Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 marca 2019 r.
15:08

Jakie zyski, jakie koszty. Analiza ekonomiczna zabudowy górek czechowskich [polemika]

0 415 A A
Od lewej: Dr Mariusz Kicia z UMCS i Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności
Od lewej: Dr Mariusz Kicia z UMCS i Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności

Krzysztof Kowalik: Wskazuje Pan na zyski dla miasta, np. podatek od nieruchomości. A czy oszacował Pan również koszty?
Dr Mariusz Kicia: Analiza, o jaką zostałem poproszony, miała dotyczyć bezpośrednich skutków, jakie wiązać się będą z zagospodarowaniem terenu Górek Czechowskich poprzez zabudowę mieszkaniową i usługową, a nie wszystkich aspektów, towarzyszących w tle budżetowi miasta czy zachodzących niezależnie w gospodarce lokalnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Krzysztof Kowalik: Czy oszacował Pan również koszty?

Szanowny Panie,

Na konferencji prasowej przedstawił Pan analizę finansową zabudowy Górek Czechowskich. Chciałbym się zapytać skąd wziął Pan dane do analizy?

Zakłada Pan wzrost wpływów z podatku PIT. Oznacza to, że zakłada Pan, że po wybudowaniu osiedla na górkach do Lublina przyjadą nowi mieszkańcy. Dane takie są niezgodne z licznymi prognozami (m.in. NIK, GUS), które zakładają dalsze wyludnianie się Lublina.

Opierając się na tych prognozach należałoby stwierdzić, że po wybudowaniu osiedla na górkach wpływy z PIT w Lublinie  się nie zmienią - zmieni się jedynie zamieszkanie wewnątrz Lublina płatników podatku, alternatywnie będą to rzeczywiście nowi podatnicy, jednak w liczbie mniejszej niż opuszczający Lublin.

Wskazuje Pan także na zyski dla miasta, np. podatek od nieruchomości. Chciałbym się spytać czy oszacował Pan również koszty?

Pominięcie kosztów i jednostronne przedstawienie wyłącznie zysków byłoby bardzo nieetyczne dla Pana zarówno jako naukowca, jak i ekonomisty.

Pierwsze z brzegu przychodzą mi do głowy koszty związane z koniecznością zapewnienia infrastruktury społecznej dla nowego osiedla (nieuwzględnianego do tej pory w rozwoju miasta), utrzymaniem parku, utratą wpływów z podatku od nieruchomości za przekazane miastu 75 hektarów.

Na koniec chciałbym się zapytać jak jako ekonomista ocenia Pan propozycję TBV - przekazania 75ha z parkiem za 10mln zł w zamian za zmianę planu na 30ha pod zabudowę mieszkalną w kontekście propozycji poprzedników - 60 milionów w zamian za 10ha (ostatecznie chyba 6ha) pod galerię i odsprzedaż terenu parku za kwotę ok. 7 milionów złotych miastu?

Pańska odpowiedź pozwoli mi wejść w rzetelną polemikę.

Krzysztof Kowalik

Fundacja Wolności

Dr Mariusz Kicia: Analiza miała dotyczyć bezpośrednich skutków

Szanowny Panie,

Wyjaśnijmy najpierw sam charakter analizy, o jaką zostałem poproszony. Miała ona dotyczyć bezpośrednich skutków, jakie wiązać się będą z zagospodarowaniem terenu Górek Czechowskich poprzez zabudowę mieszkaniową i usługową, a nie analizy wszystkich aspektów, towarzyszących w tle budżetowi Miasta czy zachodzących niezależnie w gospodarce lokalnej.

To nie jest prognoza całego budżetu Lublina za 10-15 lat. Analiza miała pokazać, czym budżet Miasta może skompensować ewentualne obciążenia, jakie mogą pojawić się po zmianie planu zagospodarowania, a nie pokazywać efekt netto dla Miasta.

Kwestia budowy i użytkowania samego Parku nie miała być przedmiotem analizy - jedynie skutki zabudowy terenu według wstępnych założeń przekazanych przez TBV. Kosztów budowy infrastruktury samego Parku nie będzie jednak ponosić Miasto – będą poniesione przez TBV (przynajmniej tak podczas konferencji wskazał Prezes TBV odpowiadając na pytania; to dodatkowe około 10 mln zł, których także nie obejmowała analiza).

