Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 listopada 2016 r.
11:38

Ile na Motor Lublin, ile na utrzymanie fontanny? Jest projekt budżetu Lublina na 2017 rok

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
76 30 A A

700 tys. zł kosztować ma samo utrzymanie nowej fontanny na pl. Litewskim. To jeden z wydatków planowanych przez miasto na przyszły rok. Na ogłoszonej wczoraj liście są zarówno duże inwestycje, podwyżki płac dla kilku tysięcy osób, dotacja dla Motoru Lublin, ale też wzrost zadłużenia miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, co pokazał wczoraj prezydent nie jest jeszcze ostateczną wersją budżetu. To dopiero projekt, do którego coś może się dopisze, a coś wykreśli. Tak jest co rok. Wszystko ma się wyklarować do grudnia, gdy planowane jest ostateczne głosowanie w Radzie Miasta.

Co wiadomo teraz?

Miasto chce wydać w przyszłym roku 2,08 miliarda złotych. Co piąta złotówka z miejskiej kasy ma trafić na inwestycje i to od nich zaczniemy przegląd budżetu. Z puli na inwestycje (419 mln zł) najwięcej (227 mln) trafić ma na drogi.

Tu koronną budową ma być przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino. Jej wykonawcy miasto już szuka i w poniedziałek ma otworzyć oferty od chętnych firm. Dwupasmówka powinna być gotowa w 2018 r. Wcześniej, w roku 2017 może być odnowiony ostatni odcinek ul. Armii Krajowej i jej przedłużenie do kościoła na Poczekajce wraz z kładką dla pieszych.

Zacząć ma się opóźniona przebudowa ul. Kalinowszczyzna, krótkiego odcinka ul. Północnej czy skrzyżowania ul. Elsnera z al. Kompozytorów Polskich.

Jest szansa na rozpoczęcie budowy wiaduktów w ciągu ul. Grygowej mających zastąpić ten sypiący się nad torami, ale zależy to od zdobycia przez miasto dotacji. Od tego zależy też los trzech innych inwestycji: skrzyżowania Krochmalnej z Diamentową, przebudowy Abramowickiej i przedłużenia ul. Dywizjonu 303. O kasę na te trzy budowy miasto już złożyło wniosek, ale niekompletny. Ma go uzupełnić.

Zagadką jest przebudowa Al. Racławickich. Jej projekt nie jest gotowy, bo nie rozwiązano problemu hałasu ponad normy. Zaproponowane rozwiązania nie zyskały akceptacji Ratusza: ani budowa ekranów, ani wymiana okien w blokach.

Jednak na drogach miejskie inwestycje się nie kończą. W 2017 r. zacząć ma się budowa szkoły z przedszkolem przy ul. Berylowej, gdzie szybko rosną nowe bloki, a szkoły wciąż nie ma. Ta przy Bursztynowej jest tak przepełniona, że prezydent nazywa ją „demograficzną katastrofą”, placówka ratuje się pomieszczeniami pobliskiego kościoła, a i tak jest ciężko. – Szukamy dodatkowej powierzchni, którą chcemy wynająć – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na listę inwestycji trafiła budowa żłobka przy ul. Zelwerowicza i rozbudowa cmentarnej kaplicy na Majdanku m.in. o salę pożegnań. Znaleźć można choćby i takie zaległe zadanie z budżetu obywatelskiego, jak budowa skateparku przy Rusałce.

Przewidywana jest kontynuacja trwających już prac. Chodzi o przebudowę skrzyżowania al. Solidarności z ul. Ducha, przedłużenie ul. Muzycznej, plac Litewski, stadion przy al. Piłsudskiego, halę sportową obok Gimnazjum nr 10.

Ratusz zapowiada ponadto opracowanie dokumentacji technicznej niezbędnej do przebudowy ronda na Klinie, jak też projekt przebudowy Domu Kultury Kolejarza na „Centrum Sztuki Dzieci – Teatr Andersena.

Nie tylko inwestycje

Inwestycje, jak już wspomnieliśmy, to tylko jedna piąta budżetu. Cała reszta to tzw. wydatki bieżące. Wśród nich są m.in. podwyżki płac dla kilku tysięcy osób.

Średnio o 150 zł mają wzrosnąć od kwietnia wynagrodzenia administracyjnych pracowników oświaty, osób zatrudnionych w żłobkach, domach pomocy społecznej, pracowników Urzędu Miasta, Zarządu Nieruchomości Komunalnych, czy Zarządu Transportu Miejskiego. Łącznie jest tu ponad 5,4 tys. etatów, do czego trzeba jeszcze doliczyć pracowników kultury, a ich podwyżki mają być uwzględnione w przekazywanych przez miasto dotacjach dla instytucji, w których pracują.

Wcześniej, bo od 1 stycznia, miasto będzie musiało podnieść płace ponad 500 osobom, by ich zarobki dogoniły rosnącą płacę minimalną. Wśród tych osób są szkolne woźne, czy pracownicy domów pomocy.

W projekcie przyszłorocznego budżetu Lublina przewidziano też 15 mln zł na budżet obywatelski, 5 mln zł na projekty z tzw. inicjatywy lokalnej i 2 mln zł na tzw. zielony budżet obywatelski. Rady dzielnic będą mieć do podziału 3,5 mln złotych.

Miasto nadal planuje przekazywać pieniądze swym spółkom sportowym: na Motor Lublin rezerwuje 3 mln zł, a na SPR o ćwierć miliona mniej. Kwota 600 tys. zł ma być rozdzielona na dotacje do konserwacji zabytków, a to niewiele więcej, niż pula na utrzymanie czterech szaletów (516 tys. zł). Przyszłoroczny koszt utrzymania multimedialnej fontanny wraz ze stacją transformatorową na odnawianym pl. Litewskim oszacowano na 700 tys. zł.

Wydajemy więcej, niż mamy

Niczym nowym nie jest fakt, że Ratusz planuje wydatki większe od dochodów, a przez to wzrośnie zadłużenie Lublina. – Będzie to wzrost o 59 mln zł – informuje Irena Szumlak, skarbnik miasta. W efekcie dług ma wynieść 1 336 571 324 zł.

Ile wyda każdy z nas

Dochód miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca Lublina ma wynosić w przyszłym roku 5942 zł. Wydatki na jednego mieszkańca to 6116 zł, w tym 1231 zł to wydatki na inwestycje.

3 000 zł miasto rezerwuje na zwalczanie barszczu Sosnowskiego

998 500 zł pochłoną diety radnych Rady Miasta Lublin

1 860 000 zł kosztować ma utrzymanie schroniska dla zwierząt

2 750 000 zł ma wesprzeć SPR Lublin

3 000 000 zł ma dostać Motor Lublin

5 904 000 zł pochłonie utrzymanie szkolnych pływalni

8 567 000 zł wydamy na utrzymanie Straży Miejskiej

73 082 400 zł to koszt wynagrodzeń w Urzędzie Miasta

163 000 000 to koszt kursów komunikacji miejskiej

637 154 109 zł pochłoną wydatki na oświatę

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
robert / 16 listopada 2016 o 22:41
+1
Bogate miasta takie jak Poznań nie ma fontanny multimedialnej a Lublin z dziurawymi chodnikami pokaz dla kogo władzy ??? .Jeżeli już to fontanna powinna być czynna latek gdzie dużo imprez jak Jarmark Świętojański czy Noc kultury .Widać że Żuk nie jest oszczędny w funduszach najpierw chodniki drogi parkingi zatoczki -dokąd idziesz tą drogą panie Żuk?
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 19:27
+1
czy nie dosyć wpychania gdzie się da tych multimediów ? czy fontanna musi być multimedialna ? czy zwykły plusk wody nie wystarczy ? tak tylko pytam
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 19:23
+1
a na Airport Lublin ?
Avatar
Niezależny / 16 listopada 2016 o 17:50
+1
A gdzie jest dojazd do cmentarza na Majdanku od strony Wyzwolenia? Przeceż od strony Męczenników Majdanka już w okolicach Wszystkich Świętych nie można dojechać i nie ma gdzie parkiwać! O tym się zapomniało?  Gdzie jest przedłużenie ulicy Dekutowskiego? Jeszcze wiele wcześniejszych obiecanek gdziś zaginęło!
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 15:14
+1
Jest nowy ładny stadion, przydałaby się też drużyna. Nie taka, która się wałęsa po III czy IV lidze tylko mocna, grająca atrakcyjny futbol i przyciągająca na trybuny większą ilość widzów. Stąd uważam, że wsparcie Motoru jest jak najbardziej słuszne.
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 15:04
+1
W moment zostanie rozkradnięte i przepuszczone te 3 mln zł na motor. Serio, wiem jak jest
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 14:45
+1
3 mln na Motor.Źe co ? Chyba Was pojeba.. Ani złotówki.Szkoda kasy .Ten klub to ŹENADA.
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 13:39
+1
3 mln zł na IV ligę, mają rozmach :)
Avatar
Gosc / 16 listopada 2016 o 13:35
+1
Ponad 8,5 miliona na utrzymanie straży miejskiej? To jakiś żart. Jeśli miasto tonie w długach to należy ciąć wydatki by jak najmniej odczuli ten dług mieszkańcy Lublina. Rozwiązać tą formacje bo za te pieniądze mogłyby powstać kilkadziesiąt etatów w polucji i policjanci są bardziej skuteczni i mają większe zaufanie społeczeństwa.
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 13:13
+1
Audytu jtrzeba ak na lekastwo
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 13:07
0
Proste pytanie? Kto i kiedy zacznie spacac dlugi Lublina?
Avatar
r / 19 listopada 2016 o 20:39
0
Łatwo się rozrzuca kaskę....na bzdety....Nie ma gospodarza w Lublinie.
Avatar
Michał kichał / 19 listopada 2016 o 19:25
0
Remont kapitalny Popiełuszki po wybudowaniu skrzyżowania Solidarności & Sikorskiego - nie zapominać !!!!
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 22:11
0
Jaka znowu opóźniona przebudowa skrzyzowania Elsnera i Kompozytorów Polskich...?? Już były dwie. To chyba pomyłka.. A tak btw to żal patrzeć na te wydatki. NIedlugo dojda wydatki na aktywizację seniorów, gdy usuną z miasta ogrody działkowe... ciekawe ile za milionów na to wywalą
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 21:15
0
...i te patałachy i grube, spasione dupska z Miejskiego Urzędu Pracy też coś pewnie skubną grosza ale zamiast zrobić porządne kursy dla bezrobotnych, przeżrą wszystko na własne potrzeby.
Avatar
Gość / 17 listopada 2016 o 07:37
0
Jebać Motor
Avatar
robert / 16 listopada 2016 o 22:41
+1
Bogate miasta takie jak Poznań nie ma fontanny multimedialnej a Lublin z dziurawymi chodnikami pokaz dla kogo władzy ??? .Jeżeli już to fontanna powinna być czynna latek gdzie dużo imprez jak Jarmark Świętojański czy Noc kultury .Widać że Żuk nie jest oszczędny w funduszach najpierw chodniki drogi parkingi zatoczki -dokąd idziesz tą drogą panie Żuk?
Avatar
LUBLIN / 16 listopada 2016 o 22:37
0
MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR 
MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR MOTOR... rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 19:56
0
Miasto wyda 8 milionów na Straż Miejską, żeby handlarze papierosami i wódką byli ochraniani...
Avatar
Gość / 16 listopada 2016 o 19:27
+1
czy nie dosyć wpychania gdzie się da tych multimediów ? czy fontanna musi być multimedialna ? czy zwykły plusk wody nie wystarczy ? tak tylko pytam
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 15 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 2

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.