Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2010 r.
17:22
Edytuj ten wpis

Esperanto ćwiczy umysł

0 0 A A

Rozmowa z esperantystą Stanisławem Piłatem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kiedy zainteresował się pan esperanto?

– W 1987 r. w Warszawie odbywał się 72 Światowy Kongres Esperantystów. Prasa dużo pisała o ruchu esperanckim i idei Ludwika Zamenhofa, który był przekonany, że wspólny język dla ludzkości zapobiegnie wojnom. Odbywałem wtedy służbę wojskową w Zamościu i dzięki kursom korespondencyjnym w "Nowej Wsi” poznałem język na tyle dobrze, że po kilku tygodniach mogłem zacząć korespondować. Pierwszych "korespondamikojn” miałem z Brazylii, Kamerunu, Zairu, Chin, Francji, Holandii. Korespondowanie było miłe i sympatyczne. I tak zostało do dziś.

• Ile osób na świecie, w Europie, Polsce, na Lubelszczyźnie zna ten język?

– Na świecie z językiem esperanto zetknęło się kilkadziesiąt milionów ludzi, a posługuje się nim kilka milionów. W Polsce jest kilka tysięcy esperantystów. W Lublinie zetknęło się z esperantem kilkaset osób, dzięki m.in. nauczaniu na Politechnice Lubelskiej. Obecnie ok. 50 osób wykorzystuje esperanto.

• Czy przybywa osób uczących się esperanta?

– W Polsce i na świecie jest coraz więcej esperantystów. Najwięcej przybywa w Chinach i Brazylii. Dużo organizacji jest we Francji, Niemczech, Czechach. Mam nadzieję na większe zainteresowanie esperantem w Lublinie i na Lubelszczyźnie. W Polsce silne ośrodki esperanckie są w Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Malborku, Olsztynie.

• A jak ruch esperanto wygląda w tej chwili w Lublinie?

– Ruch esperancki liczy sobie już... 101 lat. Obecnie najbardziej znanym i aktywnym esperantystą jest prof. Witold Stępniewski z Politechniki Lubelskiej. Naucza esperanta studentów, także z Turcji, Ukrainy i Włoch. Inny znany esperantysta to Tomasz Chmielik ze Świdnika, germanista i tłumacz światowej literatury na język esperanto. Wiem, że esperanta uczył się arcybiskup Józef Życiński, były prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski i obecny Adam Wasilewski. Ja mam przyjemność działać w Klubie Esperanckim "Lublin”. Nasze spotkania odbywają się w MDK nr 2 przy ul. Bernardyńskiej 14a w środy od godz. 17. Obecnie współpracujemy z esperantystami m.in. z Kanady, USA, Meksyku, Kuby, Chile, Argentyny, Brazylii, Nigru, Czadu, Togo, Nepalu, Chin, Uzbekistanu i wielu innych.

• Jak uczyliśmy się esperanto kiedyś, jak dzisiaj?

– Dzisiaj mamy większe możliwości dzięki komputerom i Internetowi. Kiedyś bardzo popularne były kursy korespondencyjne. Ale pamiętajmy także o podręcznikach, dzięki którym zawsze możemy się uczyć samodzielnie w domu.

• A po co w ogóle uczymy się tego języka, skoro niemal na całym świecie porozumiemy się po angielsku?

– Esperanta uczymy się, aby poznawać świat i ludzi. Esperanto to nie tylko sam język, to także – a może przede wszystkim – ludzie, ich pasje i problemy. Kiedy oglądamy piękne widoki z Bretanii czy krajobrazy Asturii bądź Galicji, to wszystko kojarzy nam się ze spokojem, dobrobytem i dostatkiem. Ale jednocześnie dostaję listy z Burundi od ATHANASE NAMUTEMA WABASOBE, które wywołują smutek. Jest Pigmejem, i martwi go, że jego ludowi grozi zagłada. Nie posiada nawet roweru, więc aby nauczać innych esperanta przemierza pieszo dziesiątki kilometrów. Brakuje mu podręczników do nauki. Esperanto łączy ludzi, w przeciwieństwie do wielu religii, które dzielą. Opowiem pewną ciekawostkę. Z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłałem życzenia do esperantysty z jednego z krajów byłego Związku Radzieckiego. Podziękował, ale życzeń nie przyjął, bo jest ateistą, a poza tym jest to święto żydowskie. Wysłałem życzenia do esperantysty z Izraela, który także podziękował, i także życzeń nie przyjął, bo jest Żydem, a to są święta katolickie. Po tych "doświadczeniach” bardzo mile zaskoczyły mnie życzenia z ...Izraela od esperantystki, która wysłała je, mimo, że sama nie jest katoliczką.

• Do czego jeszcze może okazać się pomocne esperanto?

– Esperanto możemy wykorzystać w podróżach i turystyce. "PASPORTA SERVO” zawiera adresy osób, które bezpłatnie przenocują innych esperantystów. Obecnie zawiera blisko 1400 adresów z ok. 90 państw. "JARLIBRO” – zawiera adresy esperantystów i ich zainteresowania. Dzięki temu możemy wykorzystać esperanto w kolekcjonerstwie. Chciałbym zresztą opracować stronę dla kolekcjonerów.

• Jaka jest szansa na zainteresowanie esperantem ludzi młodych?

– A dlaczego tylko młodych? Esperanto jest dla każdego, bez względu na wiek i wykształcenie. Jest to język łatwy, prosty i przyjemny. Według niektórych lekarzy nauka języka esperanto może być traktowana jako "ćwiczenie umysłowe”, które zapobiega powstawaniu choroby Alzheimera. Szybkie opanowywanie materiału zachęcająco i mobilizująco wpływa na dalszą naukę.

• Ale esperanto to chyba jednak językowa nisza...?

– Wszystko zależy od punktu widzenia. Dla osób, które esperanto "znają” tylko ze słyszenia, może to być nisza. Natomiast dla nas, esperantystów, esperanto to coś normalnego, powszechnego i powszedniego. Esperanto częściej wykorzystuje się w korespondencji niż mowie. Jako ciekawostkę podam, że pod względem ilości stron w Internecie, esperanto plasuje się za stronami niderlandzkimi, a przed duńskimi.

Pozostałe informacje

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Lubelscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który w wynajmowanej piwnicy przechowywał hurtowe ilości narkotyków. Wśród znalezionych rzeczy była marihuana, mefedron, grzybki halucynogenne oraz tabletki ekstazy.

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy
ZDJĘCIA
galeria

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy

Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Niestety to także czas gdy o pożar w lesie czy na łące nie trudno.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska jadą w delegacje po zwycięstwa

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska jadą w delegacje po zwycięstwa

W 29. serii spotkań dwaj przedstawiciele naszego regionu wystąpią na boiskach rywali

To one powalczą o tytuł najpiękniejszej. I będą reprezentować Lubelszczyznę na finale Miss Polski

To one powalczą o tytuł najpiękniejszej. I będą reprezentować Lubelszczyznę na finale Miss Polski

Dwie dziewczyny z województwa lubelskiego będą reprezentować Lubelszczyznę i powalczą o tytuł najpiękniejszej w konkursie Miss Polski 2024.

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego
QUIZ
film

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego

Matura coraz bliżej i do egzaminu z języka angielskiego pozostał już niecały tydzień.

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin pokonał POM Iskra Piotrowice i umocnił się na prowadzeniu. Podopieczni Przemysława Drabika są już bardzo blisko zapewnienia sobie awansu do IV ligi

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Na otwarcie 31. kolejki Fortuna I Ligi Górnik Łęczna podejmie u siebie Odrę Opole, która w minionej serii gier przegrała u siebie z Motorem Lublin

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach

Pierwszy dzień koncertów za nami. Lublinianie na terenach zielonych perły bawili się do późnego wieczora.

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach
foto
galeria

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach

Święto Narodowe 3 Maja ustanowiono w 1919 r. i ponownie w 1990 r. na cześć Konstytucji 3 Maja. Obchody tego Święta miały niezwykle uroczysty charakter. Zobaczmy, jak wyglądały obchody tego Święta przed wojną, jak i w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty