Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2020 r.
8:17

Gorący spór z prezydentem Lublina o ciepłociąg. Radni PiS mają zastrzeżenia do jego budowy na górkach czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 213 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

O „nielegalne działania” miasta na górkach czechowskich pytają opozycyjni radni PiS, którzy mają zastrzeżenia do trwającej tu budowy ciepłociągu. – Nie zgadzam się na tego typu pomówienia – odpowiada im prezydent Lublina i zapewnia, że spółka budująca sieć przesyłową posiada wszelkie wymagane pozwolenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stwierdzenie o „nielegalnych działaniach w obszarze górek czechowskich podejmowanych m.in. przez miasto” znalazło się w wysłanym do mediów zaproszeniu na wtorkowe spotkanie organizowane przez radnych Prawa i Sprawiedliwości na skraju dawnego poligonu.

To samo zaproszenie trafiło do Ratusza oraz do przedstawicieli Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, któremu radni PiS stawiają pytania o trwającą budowę sieci ciepłowniczej przebiegającej przez teren górek czechowskich.

– Dlaczego miejska spółka LPEC podejmuje działania budowlane przed uprawomocnieniem się wszelkich zezwoleń? – pytał w mailu Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS.

– Nie zgadzam się na tego typu insynuacje i pomówienia. Rozumiem potrzebę medialnego zaistnienia, ale nie usprawiedliwia ona manipulowania faktami – odpisał mu prezydent Krzysztof Żuk. Przypomniał, że w 2017 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska powiadomiła LPEC, że budowa sieci nie wymaga uzyskania decyzji środowiskowej i zapewnił, że spółka ma komplet zgód. – Sugerowanie, że nie posiada prawomocnych zezwoleń jest zatem kłamstwem.

– Przeprowadziliśmy wszystkie niezbędne i wymagane prawem uzgodnienia, w tym z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Przedstawiliśmy to, jakie będą prace, jakie będzie ich oddziaływanie na środowisko – zapewniał wczoraj na górkach Piotr Maleszyk, dyrektor ds. inwestycji w LPEC. – W maju 2018 r. dostaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę i w oparciu o to pozwolenie realizujemy etapami inwestycję. W tej chwili to trzeci etap w kierunku os. Botanik, w przyszłym roku planujemy zrealizowanie ostatniego etapu, w kierunku os. Ruczaj.

Inaczej patrzą na to aktywiści przeciwni zabudowie górek czechowskich, którzy przyszli na wczorajsze spotkanie. Z przebiegu sieci wnioskują, że ciepłociąg powstaje na potrzeby blokowisk, które chciałaby zbudować na górkach TBV Investment. Twierdzą, że sieć ciepłownicza nie jest potrzebna osiedlu Botanik, bo jego bloki korzystają z własnych kotłowni. Miejska spółka nie zgadza się z tym twierdzeniem.

– Od 2007 r. w ramach świadczonych usług konserwowaliśmy tu kilkanaście kotłowni – mówił wczoraj Maleszyk. – Zapewniam, że już wkrótce, a mamy na ten temat wiedzę z pierwszej ręki, będą one wymagały naprawy i zainwestowania przez wspólnoty setek tysięcy złotych, jeżeli wspólnoty będą chciały pozostać przy tych kotłowniach.

Pismo Krzysztofa Żuka, prezydenta miasta Lublintutaj

Pismo Piotra Gawryszczaka, przewodniczącego Klubu Radnych PiS Rady Miasta Lublintutaj

