. Ruch ciężarówek: jedna ciężarówka co 6 minut to przecież zabójstwo dla dróg. Wzrośnie hałas, poziom spalin i zniszczeją drogi. W mieście funkcjonuje elektrociepłownia Wrotków z blokiem gazowym, który można uznać za ekologiczny zatem miasto powinno wspierać ten zakład. Tergopower nie wygeneruje rewolucyjnego wzrostu zatrudnienia w Lublinie. To max. 50-70 miejsc pracy. A ceny ciepła czy energii elektrycznej przez to nie spadną bo jest to rynek regulowany. Zachęcam do głębszego zapoznania się z tematem spalarni biomasy Tergopower w internecie. Czy firma, która od samego początku wysyła kłamliwe informacje na swój temat, może być wiarygodna? Taka inwestycja to zdecydowanie więcej szkód niż pożytku".
Polecam post FB strony "Stop spalarni na Tatarach"...przeczytajcie co to za firma i poszukajcie w internecie. Podają, ze wybudowali kilkadziesiąt takich obiektów, tymczasem w Skandynawii się takich obiektów nie buduje bo nie ma tam najzwyczajniej słomy (oprócz Danii). Wklejam post poniżej. "Czytam właśnie w internecie o spółce Tergopower, że rzekomo miała wybudować kilkadziesiąt (???) w Europie. Otóż jestem inżynierem energetykiem i znam dobrze ten temat. Bloki energetyczne zasilane biomasą / słomą można policzyć na palcach j... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 16:41
a przecież w założeniach tej elektrowni jest spalanie słomy i zrzynków drewna,tylko że tych z tartaków mało więc z fabryk mebli ,okien itp. czyli nasączone chemią - to ma być właśnie ekologia czyli trucie wszystkiego wokół
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 14:43
Niech Ochrona Środowiska i Sanepid poczytają sobie o spalarniach śmieci czy słomy, lub odwiedzą miejscowości gdzie są one zbudowane i posłuchają ludzi tam mieszających. Skoro są one takie nieszkodliwe,to niech sobie zbudują taką czy inną spalarnię koło swoich domów. Spalarnie jakie by nie były , to ogromnie szkodliwe i niebezpieczne inwestycje, nie mogą powstawać w miastach w środku osiedli mieszkaniowych. Takie spalarnie to ogromny smród, robaki,zanieczyszczenie powietrza,a przede wszystkim narażenie tysięcy ludzi na utratę zdrowia. Inwestor obiecuje, że nie będzie brzydkich zapachów, ale jak wszyscy wiemy obiecać i napisać to można wszystko,tylko co będzie potem gdy zatrute będzie pół Lublina. Skoro jest proponowana inna lokalizacja poza miastem z dala od zabudowań mieszkalnych, to po co ta cała dyskusja. STOP SPALARNIOM W LUBLINIE.
Niech Ochrona Środowiska i Sanepid poczytają sobie o spalarniach śmieci czy słomy, lub odwiedzą miejscowości gdzie są one zbudowane i posłuchają ludzi tam mieszających. Skoro są one takie nieszkodliwe,to niech sobie zbudują taką czy inną spalarnię koło swoich domów. Spalarnie jakie by nie były , to ogromnie szkodliwe i niebezpieczne inwestycje, nie mogą powstawać w miastach w środku osiedli mieszkaniowych. Takie spalarnie to ogromny smród, robaki,zanieczyszczenie powietrza,a przede wszystkim narażenie tysięcy ludzi na utratę zdrowia. Inwest... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 10:09
Zapraszamy do Gminy Garbów na plac po byłej cukrowni ( świetna lokalizacja ) a towaru do elektrowni pod dostatkiem na okolicznych polach.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 09:52
Autorzy projektu wenę czerpali z "Misia" Barei gdzie powiedziane było, że w tym kraju zawsze opłacały się drogie słomiane inwestycje. A jak z elektrownią nie wyjdzie to co się zrobi ze słomą? Protokół zniszczenia się zrobi.
Avatar
Antek / 20 listopada 2015 r. o 14:20

Cała murzyńskość wychodzi. Przyjedzie "pan" ze Skandynawii już mu się rozwija czerwony dywan i wschodzi w 4 litery...Co za bzdura? Dlaczego tak nisko się cenimy??? Totalna bzdura. Jakaś firemka bez doświadczenia chce zrobić na szaro "ciemnogród", który jak dzieci we mgle się na to godzi. Więcej szacunku dla siebie. Czy ktoś z rządzących sprawdził jaka to firma? Jej wiarygodność? Rating? Wiarygodność technologii? Już kiedyś Norwegowie chcieli inwestować w stadion w Lublinie. 

