Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 kwietnia 2018 r.
6:45

Ilu turystów przyjechało do Lublina w ubiegłym roku? Różne dane GUS i urzędników marszałka

0 12 A A
– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą
– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą (fot. Tomasz Maciuszczak)

Nieco ponad milion turystów odwiedziło w ubiegłym roku nasze województwo – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak zdaniem urzędników marszałka gości było niemal cztery razy więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najchętniej odwiedzanymi polskimi miastami nadal są Warszawa, Wrocław i Kraków. W 2017 roku mazowieckie odwiedziło 5,09 mln turystów, małopolskie – 4.9 mln, a dolnośląskie – 3,32 mln. Nasz region wyprzedza jedynie cztery województwa: podlaskie, lubuskie, świętokrzyskie i opolskie. Według GUS w Lubelskie przyjechało 1,03 mln gości (12,6 proc. tej liczby to turyści zagraniczni).

GUS swoje, marszałek swoje

Kompletnie innymi danymi dysponuje Urząd Marszałkowski. Według urzędników marszałka, w ubiegłym roku w Lubelskiem odwiedziło 3,7 mln turystów, w tym 1,6 mln cudzoziemców.

– W porównaniu do 2016 roku zanotowaliśmy 16-procentowy wzrost – podkreśla Dariusz Donica, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki UMWL. – Głównie dzięki rozwijającej się turystyce biznesowej, konferencyjnej i kulturalnej.

Skąd taka różnica w wyliczeniach?

– Nie wszyscy hotelarze chcą się chwalić swoimi wynikami. Brakuje im przekonania, że może to przynieść korzyści. Poza tym statystyka publiczna uwzględnia tylko obiekty skategoryzowane – tłumaczy szef wydziału.

Najczęściej odwiedzane miejsca w naszym regionie? Tu od lat nic się nie zmieniło: Lublin, Zamość, trójkąt turystyczny Kazimierz Dolny-Nałęczów-Puławy, Roztocze i Okuninka nad jeziorem Białym.

– Ale mamy też „petardy” turystyczne, które przyciągają nawet 200 tys. turystów rocznie. W czołówce są: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, ZOO w Zamościu czy Magiczne Ogrody w Janowcu – wylicza Donica.
Urząd marszałkowski chce zebrać jeszcze dokładniejsze dane. Obecnie szuka firmy, która przygotuje tzw. barometr turystyczny. Podobne opracowanie dotyczące samego Lublina (za prawie 34 tys. zł) przygotowywano na zlecenie lubelskiego ratusza.

W radiu i w telewizji

Władze samorządowe nadal zamierzają promować atrakcje województwa w ogólnopolskich mediach. Np. O Zamościu usłyszymy w jeden z czerwcowych weekendów w audycji „Życie jak marzenie” na antenie radia ZET.

– Rok temu taki program był nadawany z Okuninki. Następnego dnia po jego emisji w wielu pensjonatach urywały się telefony. Przedsiębiorcy twierdzą, że wpłynęło to na wydłużenie sezonu turystycznego, a goście zaczęli przyjeżdżać tam także poza sezonem – przekonuje Donica.

Działać na tym polu ma także powołany przed miesiącem pełnomocnik wojewody d.s. rozwoju turystyki Mariusz Wicik. Jaki ma pomysł?

– Podstawowe moje założenie to wypracowanie wspólnej strategii rozwoju dla całego województwa lubelskiego. Poszczególne miasta i powiaty posiadają takie programy, ale niestety nie są one spójne ani ze sobą synchronizowane – mówi Wicik. Jego zdaniem, brak „wspólnej wizji” znacznie zmniejsza atrakcyjność całego regionu.

Wicik chce też zorganizować Lubelski Dzień Turystyki czyli debatę z udziałem przedstawicieli różnych środowisk pod hasłem „Turystyka wczoraj i dziś”.

Turyści w Lubelskiem w 2017 r. według GUS - 1,03 mln

Turyści według Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - 3,7 mln

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bleee / 28 kwietnia 2018 o 00:59
0
folkatka napisał:
undefined napisał: Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii. Dlaczego wypisujesz takie bzdety? NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją.
 Pisowski pustak, chlejący litry piwska  oglądając wiadomości na tvp, nie warto odpisywać.
 Pisowski pustak, chlejący litry piwska  oglądając wiadomości na tvp, nie warto odpisywać. rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 13:52
0
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawienie bywa kwestionowane, ale póki co jest najbardziej wiarygodne, bo robione dla każdego regionu wg takich samych reguł, a więc dające szanse porównania. Opieranie się tylko na danych GUS jest po prostu niepełne. Dziennikarze i redaktorzy zajmujący się tą tematyka powinni to wiedzieć, zanim cokolwiek napiszą, bo inaczej tylko się ośmieszają. .
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawien... rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 10:54
0
marszałek zapomniał że w gus już nie ma pslu i się dane nie zgadzają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
folkatka / 16 kwietnia 2018 o 10:21
0
undefined napisał:
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją. 
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją.  rozwiń
Avatar
jerzy / 16 kwietnia 2018 o 10:17
0
Mnie się marzy, żeby pisiorów pogonić z Lublina i żeby tu przyjeżdżali jako turyści
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:35
0
Czy żydzi i ukraincy są liczeni już jako tubylcy, czy jeszcze "turyści" /ale ze stalym miejscem zameldowania?
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:28
0
Zgadzam się z innym komentującym,Propaganda że aż miło...!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 08:30
0
Wicik geodeta zajmie się turystyką hahaha
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:46
0
Propaganda jak za Gierka
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:35
0
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
Avatar
bleee / 28 kwietnia 2018 o 00:59
0
folkatka napisał:
undefined napisał: Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii. Dlaczego wypisujesz takie bzdety? NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją.
 Pisowski pustak, chlejący litry piwska  oglądając wiadomości na tvp, nie warto odpisywać.
 Pisowski pustak, chlejący litry piwska  oglądając wiadomości na tvp, nie warto odpisywać. rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 13:52
0
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawienie bywa kwestionowane, ale póki co jest najbardziej wiarygodne, bo robione dla każdego regionu wg takich samych reguł, a więc dające szanse porównania. Opieranie się tylko na danych GUS jest po prostu niepełne. Dziennikarze i redaktorzy zajmujący się tą tematyka powinni to wiedzieć, zanim cokolwiek napiszą, bo inaczej tylko się ośmieszają. .
Strasznie naiwny ten artykuł, kompletnie nieprzemyślany przez autora i redaktora wydania, nastawiony na tanią sensację i wywołanie polemik. Dane GUS to zawsze tylko część prawdy, bo obejmujące rejestrowane noclegi na terenie województwa. Tymczasem od lat prowadzony jest ranking ruchu turystycznego w Polsce, z rozbiciem na każdy z 16 regionów, którego ważną, ale nie jedyną składową są właśnie statystyki GUS. Taki raport roczny przygotowuje Instytut Turystyki, działający przy Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Prawdą jest, że i to zestawien... rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 10:54
0
marszałek zapomniał że w gus już nie ma pslu i się dane nie zgadzają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
folkatka / 16 kwietnia 2018 o 10:21
0
undefined napisał:
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją. 
 Dlaczego wypisujesz takie bzdety?  NIe masz racji, kazde pojedyncze słowo z tego, co napisałeś jest nieprawdą. Rzygać mmi się chce, jak czytam takie teksty, wypisywane przez frustratów, dla których nie ma swiata poza piwem i telewizją.  rozwiń
Avatar
jerzy / 16 kwietnia 2018 o 10:17
0
Mnie się marzy, żeby pisiorów pogonić z Lublina i żeby tu przyjeżdżali jako turyści
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:35
0
Czy żydzi i ukraincy są liczeni już jako tubylcy, czy jeszcze "turyści" /ale ze stalym miejscem zameldowania?
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 09:28
0
Zgadzam się z innym komentującym,Propaganda że aż miło...!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 08:30
0
Wicik geodeta zajmie się turystyką hahaha
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:46
0
Propaganda jak za Gierka
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 07:35
0
Tu prawie nikt nie przyjeżdża, może i lepiej bo przynajmniej spokoj, petardy w stylu kozlowka to miejcowe wycieczki szkolne, okuninka to wiejska swolocz ci sie tam gzi w wakacje i zwiększa populacje wśród patologii.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 0

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 10

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 0

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 16 8

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 1 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 33 4

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 0 3

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty 2 0

Co Gdzie Kiedy. Za niecałe dwa tygodnie (28 lipca) na placu przed Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) startuje Centralny Plac Zabaw. – W tym roku razem z wami chcemy otworzyć nowy rozdział naszego projektu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.