Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2015 r.
14:15

Jest wyrok za wycinkę drzew przy ul. Walecznych w Lublinie. Były dyrektor skazany

0 32 A A
Marian S. pozwolił, by właściciel skweru przy ul. Walecznych wyciął ponad 70 drzew, unikając przy tym ok. 2 mln zł opłaty (fot. AS / archiwum)
Marian S. pozwolił, by właściciel skweru przy ul. Walecznych wyciął ponad 70 drzew, unikając przy tym ok. 2 mln zł opłaty (fot. AS / archiwum)

Marian S., były dyrektor z lubelskiego ratusza został skazany za przekroczenie uprawnień. Pozwolił, by właściciel skweru przy ul. Walecznych wyciął ponad 70 drzew, unikając przy tym ok. 2 mln zł opłaty. Sąd wymierzył za to urzędnikowi karę 10 tys. zł grzywny.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Marian S. dopuścił się niedopełnienia obowiązków. Działał umyślnie – oceniła w uzasadnieniu wyroku sędzia Joanna Bis-Banach. – Bez weryfikowania stanu faktycznego, domagał się pilnego załatwienia wniosku. Jednego dnia przyjął ten wniosek i dostał gotowy projekt decyzji.

Poniedziałkowy wyrok to finał głośnej sprawy, dotyczącej wycięcia ponad 70 drzew i krzewów ze skweru przy ul. Walecznych w Lublinie. To teren dawnego cmentarza, należący do parafii prawosławnej. Pod koniec 2010 roku duchowni starali się w ratuszu o zgodę na wycięcie drzew. Motywowali to planowaną inwestycją. Prywatna firma miała w miejscu drzew postawić sklep. Taki powód wycinki oznaczałby jednak naliczenie ok. 2 mln zł opłaty.

Parafia zrezygnowała z postępowania, aby jesienią 2011 złożyć kolejny wniosek. Tym razem motywowano go złym stanem drzew. Miały one zagrażać przechodniom. Z akt sprawy wynika, że wnioskiem zajął się osobiście Marian S., co jak na podział kompetencji przyjęty w urzędzie było niecodzienne. Dyrektor polecił swojej pracownicy przygotować projekt decyzji „szybko i zgodnie z wnioskiem”.

– Wniosek nie przeszedł drogi służbowej. Świadek przyznała, że dyrektor nie kazał wprost pominąć wizji lokalnej, ale polecił pilne załatwienie wniosku. Nie znosił sprzeciwu. Świadek się go bała – przypomniała sędzia Bis-Banach. – W przypadku tego wniosku przyjęto nadzwyczajny tryb postępowania.

Tuż po wydaniu zgody na wycinkę, Marian S. odszedł z Ratusza. Późniejsze śledztwo i proces wykazały, że pozwolił na pozbycie się drzew wiedząc, że przed wydaniem decyzji nie doszło do oględzin. Późniejsza wizja lokalna dowiodła, że ścięte drzewa były w ogromnej większości zdrowe.

Prokurator zarzucił Marianowi S. przekroczenie uprawnień, za co grozi do 3 lat więzienia. Sąd uznał jednak, że były dyrektor zasługuje na 10 tys. zł grzywny. Ukarano go również dwuletnim zakazem zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji publicznej.

– Marian S. nie był dotychczas karany. Nie ma więc uzasadnienia dla kary pozbawienia wolności – stwierdziła sędzia Bis-Banach.

Byłego dyrektora nie było podczas ogłaszania wyroku. Jego pełnomocnik zapowiedział jednak złożenie apelacji.

– Jedynym sprawiedliwym wyrokiem będzie uniewinnienie. Mój klient nie naruszył żadnych procedur – zapewnił mec. Krzysztof Klimkowski.

Przeciwnego zdania są społecznicy ze Stowarzyszenia Ochrony Miejsc Zapomnianych w Lublinie, którzy protestowali przeciwko działaniom Mariana S. i domagali się jego ukarania.

– Biorąc pod uwagę początkową niechęć prokuratury do tej sprawy, to wyrok skazujący można uznać za sukces – ocenia Janusz Piegza, prezes stowarzyszenia. – Skoro jednak nie orzeczono kary pozbawienia wolności, to grzywna powinna być wyższa.

Obecni w sądzie mieszkańcy ul. Walecznych przypominali, że decyzja Mariana S. ma brzemienne skutki.

– Skwer po dziś dzień stoi pusty. Latem właściciel kosi odrastające drzewa. Robi wszystko, by teren pozostał klepiskiem – mówi jedna z kobiet, mieszkających w pobliżu skweru.

