Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
10:41

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz

391 93 A A

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek. Za ewentualne szkody w uprawach zapłaci wtedy Skarb Państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Nie chcesz, aby myśliwi bez Twojej zgody korzystali z Twojego terenu? Boisz się kul świszczących w pobliżu Twojego podwórka? Możesz pozbyć się myśliwych ze swojej działki” – zachęca na stronie zakazpolowania.pl Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Tu też można znaleźć gotowe formularze.

– Każdy z nas może sprzeciwić świadomej i niepotrzebnej zabawy w zabijanie. To jest ten czas – mówi Olga Kisielewicz, koordynator Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego.

Taka możliwość jest obecnie w czterech województwach: pomorskim, świętokrzyskim, dolnośląskim i lubelskim, gdzie trwają 21-dniowe konsultacje społeczne projektu nowej uchwały marszałka o podziale województw na obwody łowieckie. W Lubelskiem wniosek o wyłączenie terenu z nowego planu obwodów łowieckich trzeba złożyć do 29 listopada.

Wnioskodawcą może być każdy, kto posiada gospodarstwo agroturystyczne, działalność rekreacyjną, turystyczną, edukacyjną czy inną związaną z obecnością ludzi. Mogą to zrobić, także właściciele upraw ekologicznych i wszelkich innych wymagających częstego doglądania oraz hodowcy zwierząt używający np. pastuchów elektrycznych.

Wyłączenie danego terenu oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować oraz wykonywać żadnych innych czynności z zakresu gospodarki łowieckiej. Na prywatnym terenie nie wolno im też budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach czy nawet wjeżdżać samochodami.

– Ten, kto ogranicza polowania składając taki wniosek, nie może później liczyć na odszkodowania od PZŁ, jeśli powstaną szkody w uprawach – komentuje Łowczy Okręgowy Michał Pietrzak. Dodaje też, że zwierzęta nie są zabijane, ale „pozyskiwane”.

Rolnicy, którzy wyłączą z obwodu łowieckiego swoje ziemie, zachowują prawo do odszkodowań. Ale wypłacać je będzie Skarb Państwa. Ewentualne szkody w uprawach wyrządzone przez dzikie zwierzęta szacowane są wówczas przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez samorząd, a nie koła łowieckie.

Możliwość wyłączenia gruntów z obwodów łowieckich dają zeszłoroczne zmiany w prawie łowieckim. Do tej pory każdy musiał wpuścić myśliwych na swój teren. Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego stanu rzeczy stwierdzając, że dotychczasowe obwody łowieckie wyznaczone zostały z pogwałceniem konstytucyjnego prawa własności.

Polacy nie chcą polowań na ptaki

94 proc. Polaków chce zaprzestania polowań na zagrożone gatunki ptaków, których populacje się zmniejszają, a 67 proc. życzy sobie, by zrezygnowano ze wszystkich polowań, niezależnie od gatunku – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie koalicji Niech Żyją! Na grupie tysiąca respondentów.

– Trudno znaleźć inną ważną społecznie kwestię, która byłaby tak jednoznacznie popierana przez prawie wszystkich mieszkańców Polski – komentuje wyniki ankiety zleceniodawca.

Polacy zauważają takie problemy jak: spadki populacji wielu gatunków, brak kontroli nad wiedzą myśliwych o ptakach, warunki polowań uniemożliwiające poprawną identyfikację zwierząt czy zabijanie przez przypadek ptaków gatunków chronionych.

Nieudany eksperyment na wróblach

W 1958 roku Mao Zedong rozpoczął masową eksterminację wróbli. Ta decyzja przyczyniła się do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii. Zdaniem komunistycznego wodza, ptaki jadły zbyt wiele ziarna, pozbawiając tym samym ludzi owoców ich pracy, co miało spowolnić rozwój gospodarczy. Postanowił więc całkowicie się ich pozbyć. Nie wziął jednak pod uwagę, że wróble to naturalni wrogowie m.in. szarańczy. Gdy zabrakło ptaków, owady zaczęły się mnożyć w niekontrolowany sposób, niszcząc uprawy. – Według oficjalnych danych z powodu głodu życie straciło wówczas 15 milionów osób – podaje tygodnik Wprost.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 93

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie jestem robotem / 21 listopada 2019 r. o 11:02
+20
Mówiąć łowiecką nowomową w niedawnym wypadku myśliwy "pozyskał" kolegę.
Avatar
Myśliwy z Lasu / 21 listopada 2019 r. o 12:42
+14
Pani Dominiko Tworek skąd ma Pani takie informacje ,że za szkodę wyrządzoną przez zwierzynę łowną odszkodowania zapłaci Rząd? Jeżeli teren ten jest wyłączony z pod gospodarowania łowieckiego to odszkodowania za szkody wyrządzone przez np. dziki nie zapłaci nikt. Proszę zapoznać się z tematem dogłębnie. Rozumując wg Pani wiedzy szkoda która powstała na ogródkach działkowych wyłączonych z pod polowania bo jest w mieście to za tą szkodę zapłaci Rząd lub Miasto????. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo na terenie wyłączonym z pod polowania za szkody spowodowane przez dziki, jelenie, sarny nie zapłaci nikt. Rząd płaci tylko za gatunki chronione : Łosie, Wilki ,Bobry . WIECEJ WIEDZY !!!
Pani Dominiko Tworek skąd ma Pani takie informacje ,że za szkodę wyrządzoną przez zwierzynę łowną odszkodowania zapłaci Rząd? Jeżeli teren ten jest wyłączony z pod gospodarowania łowieckiego to odszkodowania za szkody wyrządzone przez np. dziki nie zapłaci nikt. Proszę zapoznać się z tematem dogłębnie. Rozumując wg Pani wiedzy szkoda która powstała na ogródkach działkowych wyłączonych z pod polowania bo jest w mieście to za tą szkodę zapłaci Rząd lub Miasto????. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo na terenie wyłączonym z pod polowania... rozwiń
Avatar
bekowisko / 22 listopada 2019 r. o 09:22
+12
Czy tropiciele wiedzą, co porabiają nocą ich łanie, gdy oni są w obwodzie?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 10:50
+12
Szkoda że nie można legalnie strzelać do myśliwych... Taka prawda.
Avatar
Lornetka / 21 listopada 2019 r. o 12:15
+10
Jesteście durniami jeżeli myślicie że rolnicy pozbeda się myśliwych kto im zapłaci za szkody? Chyba ty trawozerny redaktorze.
Avatar
safari / 21 listopada 2019 r. o 11:47
+10
Każdy ma swoje pasje ale w tym kraju jedyna legalna pasja to chodzenie do pisowskiego kościoła.
  jeżeli zabijanie zwierząt to dla ciebie pasja, to ... czas na terapię Gdyby faktycznie w sklepach nie było mięsa, to upolowanie pozywienia dla rodziny miałoby etyczne uzasadnienie.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 13:10
+9
Gdyby za szkody wyrzadzone rolnikom placili milosnicy zwierzat to napewno by ich bylo mniej.
Avatar
w / 21 listopada 2019 r. o 14:52
+8
Dlaczego tylko do końca listopada? Powinna być możliwość zgłoszenia w każdym czasie. A zwykli rolnicy?
Avatar
Marek / 21 listopada 2019 r. o 10:53
+8
Mam nadzieję że można będzie że jeśli pojawią się mimo złożenia wniosku to można będzie ich godnie powitać... dymiącym kijem.
Avatar
... / 26 listopada 2019 r. o 16:28
+7
W Du......się ludziom przewraca i tyle....by ha ha myśliwy nie wejdzie na pole... ok...dobre... A jak zwierzyna szkodę zrobi to prędko odszkodowań chcą poszkodowani.... masakra
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić.
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić. rozwiń
Avatar
Ja / 28 stycznia 2020 r. o 18:57
0
Nie wiem po co wchodzą na czyjąś prywatną działkę i rozrzucają jakąś pszenicę, u mnie akurat rzucili na wschodzący szpinak. Działka ogrodzona, jaki mają w tym interes??
Avatar
goń łowieckiego / 23 grudnia 2019 r. o 11:55
+2
a wiecie że wokół 300 metrów od znalezionego dzika nie wolno nic sadzić ? , roznieśli myśliwi asf, czy już polowanka wigilijne uroczyście przy kielichu zakończone ? , Niemcy zbudowali juz płot od granicy z Polską i szybko i tanio , takie ogrodzonko specjalnie nie straszne , a nasi dzielni chcieli milionów na taki płotek, można ? można, myśliwce wyrzucali pozostałości dzicze, rozwozili kleszcze samochodami a te przenoszą asfa i co ? Polska wschodnia leży i juz nie kwiczy
Avatar
... / 26 listopada 2019 r. o 16:28
+7
W Du......się ludziom przewraca i tyle....by ha ha myśliwy nie wejdzie na pole... ok...dobre... A jak zwierzyna szkodę zrobi to prędko odszkodowań chcą poszkodowani.... masakra
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić.
  Po pierwsze pole to czyjaś własność prywatna, więc nie ma powodu by jakiś ciul ze sztucerem miał się po cudzej własności szwendać. Po drugie niechby PZŁ zaczął płacić za straty rolników w takim wymiarze jaki te straty rolnicy rzeczywiście ponoszą. Sam pomysł, ze właściciel musi cokolwiek, gdziekolwiek zgłaszać żeby mu się byle kto po jego ziemi nie pałętał to już śmiechu warte i to nic innego jak łamanie zasad prywatnej własności. To PZŁ powinien zwracać się z prośbą do rolnika czy myśliwi mogą na jego ziemi łazić. rozwiń
Avatar
.... / 26 listopada 2019 r. o 16:23
+6
Jesteście durniami jeżeli myślicie że rolnicy pozbeda się myśliwych kto im zapłaci za szkody? Chyba ty trawozerny redaktorze.
 u ha ha ha ha..... weź idź bądź śmieszny gdzie indziej. Myślisz, że ludziska nie wiedzą jak wygląda szacowanie strat rolników przez PZŁ i jak ochoczo i konsekwentnie PZŁ wypłaca rolnikom odszkodowania ? Do polowania to chętni jesteście, ale żeby pokrywać straty w ich rzeczywistej wysokości to już nie.
Avatar
ank. / 25 listopada 2019 r. o 23:12
+1
1. Nie ma p[otrzebyr egulacji zwierząt. Trzeba tylko dbać o wilkias także nie szczepić lisów. 2. Więszkśośc szkód robionych przez zwiuerzerta to efekt gospodarki łowieckiej - myśliwi dokarmiają i celowo wywabiają zwierzęta na pola (poletka łowieckie obsoane smakołykami). 3. Myśliwi to pseudoekolodzy - nie mają wyskztałcenia biolgoicznego i najczęęciej zerowa wiedze o mechanizmach regulacji populacji. 4. Polska to ponoć kraj katolicki, więc myślsitwo jako grzech ciężki nie powinno istnieć. 5. Gospodarka łowiecka oprócz łagodnych zim jest jednym z czynników, ktre zwiększają opopulacje dzika (eksplozja demograficzna - odstrzał powoduje zwiększony rozród).
 Ty na pewno swoje wykształcenie biologiczne zakończyłeś na podstawówce. Myślicielu, płodność dzików jest taka, że bez odstzałów ich populacja rosłaby w tempie 250% rocznie.  Już wyjadają i niszczą kukurydzę. I to jest jedna z przyczyn ogromnego wzrostu rozrodczości. . Dostępność do pożywienia.  Jak to zostawisz to za dwa lata będą wszędzie. Jak zjedzą to co na polach, to przyjdą do miast i będą wyjadać ze śmietników. A jak się spotkasz z lochą z małymi warchlakami, to będziesz się modlił o myśliwego, który uratuje ci dupsko. Wilki nie będą latać za dziką zwierzyną, jak mają dostęp do hodowlanych wolno żyjących. Jeśli sądzisz, że w lasach się wyżywią toś durny jak worek gwoździ.
 Ty na pewno swoje wykształcenie biologiczne zakończyłeś na podstawówce. Myślicielu, płodność dzików jest taka, że bez odstzałów ich populacja rosłaby w tempie 250% rocznie.  Już wyjadają i niszczą kukurydzę. I to jest jedna z przyczyn ogromnego wzrostu rozrodczości. . Dostępność do pożywienia.  Jak to zostawisz to za dwa lata będą wszędzie. Jak zjedzą to co na polach, to przyjdą do miast i będą wyjadać ze śmietników. A jak się spotkasz z lochą z małymi warchlakami, to będziesz się modlił o myśliwego, który uratuje ci dupsko. ... rozwiń
Avatar
and / 25 listopada 2019 r. o 22:59
0
jeżeli zabijanie zwierząt to dla ciebie pasja, to ... czas na terapię Gdyby faktycznie w sklepach nie było mięsa, to upolowanie pozywienia dla rodziny miałoby etyczne uzasadnienie. ...Mysliwy, w przeciwieństwie do takich oszołomów jak ty, zabija zwierzę które zje samodzielnie. Ty nie masz wystarczających jaj i zwalasz to na innych po to, by móc rżnąć głupa i udawać jaki to jesteś szlachetny...
ile zabitych lisów zjadleś hipokryto ;)
 Tyle samo ile ty psów.
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 19:22
+1
Ja to się raduję jak myśliwego widzę na moim polu oby jak naj wjęcej takih wizyt
Avatar
Mis / 24 listopada 2019 r. o 21:15
-4
W Du......się ludziom przewraca i tyle....by ha ha myśliwy nie wejdzie na pole... ok...dobre... A jak zwierzyna szkodę zrobi to prędko odszkodowań chcą poszkodowani.... masakra
Avatar
Szalalala / 23 listopada 2019 r. o 22:47
+2
A mięso w sklepie jest skąd? Z probówki?? Jaka różnica czy to ja pozbawie je życia czy inna osoba w ubojni?
Avatar
małpa / 23 listopada 2019 r. o 18:33
+2
No i co? Źle się ludziom tam żyje? Niech żyje zielona rewolucja.