Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 października 2015 r.
9:12

Jak wygląda życie seniora w Lublinie? Przyjrzeli im się naukowcy

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
0 6 A A

Jeśli masz ponad 60 lat to o Tobie. Naukowcy przyglądali się życiu ponad 400 seniorów w Lublinie. Okazuje się, że starsi mieszkańcy żyją w strachu przed poważna chorobą, narzekają na brak pieniędzy na leki i na samotność. Sprawdź czy jesteś typowym seniorem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Seniorzy muszą mieć możliwość prowadzenia aktywniejszego trybu życia - uważają autorzy raportu. To źle, że badani najwięcej czasu poświęcają na oglądanie telewizji, słuchanie radia zamiast na uprawianie stosownego sportu czy udział w warsztatach zajęciowych, grupie parafialnej lub wolontariacie.

Naukowców z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie interesowała: sytuacja finansowa ankietowanych seniorów, postawa otoczenia wobec nich, poczucie bezpieczeństwa.

Pytali w ankietach przeprowadzonych w czerwcu i lipcu tego roku jakie respondenci mają problemy, czy potrzebują pomocy a jeśli tak, to kto im jej udziela.

Sprawdzali, jakie starsi ludzie preferują formy aktywności i gdzie się dowiadują, jak mogą spędzić czas lub w co się zaangażować.

Starszy pan bardziej starszy

Można się było spodziewać różnic między kobietami i mężczyznami w zakresie aktywności społecznej. Badania to potwierdziły. 

Bardziej aktywne są kobiety. Starsze panie częściej angażują się w zorganizowane działania i częściej coś same organizują. Naukowcy nazywają to „podejmowaniem ról liderskich”. I zalecają, by miasto, lokalna społeczność czy bliscy seniorów, w związku z tym, że starsze panie i starsi panowie tak bardzo odmiennie sobie radzą - wspierali mężczyzn. Szczególnie ich aktywizowali i wspierali. 

Z badań wynika, że lepiej z upływem lat radzą sobie lubelscy seniorzy z wykształceniem wyższym lub średnim. Są aktywni zawodowo, są animatorami działań społecznych. To osoby korzystające z różnych form działalności. Seniorzy, którzy sami sobie organizują czas i aktywność w większości mają wykształcenie średnie lub zawodowe. Osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym korzystające z pomocy innych.

Wycieczka czyli pielgrzymka

Z odpowiedzi udzielanych ankieterom wynika, że najczęstszą formą aktywności u seniorów są wycieczki. Starsi państwo pytani w czym by najchętniej brali udział i jak by chcieli spędzać czas wolny, wymieniają: wycieczki i pielgrzymki.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się wśród nich kursy językowe i rozwijanie umiejętności.
Grupa seniorów aktywnych zawodowo też najchętniej uczestniczyłaby w wycieczkach ale ci respondenci dodawali jeszcze, że chętnie by brali udział w zajęciach rozwijających umiejętności. Oraz w pielgrzymkach.

Co najwięcej czasu zajmuje seniorom? Czym najczęściej się zajmują? W kolejności od najpopularniejszych czynności: oglądanie telewizji i słuchanie radia, modlitwa, spacerowanie, poświęcanie czasu na czytanie książek i prasy.

Nic dziwnego, że telewizja, radio i lokalna prasa to najważniejsze źródła informacji dla starszych ludzi. Do tego dochodzą wiadomości przekazywane przez znajomych. Co ciekawe, najrzadziej dowiadują się oni o różnych wydarzeniach z ogłoszeń w komunikacji miejskiej i ogłoszeń parafialnych.

Czas wolny

Z ankiet wynika, że starsi lublinianie rzadko uprawiają sport, jeżdżą na rowerze, uprawiają ogródek lub działkę. Mało respondentów bierze udział w warsztatach zajęciowych, należy do grupy parafialnej lub pracuje jako wolontariusz.

Autorzy badań uważają, że należy w mieście rozwinąć ofertę bardziej aktywnych form spędzania czasu wolnego, którym towarzyszy poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego.

- Szczególnie cenne byłoby organizowania odpowiednich dla osób starszych zajęć ruchowych oraz wycieczek i pielgrzymek. Wskazane jest tutaj rozwijanie współpracy instytucji wspierających seniorów i parafii - uważają dr Wiesław Poleszak i dr Grzegorz Kata z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, którzy opracowali „Diagnozę sytuacji seniorów na terenie miasta Lublin”.

Starość to mądrość

Generalnie starsi ludzie uważają, że środowisko lokalne obdarza ich grupę umiarkowaną akceptacją. Ale seniorzy, którzy samodzielnie organizujący sobie czas uważają, że inni traktują ich gorzej.
Narzekają na braku szacunku i zrozumienia wobec osób starszych i ich trudności.

Często czują się odrzuceni, mają poczucie, że są intruzem. Problemem staje się samotność, doświadczanie agresji i obojętności.

Autorzy badań proponują by to poprawić. Sądzą, że pomogą w tym kampanie społeczne i zaangażowaniem wszystkich szkół. Młodzi ludzie muszą się dowiedzieć, jaki wkład wnoszą osoby starsze w życie i rozwój regionu. Trzeba pokazać pokoleniu wnuków, że ważne jest doświadczenie życiowe i mądrość.
(oprac. agdy)

„Diagnoza sytuacji seniorów” została przeprowadzona przez zespół WSEI we współpracy i na zlecenie Urzędu Miasta Lublin.

Zespół realizujący badania: dr Wiesława Poleszak, dr Grzegorz Kata oraz studenci WSEI: Kinga Całus, Agnieszka Jaworska, Katarzyna Mazur, Łukasz Dąbrowski, Agnieszka Kiljan, Paulina Suszek, Katarzyna Siwka, Anna Mazur, Klaudia Szuper, Gorycka Anna, Mazur Agnieszka. Wyniki były prezentowane w tym tygodniu podczas konferencji „Seniorzy w Lublinie”.

Kogo pytano o życie

228 osób w wieku 60-70 lat (w tym 67 aktywnych zawodowo)
121 osób w wieku 71-80 lat (w tym 2 aktywne zawodowo)
50 osób w wieku 81-90 lat (1 aktywna zawodowo)
7 osób w wieku 91 lat i więcej

w tym:

78 osób samodzielnie organizujących sobie czas
70 aktywnych zawodowo
67 animatorów działań społecznych
65 seniorów korzystających z działań dla nich
65 osób niesamodzielnych, korzystających z pomocy rodziny
61 osób niesamodzielnych, korzystających z pomocy instytucjonalnej

Czytaj więcej o:

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 października 2015 o 18:18
0
Niestety w naszym kraju nigdy rząd nie myślał o seniorach choć w ostatnim czasie są organizowane kursy językowe przez urzędy pracy czy też z obsługi komputerów. Emeryci za granicą mają się o wiele lepiej ale to nie dlatego, że rząd o nich w jakiś super sposób zadbał a bardziej chodzi o to że ich emerytury nie są głodowe a społeczeństwo nie traktuje ich jako zbędne meble http://www.teacher.pl/artykuly-metodyczne/jak-i-czy-rozwiniete-zdolnosci-poznawcze-moga-utrudniac-nauke-jezyka-obcego
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 20:06
0
Sami sobie są winni temu, ze gnuśnieją, ja tam nie narzekam, sama sobie organizuję czas i miejsca wypadów w kraju i za granicą zaciskając co nieco pasa. Powiem tak, chcącemu nie dzieje się krzywda. Dotyczy to osób w miarę pełnosprawnych. I tu władza nic nie ma do rzeczy.
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 18:37
0
tylko do poniedziału polska i los emerytów w Polsce zacznie się zmieniać (pod egidą nowych władz} wyprzedzimy szwedów
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 15:23
0

oto jaki dobrobyt stworzyli nam pie... .rządzący od lat, a najbardziej ten ze świętym wizerunkiem w klapie,

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/901222,emerytura-w-szwecji-aktywni-seniorzy.html

Emerytura w Szwecji: zwiedzanie, wspinaczka, safari. Seniorzy nie mają czasu na nudę

Avatar
Gość / 25 października 2015 o 14:56
0
TO JEST WŁAŚNIE POLSKA
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 14:19
0
Prawda jest taka, że w Lublinie (reszta Polski nie jest lepsza) senior, osoba nie w pełni sprawna fizycznie (i taka, do seniorów się nie zaliczająca), jest - zawadzającym gratem. Widać to już choćby po bardzo nielicznych ułatwieniach poruszania się po mieście... zaś dworzec PKP pod tym względem bije wszelkie rekordy. ZTM - no cóż, też czyni jeno śladowe starania, aby niepełnosprawnym ułatwić życie, niestety... i tu znowu dworzec PKP: co to za pomysł, aby końcowe przystanki 34 i 13 - te do wysiadania - przenieść na drugą stronę ulicy Gazowej? Dawniej można było z autobusów tych linii wysiadać w miejscu, w którym oczekiwały na następny kurs, po stronie dworca, teraz - targaj bagaże przez dość ruchliwą o pewnych porach - jezdnię... ZTM zakupiło (zakontraktowało) również autobusy z mechanizmem przechyłu czy obniżenia się po podjechaniu na przystanek - ale w bardzo nielicznych autobusach ten mechanizm jest sprawny, nawet tych od Mercedesa, a wielokrotnie zauważyłem, że, jeżeli sporadycznie, owszem, działa - to ODWROTNIE... co już jest jakimś pomieszaniem z poplątaniem i szczytem niedbalstwa obsługi technicznej. Ech... Dużo by jeszcze pisać i przytaczać przykładów... Wy, JESZCZE młodzi i jako tako sprawni TEŻ staniecie się seniorami, też odczujecie to, co zrobiliście - a raczej zaniechaliście, aby ułatwić starszym, chorym ludziom codzienna egzystencję, na własnej skórze. A, skoro teraz to olewacie, a młodsi się od was uczą, to nie spodziewajcie się, że - kiedy przyjdzie czas na was - usłyszą wasze słowa...
Prawda jest taka, że w Lublinie (reszta Polski nie jest lepsza) senior, osoba nie w pełni sprawna fizycznie (i taka, do seniorów się nie zaliczająca), jest - zawadzającym gratem. Widać to już choćby po bardzo nielicznych ułatwieniach poruszania się po mieście... zaś dworzec PKP pod tym względem bije wszelkie rekordy. ZTM - no cóż, też czyni jeno śladowe starania, aby niepełnosprawnym ułatwić życie, niestety... i tu znowu dworzec PKP: co to za pomysł, aby końcowe przystanki 34 i 13 - te do wysiadania - przenieść na drugą stronę ulicy Gazowej?... rozwiń
Avatar
Gość / 27 października 2015 o 18:18
0
Niestety w naszym kraju nigdy rząd nie myślał o seniorach choć w ostatnim czasie są organizowane kursy językowe przez urzędy pracy czy też z obsługi komputerów. Emeryci za granicą mają się o wiele lepiej ale to nie dlatego, że rząd o nich w jakiś super sposób zadbał a bardziej chodzi o to że ich emerytury nie są głodowe a społeczeństwo nie traktuje ich jako zbędne meble http://www.teacher.pl/artykuly-metodyczne/jak-i-czy-rozwiniete-zdolnosci-poznawcze-moga-utrudniac-nauke-jezyka-obcego
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 20:06
0
Sami sobie są winni temu, ze gnuśnieją, ja tam nie narzekam, sama sobie organizuję czas i miejsca wypadów w kraju i za granicą zaciskając co nieco pasa. Powiem tak, chcącemu nie dzieje się krzywda. Dotyczy to osób w miarę pełnosprawnych. I tu władza nic nie ma do rzeczy.
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 18:37
0
tylko do poniedziału polska i los emerytów w Polsce zacznie się zmieniać (pod egidą nowych władz} wyprzedzimy szwedów
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 15:23
0

oto jaki dobrobyt stworzyli nam pie... .rządzący od lat, a najbardziej ten ze świętym wizerunkiem w klapie,

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/901222,emerytura-w-szwecji-aktywni-seniorzy.html

Emerytura w Szwecji: zwiedzanie, wspinaczka, safari. Seniorzy nie mają czasu na nudę

Avatar
Gość / 25 października 2015 o 14:56
0
TO JEST WŁAŚNIE POLSKA
Avatar
Gość / 25 października 2015 o 14:19
0
Prawda jest taka, że w Lublinie (reszta Polski nie jest lepsza) senior, osoba nie w pełni sprawna fizycznie (i taka, do seniorów się nie zaliczająca), jest - zawadzającym gratem. Widać to już choćby po bardzo nielicznych ułatwieniach poruszania się po mieście... zaś dworzec PKP pod tym względem bije wszelkie rekordy. ZTM - no cóż, też czyni jeno śladowe starania, aby niepełnosprawnym ułatwić życie, niestety... i tu znowu dworzec PKP: co to za pomysł, aby końcowe przystanki 34 i 13 - te do wysiadania - przenieść na drugą stronę ulicy Gazowej? Dawniej można było z autobusów tych linii wysiadać w miejscu, w którym oczekiwały na następny kurs, po stronie dworca, teraz - targaj bagaże przez dość ruchliwą o pewnych porach - jezdnię... ZTM zakupiło (zakontraktowało) również autobusy z mechanizmem przechyłu czy obniżenia się po podjechaniu na przystanek - ale w bardzo nielicznych autobusach ten mechanizm jest sprawny, nawet tych od Mercedesa, a wielokrotnie zauważyłem, że, jeżeli sporadycznie, owszem, działa - to ODWROTNIE... co już jest jakimś pomieszaniem z poplątaniem i szczytem niedbalstwa obsługi technicznej. Ech... Dużo by jeszcze pisać i przytaczać przykładów... Wy, JESZCZE młodzi i jako tako sprawni TEŻ staniecie się seniorami, też odczujecie to, co zrobiliście - a raczej zaniechaliście, aby ułatwić starszym, chorym ludziom codzienna egzystencję, na własnej skórze. A, skoro teraz to olewacie, a młodsi się od was uczą, to nie spodziewajcie się, że - kiedy przyjdzie czas na was - usłyszą wasze słowa...
Prawda jest taka, że w Lublinie (reszta Polski nie jest lepsza) senior, osoba nie w pełni sprawna fizycznie (i taka, do seniorów się nie zaliczająca), jest - zawadzającym gratem. Widać to już choćby po bardzo nielicznych ułatwieniach poruszania się po mieście... zaś dworzec PKP pod tym względem bije wszelkie rekordy. ZTM - no cóż, też czyni jeno śladowe starania, aby niepełnosprawnym ułatwić życie, niestety... i tu znowu dworzec PKP: co to za pomysł, aby końcowe przystanki 34 i 13 - te do wysiadania - przenieść na drugą stronę ulicy Gazowej?... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 5 0

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 50 33

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 2

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 29 4

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 10

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 14 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 35 13

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 47 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.