Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2018 r.
15:50

Kazimierz Kutz nie żyje. Miał 89 lat

0 15 A A

Nie żyje Kazimierz Kutz, polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy oraz polityk, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, z czego sześć o Górnym Śląsku. Zrealizował m.in. filmową trylogię śląską Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971), Paciorki jednego różańca (1979), za który otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1980 na 7. FPFF. Drugi raz Grand Prix dostał w 1994 na 19. FPFF za film Zawrócony. Kazimierz Kutz zrealizował także wiele przedstawień dla Teatru Telewizji.

 

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krzysiek / 18 grudnia 2018 o 18:58
+7
Ceniłem go za filmy z lat 70 i 80,  nie ceniłem natomiast za ocenę aktualnej sytuacji politycznej i popieranie autonomii Śląska.
Avatar
Bolek / 18 grudnia 2018 o 18:56
+3
Ciekawe czy będzie odpowiedź prawej strony na komentarze jakie były pisane na temat posłanki Szczypińskiej. I jak zareagują na to TVN, GW i "inne niezależne" media. Bo na temat chamskich komentarzy na temat posłanki Szczypińskiej siedzieli cicho. No, ale im wolno więcej.
Avatar
Ja / 18 grudnia 2018 o 18:08
+3
Kinoman wyjasnij dlaczego to pisowskie? Po co wplatac polityke tam gdzie jej nie ma?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 o 19:42
+2
Trudno zrobic z hanysa Poloka a on probowal nim byc politycznie.Jako ,ze znam obyczaje ludzi ze slaska nie zawsze tak mysleli.Kutz nie do konca byl filmowcem sny mial polityczne z opca zysku zycia na naszej ziemi.No i czasami jego wiedza nie pozwalala na prawdziwe oceny faktow obecnych czasow.Pamietam jak mawial,ze slazakowi sie udalo i na grubie nie musial fedrowac.
Avatar
kasss / 18 grudnia 2018 o 19:42
+1
Ciekawe czy pogrzeb świecki czy w formie religijnej...
Avatar
Leszek / 18 grudnia 2018 o 18:59
+1
Ponoć zmienił nazwisko z Kuc na Kutz. Ale nie wiem czy to prawda. Wyrazy wspólczucia dla rodziny, choć nie sądzę by akurat ona czytała DW.
Avatar
eSKa / 18 grudnia 2018 o 18:37
+1
PS Dolny Śląsk deprecjonuje to, że mówiąc o Śląsku ma się na myśli tylko Górny. Każdy kto ma taka logikę deprecjonuje DŚ. Sprowadza ten region do miana zatomizowanego, wyzutego z wartości i perspektyw. Pojedźcie sobie do Henrykowa i Brukalic - gdzie zostało napisane pierwsze polskie zdanie - Polska C...
 Jak mozna w hołubionym bez względu na rządzącą opcję polityczną Wrocławiu popaść w takie kompleksy?
Avatar
Ślązak z Wrocławia / 18 grudnia 2018 o 18:16
+1
 Oczywiście jako człowieka go nie lubiłem. Ciężko było go lubić i to chyba jest oczywiste (jego charakter). Natomiast trzeba mu oddać co jego. O Górnym Śląsku opowiadawł dobrze. Kochał swoją małą ojczyznę, wstrzelił się zawodowo w niszę lub nawet wykorzystał jej istnienie w kinie, nadadając artystyczny poziom tematowi. Na pewno jego twórczość wzbogaca Polskę. I za to mu chwała. Dobre były także jego filmy spoza tematyki górnośląskiej.   Natomiast nie mogę sie zgodzić, że robił on filmy o Śląsku. On robił filmy o Górnym Śląsku (o Hanysach). Mówię to jako Ślązak z Wrocławia (nie Hanys) - stolicy Śląska. To po prostu deprecjonuje mój region - Dolny Śląsk. Sprowadza go do wykorzenionej kulturowo krainy zabużańskiej. Niejako narzuca mu tę rolę. Brakuje jeszcze tylko zmiany nazwy województwa dolnosląskiego na przesiedleńcze. Tak nie da sie pokochać tej mojej ziemi i Polska wmawia to codziennie Dolnoślązakom. Oni mają kochać jedynie Lwów. Notabene na DŚ więcej jest juz dziś przesiedleńców z Polski niż zza Buga. A po wojnie było to mniej więcej fifty fifty. Czuje się zobowiązany o tym mówić ponieważ rodzina mojej mamy to dolnoślądcy autochtoni (czyli Ślązacy - ja się z tym utożsamiam), a rodzina mojego taty to owszem przesiedleńcy, ale sprzed, a nie zza Buga. ***historycy.org/index.php?showtopic=174752 PS Dolny Śląsk deprecjonuje to, że mówiąc o Śląsku ma się na myśli tylko Górny. Każdy kto ma taka logikę deprecjonuje DŚ. Sprowadza ten region do miana zatomizowanego, wyzutego z wartości i perspektyw. Pojedźcie sobie do Henrykowa i Brukalic - gdzie zostało napisane pierwsze polskie zdanie - Polska C...
 Oczywiście jako człowieka go nie lubiłem. Ciężko było go lubić i to chyba jest oczywiste (jego charakter). Natomiast trzeba mu oddać co jego. O Górnym Śląsku opowiadawł dobrze. Kochał swoją małą ojczyznę, wstrzelił się zawodowo w niszę lub nawet wykorzystał jej istnienie w kinie, nadadając artystyczny poziom tematowi. Na pewno jego twórczość wzbogaca Polskę. I za to mu chwała. Dobre były także jego filmy spoza tematyki górnośląskiej.   Natomiast nie mogę sie zgodzić, że robił on filmy o Śląsku. On robił filmy o Górnym Śląsku (o Hanysach). ... rozwiń
Avatar
OBURZONA / 26 maja 2019 o 17:03
0
jest to SMUTNE ,że wszyscy /bez znaczenia czy się lubimy czy nie / ZAPOMNIELI o panu Kzimierzu, pogrzeb był piękny a teraz .................,WSTYD czy ktoś widział miejsce pochówku , wysuszone zielsko jeszcze z pogrzebu,brudne znicze ,pęknięte ,tylko zdjęcie wskazuje ,że tu spoczywa Kazimierz Kutz. GDZIE JEST RODZINA ,TAK LICZNA !!!!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 o 22:48
0
Ten Kuc to było antypolskie ścierwo.
Avatar
OBURZONA / 26 maja 2019 o 17:03
0
jest to SMUTNE ,że wszyscy /bez znaczenia czy się lubimy czy nie / ZAPOMNIELI o panu Kzimierzu, pogrzeb był piękny a teraz .................,WSTYD czy ktoś widział miejsce pochówku , wysuszone zielsko jeszcze z pogrzebu,brudne znicze ,pęknięte ,tylko zdjęcie wskazuje ,że tu spoczywa Kazimierz Kutz. GDZIE JEST RODZINA ,TAK LICZNA !!!!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 o 22:48
0
Ten Kuc to było antypolskie ścierwo.
Avatar
Antoni / 18 grudnia 2018 o 21:35
0
Ceniłem go za filmy z lat 70 i 80,  nie ceniłem natomiast za ocenę aktualnej sytuacji politycznej i popieranie autonomii Śląska.
 dlaczego ? autonomię Ukrainy związanej gospodarczo, kulturowo czy językowo z Rosją to można popierać ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 o 19:42
+2
Trudno zrobic z hanysa Poloka a on probowal nim byc politycznie.Jako ,ze znam obyczaje ludzi ze slaska nie zawsze tak mysleli.Kutz nie do konca byl filmowcem sny mial polityczne z opca zysku zycia na naszej ziemi.No i czasami jego wiedza nie pozwalala na prawdziwe oceny faktow obecnych czasow.Pamietam jak mawial,ze slazakowi sie udalo i na grubie nie musial fedrowac.
Avatar
kasss / 18 grudnia 2018 o 19:42
+1
Ciekawe czy pogrzeb świecki czy w formie religijnej...
Avatar
jan / 18 grudnia 2018 o 19:30
-1
No to teraz zdeklarowany Ateista-Walczacy dowie się jak bardzo sie pomylil.. Można mu tylko wspołczuć, choć glupota religijna nie boli.. "Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy". Mdr 13, 1.
Avatar
Leszek / 18 grudnia 2018 o 18:59
+1
Ponoć zmienił nazwisko z Kuc na Kutz. Ale nie wiem czy to prawda. Wyrazy wspólczucia dla rodziny, choć nie sądzę by akurat ona czytała DW.
Avatar
Krzysiek / 18 grudnia 2018 o 18:58
+7
Ceniłem go za filmy z lat 70 i 80,  nie ceniłem natomiast za ocenę aktualnej sytuacji politycznej i popieranie autonomii Śląska.
Avatar
Bolek / 18 grudnia 2018 o 18:56
+3
Ciekawe czy będzie odpowiedź prawej strony na komentarze jakie były pisane na temat posłanki Szczypińskiej. I jak zareagują na to TVN, GW i "inne niezależne" media. Bo na temat chamskich komentarzy na temat posłanki Szczypińskiej siedzieli cicho. No, ale im wolno więcej.
Avatar
eSKa / 18 grudnia 2018 o 18:37
+1
PS Dolny Śląsk deprecjonuje to, że mówiąc o Śląsku ma się na myśli tylko Górny. Każdy kto ma taka logikę deprecjonuje DŚ. Sprowadza ten region do miana zatomizowanego, wyzutego z wartości i perspektyw. Pojedźcie sobie do Henrykowa i Brukalic - gdzie zostało napisane pierwsze polskie zdanie - Polska C...
 Jak mozna w hołubionym bez względu na rządzącą opcję polityczną Wrocławiu popaść w takie kompleksy?
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka 2 0

Tragicznie zakończyły się poszukiwania młodego mężczyzny, z okolic Łęcznej. W poniedziałek wyłowiono jego zwłoki z rzeki Wieprz. Dokładne przyczyny śmierci 21-latka wyjaśniają policja i prokuratura.

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku 0 0

Monitoring domu to dzisiaj standard, o który powinien zadbać każdy właściciel posesji. Warto więc mieć pod kontrolą swoje cztery kąty nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Kamery pomogą Ci dowiedzieć się, jak doszło do zdarzenia i kto w nim uczestniczył. Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega instalacja kamer i jak je zamontować, by dobrze chroniły każdą część nieruchomości, zapraszamy do lektury.

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal 0

Po nieudanych zawodach Pucharu Świata w Niżnym Tagile dla polskich zawodników, karuzela pucharowych zmagań przenosi się do Niemiec. W najbliższy weekend, czeka nas rywalizacja w Klingenthal. Czy Kamil Stoch i spółka zdołają zameldować się na podium zarówno w konkursie drużynowym, jak i indywidualnym?

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach 0 0

Pierwsza część sezonu drugiej ligi kilkanaście dni temu dobiegła końca. Kibice w Łęcznej po jej zakończeniu mają wiele powodów do optymizmu. Zespół trenera Kamila Kieresia nadawał ton rozgrywkom i wiosną będzie bić się o awans na zaplecze PKO BP Ekstraklasy

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego
film

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego 1 0

Co najmniej sześć osób zginęło wskutek strzelaniny w szpitalu w Ostrawie. Czeska policja poszukuje sprawcy.

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach
pilne

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach 196 16

Ukraiński fanatyk religijny Maksym S. miał planować zamach terrorystyczny w centrum Puław. Zdaniem Prokuratury Krajowej, chodziło o detonację materiałów wybuchowych w "samochodzie-pułapce". Mężczyzna został aresztowany.

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu
galeria

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu 0 2

Do wypadku doszło w poniedziałek po godz. 20.30 w miejscowości Terebela. Kierowca volkswagenem na zakręcie drogi stracił panowanie nad pojazdem.

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur
13 grudnia 2019, 20:00

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Polish Floyd to krakowska formacja koncertująca z najsłynniejszymi utworami kultowego zespołu Pink Floyd. Już 13 grudnia o godz. 20 grupa wystąpi w Centrum Spotkania Kultur z wyjątkowym koncertem-spektaklem "The Best of Pink Floyd Experience".

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30
12 grudnia 2019, 20:00

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30 0 1

12 grudnia o godz. 20 na scenie Klubu30 (ul. Jasna 7) wystąpi Natalia Przybysz. Piosenkarka będzie promować swoją nową płytę.

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena 0 0

Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-12 lat, to propozycja Teatrum im. Hansa Christiana Andersena oraz Centrum Spotkania Kultur na ferie zimowe. Zajęcia odbędą się w dniach 14-24 stycznia.

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych 20 57

Od nowa zaczyna się szukanie chętnych na puste lokale w gmachu Astorii. Pomimo dobrej lokalizacji nikt nie chce się tu wprowadzić. Tym razem Ratusz postanowił obniżyć stawkę za największy z lokali, ten po kurczakach i pizzy. Na nowego gospodarza czekają także inne miejskie adresy do wynajęcia.

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową 0 0

Beniaminek Bór Dąbie ma dobrą pozycję wyjściową na drodze do pozostania w lidze na kolejny sezon

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki 4 8

Sześć pracowni architektonicznych rywalizuje o kontrakt na zaprojektowanie budynku z trybunami dla stadionu piłkarskiego przy ul. Leszczyńskiego

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem
galeria

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem 174 64

Miedziana blacha na wieżach kościoła budowanego nieopodal ul. Nadbystrzyckiej przykuwa uwagę internautów. To jedna z pięciu budowanych obecnie świątyń w mieście.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 grudnia 2019 r. 0 2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!