Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2019 r.
9:33

Jakie podwyżki planuje prezydent Lublina? Droższe ma być parkowanie, ale nie tylko

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
17 51 A A
Prezydent chce podnieść o ok. 10 proc. stawki opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania
Prezydent chce podnieść o ok. 10 proc. stawki opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz chce podnieść opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania, a kara za brak biletu może tu wzrosnąć z 50 do 150 zł. W górę mają pójść stawki podatku od nieruchomości, zamrożone mają być za to ceny biletów komunikacji miejskiej. Prezydent Lublina ujawnił już swoje propozycje cenowe na przyszły rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostateczne decyzje i tak będą należeć do Rady Miasta, bo to ona zatwierdza stawki podatków lokalnych, ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za wywóz śmieci, za parkowanie, czy też opłaty obowiązujące na cmentarzach komunalnych. Jednak już teraz prezydent Lublina musi ogłosić wstępne przymiarki do przyszłorocznego budżetu oraz zapowiedzieć, które opłaty i podatki chciałby podnieść.

Drożej za parkowanie

Prezydent chce podnieść o ok. 10 proc. stawki opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Podwyżka miałaby być wprowadzona od 1 kwietnia, bo do końca marca miasto związane jest umową z obecnym operatorem strefy. Radykalnie miałaby wzrosnąć kara za parkowanie bez biletu. Taka opłata wynosi dzisiaj 50 zł, od kwietnia miałaby wzrosnąć do 150 zł, natomiast kierowca, który przekroczy opłacony czas postoju musiałby się liczyć z karą 100 zł.

Więcej za nieruchomości

• Roczna stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej miałaby wzrosnąć o 4 grosze, czyli do 95 gr. za mkw. • Stawka od „gruntów pozostałych” ma wzrosnąć o 1 gr do 49 gr za mkw. rocznie • Stawka od gruntów objętych obszarem rewitalizacji wzrosłaby o 11 gr do kwoty 3,15 zł rocznie za mkw. • Roczna stawka od budynków mieszkalnych wyniosłaby 79 groszy za mkw. powierzchni użytkowej (wzrost o 2 gr) • Roczna stawka od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynosić 23,18 zł za mkw. (wzrost o 42 gr). • Stawka od podmiotów leczniczych: 4,87 zł rocznie za mkw. (wzrost o 17 gr).

Zdrożeją też żłobki

W tym przypadku radni nawet nie muszą uchwalać żadnej podwyżki, bo miesięczna stawka opłaty jest ściśle powiązana z płacą minimalną. Od stycznia ma ona wzrosnąć do 2 600 zł, więc za żłobek trzeba będzie płacić 260 zł, w przypadku posyłania dziecka do placówki na 10 godzin dziennie. Ten, kto będzie chciał korzystać ze żłobka przez dłuższy czas, za każdą godzinę będzie musiał płacić 65 zł miesięcznie.

Podwyżki na drogach

Dużej podwyżki muszą się spodziewać wszyscy ci, którzy zajmują miejskie drogi na reklamy, prowadzenie handlu, czy organizację imprez komercyjnych. Prezydent proponuje, by stawka za „zajęcie pasa drogowego” wzrosła o 100 proc. Dzierżawa gruntów w pasach drogowych miałaby zdrożeć średnio o ok. 40 proc.

Podwyżka w bursach

W przyszłym roku podniesiona miałaby być opłata pobierana od młodzieży zakwaterowanej w bursach szkolnych. Dzisiaj stawka wynosi 70 zł miesięcznie, tymczasem prezydent chce, żeby młodzież (a w zasadzie jej rodzice) płaciła 85 zł.

Co będzie z odpadami?

Prezydencki dokument nie zawiera jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdza tylko, że „wpływy z opłaty powinny pokrywać wszystkie koszty ponoszone w związku z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami”. Zastrzega też, że Rada Miasta będzie zmuszona (wskutek zmian w polskim prawie) zwolnić częściowo z opłat właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystają w swoich ogródkach z kompostowników.

