Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2013 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Jasełka podczas lekcji? Fundacja Wolność od Religii interweniuje w MEN

0 31 A A

Jasełka w szkołach i przedszkolach są organizowane podczas obowiązkowych zajęć, a to nie jest zgodne z Konstytucją RP – pisze do MEN fundacja Wolność od Religii. Wskazuje m.in. na dwie lubelskie podstawówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W jasełkach biorą udział osoby chętne, zaś próby odbywają się w dni wolne, na lekcjach religii, albo po zajęciach – zapewnia Alicja Dubel, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Zamościu, w której co roku uczniowie wystawiają taki spektakl. – Ostatnio uczestnicy jasełek ćwiczyli w sobotę.

Jednak lubelska Fundacja Wolność od Religii uważa, że nie wszędzie tak jest i interweniuje w Ministerstwie Edukacji Narodowej: "Powszechną praktykę organizowania wydarzeń o charakterze religijnym w ramach obowiązkowych zajęć uważamy za sprzeczną z Konstytucją Rzeczpospolitej”.

– Doświadczam tego osobiście – mówi Dorota Wójcik, szefowa fundacji. – Mój syn uczęszcza do przedszkola, gdzie są organizowane jasełka. Bierze w nich udział, bo nie chcę go poddawać wykluczeniu z grupy.

Zdaniem Wójcik, tego typu przykładów jest więcej. – Na Facebooku poprosiliśmy o informacje o szkołach i przedszkolach, w których próby do jasełek odbywają się podczas lekcji – mówi i podaje dwa przykłady z Lublina: – W Szkole Podstawowej nr 51 i w Szkole Podstawowej nr 7 dzieci są zwalniane z zajęć na próby.

– W ubiegłych latach mogło się tak zdarzyć, ale wyłącznie wtedy, kiedy jedna klasa kończyła zajęcia wcześniej od drugiej – wyjaśnia Mariusz Lisek, dyrektor "siódemki”. – W tym roku jasełka organizuje tylko jedna klasa III i ćwiczą na lekcjach religii, na którą chodzą wszystkie dzieci z tej klasy.

Dyrektor zapewnia, że szkoła nie zaniedbuje obowiązków dydaktycznych, o czym świadczą wysokie wyniki jej uczniów. – Wiem, że w szkole są zarówno uczniowie niewierzący, jak też wyznawcy innych religii. We wszystkim, co robimy zachowujemy zdrowy rozsądek. Nikogo do niczego nie zmuszamy – zapewnia dyr. Lisek

– To jest jakaś fałszywa informacja – odpiera zarzuty Marianna Olszańska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 51. – U nas próby są zawsze w piątek po południu, kiedy nie ma już zajęć lekcyjnych.

Do Kuratorium Oświaty w Lublinie oficjalnie żadne skargi dotyczące organizacji jasełek nie wpłynęły. – Są natomiast uwagi, że pewne lekcje przepadają i może nie zostać realizowana podstawa programowa – przyznaje kurator Krzysztof Babisz. – Ale dotyczy to najczęściej okresu kwiecień–maj, kiedy odbywają się m.in. egzaminy, są organizowane też różnego rodzaju konkursy i zawody sportowe, a jest to ostatni czas przed wystawieniem ocen.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zyga / 11 grudnia 2013 r. o 06:48

Kobieto z fundacji, ty nie będziesz decydować  w czym moje dzieci bedą uczestniczyć a wogóle co ty robisz w katolickim kraju, jedź se na Saharę.

Tak właśnie wygląda polski katolicyzm - kto nie z nami, ten na Saharę. Przykre.

Avatar
maja / 12 grudnia 2013 r. o 19:26
co to ma być
Avatar
Oraz / 11 grudnia 2013 r. o 10:56

czego ta bezbożna fundacja chce w Naszym Katolickim Kraju. Czy ci nie douczeni filozofowie nie 

 nie wiedzą, że w okresie ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA wystawiane są JASEŁKA

To państwo nazywa się "Nasz Katolicki Kraj"? Nie pomyliła Ci się Konstytucja z Katechizmem?

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 21:50

Samo nazwisko stawia cię w świetle........................................................................................ Resztę dośpiewają Jasełka i ludzie poszkodowani przez ten ród 

Avatar
irena / 10 grudnia 2013 r. o 20:06

a do kogo mamusia z tatusiem będą mieli pretensję,gdy ich pociecha  polskiego i matematyki  nie będzie umiała ? Będą potrzebne korki bo pani nie potrafiła nauczyć   - tylko kiedy,jak klecha decyduje o zajęciach

Avatar
rodzic / 10 grudnia 2013 r. o 20:05

PANI DYREKTOR tak trzymać.kundelki szczekają a MY robimy to co powinniśmy.

Avatar
elzbieta / 10 grudnia 2013 r. o 20:04

Udział w jasełkach, to obcowanie ze sztuką. Nie rozumiem sprzeciwu.

Avatar
POLAK / 10 grudnia 2013 r. o 19:50

czego ta bezbożna fundacja chce w Naszym Katolickim Kraju. Czy ci nie douczeni filozofowie nie 

 nie wiedzą, że w okresie ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA wystawiane są JASEŁKA

Avatar
retor / 10 grudnia 2013 r. o 19:20

Czego doświadcza Pani Dorota Wójcik?

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 18:45

Mamy piękne tradycje świąteczne i nie tylko.Ale jak czytam ,,won nad ..",jeźdź na Saharę,oszołomach, je***iu w głowę i temu podobnych to zaczynam się zastanawiać czy na tym polega nauka kościoła katolickiego.Wstyd.

Avatar
maja / 12 grudnia 2013 r. o 19:26
co to ma być
Avatar
mama7 / 12 grudnia 2013 r. o 08:34

Odkąd pamiętam w szkole wystawiane były jasełka, więc komu zaczeło to przeszkadzać? To żałosne, że któryś z rodziców(bo tak myślę) poskarżył się na facebooku że jego dziecko zamiast się uczyć ćwiczy do przedstawienia... nie ma mowy o zaniedbaniu obowiązków szkolnych i wszyscy dobrze o tym wiemy!!!Skoro  dzieciak ma problemy w nauce to może czas z nim usiąść  i pomóc nadrobić zaległości a nie zwalać winę na nauczyciela! Ja osobiście nie mogę doczekać się tych jasełek a nauczycieli, którzy poświęcają czas na ich przygotowanie podziwiam i mówię żeby się nie zrażali, zawsze znajdzie się ktoś, komu coś będzie przeszkadzać! A ta fundacja to niech się zajmie może swoimi sprawami (chyba że ich nie ma i na siłę szuka sensacji) i WARA od wychowania i wykształcenia naszych dzieci!!! Pozdrawiam.

Odkąd pamiętam w szkole wystawiane były jasełka, więc komu zaczeło to przeszkadzać? To żałosne, że któryś z rodziców(bo tak myślę) poskarżył się na facebooku że jego dziecko zamiast się uczyć ćwiczy do przedstawienia... nie ma mowy o zaniedbaniu obowiązków szkolnych i wszyscy dobrze o tym wiemy!!!Skoro  dzieciak ma problemy w nauce to może czas z nim usiąść  i pomóc nadrobić zaległości a nie zwalać winę na nauczyciela! Ja osobiście nie mogę doczekać się tych jasełek a nauczycieli, którzy poświęcają czas na ich przygotowanie podz... rozwiń

Avatar
Oraz / 11 grudnia 2013 r. o 10:56

czego ta bezbożna fundacja chce w Naszym Katolickim Kraju. Czy ci nie douczeni filozofowie nie 

 nie wiedzą, że w okresie ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA wystawiane są JASEŁKA

To państwo nazywa się "Nasz Katolicki Kraj"? Nie pomyliła Ci się Konstytucja z Katechizmem?

Avatar
Zyga / 11 grudnia 2013 r. o 06:48

Kobieto z fundacji, ty nie będziesz decydować  w czym moje dzieci bedą uczestniczyć a wogóle co ty robisz w katolickim kraju, jedź se na Saharę.

Tak właśnie wygląda polski katolicyzm - kto nie z nami, ten na Saharę. Przykre.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 21:50

Samo nazwisko stawia cię w świetle........................................................................................ Resztę dośpiewają Jasełka i ludzie poszkodowani przez ten ród 

Avatar
Kowalski / 10 grudnia 2013 r. o 21:33

Tak trzymać towarzyszko Wójcik. Donoszę również, że w niektórych szkołach urządzane są tzw. mikołajki. Dzieci dostają prezenty i opowiada się im, że przyniósł je Święty Mikołaj - a powinno być, że Dziadek Mróz. W dodatku nie ma w szkole zajęć w dni, które ciemnogrodzianie nazywają Bożym Narodzeniem a z kolei 7 listopada są normalne lekcje i nawet nikt żadnej akademii nie zrobi...

Avatar
ja / 10 grudnia 2013 r. o 20:28

szanowna pani wójcik jesteś kobieto niedoinformowana.Tylko w nielicznych szkołach i przedszkolach nie ma przygotowań do jasełek.Taka jest NASZA tradycja, historia i współczuć

temu kto o tym nie  wie pani wójcik.