e-Wydanie

Komentarze 213

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 08:41
+63
Radni PiS niestety od roku 2010 są zajęci wyszukaniem kolejnych pseudo-afer zamiast rozwiązywania problemów mieszkańców
Avatar
żenada / 12 lutego 2020 o 09:00
+62
Radni z PIS jedyne czym się zajmują to szukanie dziury w całym, ciągle próbują w jakikolwiek sposób zaszkodzić Żukowi
Avatar
B / 12 lutego 2020 o 08:37
+60
No ale to dobrze że domy będą podpięte do sieci ciepłowniczej. Ci ekilodzy to z gatunku nie bo nie.
Avatar
fafa / 12 lutego 2020 o 08:34
+60
Wszystkim krytykom jakichkolwiek inwestycji na górkach (w tym przypadku nawet nie bezpośrednio na górkach) zależy jedynie na zaistnieniu w mediach ponieważ to na dzienniku wschodnim w ostatnim czasie bardzo modny temat, pytanie tylko dlaczego?
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 08:21
+60
Hahahaha aktywiści. Krzyczą że smog, ale przeszkadza im rozwój sieci ciepłowniczej
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 08:58
+59
Bardzo dobrze, że LPEC doprowadza sieć ciepłowniczą do Botanika. Może wreszcie ci z domków jednorodzinnych przestaną truć ludzi mieszkających w blokach.
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 08:43
+59
Ciepło systemowe to ekologia. Zadymiarze i obrońcy nawłoci o tym nie wiedzą? Dziwne
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 09:05
+58
hehehe kabaret w wykonaniu radnych bezradnych
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 08:49
+58
ale afera LPEC doprowadza ciepło na Botanik ola boga ola boga panie premierze jak żyć?
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 09:02
+57
te darmozjady z pis nic nie robią dla mieszkańców, organizują ciągle jakieś śmieszne konferencje i za wszystko krytykują prezydenta
Avatar
Ares / 2 dni temu o 22:35
+2
LPEC się obudził jak już stoi całe osiedle.
Avatar
jjj / 13 lutego 2020 o 09:11
+6
Piękny dzień. Od początku miesiąca postanowiłem moją dorostająca córkę podwozić do szkoły (poprawię kontakt, szkoda dziecka - jest zimno, dojazd autobusem z 40 minut wydłużył się do 100, swoją drogą z mojego osiedla był na przystanek docelowy bezpośredni autobus, teraz tylko z przesiadką). Jeździłem tą trasą do pracy przez kilkanaście lat. Zauważyłem wile "pozytywnych zmian". Bardzo szybko pokonałem trasę ( w porównaniu z okresem sprzed ponad 10 lat skróciłem ją o 7 min, żeby było jasne na cały odcinku jest ta sama infrastruktura, czyli nie zmieniło się nic). Po analizie dlaczego stwierdziłem, że autobysy nie robią korków bo jest ich dużo mniej. Świetnie, da się żyć. Niedługo będzie cieplej, młodzi ludzie przesiądą się na hulajnogi, rowery, skutery. Dadzą sobie radę. Pozostaje pytanie po co miasto wydało ogromne pieniądze na sygnalizację świetlną, system zarządzana ruchem, buspasy, przebudowę po raz piąty tych samych przystanków, zakup autobusów, dzierżawę autobusów, utrzymanie ZTM. Przecież na tym wszystkim można zaoszczędzić ogromne pieniądze. Tak zaoszczędzić skoro nie potrafimy zarobić na np. na nieruchomościach, czy też na komunikacji. Tak na komunikacji, gdyż wiele lat temu były autobusy prywatne (kierowca zazwyczaj właściciel, członek rodziny kasował opłatę, było tanio i dobrze) Miasto miało pieniądze za koncesję i podatki. Teraz musi dopłacać do komunikacji, gdyż doktor ekonomii nie potrafi zarobić na transporcie, nieruchomościach itd.. Można zwolnić mnóstwo urzędników (brakuje rąk do pracy), nie będą potrzebne nowe powierzchnie biurowe, uwolnione zajmą firmy, które zaczną zarabiać i płacić podatki. Swoją drogą nasz doktor nauk ekonomicznych może wróci na uczelnię i trochę podciągnie się z wiedzą i zacznie rozmawiać z ludźmi. Najgorsze było to, jak wytłumaczyć młodej osobie niekonsekwencję, gdyż wszystko co robimy, robimy pod hasłem ECO. Proszę wytłumaczyć młodej osobie dlaczego niszczymy górki, skoro tato dużo ojciec mówił o czystym powietrzu i przewietrzaniu miasta, dlaczego wycinamy drzewa, dlaczego powstają duże osiedla, budujemy dużo mieszkań a mieszkańców Lublina ubywa? Dlaczego??? Życzę Panu Prezydentowi i jego doradcom, prezesowi Wojciechowi z TBV (znałem go jako młodego człowieka, to był wspaniały facet) żeby nigdy nie odpowiadać DLACZEGO. Wszystkim włodarzom miasta, i tym którym się wydaje, że rozdają karty życzę takiego pogrzebu jaki miał śp Lipko, na szacunek pracuje się całe życie i chwilowa popularność o niczym nie świadczy. W tym momencie Panie Prezydencie widzę światełko w tunelu, czasami potrafi Pan zachować się właściwie. Za to dziękuję jako mieszkaniec i obywatel tego miasta. Za resztę Pana rozliczy historia.
Piękny dzień. Od początku miesiąca postanowiłem moją dorostająca córkę podwozić do szkoły (poprawię kontakt, szkoda dziecka - jest zimno, dojazd autobusem z 40 minut wydłużył się do 100, swoją drogą z mojego osiedla był na przystanek docelowy bezpośredni autobus, teraz tylko z przesiadką). Jeździłem tą trasą do pracy przez kilkanaście lat. Zauważyłem wile "pozytywnych zmian". Bardzo szybko pokonałem trasę ( w porównaniu z okresem sprzed ponad 10 lat skróciłem ją o 7 min, żeby było jasne na cały odcinku jest ta sama infrastruktura... rozwiń
Avatar
waldemar f. / 13 lutego 2020 o 01:17
-9
  O dziękujmy ci wielki wspaniały Żuku, za komunikację, za wielkie dobro dla przyrody, parków, drzew i mieszkalnictwa ;)  
 Piszesz ironicznie, a to jednak prawda! Dzięki Krzysztofowi Żukowi i jego otwartej głowie Lublin z przaśnego (wsamraśnego wg niejakiego Pruszkowskiego) stał się pięknym, nowoczesnym, wszechstronnie rozwijającym się miastem.Gdyby nie obstrukcyjne działania PiSowskiej opozycji byłoby jeszcze lepiej!  Mam znajomych mieszkających w rożnych zakątkach świata, którzy odwiedzają Lublin co kilka lat i wyrażają zdumienie zmianami oblicza miasta!
 Piszesz ironicznie, a to jednak prawda! Dzięki Krzysztofowi Żukowi i jego otwartej głowie Lublin z przaśnego (wsamraśnego wg niejakiego Pruszkowskiego) stał się pięknym, nowoczesnym, wszechstronnie rozwijającym się miastem.Gdyby nie obstrukcyjne działania PiSowskiej opozycji byłoby jeszcze lepiej!  Mam znajomych mieszkających w rożnych zakątkach świata, którzy odwiedzają Lublin co kilka lat i wyrażają zdumienie zmianami oblicza miasta! rozwiń
Avatar
włodzimierz b. / 13 lutego 2020 o 00:49
-4
To z naszych podatków to miasto zatrudnia ferajnę zaprzyjaźnionych urzędasów i robi regularnie prezenty deweloperom. Zwykli ludzie się nie liczą, im można wcisnąć kolejny blok w miejsce trawnika.
 Przeprowadź się na wieś, to będziesz miał trawniki i parki dookoła. Nowoczesne miasta stawiają budynki nawet wysokie, ale na ich dachach jest zieleń. U nas początek dało CSK i VIVO (czyli d. Tarasy Zamkowe)!
Avatar
Darek / 12 lutego 2020 o 21:27
+4
Standardy rodem z Białorusi to bardziej sytuacja w której grupka lewicowych aktywistów o znikomym poparciu społecznym sięgającym 700 głosów, próbuje terroryzować całe miasto i wszystkich mieszkańców a także obraża w internecie każdego kto ośmieli się zaprezentować inne od nich zdanie.
Otóż nie, to jest przejaw demokracji. Tak mała zbiorowość nie może niczego narzucić, ponieważ nie sprawuje bezpośrednio władzy, nie ustala przepisów i nie wydaje pozwoleń , jak druga strona, czyli ratuszowo biznesowa koalicja. Ps. Nie doceniasz kompletnie ilu ludzi jest przeciwko ani nie masz pojęcia jak zróżnicowane środowiska są przeciwko takiej zabudowie górek.
 A ja i wielu prawdziwych mieszkańców ( nie mylić z trolami )  podpisuję się pod tym.
 A ja i wielu prawdziwych mieszkańców ( nie mylić z trolami )  podpisuję się pod tym. rozwiń
Avatar
amore / 12 lutego 2020 o 20:12
-9
Standardy rodem z Białorusi to bardziej sytuacja w której grupka lewicowych aktywistów o znikomym poparciu społecznym sięgającym 700 głosów, próbuje terroryzować całe miasto i wszystkich mieszkańców a także obraża w internecie każdego kto ośmieli się zaprezentować inne od nich zdanie.
 Podpisuję się pod tym wpisem rękami i nogami
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 12 lutego 2020 o 20:11
-7
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-rozwój", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki", "dewelo-targowica". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
Wyrok NSA / 12 lutego 2020 o 20:06
+6
kiedy łysy Pan zwróci kaskę dziabniętą z PZU?
Avatar
Japolan / 12 lutego 2020 o 18:54
+6
Japolan. Tu jesteś wszędzie Pistrollu. Weź się za robotę jakąś A nie żyjesz z naszych pieniędzy czyli 500+ A może i więcej.
Stanowczo żądam udowodnienia, że kiedykolwiek uzyskałem chociaż 1 grosz tytułem świadczenia wychowawczego "500+"!!! Swoją skłonność do łgania zachowujcie dla siebie oraz stosujcie względem siebie.
Avatar
Tadam / 12 lutego 2020 o 18:37
+8
Pytanie do LPEC  : Dlaczego kiedy bloki powstawały , a powstały dziesiątki dużych bloków i wszyscy chcieli się podpiąć do LPEC, spółka twierdziła, że budowa sieci im się nie opłaca, a teraz dlatego, że BYĆ MOŻE jakaś wspólnota będzie chciała się podpiąć nagle ta inwestycja stała się opłacalna. Takie działanie jest ewidentnie działaniem na szkodę spółki. A co będzie jeśli TBV ostatecznie nie otrzyma zgody na zabudowę Górek ?? Podstawowa logika nakazuje wstrzymać się z inwestycją. Czyżby LPEC już teraz, przed wyrokiem NSA miał pewność, że blokowisko TBV powstanie ?? Co robi Rada Nadzorcza LPEC, ? Dlaczego pozwala narazić spółkę na ogromne straty. Z informacji prasowych wynika że kolektory mają iść przez poligon, dlaczego nie w pasie drogowym wzdłuż Poligonowej ??
 LPEC jedzie na ostro. 
 LPEC jedzie na ostro.  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 213

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę 0 0

W zaległym meczu 13. kolejki rezerwy Azotów Puławy przegrały z AZS UJK Kielce 27:35

22 ofiary i największy proces o pedofilie w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W.
film

22 ofiary i największy proces o pedofilie w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W. 2 1

Nowy Targ (woj. małopolskie). Rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Jak mówi pełnomocnik części pokrzywdzonych, to jak dotąd największy tego typu proces.

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 0

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 3 10

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 17

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 55 6

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 1

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 12

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 1 11

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.