Co nie powinno zdrożeć

• bilety komunikacji miejskiej, • czynsze komunalne, • przedszkola, • pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych, • korzystanie z cmentarzy i urządzeń cmentarnych, • korzystanie z szaletów, • podatek od środków transportowych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ewa / 17 września 2019 r. o 09:50
+36
To efekt realizacji "Piątki Kaczyńskiego". W przyszłym roku na obniżeniu podatku dla ludzi do 26 roku życia, do 17% dla małozarabiających i podwyżkach dla nauczycieli na koszt samorządu - Lublin straci 100 milionów złotych. Te pieniądze chociaż w części trzeba gdzieś znaleźć.
Avatar
kokoloko / 17 września 2019 r. o 10:03
+32
To efekt realizacji "Piątki Kaczyńskiego". W przyszłym roku na obniżeniu podatku dla ludzi do 26 roku życia, do 17% dla małozarabiających i podwyżkach dla nauczycieli na koszt samorządu - Lublin straci 100 milionów złotych. Te pieniądze chociaż w części trzeba gdzieś znaleźć.
 Nie wiem czy ludzie są tak ograniczeni, że nie widzą prawdy która napisałaś że Cię minusują. Niestety jak ktoś daje nie swoje pieniądze tzn. że musi komuś zabrać, a w tym wypadku są to samorządy.
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 10:40
+31
pisiory rękami samorządów spełniają swoje obietnice wyborcze a samorządy muszą się ratować podwyżkami podatków, i o to w tym właśnie chodzi - żeby Czarnek albo inny jegomość mógł pójść do tvpis i opowiadać godzinami o tym, że pis spowodował cud gospodarczy, a tak naprawdę jedynie rozdaje wam wasze pieniądze okrojone o pensje tych wszystkich misiewiczów których za chwilę w kraju będzie więcej niż zwykłych szarych mieszkańców
Avatar
płatny hejterek japolanek / 17 września 2019 r. o 10:52
+30
1048 dodanych komentarzy, brawo brawo japolanku, myślę że wśród lokalnych trolli z pisowskiej hodowli, jesteś zdecydowany number one, dostałeś już jakąś premię od centrali za wzorowe opluwanie Żuka w internecie? wydaje mi się, że ona ci się po prostu należy!
Avatar
pp / 17 września 2019 r. o 10:35
+30
To efekt realizacji "Piątki Kaczyńskiego". W przyszłym roku na obniżeniu podatku dla ludzi do 26 roku życia, do 17% dla małozarabiających i podwyżkach dla nauczycieli na koszt samorządu - Lublin straci 100 milionów złotych. Te pieniądze chociaż w części trzeba gdzieś znaleźć.
Nie wiem czy ludzie są tak ograniczeni, że nie widzą prawdy która napisałaś że Cię minusują. Niestety jak ktoś daje nie swoje pieniądze tzn. że musi komuś zabrać, a w tym wypadku są to samorządy.
 Cały dramat polega na tym, że klasyczny wyborca PiS wierzy w to, iż Kaczyński to cudotwórca i pieniądze wyciąga z bankomatu a poprzedni rząd tego nie chciał robić.
 Cały dramat polega na tym, że klasyczny wyborca PiS wierzy w to, iż Kaczyński to cudotwórca i pieniądze wyciąga z bankomatu a poprzedni rząd tego nie chciał robić. rozwiń
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 11:03
+28
@Japolan ma jakąś dziwną obsesję na punkcie obecnego prezydenta. Nazwisko "Żuk" pojawia się w każdym jego wpisie a dodał ich już ponad 1000 co można łatwo sprawdzić klikając w czerwony nick. Albo się zakochał bez wzajemności albo został wyrzucony z roboty w jakiejś miejskiej jednostce za picie kawy i nic nie robienie i teraz biedaczysko tak odreagowuje. Trzecią opcją jest, że to zwykły troll z lokalnej PIS-owskiej farmy.
Avatar
nadciąga druga Grecja / 17 września 2019 r. o 11:06
+27
Zobaczymy jakie podwyżki PiS zafunduje po wprowadzeniu płacy minimalnej na poziomie najpierw 3k a następnie 4k. Pieniądze dla całej budżetówki skądś trzeba będzie wziąć. Swoich jak powszechnie wiadomo nie mają więc na 100% trzeba będzie sięgnąć do kieszeni podatnika i ją porządnie wydrenować.
Avatar
_K_ / 17 września 2019 r. o 11:31
+24
@Japolan ma jakąś dziwną obsesję na punkcie obecnego prezydenta. Nazwisko "Żuk" pojawia się w każdym jego wpisie a dodał ich już ponad 1000 co można łatwo sprawdzić klikając w czerwony nick. Albo się zakochał bez wzajemności albo został wyrzucony z roboty w jakiejś miejskiej jednostce za picie kawy i nic nie robienie i teraz biedaczysko tak odreagowuje. Trzecią opcją jest, że to zwykły troll z lokalnej PIS-owskiej farmy.
Życiorys pana doktora Krzysztofa Żuka pokazuje, że ma się w nim kto kochać (chyba rozwijanie tego wątku jest zbędne). Ciągłe trafienia, "jak kulą w płot": Swoją orientację zachowujcie dla siebie. Nigdy nie pracowałem w lubelskim Ratuszu, ani POdległych mu syrukturach. Korzystam z wolności słowa - społeczniwe, bez żadbego wynagrodzenia. Dość jednak o mnie. " Drogi Doktor Podwyżka" z Platformy Obywatelskiej jest o wiele ważniejszy. Dość manipulacyjnego odwracania uwagi od reżimu PO'wskiego w Lublinie!
Nigdy za rządów PO nie czułem się w żaden sposób zniewolony, nigdy nie przyszło mi do głowy nazwać ich rządów reżimem, choć nie do końca jest to ugrupowanie z mojej bajki. Na prawdziwy reżim zaczekaj, aż PiS rozwinie swoje kacze skrzydełka...
Nigdy za rządów PO nie czułem się w żaden sposób zniewolony, nigdy nie przyszło mi do głowy nazwać ich rządów reżimem, choć nie do końca jest to ugrupowanie z mojej bajki. Na prawdziwy reżim zaczekaj, aż PiS rozwinie swoje kacze skrzydełka... rozwiń
Avatar
Blob / 17 września 2019 r. o 11:08
+24
Natychmiast odżuczyć Ratusz
 Ja bym zaczął od odtrollenia tego forum - pisowskie insekty(koledzy po fachu legendarnej Emi) za bardzo się rozpanoszyły
Avatar
_K_ / 17 września 2019 r. o 11:33
+23
To efekt realizacji "Piątki Kaczyńskiego". W przyszłym roku na obniżeniu podatku dla ludzi do 26 roku życia, do 17% dla małozarabiających i podwyżkach dla nauczycieli na koszt samorządu - Lublin straci 100 milionów złotych. Te pieniądze chociaż w części trzeba gdzieś znaleźć.
To co napisales to dobra wymówka, żeby jakoś uzasadnić podwyzki. Tak naprawdę to efekt nie do końca przemyslanego gospodarowania miejska kasa. Ktoś wcześniej pisał o górkach czechowskich , można dodać jeszcze np zbyt drogie wydatki  infrastrukturalne w obrębie centrum miasta. Kolejna rzecz na której miasto nie oszczędza to opisywane w dw i nie tylko zarobki w spółkach miejskich jak np kilkanaście/ kilkadziesiąt tys. miesięcznie dla jednego z polityków PO za bycie wiceprezesem jednej z nich. Nie wiem czy rozsądne jest też to że miasto samo nie pobiera opłat za parkowanie tylko zarabia na tym prywatna firma
Istotne, to jest przerzucanie kosztów rządowych reform na samorządy. PiS obiecuje, ale finansowanie zrzuca na innych. A ciemnota to łyka, bo nie ma pojęcia o choćby podstawach ekonomii.
Istotne, to jest przerzucanie kosztów rządowych reform na samorządy. PiS obiecuje, ale finansowanie zrzuca na innych. A ciemnota to łyka, bo nie ma pojęcia o choćby podstawach ekonomii. rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 r. o 14:03
+1
