Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 kwietnia 2018 r.
6:45

Ilu turystów przyjechało do Lublina w ubiegłym roku? Różne dane GUS i urzędników marszałka

0 12 A A
– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą
– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą (fot. Tomasz Maciuszczak)

Nieco ponad milion turystów odwiedziło w ubiegłym roku nasze województwo – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak zdaniem urzędników marszałka gości było niemal cztery razy więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najchętniej odwiedzanymi polskimi miastami nadal są Warszawa, Wrocław i Kraków. W 2017 roku mazowieckie odwiedziło 5,09 mln turystów, małopolskie – 4.9 mln, a dolnośląskie – 3,32 mln. Nasz region wyprzedza jedynie cztery województwa: podlaskie, lubuskie, świętokrzyskie i opolskie. Według GUS w Lubelskie przyjechało 1,03 mln gości (12,6 proc. tej liczby to turyści zagraniczni).

GUS swoje, marszałek swoje

Kompletnie innymi danymi dysponuje Urząd Marszałkowski. Według urzędników marszałka, w ubiegłym roku w Lubelskiem odwiedziło 3,7 mln turystów, w tym 1,6 mln cudzoziemców.

– W porównaniu do 2016 roku zanotowaliśmy 16-procentowy wzrost – podkreśla Dariusz Donica, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki UMWL. – Głównie dzięki rozwijającej się turystyce biznesowej, konferencyjnej i kulturalnej.

Skąd taka różnica w wyliczeniach?

– Nie wszyscy hotelarze chcą się chwalić swoimi wynikami. Brakuje im przekonania, że może to przynieść korzyści. Poza tym statystyka publiczna uwzględnia tylko obiekty skategoryzowane – tłumaczy szef wydziału.

Najczęściej odwiedzane miejsca w naszym regionie? Tu od lat nic się nie zmieniło: Lublin, Zamość, trójkąt turystyczny Kazimierz Dolny-Nałęczów-Puławy, Roztocze i Okuninka nad jeziorem Białym.

– Ale mamy też „petardy” turystyczne, które przyciągają nawet 200 tys. turystów rocznie. W czołówce są: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, ZOO w Zamościu czy Magiczne Ogrody w Janowcu – wylicza Donica.
Urząd marszałkowski chce zebrać jeszcze dokładniejsze dane. Obecnie szuka firmy, która przygotuje tzw. barometr turystyczny. Podobne opracowanie dotyczące samego Lublina (za prawie 34 tys. zł) przygotowywano na zlecenie lubelskiego ratusza.

W radiu i w telewizji

Władze samorządowe nadal zamierzają promować atrakcje województwa w ogólnopolskich mediach. Np. O Zamościu usłyszymy w jeden z czerwcowych weekendów w audycji „Życie jak marzenie” na antenie radia ZET.

– Rok temu taki program był nadawany z Okuninki. Następnego dnia po jego emisji w wielu pensjonatach urywały się telefony. Przedsiębiorcy twierdzą, że wpłynęło to na wydłużenie sezonu turystycznego, a goście zaczęli przyjeżdżać tam także poza sezonem – przekonuje Donica.

Działać na tym polu ma także powołany przed miesiącem pełnomocnik wojewody d.s. rozwoju turystyki Mariusz Wicik. Jaki ma pomysł?

– Podstawowe moje założenie to wypracowanie wspólnej strategii rozwoju dla całego województwa lubelskiego. Poszczególne miasta i powiaty posiadają takie programy, ale niestety nie są one spójne ani ze sobą synchronizowane – mówi Wicik. Jego zdaniem, brak „wspólnej wizji” znacznie zmniejsza atrakcyjność całego regionu.

Wicik chce też zorganizować Lubelski Dzień Turystyki czyli debatę z udziałem przedstawicieli różnych środowisk pod hasłem „Turystyka wczoraj i dziś”.

Turyści w Lubelskiem w 2017 r. według GUS - 1,03 mln

Turyści według Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - 3,7 mln

Pozostałe informacje

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty