Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2009 r.
10:49
Edytuj ten wpis

Gmina żydowska broni cmentarza na Wieniawie

0 17 A A

- Nie pozwolimy zabudować cmentarza - zapowiada warszawska gmina żydowska. Chodzi o starą nekropolię na Wieniawie, gdzie próbują inwestować Skandynawowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W styczniu obie strony mają po raz ostatni negocjować w tej sprawie.

Cierpliwość norweskich inwestorów wyczerpała się. Do końca miesiąca zdecydują o dalszej dzierżawie obiektów przy ul. Leszczyńskiego. Najprawdopodobniej wycofają się, pozostawiając w ruinie stadion Lublinianki. Warszawska gmina żydowska jest nieugięta i nie chce pozwolić na budowę nowych obiektów na terenie starego cmentarza.

- Jego zabudowanie jest niedopuszczalne, nigdy się na to nie zgodzimy - mówi Piotr Kadlcik, przewodniczący gminy. - Może, gdyby to był cmentarz katolicki, nie mielibyśmy takiej dyskusji. To że nie ma już tablic, nie znaczy, że cmentarz nie istnieje. On tam jest, a ziemia należy do zmarłych.

Gmina nie dopuszcza więc żadnej możliwości zadośćuczynienia od inwestora. Niezgodne z prawem byłoby też przyjęcie odszkodowania. Sytuacja jest patowa, ale przedstawiciele wspólnoty wskazują na inne rozwiązania. Ich zdaniem, jedną z możliwości byłaby zmiana planów inwestora.
- Są metody budowania na takich obiektach - dodaje Kadlcik. - Podobny problem wystąpił w Łodzi, gdzie linię tramwajową poprowadzono na specjalnej płycie. W Lęborku wybudowano estakadę.

Nie wiadomo, czy na tego typu rozwiązanie zgodzą się Skandynawowie. Spora część cmentarza znajduje się pod trybunami istniejącego stadionu. Nowy miał powstać w tym samym miejscu. Przedstawiciele Norweskiej Grupy Kapitałowej twierdzą, że część wymagań stawianych przez gminę jest nie do spełnienia. Żadna ze stron nie chce jednak zdradzać szczegółów.
(jsz)

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
von Plaza / 27 marca 2009 o 12:02
0
Najlepszym przykładem żydowskiej świętobliwości jest lubelska plaza zbudowana na terenie dawnych koszar i filii obozu na Majdanku, gdzie przewinęło się trochę żydów
Avatar
TT / 20 stycznia 2009 o 17:39
0
Ludzie trzeżwo myślący, to istna paranoja co mnie obchodzą ich zwyczaje a moje respektują ? Cmentarz na Unickiej otoczony pustymi terenami a przyjesdni nie mają gdzie zaparkować samochodu. To samo dotyczy Wieniawy, już ostatecznie niech na obrzeżach postawią sobie obelisk ku pamieci i to powinno im wystarczyć.
Avatar
sham66 / 6 stycznia 2009 o 12:49
0
Religia, religią jakby dostali konkretną kasę to zgodziliby się nawet na lunapark. Jakiś market może tam powstanie ale nie stadion. Wieniawa ma seniorów połączyć te dwa kluby jak dawniej wybudować stadion w innym miejscu. Tak to się można bawić jeszcze 20 lat....
Avatar
Lublin / 6 stycznia 2009 o 12:35
0
Kuba z Lublina napisał:
Moim zdaniem, nie ma sensu atakować żydów i ich wiary. Skończy się tylko na tym, że ew. protest zostanie pokazany jako protest anty-semicki. Trzeba stworzyć jakiś marsz, wiec poparcia dla inwestora. Kochani, jak nie zbierzemy się do kupy i nie przedstawimy woli mieszkańców, to rzeczywiście, ta czy inna organizacja, skutecznie zablokuje wszelkie działania zmierzające do odnowienia miasta.
Tylko apeluję, odstawmy obelgi na bok - one na pewno nie pomogą. Natomiast neutralne hasła i poparcie dla inwestycji - tak. Pomyślcie sami, jak nie będzie silnego sygnału (ale powtarzam, racjonalnego, na poziomie, bez wyzwisk) to na pewno nic się nie zmieni. Jeśli jednak inwestycje będą miały społeczne poparcie to coś może się uda wywalczyć.

Kuba, jestem za!

Kuba, jestem za! rozwiń
Avatar
Kuba z Lublina / 6 stycznia 2009 o 12:11
0
Moim zdaniem, nie ma sensu atakować żydów i ich wiary. Skończy się tylko na tym, że ew. protest zostanie pokazany jako protest anty-semicki. Trzeba stworzyć jakiś marsz, wiec poparcia dla inwestora. Kochani, jak nie zbierzemy się do kupy i nie przedstawimy woli mieszkańców, to rzeczywiście, ta czy inna organizacja, skutecznie zablokuje wszelkie działania zmierzające do odnowienia miasta.
Tylko apeluję, odstawmy obelgi na bok - one na pewno nie pomogą. Natomiast neutralne hasła i poparcie dla inwestycji - tak. Pomyślcie sami, jak nie będzie silnego sygnału (ale powtarzam, racjonalnego, na poziomie, bez wyzwisk) to na pewno nic się nie zmieni. Jeśli jednak inwestycje będą miały społeczne poparcie to coś może się uda wywalczyć.
Moim zdaniem, nie ma sensu atakować żydów i ich wiary. Skończy się tylko na tym, że ew. protest zostanie pokazany jako protest anty-semicki. Trzeba stworzyć jakiś marsz, wiec poparcia dla inwestora. Kochani, jak nie zbierzemy się do kupy i nie przedstawimy woli mieszkańców, to rzeczywiście, ta czy inna organizacja, skutecznie zablokuje wszelkie działania zmierzające do odnowienia miasta.
Tylko apeluję, odstawmy obelgi na bok - one na pewno nie pomogą. Natomiast neutralne hasła i poparcie dla inwestycji - tak. Pomyślcie sami, jak nie bę... rozwiń
Avatar
!!! / 5 stycznia 2009 o 20:25
0
Ella napisał:
Przepisy religijne w chrześcijaństwie i judaizmie są inne. Przenoszenie zwłok zmarłych lub kopanie na cmentarzu jest zabronione. Może trochę szacunku dla uczuć religijnych innych ludzi.


Ale dlaczego jakiś cmentarzyk ma blokować odbudowanie najstarszego klubu lubelszczyzny. Przecież ta inwestycja to rozwój miasta i całej dzielnicy to miejsca pracy! Samą religią jak wiadomo nikt się jeszcze na świecie nie wyżywił więc żaden żydek nam Polakom na naszej ziemi nie powinien rozkazywać co możemy a co nie i koniec kropka.
ŻYDZI DO IZRAELA!!


Ale dlaczego jakiś cmentarzyk ma blokować odbudowanie najstarszego klubu lubelszczyzny. Przecież ta inwestycja to rozwój miasta i całej dzielnicy to miejsca pracy! Samą religią jak wiadomo nikt się jeszcze na świecie nie wyżywił więc żaden żydek nam Polakom na naszej ziemi nie powinien rozkazywać co możemy a co nie i koniec kropka.
ŻYDZI DO IZRAELA!! rozwiń
Avatar
Ella / 5 stycznia 2009 o 19:21
0
Przepisy religijne w chrześcijaństwie i judaizmie są inne. Przenoszenie zwłok zmarłych lub kopanie na cmentarzu jest zabronione. Może trochę szacunku dla uczuć religijnych innych ludzi.
Avatar
KSL / 5 stycznia 2009 o 18:33
0
Ziemia żydków to jest ale w izraelu!! Jak to jest możliwe że na terenie który należy do miasta a teraz do inwestora swoje 3grosze wrzucają pejsate? Należy przenieś ten pseudo cmentarzyk w inne miejsce i po kłopocie i nikogo o zdanie się nie pytać!
Avatar
WTF / 5 stycznia 2009 o 17:20
0
A PRZY PLAZIE WAM NIE PRZESZKADZAŁO BANDO G(N)OI ????????!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
żdyPRECZ / 5 stycznia 2009 o 17:03
0
skoro część cmentarza JUŻ jest pod obecnymi trybunami to o co chodzi??? czy grunt jest prywatny,komuny czy miejski,bo jeśli miejski to niech żydki spadają na szczawik...może jeszce se wymyślą,że pańswo swoje w Lublinie se utworzą jak to było z Izraelem...
Avatar
von Plaza / 27 marca 2009 o 12:02
0
Najlepszym przykładem żydowskiej świętobliwości jest lubelska plaza zbudowana na terenie dawnych koszar i filii obozu na Majdanku, gdzie przewinęło się trochę żydów
Avatar
TT / 20 stycznia 2009 o 17:39
0
Ludzie trzeżwo myślący, to istna paranoja co mnie obchodzą ich zwyczaje a moje respektują ? Cmentarz na Unickiej otoczony pustymi terenami a przyjesdni nie mają gdzie zaparkować samochodu. To samo dotyczy Wieniawy, już ostatecznie niech na obrzeżach postawią sobie obelisk ku pamieci i to powinno im wystarczyć.
Avatar
sham66 / 6 stycznia 2009 o 12:49
0
Religia, religią jakby dostali konkretną kasę to zgodziliby się nawet na lunapark. Jakiś market może tam powstanie ale nie stadion. Wieniawa ma seniorów połączyć te dwa kluby jak dawniej wybudować stadion w innym miejscu. Tak to się można bawić jeszcze 20 lat....
Avatar
Lublin / 6 stycznia 2009 o 12:35
0
Kuba z Lublina napisał:
Moim zdaniem, nie ma sensu atakować żydów i ich wiary. Skończy się tylko na tym, że ew. protest zostanie pokazany jako protest anty-semicki. Trzeba stworzyć jakiś marsz, wiec poparcia dla inwestora. Kochani, jak nie zbierzemy się do kupy i nie przedstawimy woli mieszkańców, to rzeczywiście, ta czy inna organizacja, skutecznie zablokuje wszelkie działania zmierzające do odnowienia miasta.
Tylko apeluję, odstawmy obelgi na bok - one na pewno nie pomogą. Natomiast neutralne hasła i poparcie dla inwestycji - tak. Pomyślcie sami, jak nie będzie silnego sygnału (ale powtarzam, racjonalnego, na poziomie, bez wyzwisk) to na pewno nic się nie zmieni. Jeśli jednak inwestycje będą miały społeczne poparcie to coś może się uda wywalczyć.

Kuba, jestem za!

Kuba, jestem za! rozwiń
Avatar
Kuba z Lublina / 6 stycznia 2009 o 12:11
0
Moim zdaniem, nie ma sensu atakować żydów i ich wiary. Skończy się tylko na tym, że ew. protest zostanie pokazany jako protest anty-semicki. Trzeba stworzyć jakiś marsz, wiec poparcia dla inwestora. Kochani, jak nie zbierzemy się do kupy i nie przedstawimy woli mieszkańców, to rzeczywiście, ta czy inna organizacja, skutecznie zablokuje wszelkie działania zmierzające do odnowienia miasta.
Tylko apeluję, odstawmy obelgi na bok - one na pewno nie pomogą. Natomiast neutralne hasła i poparcie dla inwestycji - tak. Pomyślcie sami, jak nie będzie silnego sygnału (ale powtarzam, racjonalnego, na poziomie, bez wyzwisk) to na pewno nic się nie zmieni. Jeśli jednak inwestycje będą miały społeczne poparcie to coś może się uda wywalczyć.
Moim zdaniem, nie ma sensu atakować żydów i ich wiary. Skończy się tylko na tym, że ew. protest zostanie pokazany jako protest anty-semicki. Trzeba stworzyć jakiś marsz, wiec poparcia dla inwestora. Kochani, jak nie zbierzemy się do kupy i nie przedstawimy woli mieszkańców, to rzeczywiście, ta czy inna organizacja, skutecznie zablokuje wszelkie działania zmierzające do odnowienia miasta.
Tylko apeluję, odstawmy obelgi na bok - one na pewno nie pomogą. Natomiast neutralne hasła i poparcie dla inwestycji - tak. Pomyślcie sami, jak nie bę... rozwiń
Avatar
!!! / 5 stycznia 2009 o 20:25
0
Ella napisał:
Przepisy religijne w chrześcijaństwie i judaizmie są inne. Przenoszenie zwłok zmarłych lub kopanie na cmentarzu jest zabronione. Może trochę szacunku dla uczuć religijnych innych ludzi.


Ale dlaczego jakiś cmentarzyk ma blokować odbudowanie najstarszego klubu lubelszczyzny. Przecież ta inwestycja to rozwój miasta i całej dzielnicy to miejsca pracy! Samą religią jak wiadomo nikt się jeszcze na świecie nie wyżywił więc żaden żydek nam Polakom na naszej ziemi nie powinien rozkazywać co możemy a co nie i koniec kropka.
ŻYDZI DO IZRAELA!!


Ale dlaczego jakiś cmentarzyk ma blokować odbudowanie najstarszego klubu lubelszczyzny. Przecież ta inwestycja to rozwój miasta i całej dzielnicy to miejsca pracy! Samą religią jak wiadomo nikt się jeszcze na świecie nie wyżywił więc żaden żydek nam Polakom na naszej ziemi nie powinien rozkazywać co możemy a co nie i koniec kropka.
ŻYDZI DO IZRAELA!! rozwiń
Avatar
Ella / 5 stycznia 2009 o 19:21
0
Przepisy religijne w chrześcijaństwie i judaizmie są inne. Przenoszenie zwłok zmarłych lub kopanie na cmentarzu jest zabronione. Może trochę szacunku dla uczuć religijnych innych ludzi.
Avatar
KSL / 5 stycznia 2009 o 18:33
0
Ziemia żydków to jest ale w izraelu!! Jak to jest możliwe że na terenie który należy do miasta a teraz do inwestora swoje 3grosze wrzucają pejsate? Należy przenieś ten pseudo cmentarzyk w inne miejsce i po kłopocie i nikogo o zdanie się nie pytać!
Avatar
WTF / 5 stycznia 2009 o 17:20
0
A PRZY PLAZIE WAM NIE PRZESZKADZAŁO BANDO G(N)OI ????????!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
żdyPRECZ / 5 stycznia 2009 o 17:03
0
skoro część cmentarza JUŻ jest pod obecnymi trybunami to o co chodzi??? czy grunt jest prywatny,komuny czy miejski,bo jeśli miejski to niech żydki spadają na szczawik...może jeszce se wymyślą,że pańswo swoje w Lublinie se utworzą jak to było z Izraelem...
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina

Płouszowice: Ciężarówka wywróciła się na obwodnicy Lublina 1 0

Uwaga na utrudnienia w ruchu w okolicach Płouszowic na drodze S19 między węzłami Lublin Sławinek a Lublin Węglin.

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin
20 lipca 2018, 19:00

Koncert Poli Rise w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert Poli Rise.

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami
galeria

Pokazali pilot serialu kręconego w Lublinie. TVP chwali się widzami 0 1

3,3 mln widzów zgromadził przed telewizorami pilot serialu „Drogi Wolności”, do którego zdjęcia kręcone były m.in. na lubelskim Starym Mieście.

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją

Puławy Ku Odrodzonej: Pod c. i k. okupacją 1 0

Najwyższą władzą administracyjną dla wszystkich okupowanych przez Austro-Węgry obszarów była Naczelna Komenda Armii (Armeeoberokommando – AOK). Natomiast na terenie Królestwa Polskiego najwyższą władzą administracyjną w pierwszym roku wojny komendy etapowe armii (Armeeetappenkommando – AEK) i gubernatorstwa wojskowe (Militärgouvernement), zaś od 1 września 1915r. Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce (Militärgeneralgouvernement in Polen).

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem 0 0

W wyznaczone dni w lipcu sierpniu i wrześniu turyści indywidualni mogą zwiedzać były niemiecki nazistowski obóz.

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej?
Tylko u nas

Zatrzymany zanim trafi do policyjnego aresztu musi być zbadany. Dlaczego z Lublina wożą ich aż do Łęcznej? 11 2

Policjanci z Lublina wożą zatrzymanych na ogólne badania lekarskie aż do Łęcznej. Żaden z lubelskich szpitali nie zdecydował się współpracę z mundurowymi. Lecznice postawiły zaporowe ceny. Jak słyszymy nieoficjalnie, medycy nie chcieli mieć do czynienia z brudnymi i często agresywnymi pacjentami.

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie?

Będą podwyżki płac dla pielęgniarek z kolejnych szpitali w Lublinie? 14 0

W sobotę pielęgniarki ze szpitala przy Jaczewskiego zawarły wstępne porozumienie z dyrekcją kończące pięciodniowy strajk. Czy ich koleżanki z pozostałych szpitali klinicznych pójdą w ich ślady i zaostrzą swoje działania?

Koncert Companions w Akwarela Cafe
20 lipca 2018, 19:30

Koncert Companions w Akwarela Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 20 lipca o godz. 19.30 na letniej scenie Akwarela Cafe (Rynek 6) wystąpi zespół Companions.

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów?

Łęczna: Gdzie zbudować domki dla kotów? 1 0

Do końca sierpnia można zgłaszać propozycje lokalizacji trzech domków dla kotów. Na sygnały od mieszkańców czeka Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców

Padwa Zamość dołącza do grona pierwszoligowców 1 1

AZS AWF Biała Podlaska i MKS Padwa Zamość w nowym sezonie występować będą w grupie C. Na kibiców piłki ręcznej na tym poziomie rozgrywkowym czekają trzy nowe grupy, w każdej znalazło się 12 drużyn

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA
film

Donald Trump: Prezydent Putin zdecydowanie zaprzeczył, że ingerował w wybory w USA 0 0

– Nasze stosunki nigdy nie były tak złe, ale to się zmieniło cztery godziny temu – ocenił po spotkaniu z prezydentem Rosji Donald Trump.

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem

Biała Podlaska: Skasuj bilet smartfonem 0 0

Pasażerowie miejskiej komunikacji w Białej Podlaskiej mogą kupować bilety za pomocą aplikacji mobilnej mPay. Ceny biletów są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza

Lublin: Jest zgoda na stację paliw przy ul. Zelwerowicza 0 2

Nowa stacja paliw może powstać przy ul. Zelwerowicza 27 w Lublinie.

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać

Puławy: Mieszkańcy ul. Centralnej nocą chcą spać 5 6

Mieszkańcy dwóch bloków z ul. Centralnej zwrócili się do radnego Ignacego Czeżyka (PiS) o pomoc w sprawie zakłócania ciszy nocnej. Chodzi o zbyt głośne przejazdy motocyklistów.

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym
film

Lublin: Kierowca prowadził miejski autobus i oglądał film w telefonie komórkowym 43 12

Kierowca autobusu linii 32 w Lublinie przez kilka przystanków prowadził oglądając film w telefonie komórkowym. Odłożył go dopiero po interwencji pasażera. Teraz kierowcy grożą konsekwencje służbowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!