Podwyżki mandatowe za parkowanie są dlatego, że parkomaty nie są lubelskie tylko firmy z Grudziądza, które nie odpowiada na żadne pisma, Domyślacie się dlaczego??? ....czyli miasto nie posiada żadnych dochodów z opłat a tylko z dodatkowych kar. A dlaczego nie ma wyraźnej, czytelnej informacji w jakich godzinach i w jakie dni nie przysługuje opłata? A jakie paragony drukuje parkomat poza godzinami parkowania? Dlaczego nie jest rozłączony w godzinach poza opłatą? Dlaczego nikt na to oszustwo nie zwrócił uwagi ?
Avatar
Buzon / 19 września 2019 r. o 09:34
+6
Może by tak zaczęli w końcu te zapowiedziane wiele lat temu parkingi "Park&ride" budować, a nie tylko kasę czeszą?
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 10:15
+11
'' kierowca, który przekroczy opłacony czas postoju musiałby się liczyć z karą 100 zł. '' Co za idiotyzm !!! Wystarczy, że np. załatwiając sprawę w banku czy urzędzie, znacznie oddalonym od miejsca zaparkowania, nastąpi tzw. opóźnienie niezależne od petenta i wtedy co - wypad z urzęda i zapieprzać na miejsce parkowania, żeby kolejny bilecik wykupić ??!! Ż E N U A i bezczelność rezydenta !!!
Avatar
emeryt / 18 września 2019 r. o 09:46
-1
Do stropu drewnianego,Kaczyński i poprzednicy zadłuzyli Polskę na bilion zł i tym się nikt nie przejmuje.
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 09:05
+5
panie Prezydencie czy Pan się zastanowił podnosząc podatki od nieruchomości? Przecież te wszystkie domy się starzeja, tracą na wartości ale podatki w góre. Powinno być akurat odwrotnie .......
Avatar
KK / 18 września 2019 r. o 08:58
-1
Jak dla mnie to parkowanie powinno byc droższe min o 50 % bo samochodów jest na maksa w centrum i to własnie ceną powinno sie regulowac ich ilość. Dodatkowo i jednocześnie musi być zlikwidowane zjawisko bezpłatnego parkowania w centrum w miejscach nie oznaczonych czyli na zakazie. Wszystkie legalne miejsca zostały oznaczone do płatnego parkowania , pozostali parkują niezgodnie z przepisami i powinni po takim parkowaniu z AUTOMATU dostac mandat .
Avatar
Ryszard / 18 września 2019 r. o 04:52
0
Podwyżki są uzasadnione. podwyżka podatku od nieruchomości zasypie dziurę powstałą z braku tegoż podatku który obecnie płaci deweloper za gorki Czechowskie a już wkrótce ( pozbywając sie 75ha nieuzytkow na garb miasta ) płacił nie będzie  . Popieram Pana Prezydenta
 Jezzzu... Jacy wy głupi jesteście! O jakiej dziurze piszesz? Górki są mi obojętne, dzisiaj i tak nie płacą podatku bo takie jest prawo które zwalnia z podatku za takie tereny. Jak powstaną bloki to podatek będzie. Za te pozostałe h i tak by nie płacili. 
Avatar
dj / 17 września 2019 r. o 13:20
+6
Dlaczego partia rządząca nie chce wypłacić samorządom jakiegoś rodzaju rekompensat w związku z uszczuplonymi wpływami do budżetu spowodowanymi np: zmianami podatkowymi?
 zabrakłoby wtedy kasy na kiełbasę wyborcżą rządu - pińcetki, piątki, hattricki i inne socjalne wymysły
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 13:15
-3
Dlaczego partia rządząca nie chce wypłacić samorządom jakiegoś rodzaju rekompensat w związku z uszczuplonymi wpływami do budżetu spowodowanymi np: zmianami podatkowymi?
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 13:13
-22
Nie są to żadne gigantyczne podwyżki, ale rozumiem, że pisowskie trolle muszą swoje napisać, żeby wyrobić dzienne normy wpisów narzucone przez "górę".