Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
10:41

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz

391 91 A A

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek. Za ewentualne szkody w uprawach zapłaci wtedy Skarb Państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Nie chcesz, aby myśliwi bez Twojej zgody korzystali z Twojego terenu? Boisz się kul świszczących w pobliżu Twojego podwórka? Możesz pozbyć się myśliwych ze swojej działki” – zachęca na stronie zakazpolowania.pl Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Tu też można znaleźć gotowe formularze.

– Każdy z nas może sprzeciwić świadomej i niepotrzebnej zabawy w zabijanie. To jest ten czas – mówi Olga Kisielewicz, koordynator Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego.

Taka możliwość jest obecnie w czterech województwach: pomorskim, świętokrzyskim, dolnośląskim i lubelskim, gdzie trwają 21-dniowe konsultacje społeczne projektu nowej uchwały marszałka o podziale województw na obwody łowieckie. W Lubelskiem wniosek o wyłączenie terenu z nowego planu obwodów łowieckich trzeba złożyć do 29 listopada.

Wnioskodawcą może być każdy, kto posiada gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną czy inną związaną z obecnością ludzi. Mogą to zrobić, także właściciele upraw ekologicznych i wszelkich innych wymagających częstego doglądania oraz hodowcy zwierząt używający np. pastuchów elektrycznych.

Wyłączenie danego terenu oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować oraz wykonywać żadnych innych czynności z zakresu gospodarki łowieckiej. Na prywatnym terenie nie wolno im też budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach czy nawet wjeżdżać samochodami.

– Ten, kto ogranicza polowania składając taki wniosek, nie może później liczyć na odszkodowania od PZŁ, jeśli powstaną szkody w uprawach – komentuje Łowczy Okręgowy Michał Pietrzak. Dodaje też, że zwierzęta nie są zabijane, ale „pozyskiwane”.

Rolnicy, którzy wyłączą z obwodu łowieckiego swoje ziemie, zachowują prawo do odszkodowań. Ale wypłacać je będzie Skarb Państwa. Ewentualne szkody w uprawach wyrządzone przez dzikie zwierzęta szacowane są wówczas przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez samorząd, a nie koła łowieckie.

Możliwość wyłączenia gruntów z obwodów łowieckich dają zeszłoroczne zmiany w prawie łowieckim. Do tej pory każdy musiał wpuścić myśliwych na swój teren. Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego stanu rzeczy stwierdzając, że dotychczasowe obwody łowieckie wyznaczone zostały z pogwałceniem konstytucyjnego prawa własności.

Polacy nie chcą polowań na ptaki

94 proc. Polaków chce zaprzestania polowań na zagrożone gatunki ptaków, których populacje się zmniejszają, a 67 proc. życzy sobie, by zrezygnowano ze wszystkich polowań, niezależnie od gatunku – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie koalicji Niech Żyją! Na grupie tysiąca respondentów.

– Trudno znaleźć inną ważną społecznie kwestię, która byłaby tak jednoznacznie popierana przez prawie wszystkich mieszkańców Polski – komentuje wyniki ankiety zleceniodawca.

Polacy zauważają takie problemy jak: spadki populacji wielu gatunków, brak kontroli nad wiedzą myśliwych o ptakach, warunki polowań uniemożliwiające poprawną identyfikację zwierząt czy zabijanie przez przypadek ptaków gatunków chronionych.

Nieudany eksperyment na wróblach

W 1958 roku Mao Zedong rozpoczął masową eksterminację wróbli. Ta decyzja przyczyniła się do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii. Zdaniem komunistycznego wodza, ptaki jadły zbyt wiele ziarna, pozbawiając tym samym ludzi owoców ich pracy, co miało spowolnić rozwój gospodarczy. Postanowił więc całkowicie się ich pozbyć. Nie wziął jednak pod uwagę, że wróble to naturalni wrogowie m.in. szarańczy. Gdy zabrakło ptaków, owady zaczęły się mnożyć w niekontrolowany sposób, niszcząc uprawy. – Według oficjalnych danych z powodu głodu życie straciło wówczas 15 milionów osób – podaje tygodnik Wprost.

e-Wydanie

Komentarze 91

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie jestem robotem / 21 listopada 2019 o 11:02
+19
Mówiąć łowiecką nowomową w niedawnym wypadku myśliwy "pozyskał" kolegę.
Avatar
Myśliwy z Lasu / 21 listopada 2019 o 12:42
+13
Pani Dominiko Tworek skąd ma Pani takie informacje ,że za szkodę wyrządzoną przez zwierzynę łowną odszkodowania zapłaci Rząd? Jeżeli teren ten jest wyłączony z pod gospodarowania łowieckiego to odszkodowania za szkody wyrządzone przez np. dziki nie zapłaci nikt. Proszę zapoznać się z tematem dogłębnie. Rozumując wg Pani wiedzy szkoda która powstała na ogródkach działkowych wyłączonych z pod polowania bo jest w mieście to za tą szkodę zapłaci Rząd lub Miasto????. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo na terenie wyłączonym z pod polowania za szkody spowodowane przez dziki, jelenie, sarny nie zapłaci nikt. Rząd płaci tylko za gatunki chronione : Łosie, Wilki ,Bobry . WIECEJ WIEDZY !!!
Pani Dominiko Tworek skąd ma Pani takie informacje ,że za szkodę wyrządzoną przez zwierzynę łowną odszkodowania zapłaci Rząd? Jeżeli teren ten jest wyłączony z pod gospodarowania łowieckiego to odszkodowania za szkody wyrządzone przez np. dziki nie zapłaci nikt. Proszę zapoznać się z tematem dogłębnie. Rozumując wg Pani wiedzy szkoda która powstała na ogródkach działkowych wyłączonych z pod polowania bo jest w mieście to za tą szkodę zapłaci Rząd lub Miasto????. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo na terenie wyłączonym z pod polowania... rozwiń
Avatar
bekowisko / 22 listopada 2019 o 09:22
+12
Czy tropiciele wiedzą, co porabiają nocą ich łanie, gdy oni są w obwodzie?
Avatar
safari / 21 listopada 2019 o 11:47
+12
Każdy ma swoje pasje ale w tym kraju jedyna legalna pasja to chodzenie do pisowskiego kościoła.
  jeżeli zabijanie zwierząt to dla ciebie pasja, to ... czas na terapię Gdyby faktycznie w sklepach nie było mięsa, to upolowanie pozywienia dla rodziny miałoby etyczne uzasadnienie.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 10:50
+10
Szkoda że nie można legalnie strzelać do myśliwych... Taka prawda.
Avatar
Lornetka / 21 listopada 2019 o 12:15
+9
Jesteście durniami jeżeli myślicie że rolnicy pozbeda się myśliwych kto im zapłaci za szkody? Chyba ty trawozerny redaktorze.
Avatar
... / 26 listopada 2019 o 16:28
+8
W Du......się ludziom przewraca i tyle....by ha ha myśliwy nie wejdzie na pole... ok...dobre... A jak zwierzyna szkodę zrobi to prędko odszkodowań chcą poszkodowani.... masakra
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić.
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić. rozwiń
Avatar
w / 21 listopada 2019 o 14:52
+8
Dlaczego tylko do końca listopada? Powinna być możliwość zgłoszenia w każdym czasie. A zwykli rolnicy?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 13:10
+8
Gdyby za szkody wyrzadzone rolnikom placili milosnicy zwierzat to napewno by ich bylo mniej.
Avatar
Gniewko / 22 listopada 2019 o 13:46
+7
1. Nie ma p[otrzebyr egulacji zwierząt. Trzeba tylko dbać o wilkias także nie szczepić lisów. 2. Więszkśośc szkód robionych przez zwiuerzerta to efekt gospodarki łowieckiej - myśliwi dokarmiają i celowo wywabiają zwierzęta na pola (poletka łowieckie obsoane smakołykami). 3. Myśliwi to pseudoekolodzy - nie mają wyskztałcenia biolgoicznego i najczęęciej zerowa wiedze o mechanizmach regulacji populacji. 4. Polska to ponoć kraj katolicki, więc myślsitwo jako grzech ciężki nie powinno istnieć. 5. Gospodarka łowiecka oprócz łagodnych zim jest jednym z czynników, ktre zwiększają opopulacje dzika (eksplozja demograficzna - odstrzał powoduje zwiększony rozród).
 Człowieku kto Ci tak mózg wyprał ? Dziki zjadły kolesiowi we wsi 3 ha kukurydzy po 6ton z ha i to myśliwi dokarmiają zwierzęta? Nie znam człowieka który wydał by 10 tys. zł i wywalił do lasu. Skoro jesteś tak bardzo wprawiony w biologi i ekologi to dla przypomnienia zasobność siedliska w porzywienie jest głównym czynnikiem warunkującym liczebność populacji. Jeśli około 30 sztuk dzików opitoliło 3 ha kukurydzy w 2 tygodnie, to ci wszyscy myśliwi muszą być milionerami skoro tak chętnie je dokarmiają!!!
 Człowieku kto Ci tak mózg wyprał ? Dziki zjadły kolesiowi we wsi 3 ha kukurydzy po 6ton z ha i to myśliwi dokarmiają zwierzęta? Nie znam człowieka który wydał by 10 tys. zł i wywalił do lasu. Skoro jesteś tak bardzo wprawiony w biologi i ekologi to dla przypomnienia zasobność siedliska w porzywienie jest głównym czynnikiem warunkującym liczebność populacji. Jeśli około 30 sztuk dzików opitoliło 3 ha kukurydzy w 2 tygodnie, to ci wszyscy myśliwi muszą być milionerami skoro tak chętnie je dokarmiają!!! rozwiń
Avatar
... / 26 listopada 2019 o 16:28
+8
W Du......się ludziom przewraca i tyle....by ha ha myśliwy nie wejdzie na pole... ok...dobre... A jak zwierzyna szkodę zrobi to prędko odszkodowań chcą poszkodowani.... masakra
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić.
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić. rozwiń
Avatar
.... / 26 listopada 2019 o 16:23
+1
Jesteście durniami jeżeli myślicie że rolnicy pozbeda się myśliwych kto im zapłaci za szkody? Chyba ty trawozerny redaktorze.
 u ha ha ha ha..... weź idź bądź śmieszny gdzie indziej. Myślisz, że ludziska nie wiedzą jak wygląda szacowanie strat rolników przez PZŁ i jak ochoczo i konsekwentnie PZŁ wypłaca rolnikom odszkodowania ? Do polowania to chętni jesteście, ale żeby pokrywać straty w ich rzeczywistej wysokości to już nie.
Avatar
ank. / 25 listopada 2019 o 23:12
-4
1. Nie ma p[otrzebyr egulacji zwierząt. Trzeba tylko dbać o wilkias także nie szczepić lisów. 2. Więszkśośc szkód robionych przez zwiuerzerta to efekt gospodarki łowieckiej - myśliwi dokarmiają i celowo wywabiają zwierzęta na pola (poletka łowieckie obsoane smakołykami). 3. Myśliwi to pseudoekolodzy - nie mają wyskztałcenia biolgoicznego i najczęęciej zerowa wiedze o mechanizmach regulacji populacji. 4. Polska to ponoć kraj katolicki, więc myślsitwo jako grzech ciężki nie powinno istnieć. 5. Gospodarka łowiecka oprócz łagodnych zim jest jednym z czynników, ktre zwiększają opopulacje dzika (eksplozja demograficzna - odstrzał powoduje zwiększony rozród).
 Ty na pewno swoje wykształcenie biologiczne zakończyłeś na podstawówce. Myślicielu, płodność dzików jest taka, że bez odstzałów ich populacja rosłaby w tempie 250% rocznie.  Już wyjadają i niszczą kukurydzę. I to jest jedna z przyczyn ogromnego wzrostu rozrodczości. . Dostępność do pożywienia.  Jak to zostawisz to za dwa lata będą wszędzie. Jak zjedzą to co na polach, to przyjdą do miast i będą wyjadać ze śmietników. A jak się spotkasz z lochą z małymi warchlakami, to będziesz się modlił o myśliwego, który uratuje ci dupsko. Wilki nie będą latać za dziką zwierzyną, jak mają dostęp do hodowlanych wolno żyjących. Jeśli sądzisz, że w lasach się wyżywią toś durny jak worek gwoździ.
 Ty na pewno swoje wykształcenie biologiczne zakończyłeś na podstawówce. Myślicielu, płodność dzików jest taka, że bez odstzałów ich populacja rosłaby w tempie 250% rocznie.  Już wyjadają i niszczą kukurydzę. I to jest jedna z przyczyn ogromnego wzrostu rozrodczości. . Dostępność do pożywienia.  Jak to zostawisz to za dwa lata będą wszędzie. Jak zjedzą to co na polach, to przyjdą do miast i będą wyjadać ze śmietników. A jak się spotkasz z lochą z małymi warchlakami, to będziesz się modlił o myśliwego, który uratuje ci dupsko. ... rozwiń
Avatar
and / 25 listopada 2019 o 22:59
+1
jeżeli zabijanie zwierząt to dla ciebie pasja, to ... czas na terapię Gdyby faktycznie w sklepach nie było mięsa, to upolowanie pozywienia dla rodziny miałoby etyczne uzasadnienie. ...Mysliwy, w przeciwieństwie do takich oszołomów jak ty, zabija zwierzę które zje samodzielnie. Ty nie masz wystarczających jaj i zwalasz to na innych po to, by móc rżnąć głupa i udawać jaki to jesteś szlachetny...
ile zabitych lisów zjadleś hipokryto ;)
 Tyle samo ile ty psów.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 o 19:22
-1
Ja to się raduję jak myśliwego widzę na moim polu oby jak naj wjęcej takih wizyt
Avatar
Mis / 24 listopada 2019 o 21:15
-4
W Du......się ludziom przewraca i tyle....by ha ha myśliwy nie wejdzie na pole... ok...dobre... A jak zwierzyna szkodę zrobi to prędko odszkodowań chcą poszkodowani.... masakra
Avatar
Szalalala / 23 listopada 2019 o 22:47
+3
A mięso w sklepie jest skąd? Z probówki?? Jaka różnica czy to ja pozbawie je życia czy inna osoba w ubojni?
Avatar
małpa / 23 listopada 2019 o 18:33
0
No i co? Źle się ludziom tam żyje? Niech żyje zielona rewolucja.
Avatar
pseudo eko / 23 listopada 2019 o 13:29
+6
po co obcinasz psu uszy albo ogon, sobie ogon obetnij, nie będziez plenił chorych zachowań. 
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 o 04:42
-2
Minie cieszy widok myśliwych na moim polu i zapraszam oby jak najwjencej takih wizyt udanych i obfitych łowuw
Zobacz wszystkie komentarze 91

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 1 3

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 14 10

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 184 19

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 6 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 7

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 11 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.