Co więcej, bilans w szerszym spojrzeniu to także kwestia odzyskania kosztów infrastruktury miejskiej położonej wzdłuż Poligonowej, która obsługuje tylko zachodnią jej część (poniesione koszty, a utracone korzyści dla Miasta i spółek komunalnych); to czy teren w obecnej postaci, czy po zagospodarowaniu będzie przynosił więcej wymiernych korzyści Mieszkańcom (obecna vs. możliwa rekreacja vs. koszty ingerencji w środowisko).

Problem jest więc o wiele bardziej złożony i to Miasto powinno taką wieloaspektową analizę przeprowadzić w o wiele szerszym zakresie, decydując się na finalną zmianę planu zagospodarowania. Mam nadzieję, że to robi lub zrobi. Opinia Mieszkańców wyrażona w referendum powinna być tylko jednym z argumentów.

Wracając do sedna, cały zbudowany wokół projektu model dotyczył obszaru zmian, jakie można na chwilę obecną oszacować bazując jednak na szeregu założeń. Kalkulacje, jakie zostały przedstawione są – tak jak w przypadku każdego modelu ekonomicznego – oparte na założeniach, które mogą, ale nie muszą się spełniać.

Proszę pamiętać, że realizacja inwestycji ma być rozłożona na 10-15 lat, jak wynika ze wstępnych informacji, o ile w ogóle do niej dojdzie. To dość długi okres. Proszę spojrzeć na zmiany w Polsce i w Lublinie przez ostatnie 10-15 lat, jeśli wrócimy do prognoz i hipotez, sprzed tego okresu, to zapewne część założeń zrealizowała się zupełnie inaczej. Nie oznacza to, że prognozowanie takie nie ma sensu, ale jedynie, że zawsze jest warunkowe i tak powinno być rozumiane.

Stąd też, zmiany we wpływach z podatku PIT to nie efekt netto: zasiedlenia terenu i jednocześnie utraty wpływów z tytułu odpływu mieszkańców z Lublina w ogóle, ale jedynie skutek tego pierwszego procesu.

Poza tym, pojawienie się nowych mieszkańców i ujemne migracje jako saldo nie stoją ze sobą w sprzeczności. Z Lublina wyjeżdżają (wyjeżdżali) ludzie młodzi, którzy po studiach łatwiej znajdowali zatrudnienie w Warszawie niż w Lublinie. Ich wkład do budżetu miasta z tytułu PIT nie był zapewne znaczący, jeśli nie rozpoczęli jeszcze pracy w Lublinie.

Ma Pan oczywiście rację twierdząc, że większość nabywców spowoduje migracje wewnętrzne w samym Lublinie i tak zostało to przyjęte w modelu.

Według informacji TBV 30% nabywców ich mieszkań to osoby spoza Lublina. Dodatkowo – zarówno w przypadku nabywców z Lublina, jak i spoza Lublina przyjęto, że 90% z nich nabywa mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe, a 10% na wynajem.

Tak więc jedynie osoby z Lublina nabywające mieszkania na wynajem i osoby spoza Lublina nabywające je na własne potrzeby mieszkaniowe będą przynosiły skutki dla budżetu i zostały ujęte w PIT.

To są założenia, które jedynie mogą, ale nie muszą się spełnić. Podobnie jak założenia o wyludnianiu się Miasta. Trendy zakładają brak zmian w polityce, pokazują co będzie, jeżeli nic z tym nie zrobimy.

Na jesieni ub. roku Prezydent, mówił o odwróceniu trendu utraty lubelskich absolwentów szkół średnich, którzy w większym stopniu niż w poprzednich latach kontynuują naukę w Lublinie, a nie na studiach poza Lublinem.

Strategia Miasta, która ma m.in. przeciwdziałać wyludnianiu spadkowi liczby mieszkańców, rozwój centrów BPO/SSC w Lublinie, tegoroczna akcja „Rozlicz PIT w Lublinie”.

Brexit jeszcze nie miał miejsca, a już ponad 180 tys. osób z Polski w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wróciło z Wielkiej Brytanii, a kolejni szykują się do trwałego powrotu. To nie musi się zdarzyć, nie musi zatrzymać ujemnego salda migracji, ale sprzyja pojawianiu się nowych mieszkańców/podatników w Lublinie.

Proszę sprawdzić. Na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w Polsce (dane GUS), skorygowanego do poziomu 90% dla Lublina (UM Lublin) można ustalić przeciętny PIT płacony przez podatnika (kalkulator PIT; bez składki zdrowotnej).

Przez kilkanaście lat kwota ta wzrośnie choćby tylko z powodu inflacji (cel NBP to 2,5%), ale proszę sprawdzić jak kwota zmieni się po 11 latach przy założeniu, że poza wzrostem inflacyjnym będzie rosło realne wynagrodzenie (np. dodatkowe 3% rocznie).

Planowane 2900 lokali zasiedli 30% rodzin spoza Lublina (dane o strukturze sprzedaży TBV), przy czym 90% na potrzeby własne. W gospodarstwie domowym w Lublinie jest przeciętnie 2,14 osoby dorosłej (GUS), a Miasto zatrzymuje 48,33% wpływów PIT (budżet Miasta). Rząd wielkości wtedy Pan będzie mógł potwierdzić, przy wzroście realnym będzie to kwota znacznie wyższa niż przyjęta w analizie.

W ostatniej kwestii, nie mam twardych argumentów, które pozwoliłyby porównać obie propozycje. Osobiście uważam jednak, że Lublin jest już wystarczająco nasycony galeriami handlowymi i uruchamianie kolejnej niesie duże ryzyko przede wszystkim dla jej operatora, zwłaszcza po wprowadzeniu ograniczeń w handlu w niedziele.

Z drugiej strony, potrzeby mieszkaniowe wciąż w Polsce są duże, choć tutaj także ryzyko realizacji leży po stronie dewelopera. Gdybym więc jako ekonomista miał kierować się intuicją, raczej budowałbym tam mieszkania niż galerie.

Proszę nie wiązać jednak mojej osoby w jakikolwiek sposób z TBV i zmianami planu zagospodarowania – zbieżność jest tu przypadkowa. Moja współpraca z TBV miała charakter jednorazowy i incydentalny, a analiza jest głosem w dyskusji, a nie głosem za lub przeciw pytaniu referendalnemu.

Ja mam tylko nadzieję, że w referendum weźmie udział dużo więcej niż 30% uprawnionych do głosowania, żeby pokazało ono faktycznie opinię Mieszkańców, co do kierunku zmian przestrzeni miejskiej.

 Z poważaniem,

 dr Mariusz Kicia

Wydział Ekonomii UMCS

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

W drugim meczu o brązowy medal Tauron 1. Ligi Siatkarzy Bogdanka Arka Chełm przegrała na wyjeździe z BKS Proline Visłą Bydgoszcz 0:3. Była to druga porażka chełmskiego beniaminka w rywalizacji. Tym samym na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyli bydgoszczanie, chełmianom zostało czwarte miejsce

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu
Zdjęcia
galeria

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu

Roztoczańskie Muzeum PRL zaprosiło do Zamościa miłośników starych samochodów i motocykli na "Speed Car 1-MajowąMotoparadę Klasyków". To motoryzacyjno-patriotyczne wydarzenie zgromadziło ponad dwieście unikatowych pojazdów, w tym zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i samochody z lat 90.

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!
Zdjęcia
galeria

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!

Kolejny mecz i kolejna wygrana lubelskich żużlowców. Po dwóch meczach na własnym stadionie Bartosz Zmarzlik wraz z kolegami cieszyli się z wyjazdowej wygranej nad Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Aż 5 tysięcy złotych mandatu, zatrzymane prawo jazdy i 15 punktów karnych – to konsekwencje przewinienia, jakiego w niedzielę dopuścił się w Celejowie 41-letni kierowca forda.

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Piłkarze Motoru Lublin w meczu 31. kolejki Fortuna I ligi przegrali w Płocku z Wisłą 0:1. Zespół trenera Mateusza Stolarskiego spadł na ósme miejsce w ligowej tabeli. - Jeżeli chcemy dalej liczyć się w walce o najwyższe cele, musimy być bezwzględni w ostatnich trzech spotkaniach. Kolejny mecz już w piątek i mam nadzieję, że szybką odpowiedź dostaniemy i szybko zareagujemy - powiedział po niedzielnym spotkaniu szkoleniowiec lubelskiej drużyny.

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty