Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 maja 2019 r.
20:17

Komentarz redaktora naczelnego: Houston, mamy problem!

31 53 A A

- PiS otworzyło szampany i wszystko wskazuje na to, że może już chłodzić kolejne przed jesiennymi wyborami do Sejmu - pisze Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PiS otworzyło szampany i wszystko wskazuje na to, że może już chłodzić kolejne przed jesiennymi wyborami do Sejmu. Znacząca przewaga w całym kraju nad Koalicją Europejską, w naszym województwie przerodziła się w deklasację. W miarę wyrównaną walkę stoczono jedynie w Lublinie. Ale to wyjątek potwierdzający regułę, bo w reszcie gmin i powiatów naszego województwa KE zbierała baty od PiS. I to tęgie.

Problem Koalicji Europejskiej polega na tym, że oprócz tego, że potrafiła połączyć w jeden konglomerat kilka partii na zasadzie „wszyscy przeciw PiS”, nie miała do zaoferowania nie tylko swoim dotychczasowym wyborcom, ale także nowym, ani nic ciekawego, ani przekonującego. Straszenie Kaczyńskim, polexitem, obniżaniem przez PiS rangi Polski na arenie międzynarodowej – to zupełnie nie zadziałało. Dla Polaków bardziej przemawiające okazały się serwowane przez PiS kolejne socjalne pakiety spod marki „plus” niż potencjalne minusy pozostawienia tego ugrupowania przy władzy. Po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie, że bliższa ciału koszula. Paradoksalnie europejskie wybory PiS wygrało krajowymi sprawami i obietnicami.

Wynik PiS w Lubelskiem to też alarm do regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej i PSL. Co prawda sam lider PSL Krzysztof Hetman ma powody do zadowolenia, bo na kolejne 5 lat ma dobrze płatne zajęcie w Brukseli, ale dwukrotna przewaga PiS nad KE pokazuje, że Zjednoczona Prawica nie tylko na dobre rozgościła się na wsi, przejmując tradycyjny elektorat ludowców, ale zaaklimatyzowała się też w większych miastach.

Słabe wyniki zanotowali znani lokalni działacze i posłowie PO: Włodzimierz Karpiński i Stanisław Żmijan, którzy w swoich matecznikach nie zdołali pociągnąć listy KE. Dlatego zrobienie przez opozycyjnych koalicjantów zwykłego rachunku sumienia, posypanie głów popiołem (o ile do niego w ogóle dojdzie) oraz szukanie winnych u innych, a nie u siebie, już nie wystarczy. Jeśli KE chce znaczyć coś w jesiennych, krajowych wyborach, to potrzeba jej gruntowna zmiana sposobu podejścia do suwerena i pilota z większym polotem.

Poprzednie kampanie pokazały, że ciepła woda w kranie nie wystarczyła, nie zadziałało straszenie PiSem. Kolejny nietrafiony sposób prowadzenia wyborczej batalii będzie skutkował jeszcze bardziej bolesnym powyborczym zespołem dnia następnego.

Krzysztof Wiejak

e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rysio / 28 maja 2019 o 07:29
+24
Pogarda dla Narodu, jakieś LGBT, propagowanie na siłę innych zachowań, " marsze" z plakatem , na którym wagina jest Najświętszym Sakramentem, wzniecanie strajków, nachalną, kłamliwa propagandą w nie polskich mediach, chęć powrotu do afer, rozkradania majątku, kablowanie do Unii bez podstaw, jątrzenia, no i może zaproszenie " gości" tak jak w Berlinie, Mamie czy Brukseli Molenbeck. Podoba wam się?
Avatar
olo / 28 maja 2019 o 07:30
+23
Jaki problem? Skoro jest tzw. demokracja - i naród wybrał jak chciał - to znaczy że problemu nie ma. Problem ma ten co chciałby a nie może, bo go nie chcą. Więc może pora zastanowić sie nad samym sobą - co ze mną jest nie tak, że mnie nie chcą, a nie szukać problemu "w wyborcach".
Avatar
syndrom sztokholmski / 27 maja 2019 o 23:29
+20
Człowiek z PZPR, syn agenta NKWD (tak, to ci sami, co w strzelali do naszych w Katyniu) , utrwalacz komuny Jaruzela i Kiszczaka, który w kampanii unikał wyborców, a na koniec jednego z wyborców potrącił samochodem bez przeglądu, na pasach, zdobył 200 000 glosów??? Warszawskie słoiki to idioci !?
Avatar
autor PKWN STALIN PĘKAŁBY ZE ŚMIECHU / 27 maja 2019 o 21:50
+18
Mistrzostwo Świata wyborcy Platformy z dużych miast głosowali na Sekretarzy z PZPR w ramach sojuszu niemocy zwanego "Koalicja Europejska", a dzień po wyborach SLD kopnęło w dpsko Schetinescu i chwalą się 6 mandatami :)
Avatar
Gość / 28 maja 2019 o 07:26
+16
Macie problem, to fakt
Avatar
Gość / 28 maja 2019 o 06:47
+14
Houston? Chyba Moskwa, macie problem...Ale za zaprezentowanie przez naczelnego linii Sztandaru bardzo dziękuję. Teraz nie mam złudzeń co do tak zwanego dziennikarskiego obiektywizmu. Miłośnicy demokracji kiedy wygrywają "nasi"!
Avatar
robson / 27 maja 2019 o 21:18
+14
Rada dla Żuka: wycofaj sie z pomysłu betonowania górek  czechowskich i wycinki drzew przy Racławickich, bo inaczej będzie wielkie lanie na jesieni również w samym Lublinie.
Avatar
"ZABIERZ BABCI DOWÓD" / 28 maja 2019 o 11:26
+13
POLACY PAMIĘTAJĄ co Pawlakowcy i tuSSkowcy mowili w kampaniach o prawicy: jesteście: w 2006 r moherami-w 09 r ciemnogrodem -w 10 r niedorżniętą watahą -w 11 r sektą -w 12 r pisowskimi lizusami -... -w 16 r alkoholikami -w 17 r faszystami -w 18 r szarańczą -w 19 r niedouczoną zarazą. Tak trzymać dalej , a na 100% wygracie w następnych wyborach :)
Avatar
Polska / 28 maja 2019 o 10:54
+13
ta cała koalicja "europejska" to jeden chłam i dziadostwo. Jednostronne spojrzenie jak na pracę dziennikarza. słabo Platforma, SLD, lewacjtwo i gejusy to dno. Cóż PiS jako pierwsza partia od 25 lat zaczyna spełniać obietnice, gospodarka kwitnie, postępuje dużo lepiej niż platforma i lewactwo przez 8 lat, nie obraża ludzi jak TVN, michnik, "elity" i wynik może skoczyć PiS na jesieni do ok 50-52%
Avatar
abra / 28 maja 2019 o 08:53
+13
Karpiński to ten co mówił ch.. z tą Polską wschodnią? To teraz Polska wschodnia ma go w ch...
Avatar
Zuber / 24 września 2019 o 20:04
+2
Panie Wiejak sam Pan bierzesz 500+ to po co takie wypociny piszesz i dodatkowo od tego roku na swoje dwie pociechy. Ludziom pokroju Pana i pańskiej zonki to nigdy nie dogodzi.
Avatar
Koleś / 19 lipca 2019 o 10:57
+2
Panie redaktorze, prosimy spojrzeć trochę szerzej, bez tej delikatnej pogardy z tych "plus". Wydaje mi się , że pewne sprawy w Polsce po odsunięciu od władzy przedstawicieli" wirtualnego czy teoretycznego panstwa" idą w dobrym kierunku. Przede wszystkim decyzje gospodarcze, inwestycje, infrastruktura, socjal, obrona wartości no i mniej jakos afer typu Amber Gold, VAT, hazardowa, węglowa, OFE gdzie to miliardy szły " na boki".
Avatar
Beatach / 29 maja 2019 o 21:06
-2
Zgrabnie, obiektywnie i rzeczowo.
Avatar
Adam / 28 maja 2019 o 21:58
+1
Cenne uwagi redaktora Fiejaka.
Avatar
Rene / 28 maja 2019 o 20:52
-3
A ja bym chciał, żeby osoby akceptujące rządowe rozdawnictwo i pobierające te pieniądze, oraz regiony kraju akceptujące takie rozwiązania, gdy nadejdzie kryzys gospodarczy, zostały objęte podatkiem stabilizacji i zwróciły Polsce te pieniądze!!!! Sądzę że jest to do załatwienia, bo listy pozostaną....
Avatar
M.S. / 28 maja 2019 o 14:30
+2
Nie mając w zasadzie dużego wybory zagłosowałam na Panią Mazurek.. ale nie dlatego że pis mi coś daje. Powodów było kilka.. 1. nie chciałam żeby Polska na arenie unijnej była opluwana przez polaków tylko dlatego że są z innej partii przysłani. Oni mieli pilnować spraw Polski jako POLSKI a nie swojej partii. 2. nie chciałam oddać swojego głosu na kogoś kto jedzie tam siedzieć, pierdzieć w stołek i czekać aż mu wpadnie unijna emeryturka w EURO(!). 3. nie chciałam głosować na kogoś kto wybierając się do Brukseli będzie potrzebował tłumacza żeby porozumieć się z resztą parlamentarzystów. Nie wiem czemu w trakcie całej kampanii nie było słowa na temat znajomości języków u kandydatów, ale obstawiłam że Pani Mazurek taką znajomość posiada. Tak na przyszłość wypadało by uwzględnić taką informację.
Nie mając w zasadzie dużego wybory zagłosowałam na Panią Mazurek.. ale nie dlatego że pis mi coś daje. Powodów było kilka.. 1. nie chciałam żeby Polska na arenie unijnej była opluwana przez polaków tylko dlatego że są z innej partii przysłani. Oni mieli pilnować spraw Polski jako POLSKI a nie swojej partii. 2. nie chciałam oddać swojego głosu na kogoś kto jedzie tam siedzieć, pierdzieć w stołek i czekać aż mu wpadnie unijna emeryturka w EURO(!). 3. nie chciałam głosować na kogoś kto wybierając się do Brukseli będzie potrzebował tłumacza żeb... rozwiń
Avatar
Janek / 28 maja 2019 o 13:30
+2
Czekam niecierpliwie aż zbankrutuje pana żałosny dziennik panie Wiejak!!!
Avatar
Gość / 28 maja 2019 o 12:49
0
Panie Kaczyński kiedy wprowadzi Pan podatek dla rolników? Kiedy rolnicy zaczną płacić ZUS? Proszę traktować wszystkich jednakowo.
Avatar
"ZABIERZ BABCI DOWÓD" / 28 maja 2019 o 11:26
+13
POLACY PAMIĘTAJĄ co Pawlakowcy i tuSSkowcy mowili w kampaniach o prawicy: jesteście: w 2006 r moherami-w 09 r ciemnogrodem -w 10 r niedorżniętą watahą -w 11 r sektą -w 12 r pisowskimi lizusami -... -w 16 r alkoholikami -w 17 r faszystami -w 18 r szarańczą -w 19 r niedouczoną zarazą. Tak trzymać dalej , a na 100% wygracie w następnych wyborach :)
Avatar
Gość / 28 maja 2019 o 11:26
+9
Schetyna wprowadził pięciu czerwonych z nieobecnej partii. Żenada. Termin emisji o pedofilii w kościele też nie trafiony. Zmobilizował PiS do urn. Sam Kwaśniewski zauważył to w programieTVN, a on wie co mówi bo całował sygnet papieża.
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Myśliwi gonią za zwierzyną. Teraz to ty możesz ich przegonić. Wystarczy złożyć wniosek

Myśliwi gonią za zwierzyną. Teraz to ty możesz ich przegonić. Wystarczy złożyć wniosek 0 7

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday?

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday? 0 0

Kto z nas nie lubi wyprzedaży? Być może mniejszość to wielbiciele tłumów, jakie można spotkać wtedy w centrach handlowych. Co innego obniżki cen – polujemy na nie, i to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i – coraz częściej – w internecie. Kolejne święto wyprzedaży zbliża się wielkimi krokami. Mowa o Black Friday, znanym też pod polską nazwą Czarnego Piątku. Co kupujemy wtedy najczęściej? Na jakie okazje cenowe warto zwrócić uwagę?

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie
galeria

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie 3 0

Do groźnego w skutkach wypadku doszło w środę na wysokości Sawina (powiat chełmski) na trasie Chełm – Włodawa.

Lubelski sąd rozpatrzy skargi dotyczące przeznaczenia górek czechowskich

Lubelski sąd rozpatrzy skargi dotyczące przeznaczenia górek czechowskich 44 38

19 grudnia ma się odbyć pierwsza rozprawa dotycząca przeznaczenia górek czechowskich. Tego dnia sąd ma rozpatrzyć skargi na uchwałę Rady Miasta wyznaczającą na górkach kilka stref zabudowy wielorodzinnej. Jedną skargę złożyła mieszkanka okolicznych terenów, autorem drugiej jest wojewoda

MKS Start Lublin dzisiaj zmierzy się z GTK Gliwice

MKS Start Lublin dzisiaj zmierzy się z GTK Gliwice 0 1

Początek spotkania o 17.30. Zdecydowanym faworytem są gospodarze

"Lekcja Ciepła" dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 24

"Lekcja Ciepła" dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 24 0 0

Wczoraj grupa uczniów II klasy ze Szkoły Podstawowej nr 24 miała „Lekcję Ciepła”, którą przeprowadzili przedstawiciele LPEC. Dzieci zwiedziły autobus elektryczny, który specjalnie dla nich zatrzymał się na placu Litewskim.

Uczniowie ze Starego Brusa chcą żyć zgodnie z naturą. Szkoła jedną z laureatów naszego konkursu [zdjęcia]
galeria

Uczniowie ze Starego Brusa chcą żyć zgodnie z naturą. Szkoła jedną z laureatów naszego konkursu [zdjęcia] 0 0

Zielony Wolontariat Prelekcje na temat zdrowego odżywiania, kulinarne eksperymenty i założony w klasie ogródek ziołowo - warzywny. To efekt projektu Szkoły Podstawowej w Starym Brusie, która została jednym z 12 laureatów naszego konkursu

Wystawa "Madonny świata" w WBP
22 listopada 2019, 17:00

Wystawa "Madonny świata" w WBP 0 0

22 listopada o godz. 17 w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (ul. Narutowicza 4) nastąpi wernisaż wystawy "Madonny świata. Oblicza matki w pastelach Teresy Szczuki".

60 - latek oszukał matkę i córkę metodą "na funkcjonariusza CBŚP"

60 - latek oszukał matkę i córkę metodą "na funkcjonariusza CBŚP" 6 8

Zamojscy policjanci zatrzymali 60-latka, który brał udział w oszustwie metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Mężczyzna we wrześniu wyłudził od mieszkańców Zamościa blisko 50 tys. zł. 60-latek Usłyszał już zarzuty. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Policjantom w Rejowcu było za ciasno. W dwa lata zbudowali nowy komisariat [zdjęcia]
galeria

Policjantom w Rejowcu było za ciasno. W dwa lata zbudowali nowy komisariat [zdjęcia] 5 7

W Rejowcu nie ma już komisariatu, został posterunek. Większą jednostkę, w której pracowało 22 policjantów, a która mieściła się do tej pory ul. Parkowej w Rejowcu, przeniesiono do Rejowca Fabrycznego.

Ruszyły Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego [zdjęcia]
galeria

Ruszyły Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego [zdjęcia] 0 0

Venta niespodziewanie pokonała 63:49 zespół 4-te Piętro, jednego z faworytów rozgrywek

Szczecin: 8 - latka z podejrzeniem gwałtu. W szpitalu jej nie zbadali
film

Szczecin: 8 - latka z podejrzeniem gwałtu. W szpitalu jej nie zbadali 0 5

Szczecin. 8-latka z podejrzeniem zgwałcenia nie została przebadana w szpitalu przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie, gdzie razem z matką szukała pomocy. Dziewczynka nie została zbadana przez lekarzy.

Dwa koncerty w Radiu Lublin: Piotr Bukartyk / Ajagore i Grzech Piotrowski
22 listopada 2019, 19:00

Dwa koncerty w Radiu Lublin: Piotr Bukartyk / Ajagore i Grzech Piotrowski 0 0

Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na dwa weekendowe koncerty w studiu im. Budki Suflera. W piątek o godz. 19 odbędzie się koncert Piotra Bukartyka i Ajagore, z kolei w niedzielę o godz. 18 na scenie RL wystąpi Grzech Piotrowski.

"Twoje marzenia są do spełnienia". Wielki sukces Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie

"Twoje marzenia są do spełnienia". Wielki sukces Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie 3 1

Sukces Gminny Ośrodek Kultury Milejów znalazł się w gronie 50 beneficjentów programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019. Dzięki wygranej, mieszkańcy mogli wziąć udział w zadaniu „Twoje marzenia są do spełnienia”

Panele słoneczne na blokach? Potrzebna zmiana prawa

Panele słoneczne na blokach? Potrzebna zmiana prawa 11 3

Wiosną 2020 r. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe prawdopodobnie będą mogły skorzystać z programu „Mój prąd”. Czy taka inwestycja w fotowoltaikę będzie się im opłacać? – Jeśli prawo nie zostanie zmienione, to niekoniecznie – komentuje prezes zamojskiej spółdzielni, która panele na blokach montowała już dziesięć lat temu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!