Avatar
POOlLAK / 10 grudnia 2013 r. o 20:21

ale się rozszczekali ci niby światowcy i europejczycy.Zapomnieli że KATOLICY to ponad 1000 lat

NASZEJ histori ,a oni są tylko pianą na falach dziejow.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 20:12

Pani Doroto Wójcik nie życzę sobie żeby decydowała Pani czy moje dziecko może brać udział w Jasełkach czy nie. Polska to wolny kraj, nie chce Pani żeby Pani dziecko bralo udział w Jasełkach to prosze je wycować z udziału i po problemie. Polska to kraj w którym większość ludzi to katolicy i zapewne większość rodziców chciałaby żeby ich dzieci brały udział w Jasełkach. Ale kto nie chce to niech nie bierze w tym w udziału, nikt nikogo nie zmusza przeciez. Czy ktoś każe komuś chodzić do kościoła czy na lekcje religii? Czy ktoś komuś każe brać ślub w kościele, chrzest czy organizować katolicki pogrzeb? Prosze mi tutaj odpowiedzieć czy ktoś Panią do tego zmusza? Jeśli nie to za przeproszeniem prosze się odczepić od Katolików. Nikt nikogo do niczego nie zmusza.

a ciebie rodzice to chrzcili

a ciebie rodzice to chrzcili

rozwiń
Avatar
obywatel / 10 grudnia 2013 r. o 20:08

Ciekawe z kto daje kasę tej pożal się BOŻE fundacji?

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe twarze w Keeza lubelskiej klasie okręgowej

Nowe twarze w Keeza lubelskiej klasie okręgowej

KS Góra Puławska, Tur Milejów i Stok Zakrzówek to nowi beniaminkowie rozgrywek

Niech łąka i las poukładają nam w głowie. "Wegetarianizm dał mi większą świadomość żywieniową i człowieczeństwa"
Magazyn

Niech łąka i las poukładają nam w głowie. "Wegetarianizm dał mi większą świadomość żywieniową i człowieczeństwa"

W Polsce rośnie ponad 3000 roślin, z tego około 1000 jest jadalnych. Nie ma atlasu ani książki, gdzie wszystkie te rośliny jadalne były zebrane - rozmowa z Justyną Pargiełą, zielarzem fitoterapeutą, dyplomowanym ziołoznawcą, uczennicą Łukasza Łuczaja, wegetarianką, pasjonatką dzikich roślin jadalnych

Po utonięciu 17-latka w zamojskim zalewie jest śledztwo. Ktoś przyczynił się do jego śmierci?
galeria

Po utonięciu 17-latka w zamojskim zalewie jest śledztwo. Ktoś przyczynił się do jego śmierci?

Prokuratura Rejonowa w Zamościu wyjaśnia, jak doszło do tragicznej śmierci 17-letniego mieszkańca gminy Tyszowce, którego zwłoki wyłowiono w weekend z zalewu w Zamościu. Śledztwo prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci.

Młodzieżówka Radzyń Podlaski – Grom Kąkolewnica 3:2. Wyniki Keeza bialskiej klasy okręgowej

Młodzieżówka Radzyń Podlaski – Grom Kąkolewnica 3:2. Wyniki Keeza bialskiej klasy okręgowej

Albert Krukow utrzelił hat-tricka dla ŁKS Łazy w spotkaniu z Tytanem Wisznice. Bramki gości bronił 59-letni prezes Zenon Stawecki. Bizon Jeleniec pokonał Orła Czemierniki 1:0 po ładnym golu Arkadiusza Osiaka

Lublin. Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy

Lublin. Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy

Od 1 lipca obywatele Ukrainy nie będą już zwolnieni z opłat za przejazdy lubelskimi autobusami i trolejbusami. Władze miasta postanowiły nie przedłużać ulgi wprowadzonej po napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada.

Sukienki z odkrytymi plecami – jak je nosić? 5 zasad, o których warto pamiętać

Sukienki z odkrytymi plecami – jak je nosić? 5 zasad, o których warto pamiętać

Sukienki bez pleców – czy istnieje fason, który sprawia, że czujemy się bardziej kobieco? To także jeden z najlepszych elementów garderoby na lato. Pozwala przetrwać największy upał, a do tego przykuwa uwagę. Warto poświęcić chwilę na to, by wybrać odpowiednią sukienkę – wbrew pozorom seksowne wycięcia da się dopasować do każdej figury. Żeby ci to ułatwić, zebraliśmy kilka zasad co do tego, jak nosić odkryte plecy w sukience.

Gdzie nowy proboszcz, a gdzie wikariusz? Zmiany w archidiecezji lubelskiej. Pełna lista

Gdzie nowy proboszcz, a gdzie wikariusz? Zmiany w archidiecezji lubelskiej. Pełna lista

Nowi proboszczowie w – Lublinie – parafie – archikatedralna i pw. św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Roztocze), w Kumowie, Żmudzi, Fajsławicach i Chełmie – parafia pw. Chrystusa Odkupiciela (ul. ks. Księdza Marcelego Mrozka). Zmiany są też w lubelskiej Kurii Metropolitalnej. Dotyczą też 50 wikariuszy, który zmianą miejsce swojej posługi. Niektórzy idą na roczny urlop.

Dyplomy, książki, świadectwa. Koniec roku w SP nr 23 w Lublinie
galeria

Dyplomy, książki, świadectwa. Koniec roku w SP nr 23 w Lublinie

Wręczeniem dyplomów absolwenta i nagród książkowych rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku w Szkole Podstawowej nr 23 w Lublinie.

Miał być program in vitro w Lublinie. Ale miasto ma problemy finansowe

Miał być program in vitro w Lublinie. Ale miasto ma problemy finansowe

Władze Lublina nie uruchomią w tym roku zapowiadanego programu dopłat do zabiegów sztucznego zapłodnienia in vitro. Za wprowadzeniem takich dopłat niemal trzy lata temu opowiedziała się Rada Miasta. Dotychczas niewiele z tego wynikło.

Pogoń 96 Łaszczówka – Błękitni Obsza 0:3. Pozostałe wyniki Keeza zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka – Błękitni Obsza 0:3. Pozostałe wyniki Keeza zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka nie zdołała wykorzystać atutu własnego boiska i przegrała z Błękitnymi Obsza aż 0:3 w ostatniej kolejce rozgrywek. Zespół Jerzego Bojko może jednak mieć powody do zadowolenia, bo zaliczył świetną rundę wiosenną. Z kolei Błękitni wciąż wierzą, że to oni znajdą się na koniec sezonu na pierwszym miejscu.

Zamość. Elvis dla pań. Kobiecy wieczór w kinie
30 czerwca 2022, 19:30

Zamość. Elvis dla pań. Kobiecy wieczór w kinie

Zaplanowano seans filmowy, a przed nim konkursy z nagrodami dla pań, które zasiądą na widowni. W czwartek Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na „Kobiecy wieczór”.

Jakie dokumenty są potrzebne do pożyczki online?

Jakie dokumenty są potrzebne do pożyczki online?

Pożyczka dostępna online to aktualnie jeden z najszybszych sposobów, aby otrzymać dodatkową gotówkę bez wychodzenia z domu. Zdecydowanym liderem takich rozwiązań są firmy pożyczkowe, których głównym celem jest to, aby środki z pożyczki trafiły, jak najszybciej na konto klienta. Uproszczony sposób wnioskowania sprawia, że klienci coraz częściej decydują się właśnie na korzystanie z usług sektora pozabankowego. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do pożyczki online.

Styl marokański w kuchni, sypialni i salonie – co potrzebujesz?

Styl marokański w kuchni, sypialni i salonie – co potrzebujesz?

Ciepłe kolory, dekoracyjny przepych, orientalne wzory z koniczyną w roli głównej, niecodzienne faktury – styl rodem z Maroka jest niezwykle żywiołowy i energetyczny. Chcesz wprowadzić go do swojego wnętrza? Skorzystaj z naszych podpowiedzi. Poniżej wyjaśniamy, jakie są główne założenia marokańskiego stylu i jakie elementy warto wprowadzić do swojej kuchni, sypialni i salonu, by wszystko ze sobą współgrało.

Wymiana ekranu w iPhone – czy to się jeszcze opłaca?

Wymiana ekranu w iPhone – czy to się jeszcze opłaca?

Wymiana ekranu w iPhone dla niejednego właściciela słuchawki z nadgryzionym jabłkiem może brzmieć jak fatalny pomysł. Po uszkodzeniu matrycy kilkuletni, wciąż dobry smartfon osoby takie wolą spisać na straty, a w jego miejsce nabyć inne – w przypadku ograniczonego budżetu często gorsze – urządzenie. Nie musi minąć sporo czasu, by rzeczywistość spędzona z zastępczym telefonem w ręku zweryfikowała możliwości takiego sprzętu. Za iPhone’ami stoi nie tylko gigantyczna marka. Na swoją pozycję w pełni zasłużyły sobie płynnym i wygodnym działaniem, na którym po prostu można polegać. To jakość, której nie odrzuca się z powodu jednej usuwalnej usterki.

"Chcieliśmy by dzieci wiedziały, co działo się w naszej małej ojczyźnie". Widowisko w Sobieszczanach
Zdjęcia
galeria

"Chcieliśmy by dzieci wiedziały, co działo się w naszej małej ojczyźnie". Widowisko w Sobieszczanach

W niedzielne popołudnie w Sobieszczanach na łące nad Nędznicą odbyło się wyjątkowe widowisko historyczne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?