Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2009 r.
20:43
Edytuj ten wpis

Jak ma się rozwijać miejska komunikacja w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A

123 nowe trolejbusy, które dojadą na Czechów, Kalinowszczyznę i Felin. Do tego 100 nowych autobusów i wiaty przystankowe z toaletami z bieżącą wodą. Taki plan rozwoju komunikacji miejskiej przygotował prezydent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dokument ma być w czwartek uchwalony przez Radę Miasta. Prezydent na nowo określa w nim, jak i kiedy zmieniać ma się komunikacja. Największa rewolucja czeka sieć trolejbusową.

W 2011 r. trolejbusy mają dotrzeć na Felin i do nowych osiedli przy Szymonowica. Rok później przejadą przez al. Unii Lubelskiej, Podzamcze i Unicką do istniejącej trakcji na Obywatelskiej, a dalej przez Chodźki, Czapskiego i Szeligowskiego do ul. Choiny. A także przez Mełgiewską, Grygowej, Lwowską i Andersa, Młyńską i przedłużoną Muzyczną oraz przez Wileńską i Głęboką równolegle do istniejącej, jednokierunkowej linii.

Na 2013 r. planowana jest trakcja nad ul. Jana Pawła II i Armii Krajowej wraz z przebudową ronda u zbiegu tych ulic, a także na ul. Krochmalnej i Nadbystrzyckiej. W 2014 r. trolejbusy wjadą na niedostępne dotąd dla nich odcinki ul. Filaretów i Zana oraz na Zemborzyckiej i Diamentowej.

Do 2015 r. gotowa ma być nowa zajezdnia trolejbusowa przy Grygowej, w tym samym czasie powstać ma też plac postojowy przy ul. Krochmalnej. MPK ma też remontować istniejące linie. Na początek tę nad Łęczyńską.

Miasto ma kupić 70 niskopodłogowych trolejbusów, z czego 20 z dodatkowym napędem pozwalającym na jazdę mimo awarii trakcji i tam, gdzie nie ma jej wcale. Na liście zakupów jest też 100 autobusów.

Wcześniejsze plany mówiły, że będą napędzane gazem, ale Ratusz z tego zrezygnował, bo trzeba by przebudować zajezdnię, a niektóre wiadukty – jak na Kunickiego – są za niskie dla wozów z butlami na dachu.

Dodatkowo, 53 trolejbusy zakupi MPK. Wszystkie będą niskopodłogowe. – Na przełomie stycznia i lutego ogłoszę przetarg na 15 takich wozów – zapowiedział już prezes MPK Czesław Rydecki.

Za trzy lata na 210 autobusów aż 150 ma być niskopodłogowych, a wśród trolejbusów 50 na 95. Dwa lata później wszystkie wozy mają być przyjazne inwalidom. W planach jest też budowa inteligentnego systemu zarządzania ruchem. Urządzenia sterujące pracą świateł mogłyby zwiększyć przepustowość dróg o 20 proc.

Cały projekt kosztować ma miasto blisko 520 mln zł, z czego większość wyłożyć ma Unia Europejska.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 19:11
0
a co z trolejbusami montowanymi w lubelskim mpk? tymi "białoruskimi"? miały być na mikołajki...
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 18:34
0
MOŻE TE TOALETY ? TO RAZEM Z BIDETAMI -HEHE: )
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 18:30
0
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 18:29
0
prawda
Avatar
anna / 15 grudnia 2009 o 18:26
0
DLACZEGO OSOBY BEZROBOTNE MUSZĄ PŁACIĆ ZA PRZEJAZDY MPK , KIEDY TO SIĘ WRESZCIE ZMIENI ? JAK TAK MOŻNA ,T O ZGROZA !!!!! !!!!!
Avatar
qwerty / 15 grudnia 2009 o 18:05
0
A ja np uważam, że tramwaje nie mają szans aby się sprawdzić w warunkach lubelskich.
Za mało jest ulic gdzie można by je puścić tak aby tory się nie pokrywały z jezdnią, bo tylko wtedy widać przewagę tramwai nad innymi formami komunikacji. Bo budowa linii tak aby na większości odcinków pokrywała się z jezdnią mija się z celem, bo będą stały wtedy w korkach tak jak i autobusy.
Osobna kwestia to koszty budowy linii. Trzeba by całą infrastrukturę budować od zera. Tory, pętle, trakcje, zajezdnie. Trzeba by było dodatkowo przebudować wiele skrzyżowań i świateł aby tramwaje miały pierwszeństwo na nich. Koszty były by więc bardzo duże. Przypuszczam, że znacznie większy niż koszt tych planów przedstawiony w artykule.
Kolejna sprawa to ukształtowanie terenu w Lublinie. Miasto jest zbudowane na górkach, co powoduje, że jest dużo podjazdów, a to nie są warunki dobre dla tramwai. Konieczne było by budowanie dużej ilości tuneli i/lub wiaduktów, co podniosło by i tak nie małe koszty budowy linii znacząco.
Innymi słowy można pokusić się o budowę linii tramwajowych, ale aby były w pełni użyteczne i spełniały one swoją rolę, czyli szybkiego środka komunikacji miejskiej, trzeba by było wyłożyć ogromną kasę. Ze względu na budowę wiaduktów, czy tuneli sądzę, że było by to nawet kilka miliardów złotych. Według mnie lepiej było by tą kasę wyłożyć na poprawę i budowę ulic w mieście np: przedłużenia Krańcowej do Jana Pawła, przedłużenia Trasy Zielonej do Muzycznej czy poszerzenie Poniatowskiego, Sowińskiego i przebudowę skrzyżować Głębokiej z Sowińskiego i Filaretów (lub jak kto woli budowę tunelu pod Racławickimi), bo te inwestycji pozwoliły by na rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych miasta, szczególnie gdyby powstała jeszcze w końcu obwodnica.
A ja np uważam, że tramwaje nie mają szans aby się sprawdzić w warunkach lubelskich.
Za mało jest ulic gdzie można by je puścić tak aby tory się nie pokrywały z jezdnią, bo tylko wtedy widać przewagę tramwai nad innymi formami komunikacji. Bo budowa linii tak aby na większości odcinków pokrywała się z jezdnią mija się z celem, bo będą stały wtedy w korkach tak jak i autobusy.
Osobna kwestia to koszty budowy linii. Trzeba by całą infrastrukturę budować od zera. Tory, pętle, trakcje, zajezdnie. Trzeba by było dodatkowo przebudować ... rozwiń
Avatar
haryski / 15 grudnia 2009 o 14:35
0
Dlaczego w Lublinie nie pracuja inz. komunikacji ,ktorzy by przekonali wlodarzy do budowy Linni tTamwajowych wowczas mozna zastosowac bilety czasowe .Moze warto pomyslec o inz komunikacji z wlkp czy w 80 procentach nie warto budowac lini tramwajowych.Natomiast prezec CZ.Rz Lodzi czeka do emerytury po licha cos nowego wprowadzac.Mniejsze miasta maja ale nie glowy ratusza lubelskiego to KIosmos dla tych ludzi
Avatar
dg / 15 grudnia 2009 o 13:26
0
Ale sie uśmiałam poprostu komedia a w dalszych wiadomościach piszą że zabieraja autobusy niskopodłogowe z kilku linii.Paranoja,komedia jakby nie nazwać wierzyc się nie chce
Avatar
tip top / 15 grudnia 2009 o 12:45
0
Jakąś jedną nową linię ze Sławinka powinni wprowadzić. Sporo studentów z medycznej stamtąd dojeżdża i nie dosyć, że trzeba jechać przez całe miasto, to też wysiada się na Unickiej i trzeba dalej iść 10, a nawet 15 min, żeby dojść na odpowiedni Wydział. Żal. Gdyby linia ta jeździła tak jak 26, to i pasażerowie lini 26 byliby zadowoleni.
A tak to tylko 3 autobusy, z których 2 jeżdzą 2 razy na godzinę, a 18 często zapełniona. Pewnie władza wychodzi z założenia, że bogacze mieszkają na Sławinku i jeżdzą autami, a na studentów już nie patrzą.
Avatar
Borys / 15 grudnia 2009 o 11:48
0
[size=6]Gdzie jest smok w tej bajce?
Król i królewicze są, a ja się pytam o smoka?[/size][font="Franklin Gothic Medium"][/font]
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 19:11
0
a co z trolejbusami montowanymi w lubelskim mpk? tymi "białoruskimi"? miały być na mikołajki...
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 18:34
0
MOŻE TE TOALETY ? TO RAZEM Z BIDETAMI -HEHE: )
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 18:30
0
Avatar
Gość / 15 grudnia 2009 o 18:29
0
prawda
Avatar
anna / 15 grudnia 2009 o 18:26
0
DLACZEGO OSOBY BEZROBOTNE MUSZĄ PŁACIĆ ZA PRZEJAZDY MPK , KIEDY TO SIĘ WRESZCIE ZMIENI ? JAK TAK MOŻNA ,T O ZGROZA !!!!! !!!!!
Avatar
qwerty / 15 grudnia 2009 o 18:05
0
A ja np uważam, że tramwaje nie mają szans aby się sprawdzić w warunkach lubelskich.
Za mało jest ulic gdzie można by je puścić tak aby tory się nie pokrywały z jezdnią, bo tylko wtedy widać przewagę tramwai nad innymi formami komunikacji. Bo budowa linii tak aby na większości odcinków pokrywała się z jezdnią mija się z celem, bo będą stały wtedy w korkach tak jak i autobusy.
Osobna kwestia to koszty budowy linii. Trzeba by całą infrastrukturę budować od zera. Tory, pętle, trakcje, zajezdnie. Trzeba by było dodatkowo przebudować wiele skrzyżowań i świateł aby tramwaje miały pierwszeństwo na nich. Koszty były by więc bardzo duże. Przypuszczam, że znacznie większy niż koszt tych planów przedstawiony w artykule.
Kolejna sprawa to ukształtowanie terenu w Lublinie. Miasto jest zbudowane na górkach, co powoduje, że jest dużo podjazdów, a to nie są warunki dobre dla tramwai. Konieczne było by budowanie dużej ilości tuneli i/lub wiaduktów, co podniosło by i tak nie małe koszty budowy linii znacząco.
Innymi słowy można pokusić się o budowę linii tramwajowych, ale aby były w pełni użyteczne i spełniały one swoją rolę, czyli szybkiego środka komunikacji miejskiej, trzeba by było wyłożyć ogromną kasę. Ze względu na budowę wiaduktów, czy tuneli sądzę, że było by to nawet kilka miliardów złotych. Według mnie lepiej było by tą kasę wyłożyć na poprawę i budowę ulic w mieście np: przedłużenia Krańcowej do Jana Pawła, przedłużenia Trasy Zielonej do Muzycznej czy poszerzenie Poniatowskiego, Sowińskiego i przebudowę skrzyżować Głębokiej z Sowińskiego i Filaretów (lub jak kto woli budowę tunelu pod Racławickimi), bo te inwestycji pozwoliły by na rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych miasta, szczególnie gdyby powstała jeszcze w końcu obwodnica.
A ja np uważam, że tramwaje nie mają szans aby się sprawdzić w warunkach lubelskich.
Za mało jest ulic gdzie można by je puścić tak aby tory się nie pokrywały z jezdnią, bo tylko wtedy widać przewagę tramwai nad innymi formami komunikacji. Bo budowa linii tak aby na większości odcinków pokrywała się z jezdnią mija się z celem, bo będą stały wtedy w korkach tak jak i autobusy.
Osobna kwestia to koszty budowy linii. Trzeba by całą infrastrukturę budować od zera. Tory, pętle, trakcje, zajezdnie. Trzeba by było dodatkowo przebudować ... rozwiń
Avatar
haryski / 15 grudnia 2009 o 14:35
0
Dlaczego w Lublinie nie pracuja inz. komunikacji ,ktorzy by przekonali wlodarzy do budowy Linni tTamwajowych wowczas mozna zastosowac bilety czasowe .Moze warto pomyslec o inz komunikacji z wlkp czy w 80 procentach nie warto budowac lini tramwajowych.Natomiast prezec CZ.Rz Lodzi czeka do emerytury po licha cos nowego wprowadzac.Mniejsze miasta maja ale nie glowy ratusza lubelskiego to KIosmos dla tych ludzi
Avatar
dg / 15 grudnia 2009 o 13:26
0
Ale sie uśmiałam poprostu komedia a w dalszych wiadomościach piszą że zabieraja autobusy niskopodłogowe z kilku linii.Paranoja,komedia jakby nie nazwać wierzyc się nie chce
Avatar
tip top / 15 grudnia 2009 o 12:45
0
Jakąś jedną nową linię ze Sławinka powinni wprowadzić. Sporo studentów z medycznej stamtąd dojeżdża i nie dosyć, że trzeba jechać przez całe miasto, to też wysiada się na Unickiej i trzeba dalej iść 10, a nawet 15 min, żeby dojść na odpowiedni Wydział. Żal. Gdyby linia ta jeździła tak jak 26, to i pasażerowie lini 26 byliby zadowoleni.
A tak to tylko 3 autobusy, z których 2 jeżdzą 2 razy na godzinę, a 18 często zapełniona. Pewnie władza wychodzi z założenia, że bogacze mieszkają na Sławinku i jeżdzą autami, a na studentów już nie patrzą.
Avatar
Borys / 15 grudnia 2009 o 11:48
0
[size=6]Gdzie jest smok w tej bajce?
Król i królewicze są, a ja się pytam o smoka?[/size][font="Franklin Gothic Medium"][/font]
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Nowa jakość w urzędzie". Nowa władza w Białej Podlaskiej
galeria

"Nowa jakość w urzędzie". Nowa władza w Białej Podlaskiej 0 0

Nową jakość w urzędzie miasta i większą dostępność dla mieszkańców zapowiada nowy prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk. We wtorek został już oficjalnie zaprzysiężony na ten urząd.

Trener polskich skoczków zadowolony z przygotowań do sezonu. "Każdy zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku" [wideo]
film

Trener polskich skoczków zadowolony z przygotowań do sezonu. "Każdy zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku" [wideo] 0 0

W inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Wiśle polscy skoczkowie wygrali konkurs drużynowy. Trzech z nich uplasowało się w najlepszej dziesiątce konkursu indywidualnego. - Przygotowania były bardzo dobre, plany treningowe udało nam się zrealizować w stu procentach. Myślę, że każdy ze skoczków zrobił progres w porównaniu do zeszłego roku - zapewnił trener biało-czerwonej kadry Stefan Horngacher.

Dźwięki [Domu] Słów - koncert Mateusza Franczaka
23 listopada 2018, 19:00
film

Dźwięki [Domu] Słów - koncert Mateusza Franczaka 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 23 listopada o godz. 19 w Domu Słów (ul. Królewska 17) odbędzie się koncert Mateusza Franczaka.

Lubelskie: Kolej nie rozpieszcza. Nowy rozkład jazdy nie jest powodem do zadowolenia

Lubelskie: Kolej nie rozpieszcza. Nowy rozkład jazdy nie jest powodem do zadowolenia 0 3

Znany jest już nowy rozkład jazdy pociągów, który ma obowiązywać od niedzieli, 9 grudnia.

Urząd Skarbowy rozliczy za nas deklaracje podatkowe

Urząd Skarbowy rozliczy za nas deklaracje podatkowe 0 0

W przyszłym roku Urząd Skarbowy przejmuje obowiązki rozliczenia osób składających PIT za 2018 r. E-PIT będzie przeznaczony dla tych, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie lub umowę o pracę. Nic nie trzeba będzie robić, bo system automatycznie nas rozliczy. To praktycznie oznacza koniec kar za nie złożenie deklaracji podatkowej.

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Prezydent podpisał ustawę

Ważna zmiana w sprawie przyszłych emerytur. Prezydent podpisał ustawę 0 2

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma ona polegać na utworzeniu prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

Black Weekend w Tarasach Zamkowych
23 listopada 2018, 0:00
galeria

Black Weekend w Tarasach Zamkowych 0

Dlaczego raz w roku sklepy obniżają ceny produktów nawet o 70%? I co z tym wszystkim mają wspólnego Indianie z plemienia Wampanoagów? Koniec listopada to początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem, a także atrakcyjne wyprzedaże podczas popularnego Black Friday. Tarasy Zamkowe przygotowały z tej okazji przedłużoną wersję dnia wyjątkowych promocji i rabatów – Black Weekend. W dniach 23 - 25 listopada na wszystkich klientów centrum handlowego czekać będą niecodzienne przeceny i zniżki.

James Rodriguez trafi do Arsenalu? (wideo)
film

James Rodriguez trafi do Arsenalu? (wideo) 0 0

James Rodriguez może zamienić Bayern Monachium na Arsenal. Jak informuje hiszpańskie czasopismo „Don Balon” Kolumbijczyk może wkrótce zmienić barwy klubowe.

APORIA 11: Wyjście awaryjne – Rafał Matyja
22 listopada 2018, 19:00

APORIA 11: Wyjście awaryjne – Rafał Matyja 0

22.11.18 (czwartek) 19:00 / Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie / Wstęp wolny

Kradł we Włoszech, a wpadł w Polsce. Sąd zadecyduje o ekstradycji

Kradł we Włoszech, a wpadł w Polsce. Sąd zadecyduje o ekstradycji 0 0

Zamojscy policjanci zatrzymali w Szczebrzeszynie mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. 43-latek wszedł w konflikt z włoskim wymiarem sprawiedliwości, ale miał też na swoim koncie przestępstwa popełnione w Polsce

II liga piłkarzy ręcznych: Tylko rezerwy Azotów nie zawiodły

II liga piłkarzy ręcznych: Tylko rezerwy Azotów nie zawiodły 1 0

W 10. kolejce grupy trzeciej A komplet punktów zdobyły Azoty II. Swoje mecze przegrały za to: AZS UMCS i Olimpia

Nagły zwrot akcji w sądowej sprawie prezydenta Żuka. Sędzia upomniała prezydenckiego prawnika
pilne

Nagły zwrot akcji w sądowej sprawie prezydenta Żuka. Sędzia upomniała prezydenckiego prawnika 7 20

Zaskakujący przebieg miała dzisiejsza rozprawa sądowa w sprawie prezydenta Lublina. Sąd miał stwierdzić, czy Krzysztof Żuk złamał prawo będąc zarazem prezydentem i członkiem rady nadzorczej PZU Życie. Miał także ocenić, czy wojewoda słusznie próbował usunąć za to Żuka ze stanowiska

Pomnik też człowiek i zasługuje na ciepłą czapkę. Akcja aktywistek z Bombardowania Włóczką

Pomnik też człowiek i zasługuje na ciepłą czapkę. Akcja aktywistek z Bombardowania Włóczką 2 5

Dziewczęta (i chłopaki), czapki na głowy! Bo główka się przeziębi. Pomnik też człowiek, czapkę mieć musi – uważają aktywistki z Bombardowania Włóczką, które wczoraj zadbały o zdrowie i look kamiennych dziewczynek.

Black Friday w Lublinie 2018. Czym kuszą sklepy i galerie handlowe? [lista ofert]
artykuł aktualizowany

Black Friday w Lublinie 2018. Czym kuszą sklepy i galerie handlowe? [lista ofert] 0 2

Zbliża się Black Friday. Lubelskie galerie handlowe i sklepy kuszą rabatami nawet w wysokości 70 proc.

Rasiści nadal atakują "Złotą Piramidę". Jeden z pracowników uciekł z miasta

Rasiści nadal atakują "Złotą Piramidę". Jeden z pracowników uciekł z miasta 57 21

Egipcjanie prowadzący bar w Krasnymstawie nadal słyszą rasistowskie wyzwiska i groźby. Jeden w końcu się poddał i uciekł z miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!