Urząd Wojewódzki w Lublinie chce kontynuować pilotażowy program „Przedsiębiorczy gimnazjalista”, który promuje poradnictwo zawodowe w gimnazjach. We wtorek podpisano porozumienie w sprawie działania programu w powiecie bialskim, chełmskim i mieście Chełm, tomaszowskim i zamojskim.
W ramach projektu uczniowie zdobędą informacje o zawodach i lokalnym rynku pracy, zapoznają się z ofertą edukacyjną na poziomie ponadgimnazjalnym oraz zmianami w systemie kształcenia zawodowego. Będą też mogli poznać swoje kompetencje i umiejętności, co ułatwi im właściwy wybór ścieżki zawodowej.
– Starostwa wskażą szkoły, które będą zainteresowane udziałem w programie. Podczas wakacji będziemy szkolić doradców zawodowych, a oni w ciągu roku szkolnego 2015/2016 będą prowadzić zajęcia z uczniami – mówi Anna Glijer, starszy specjalista ds. polityki informacyjnej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie. – Będą też organizowane spotkania dla nauczycieli i rodziców. Rodzice otrzymają „Edukacyjno-zawodowy niezbędnik dla rodzica gimnazjalisty” z informacjami o szkołach, ofercie edukacyjnej, trendach na rynku pracy.
– Badania Lubelskiego Obserwatorium Rynku Pracy pokazują, iż jedynie 4,8 procent młodzieży w wieku szkolnym zna pojęcie i rolę poradnictwa zawodowego, bądź korzystała z usług doradcy zawodowego – mówi Małgorzata Sokół, dyrektor WUP. – Istotnym elementem projektu „Przedsiębiorczy Gimnazjalista” jest włączenie rodziców w proces wyboru ścieżki rozwoju zawodowego ucznia.