Marian S. od początku procesu nie przyznawał się do winy. Dowodził, że za przygotowanie decyzji odpowiadali jego podwładni. On zaś nie miał świadomości, że zawarte w dokumentach stwierdzenia mogą być nieprawdziwe.

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 o 08:58
0
No a gdzie te 2 miliony do oddania?????????????? Kpiny. Ale KOD broni takich przekrętów.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 19:21
0
A gdzie jest Swetru,gdzie jest KOD ????????
Avatar
olo / 18 grudnia 2015 o 10:15
0

Łapówy wziął pewnie  dziesięć razy tyle co mu zasądzili grzywny .Kpina! Powinni przynajmniej zlecić nasadzenia w mieście za kwotę która jest wymagana w przypadku bezprawnej wycinki drzew w tym przypadku.Niech mu Wodrol  pożyczy jak nie ma na koncie ale pewnie ma bo takich decyzji  wcześniej wydał pewnie sporo.

Avatar
,,,,,,,\ / 15 grudnia 2015 o 19:41
0

Jedno pytanie.

Idiota podpisał i idiotę skazali. Słusznie, tylko dlaczego nie skazali wraz z nim inwestora leszka k. z mpz i wodrolu za przekręt z terenem i podziękowaniem mariankowi tego samego dnia w CZARNEJ OWCY ???

Staniego żal bo głupi, a jego inwestorski mocodawca jest jeszcze wolny.

Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 17:50
0
spoko .zawsze mu coś zostanie
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 14:51
0
Sędziów zagonić do obozów pracy za to co oni bezkarnie wyprawiają pora z tym skończyć rozliczyć tych nieuków i tą całą mafię
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 14:23
0
A na Krancowej wycięto 77 drzew...i była burza w mediach i przewodniczący Rady dzielnicy nic o tym nie wiedział... Ale wszystko zgodne z prawem...
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 11:18
0
On powinien zapłacić 2mln kary, to oczywiste. W państwie prawa, a nie w Polsce.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 09:24
0
To jest kpina a nie sąd. 10 tys. zamiast 2 mln.??? A szary obywatel za batonika idzie na parę latek za kratki.
Avatar
4 / 14 grudnia 2015 o 21:25
0

Takie wałki dla panocków K. to pikuś. A PKS Tomaszów, przekręt na ul, Sądowej , potem czarna owca - to mało ??? o ul. Walecznych nawet nie wspominam!

Avatar
Gość / 20 grudnia 2015 o 08:58
0
No a gdzie te 2 miliony do oddania?????????????? Kpiny. Ale KOD broni takich przekrętów.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 19:21
0
A gdzie jest Swetru,gdzie jest KOD ????????
Avatar
olo / 18 grudnia 2015 o 10:15
0

Łapówy wziął pewnie  dziesięć razy tyle co mu zasądzili grzywny .Kpina! Powinni przynajmniej zlecić nasadzenia w mieście za kwotę która jest wymagana w przypadku bezprawnej wycinki drzew w tym przypadku.Niech mu Wodrol  pożyczy jak nie ma na koncie ale pewnie ma bo takich decyzji  wcześniej wydał pewnie sporo.

Avatar
,,,,,,,\ / 15 grudnia 2015 o 19:41
0

Jedno pytanie.

Idiota podpisał i idiotę skazali. Słusznie, tylko dlaczego nie skazali wraz z nim inwestora leszka k. z mpz i wodrolu za przekręt z terenem i podziękowaniem mariankowi tego samego dnia w CZARNEJ OWCY ???

Staniego żal bo głupi, a jego inwestorski mocodawca jest jeszcze wolny.

Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 17:50
0
spoko .zawsze mu coś zostanie
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 14:51
0
Sędziów zagonić do obozów pracy za to co oni bezkarnie wyprawiają pora z tym skończyć rozliczyć tych nieuków i tą całą mafię
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 14:23
0
A na Krancowej wycięto 77 drzew...i była burza w mediach i przewodniczący Rady dzielnicy nic o tym nie wiedział... Ale wszystko zgodne z prawem...
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 11:18
0
On powinien zapłacić 2mln kary, to oczywiste. W państwie prawa, a nie w Polsce.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2015 o 09:24
0
To jest kpina a nie sąd. 10 tys. zamiast 2 mln.??? A szary obywatel za batonika idzie na parę latek za kratki.
Avatar
4 / 14 grudnia 2015 o 21:25
0

Takie wałki dla panocków K. to pikuś. A PKS Tomaszów, przekręt na ul, Sądowej , potem czarna owca - to mało ??? o ul. Walecznych nawet nie wspominam!

Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 0

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 0 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 13 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 8

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!