Tak się składa, że mieszkałem w Skandynawii 10 lat i wiem, że nie ma tam żadnych takich instalacji.

NIKT z rządzących nie pozwoliłby zbudować coś takiego w granicach miasta!!! NIGDY!

Pozostawiam pod rozwagę włodarzy Lublina ten cały projekt, który jest jedną wielką ściemą!

Cała murzyńskość wychodzi. Przyjedzie "pan" ze Skandynawii już mu się rozwija czerwony dywan i wschodzi w 4 litery...Co za bzdura? Dlaczego tak nisko się cenimy??? Totalna bzdura. Jakaś firemka bez doświadczenia chce zrobić na szaro "ciemnogród", który jak dzieci we mgle się na to godzi. Więcej szacunku dla siebie. Czy ktoś z rządzących sprawdził jaka to firma? Jej wiarygodność? Rating? Wiarygodność technologii? Już kiedyś Norwegowie chcieli inwestować w stadion w Lublinie. 

Tak się składa, że mieszkałem w Skandynawii 10 lat ... rozwiń

Avatar
Gość / 20 listopada 2015 r. o 00:15
magnetyzm,electricity =gravity, sa to energie bez ktoryh nie bylo by zycia na kuli ziemskiej sa tylko potrzebne urzadzenia mechaniczne aby wykorzystac i NIE URZYWAC ZADNEGO SPALANIA LUB ATOMU.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 23:04
Przecież tu nie chodzi tylko o zapachy wyłącznie. A co ze zniszczeniem dróg? A co z zapyleniem związanym z transportem słomy i odbiorem popiołu? Z zadymieniem? Dlaczego taka instalacja powstaje w obrębie miasta? Jaki sens??? Ostatecznie okaże się, że spółka wcale nie będzie i tak płacić podatków w Lublinie tylko w jakimś raju podatkowym-Isle of Man czy Cypr. Proste.
Avatar
vbg45 / 19 listopada 2015 r. o 21:22

No to ładnie Mełgiewska w stronę lotniska będzie zniszczona i zdołowana przez ciężarówki w szybkim tempie a tak niedawno powstała. Ale kierowcy bedą czuli komfort jazdy jak z dobrej drogi wpadną na zdołowaną. Słomę powinno się wozić tylko koleją! A jak smród i zanieczyszczenie będzie duże i trzeba będzie zamykać okna to Żuk spadnie ze stołka

No właśniw miała być przy torach po Odczynnikach Chemicznych ale się komuś to też nie podobało.

Mamy teraz co mamy, tzn. w gorszym miejscu z dojazdem tylko samochodowym.

A gdy Tergo Power zrezygnowała(została zmuszona) z produkcji ciepła(ciepłej wody) to jaki sens jest pchać się do aglomeracji miejskiej?!.

Taką elektrownię można z powodzeniem wybudować w okolich Piask, Trawnik czy Krasnegostawu, słomy tam do licha (nie tylko w butach).

No właśniw miała być przy torach po Odczynnikach Chemicznych ale się komuś to też nie podobało.

Mamy teraz co mamy, tzn. w gorszym miejscu z dojazdem tylko samochodowym.

A gdy Tergo Power zrezygnowała(została zmuszona) z produkcji ciepła(ciepłej wody) to jaki sens jest pchać się do aglomeracji miejskiej?!.

Taką elektrownię można z powodzeniem wybudować w okolich Piask, Trawnik czy Krasnegostawu, słomy tam do licha (nie tylko w butach).

rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 20:57
Jak się sprzeciwiacie, to rozkradnijcie słomę, powsadzajcie sobie w buty, to nie będzie czym palić i spalarni nie będzie
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 17:32
Polecam post FB strony "Stop spalarni na Tatarach"...przeczytajcie co to za firma i poszukajcie w internecie. Podają, ze wybudowali kilkadziesiąt takich obiektów, tymczasem w Skandynawii się takich obiektów nie buduje bo nie ma tam najzwyczajniej słomy (oprócz Danii). Wklejam post poniżej. "Czytam właśnie w internecie o spółce Tergopower, że rzekomo miała wybudować kilkadziesiąt (???) w Europie. Otóż jestem inżynierem energetykiem i znam dobrze ten temat. Bloki energetyczne zasilane biomasą / słomą można policzyć na palcach jednej ręki w całej Europie. Jest faktycznie taki obiekt w Sleaford w UK, blok energetyczny w Elblągu spółki Energa czy choćby w elektrowni w Połańcu GDF Suez, ale w żadnym z tych projektów spółka Tergopower NIE UCZESTNICZYŁA!!! Jest to kłamstwo wpuszczone do internetu przez tą firmę i dziwię się, że władze dają się na coś takiego nabrać! To jest firemka bez jakiegokolwiek przygotowania i zaplecza merytorycznego a tym samym o dość wątpliwej wiarygodności, więc nie można spodziewać się odkrywczej technologii. Kto poza tym buduje takie obiekty w granicach miasta? Słoma wiąże szereg pierwiastków ciężkich, w tym rtęć, ołów etc. Jest świetnym rezerwuarem wszelkiego rodzaju robactwa i gryzoni. Do tego dochodzi zabezpieczenie przeciwpożarowe, z uwagi na fakt, że część słomy będzie przechowywana na miejscu w granicach zakładu. Ruch ciężarówek: jedna ciężarówka co 6 minut to przecież zabójstwo dla dróg. Wzrośnie hałas, poziom spalin i zniszczeją drogi. W mieście funkcjonuje elektrociepłownia Wrotków z blokiem gazowym, który można uznać za ekologiczny zatem miasto powinno wspierać ten zakład. Tergopower nie wygeneruje rewolucyjnego wzrostu zatrudnienia w Lublinie. To max. 50-70 miejsc pracy. A ceny ciepła czy energii elektrycznej przez to nie spadną bo jest to rynek regulowany. Zachęcam do głębszego zapoznania się z tematem spalarni biomasy Tergopower w internecie. Czy firma, która od samego początku wysyła kłamliwe informacje na swój temat, może być wiarygodna? Taka inwestycja to zdecydowanie więcej szkód niż pożytku".
Polecam post FB strony "Stop spalarni na Tatarach"...przeczytajcie co to za firma i poszukajcie w internecie. Podają, ze wybudowali kilkadziesiąt takich obiektów, tymczasem w Skandynawii się takich obiektów nie buduje bo nie ma tam najzwyczajniej słomy (oprócz Danii). Wklejam post poniżej. "Czytam właśnie w internecie o spółce Tergopower, że rzekomo miała wybudować kilkadziesiąt (???) w Europie. Otóż jestem inżynierem energetykiem i znam dobrze ten temat. Bloki energetyczne zasilane biomasą / słomą można policzyć na palcach j... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 16:41
a przecież w założeniach tej elektrowni jest spalanie słomy i zrzynków drewna,tylko że tych z tartaków mało więc z fabryk mebli ,okien itp. czyli nasączone chemią - to ma być właśnie ekologia czyli trucie wszystkiego wokół
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 14:43
Niech Ochrona Środowiska i Sanepid poczytają sobie o spalarniach śmieci czy słomy, lub odwiedzą miejscowości gdzie są one zbudowane i posłuchają ludzi tam mieszających. Skoro są one takie nieszkodliwe,to niech sobie zbudują taką czy inną spalarnię koło swoich domów. Spalarnie jakie by nie były , to ogromnie szkodliwe i niebezpieczne inwestycje, nie mogą powstawać w miastach w środku osiedli mieszkaniowych. Takie spalarnie to ogromny smród, robaki,zanieczyszczenie powietrza,a przede wszystkim narażenie tysięcy ludzi na utratę zdrowia. Inwestor obiecuje, że nie będzie brzydkich zapachów, ale jak wszyscy wiemy obiecać i napisać to można wszystko,tylko co będzie potem gdy zatrute będzie pół Lublina. Skoro jest proponowana inna lokalizacja poza miastem z dala od zabudowań mieszkalnych, to po co ta cała dyskusja. STOP SPALARNIOM W LUBLINIE.
Niech Ochrona Środowiska i Sanepid poczytają sobie o spalarniach śmieci czy słomy, lub odwiedzą miejscowości gdzie są one zbudowane i posłuchają ludzi tam mieszających. Skoro są one takie nieszkodliwe,to niech sobie zbudują taką czy inną spalarnię koło swoich domów. Spalarnie jakie by nie były , to ogromnie szkodliwe i niebezpieczne inwestycje, nie mogą powstawać w miastach w środku osiedli mieszkaniowych. Takie spalarnie to ogromny smród, robaki,zanieczyszczenie powietrza,a przede wszystkim narażenie tysięcy ludzi na utratę zdrowia. Inwest... rozwiń
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 10:09
Zapraszamy do Gminy Garbów na plac po byłej cukrowni ( świetna lokalizacja ) a towaru do elektrowni pod dostatkiem na okolicznych polach.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 09:52
Autorzy projektu wenę czerpali z "Misia" Barei gdzie powiedziane było, że w tym kraju zawsze opłacały się drogie słomiane inwestycje. A jak z elektrownią nie wyjdzie to co się zrobi ze słomą? Protokół zniszczenia się zrobi.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata
Magazyn

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata

W 1986 roku w Meksyku reprezentacja Polski w ramach 1/8 finału przegrała 0:4 z Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji. W niedzielę, po 36 latach polscy kibice po raz kolejny będą dopingować nasz zespół w starciu fazy pucharowej z innym światowym gigantem: Francją. To pokazuje. jak duży sukces odniosła na mistrzostwach świata w Katarze drużyna Czesława Michniewicza, ale o jego stylu z pewnością nie chce pamiętać nikt.

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Część nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 tak bardzo zaskoczyła wyłączona kserokopiarka, że postanowili zainterweniować w tej sprawie u radnego.

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przez najbliższe dwa lata będzie przewodniczącą zarządu Forum Informacji Turystycznej.

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group
4 grudnia 2022, 18:00

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się kolejny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego "Adventus". Wystąpi międzynarodowy zespół Canaan Group.

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Oddana w sierpniu do użytku toaleta publiczna w Radzyniu Podlaskim, od kilku tygodni nie działa. Urzędnicy winę składają na wandali.

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą
galeria

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą

Dla jednych „Covid to ściema”, dla innych realna choroba, której nawet łagodne przejście potrafi zostawić w organizmie poważne zmiany. O tym, jak żyć i odzyskiwać zdrowie po zakażeniu SARS CoV-2 mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Zamojskiej.

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Zespół archiwalny numer 2538 Archiwum Państwowego w Lublinie to akta rodzin Barszczewskich, Danielskich herbu Daniel i de Mezerów herbu Moździerz oraz rodzin z nimi skoligaconymi, między innymi Bajkowskich, Tarnowskich herbu Sas, Żurakowskich i Teleżyńskich. Tą wyjątkową spuściznę rodzinną przekazał Zygmunt Barszczewski

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych
galeria

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych

Nie 50, ale ponad 62 mln zł trzeba będzie wydać, by zrealizować oba planowane etapy rozbudowy i modernizacji powiatowej krytej pływalni w Biłgoraju. Ale do pierwszej części prac samorząd nie dołoży z własnego budżetu ani złotówki, na drugą część pieniędzy ma, a reszty będzie szukać.

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na czterodniowe warsztaty tworzenia muzyki do spektakli. Ale to nie jedyna oferta aktywnego spędzenia czasu i nauki w Centrum Kultury w Lublinie. Skorzystają tancerze ale także osoby, które po prostu chcą poćwiczyć

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

DARCZYŃCY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W LUBLINIE są ludźmi wyjątkowymi, bo decydują się przekazać nam wszystkim pamiątki po swoich przodkach. Dzieląc się historią własnych rodzin pozwalają nam lepiej poznać historię regionu i Polski

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Do „Ogrodów” Bazylego Albiczuka za złotówkę. Muzeum Południowego Podlasia chce w ten sposób przyciągnąć zwiedzających.

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert
4 grudnia 2022, 15:00

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert

Już ponad 35 lat działa Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Jubileusz muzycy uczczą koncertem.

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz
galeria

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz

Możesz wybrać prezent, który dostaną bezpańskie zwierzęta w Łukowie i Puławach. Ambasadorami akcji są m.in. Krzysztof Ibisz i Agnieszka Woźniak-Starak.

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Miasto uruchomi w przyszłym roku program dopłat do zabiegów in vitro. To jeden z niewielu wydatków, które prezydent Lublina – na prośbę radnych – zgodził się dopisać do projektu budżetu miasta na rok 2023

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

Z tej okazji w lubelskim Archiwum planowane jest spotkanie z Darczyńcami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!