Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2020 r.
12:17

Domagają się pół miliona złotych na budowę pomnika upamiętniającego ich ojca. Był żołnierzem wyklętym

2 36 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Dzieci żołnierza wyklętego walczą przed sądem o pieniądze na upamiętnienie ojca. Bolesław Pogoda został zamordowany przez komunistyczne służby. Jego bliscy domagają się dzisiaj pół miliona złotych na budowę pomnika

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Troje dzieci Bolesława Pogody korzysta z możliwości, które dała tzw. ustawa lutowa. Pozwala ona m.in. na sądowe dochodzenie zadośćuczynienia dla osób prześladowanych w czasach PRL. Bolesław Pogoda „Jawor” należał do Armii Krajowej. Służył w oddziale słynnego Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”.

Na początku 1945 r. w okolicach Chodla doszło do walk między partyzantami z oddziału „Zapory” a funkcjonariuszami UB. Brał w nich udział m.in. Bolesław Pogoda. 3 lutego 1945 r. UB zabiło jego brata – Edmunda, który był komendantem miejscowej placówki Armii Krajowej.

Kiedy Bolesław jechał na pogrzeb brata, został zatrzymany przez milicję. Mężczyzna był później torturowany, bito go m.in. żelaznym prętem. Kilkanaście dni później w miejscowej cegielni odnaleziono przykryte kamieniami ciało „ Jawora” oraz dwóch innych partyzantów. Na głowie i klatce piersiowej mieli ślady po kulach. Hieronim Dekutowski postanowił przeprowadzić akcję odwetową. Wraz z 20 ludźmi rozbił posterunek Milicji Obywatelskiej w Chodlu. 

Dzieci zamordowanego „Jawora” starają się obecnie o pół miliona złotych na „symboliczne upamiętnienie” swojego ojca. Za te pieniądze miałby powstać pomnik na cmentarzu w Chodlu, gdzie pochowano Bolesława Pogodę.

W ubiegłym roku sprawa trafiła do lubelskiego sądu okręgowego, który oddalił roszczenia rodziny. Były one bowiem zbyt wygórowane i nie poparto ich żadnymi wyliczeniami. Wczoraj, po odwołaniu rodziny, sprawa trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

– Wnioskodawcy domagają się kwoty, która w sposób symboliczny upamiętni ich ojca, poprzez wybudowanie pomnika czy nagrobka – mówi Paweł Róg, pełnomocnik dzieci Bolesława Pogody. – Pół miliona złotych to kwota wyliczona w ten sposób, że postawienie samego nagrobka, który miałby być wykonany z trwałych elementów przez artystę, w naszej ocenie jest bardzo kosztowne. W związku z tym taka kwota została przedstawiona przed sądem. Wyliczyli ją wnioskodawcy razem z kancelarią. 

Pieniądze wywalczone w sądzie mogłyby również wspomóc budowę pomnika żołnierzy wyklętych w Lublinie.

– Jest pomysł przedstawiciela stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych, aby postawić monument. Obejmowałby on większą rzeszę żołnierzy wyklętych. Taki monument byłby z pewnością dużo droższy niż kwota, która została zgłoszona – dodał mecenas Róg.

Zdaniem prokuratury, reprezentującej Skarb Państwa, pół miliona złotych to stanowczo za dużo na „symboliczne upamiętnienie”.

– Żołnierzy wyklętych należy upamiętniać. Ustawa lutowa zawiera jednak ograniczenia polegające na stwierdzeniu, że należy upamiętniać „symbolicznie”. W mojej ocenie symboliczne upamiętnienie nie może stanowić kwoty 500 tys. zł – mówi prokurator Ireneusz Kuna. – Orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie jest jednoznaczne. Za symboliczne upamiętnienie przyjmuje się ufundowanie np. pomnika nagrobnego. Sądy prawomocnie zasądzały w takich przypadkach kwoty rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych. W każdym przypadku był przygotowany choćby wstępny kosztorys i na tej podstawie środki były wydawane. W tej sprawie wnioskodawca nie przedstawił żadnego kosztorysu.

Wyrok w sprawie zostanie ogłoszony 20 lutego.

Milion za dzieciństwo w więzieniu

Z dobrodziejstw tzw. ustawy lutowej skorzystała już m.in. córka żołnierza wyklętego. Magdalena Zarzycka-Redwan domagała się 15 mln zł za dzieciństwo spędzone w więzieniu i domach dziecka. Sąd uznał, że milion złotych to właściwa rekompensata. Uznał jednocześnie, że pobyt w domach dziecka nie może być podstawą do przyznania zadośćuczynienia.

e-Wydanie

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pani logopeda... / 12 lutego 2020 o 12:33
+25
Nie wykluczam, że z okradzionych kontenerów PCK jeszcze jakieś pieniądze się znajdą i tę kwotę można byłoby przelać na konto rodziny "bohatera"! Ale skąd wziąć pieniądze na zadośćuczynienie rodzinom wieśniaków mordowanych np. przez Burego?
Avatar
KASTA PRL WON / 12 lutego 2020 o 14:25
+22
... przewodniczący składu Sądu Najwyższego, który zatwierdził wyrok śmierci na Gen. August Emila Fieldorfa “Nil" - sędzia Emil Merz orzekał w SN PRL aż do osiągnięcia wieku emerytalnego na początku lat 60. Później wyjechał spokojnie do Izraela, gdzie zmarł na początku lat 90.
do śmierci "NILA' przyczynili się: Prokurator Nacz. Prok. Wojsk. – Helena Wolińska, prokuratorzy Prokuratury Generalnej – Beniamin Wejsblech i Paulina Kern, sędzia Sądu Wojewódzkiego - Maria Gurowska, sędziowie w Sądzie Najwyższym – Emil Merz, Gustaw Auscaler i Igor Andrejew
do śmierci "NILA' przyczynili się: Prokurator Nacz. Prok. Wojsk. – Helena Wolińska, prokuratorzy Prokuratury Generalnej – Beniamin Wejsblech i Paulina Kern, sędzia Sądu Wojewódzkiego - Maria Gurowska, sędziowie w Sądzie Najwyższym – Emil Merz, Gustaw Auscaler i Igor Andrejew rozwiń
Avatar
333 / 12 lutego 2020 o 13:18
+22
pomnik bandyty. W domu sobie wybudujcie za własne pieniądze
Dowody, że był bandytą?
 A kim? Strzelał do ludzi po zakońceniu wojny. A żołnierze w 45 walczyli z Niemcami na terenie 3Rzeszy a nie po lasach sie ukrywali
Avatar
a co / 12 lutego 2020 o 12:33
+19
kredycik i wio z pomniczkiem tatusia
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 14:16
+18
Dlaczego tak wielu Polaków żydowskiego pochodzenia zmieniało tuż po 2WŚ swoje nazwiska na polskobrzmiące ?
Avatar
Jeden z wielu / 12 lutego 2020 o 14:35
+14
Co za chore roszczenia i z jakiego tytułu mój dziadek siedział na zamku w Lublinie zaraz po wyzwoleniu przez czerwonych był torturowany przez tamten aparat teroru w którym byli Polacy następnie został przeniesiony na Majdanek gdzie po prawie roku został zwolniony z połamanymi rękami gruźlicą i anemią. Czy ja jako osoba mam żądać pieniędzy na jego pomnik i jego podobnym z AK od państwa Polskiego? Które jest wolne od komuny.
Avatar
ZDRADZIECKIE MORDY WYJĄ ? / 12 lutego 2020 o 14:19
+14
"Czy wiesz dlaczego mnie skazali? Bo odmówiłem współpracy z nimi. Pamiętaj, żebyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego." - gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" do żony.
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 13:38
+14
A Kura, A Kaczka, wielcy bohaterowie umiejący wykradać świnie z obór, napadać na gorzelnie i gwałcić młode dziewczyny.
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 14:23
+11
... przewodniczący składu Sądu Najwyższego, który zatwierdził wyrok śmierci na Gen. August Emila Fieldorfa “Nil" - sędzia Emil Merz orzekał w SN PRL aż do osiągnięcia wieku emerytalnego na początku lat 60. Później wyjechał spokojnie do Izraela, gdzie zmarł na początku lat 90.
Avatar
an / 12 lutego 2020 o 16:16
+9
Jak się idzie walczyć, to można zginąć. Ta prawda jest znana za wyjątkiem Polski.
Avatar
Dojna zmiana / 2 dni temu o 13:44
0
Bandytom chwała?
Avatar
KTO KATOM PŁACI EMERYTURY? / 12 lutego 2020 o 22:08
0
W latach 1944-54 komuniści "gościli" na Lubelskim Zamku ponad 32 000 Polaków - żołnierz niezłomnych. "Opiekę" nad żołnierzami AK i NSZ , aż do ich śmierci sprawowali m. in : płk.UB Artur "Hans Kloss" Ritter płk.UB Adam Umer płk.UB Bernard Schildhaus aka Krzywiński mjr UB Cezary Lamensdorf-Monderer aka Gorliński
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 21:09
+5
W latach 1943-49 w Powiecie Janowskim istniało tzw."Kiełbasowe Państwo"-obszar kontrolowany przez degeneratów,dezerterów,bandytów,członków GL/AL. Zabili od 100 do 200 osób. Na jego czele stał Stanisław Kiełbasa ps."Dziadek".
Avatar
HANBA STALINOWSKIM SLUGUSOM / 12 lutego 2020 o 20:16
-2
zapraszamy do odwiedzenia katowni UB na Zamku Lubelskim i cmentarza przy ulicy Unickiej w Lublinie. Tam chowano ofiary Franka Blaichmana i jego komunistycznych kamratów.
Avatar
MIASTO BIERUTA BUCZKA i JÓŹWIAKA / 12 lutego 2020 o 20:12
+2
  ... może pomnik AARONA LANGMANA - znanego lubelskiego reformatora gospodarki P0stawić ???
Avatar
k / 12 lutego 2020 o 20:03
+2
Zarzycki był żołnierzem podziemia ? pierwsze słysze, z pamietników Uskoka wynika że był zwykłym rolnikiem, metę u niego mieli, kasa do zwrotu, ludzie z prac przymusowych, obozów , katorgi grosze podostawali od Niemca i Ruska dzieci ich są gorsze ?, t
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 18:47
+4
Dwa tysiące pomników na dwutysiąclecie !!!!
Avatar
Łobywatel łełrokołhozki / 12 lutego 2020 o 18:33
-12
A dzis w eurokolhozie pierwszy cfel rp biedron mowil jacy to komunisci byli dobrzy ludzie. Niech on I reszta zbrodniarzy miler cimoszewicz boni rosatti ,michnik sie zrzuca I zaplaca. A biedronia wykastrowac I zaszyc dziure w kakale. Wstyd ze typ daje sie ładowac w kakao, nie zasluguje zeby to nazywac mezczyzna
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 17:38
+6
Podziwiam bohaterską walkę, twardość, nieustępliwość i niezłomność - ich potomków w boju o forsę.
Avatar
an / 12 lutego 2020 o 16:16
+9
Jak się idzie walczyć, to można zginąć. Ta prawda jest znana za wyjątkiem Polski.
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw 0 0

Uważajcie jutro na siebie. Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Na najbliższej sesji radni zapoznają się ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej w zeszłym roku było przestępstw kryminalnych. Strażnicy miejscy mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym i piciu w niedozwolonych miejscach.

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę 0 0

W zaległym meczu 13. kolejki rezerwy Azotów Puławy przegrały z AZS UJK Kielce 27:35

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W.
film

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W. 2 1

Nowy Targ (woj. małopolskie). Rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Jak mówi pełnomocnik części pokrzywdzonych, to jak dotąd największy tego typu proces.

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 0

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 3 10

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 18

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 55 6

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 1

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 12

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 1 11

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego 28 3

Losy wojny przyrody z kalendarzem są raczej przesądzone – zima się skończyła, zanim się zaczęła i wszystko wskazuje, że pojęcie przedwiośnia będzie już znane z literatury. Jest ciepło, dni są coraz dłuższe. Szybciej od człowieka zareagowała przyroda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.