Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2018 r.
15:50

Kazimierz Kutz nie żyje. Miał 89 lat

0 15 A A

Nie żyje Kazimierz Kutz, polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy oraz polityk, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, z czego sześć o Górnym Śląsku. Zrealizował m.in. filmową trylogię śląską Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971), Paciorki jednego różańca (1979), za który otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1980 na 7. FPFF. Drugi raz Grand Prix dostał w 1994 na 19. FPFF za film Zawrócony. Kazimierz Kutz zrealizował także wiele przedstawień dla Teatru Telewizji.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krzysiek / 18 grudnia 2018 r. o 18:58
+7
Ceniłem go za filmy z lat 70 i 80,  nie ceniłem natomiast za ocenę aktualnej sytuacji politycznej i popieranie autonomii Śląska.
Avatar
Bolek / 18 grudnia 2018 r. o 18:56
+3
Ciekawe czy będzie odpowiedź prawej strony na komentarze jakie były pisane na temat posłanki Szczypińskiej. I jak zareagują na to TVN, GW i "inne niezależne" media. Bo na temat chamskich komentarzy na temat posłanki Szczypińskiej siedzieli cicho. No, ale im wolno więcej.
Avatar
Ja / 18 grudnia 2018 r. o 18:08
+3
Kinoman wyjasnij dlaczego to pisowskie? Po co wplatac polityke tam gdzie jej nie ma?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 19:42
+2
Trudno zrobic z hanysa Poloka a on probowal nim byc politycznie.Jako ,ze znam obyczaje ludzi ze slaska nie zawsze tak mysleli.Kutz nie do konca byl filmowcem sny mial polityczne z opca zysku zycia na naszej ziemi.No i czasami jego wiedza nie pozwalala na prawdziwe oceny faktow obecnych czasow.Pamietam jak mawial,ze slazakowi sie udalo i na grubie nie musial fedrowac.
Avatar
kasss / 18 grudnia 2018 r. o 19:42
+1
Ciekawe czy pogrzeb świecki czy w formie religijnej...
Avatar
Leszek / 18 grudnia 2018 r. o 18:59
+1
Ponoć zmienił nazwisko z Kuc na Kutz. Ale nie wiem czy to prawda. Wyrazy wspólczucia dla rodziny, choć nie sądzę by akurat ona czytała DW.
Avatar
eSKa / 18 grudnia 2018 r. o 18:37
+1
PS Dolny Śląsk deprecjonuje to, że mówiąc o Śląsku ma się na myśli tylko Górny. Każdy kto ma taka logikę deprecjonuje DŚ. Sprowadza ten region do miana zatomizowanego, wyzutego z wartości i perspektyw. Pojedźcie sobie do Henrykowa i Brukalic - gdzie zostało napisane pierwsze polskie zdanie - Polska C...
 Jak mozna w hołubionym bez względu na rządzącą opcję polityczną Wrocławiu popaść w takie kompleksy?
Avatar
Ślązak z Wrocławia / 18 grudnia 2018 r. o 18:16
+1
 Oczywiście jako człowieka go nie lubiłem. Ciężko było go lubić i to chyba jest oczywiste (jego charakter). Natomiast trzeba mu oddać co jego. O Górnym Śląsku opowiadawł dobrze. Kochał swoją małą ojczyznę, wstrzelił się zawodowo w niszę lub nawet wykorzystał jej istnienie w kinie, nadadając artystyczny poziom tematowi. Na pewno jego twórczość wzbogaca Polskę. I za to mu chwała. Dobre były także jego filmy spoza tematyki górnośląskiej.   Natomiast nie mogę sie zgodzić, że robił on filmy o Śląsku. On robił filmy o Górnym Śląsku (o Hanysach). Mówię to jako Ślązak z Wrocławia (nie Hanys) - stolicy Śląska. To po prostu deprecjonuje mój region - Dolny Śląsk. Sprowadza go do wykorzenionej kulturowo krainy zabużańskiej. Niejako narzuca mu tę rolę. Brakuje jeszcze tylko zmiany nazwy województwa dolnosląskiego na przesiedleńcze. Tak nie da sie pokochać tej mojej ziemi i Polska wmawia to codziennie Dolnoślązakom. Oni mają kochać jedynie Lwów. Notabene na DŚ więcej jest juz dziś przesiedleńców z Polski niż zza Buga. A po wojnie było to mniej więcej fifty fifty. Czuje się zobowiązany o tym mówić ponieważ rodzina mojej mamy to dolnoślądcy autochtoni (czyli Ślązacy - ja się z tym utożsamiam), a rodzina mojego taty to owszem przesiedleńcy, ale sprzed, a nie zza Buga. ***historycy.org/index.php?showtopic=174752 PS Dolny Śląsk deprecjonuje to, że mówiąc o Śląsku ma się na myśli tylko Górny. Każdy kto ma taka logikę deprecjonuje DŚ. Sprowadza ten region do miana zatomizowanego, wyzutego z wartości i perspektyw. Pojedźcie sobie do Henrykowa i Brukalic - gdzie zostało napisane pierwsze polskie zdanie - Polska C...
 Oczywiście jako człowieka go nie lubiłem. Ciężko było go lubić i to chyba jest oczywiste (jego charakter). Natomiast trzeba mu oddać co jego. O Górnym Śląsku opowiadawł dobrze. Kochał swoją małą ojczyznę, wstrzelił się zawodowo w niszę lub nawet wykorzystał jej istnienie w kinie, nadadając artystyczny poziom tematowi. Na pewno jego twórczość wzbogaca Polskę. I za to mu chwała. Dobre były także jego filmy spoza tematyki górnośląskiej.   Natomiast nie mogę sie zgodzić, że robił on filmy o Śląsku. On robił filmy o Górnym Śląsku (o Hanysach). ... rozwiń
Avatar
OBURZONA / 26 maja 2019 r. o 17:03
0
jest to SMUTNE ,że wszyscy /bez znaczenia czy się lubimy czy nie / ZAPOMNIELI o panu Kzimierzu, pogrzeb był piękny a teraz .................,WSTYD czy ktoś widział miejsce pochówku , wysuszone zielsko jeszcze z pogrzebu,brudne znicze ,pęknięte ,tylko zdjęcie wskazuje ,że tu spoczywa Kazimierz Kutz. GDZIE JEST RODZINA ,TAK LICZNA !!!!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 22:48
0
Ten Kuc to było antypolskie ścierwo.
Avatar
OBURZONA / 26 maja 2019 r. o 17:03
0
jest to SMUTNE ,że wszyscy /bez znaczenia czy się lubimy czy nie / ZAPOMNIELI o panu Kzimierzu, pogrzeb był piękny a teraz .................,WSTYD czy ktoś widział miejsce pochówku , wysuszone zielsko jeszcze z pogrzebu,brudne znicze ,pęknięte ,tylko zdjęcie wskazuje ,że tu spoczywa Kazimierz Kutz. GDZIE JEST RODZINA ,TAK LICZNA !!!!!
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 22:48
0
Ten Kuc to było antypolskie ścierwo.
Avatar
Antoni / 18 grudnia 2018 r. o 21:35
0
Ceniłem go za filmy z lat 70 i 80,  nie ceniłem natomiast za ocenę aktualnej sytuacji politycznej i popieranie autonomii Śląska.
 dlaczego ? autonomię Ukrainy związanej gospodarczo, kulturowo czy językowo z Rosją to można popierać ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 19:42
+2
Trudno zrobic z hanysa Poloka a on probowal nim byc politycznie.Jako ,ze znam obyczaje ludzi ze slaska nie zawsze tak mysleli.Kutz nie do konca byl filmowcem sny mial polityczne z opca zysku zycia na naszej ziemi.No i czasami jego wiedza nie pozwalala na prawdziwe oceny faktow obecnych czasow.Pamietam jak mawial,ze slazakowi sie udalo i na grubie nie musial fedrowac.
Avatar
kasss / 18 grudnia 2018 r. o 19:42
+1
Ciekawe czy pogrzeb świecki czy w formie religijnej...
Avatar
jan / 18 grudnia 2018 r. o 19:30
-1
No to teraz zdeklarowany Ateista-Walczacy dowie się jak bardzo sie pomylil.. Można mu tylko wspołczuć, choć glupota religijna nie boli.. "Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy". Mdr 13, 1.
Avatar
Leszek / 18 grudnia 2018 r. o 18:59
+1
Ponoć zmienił nazwisko z Kuc na Kutz. Ale nie wiem czy to prawda. Wyrazy wspólczucia dla rodziny, choć nie sądzę by akurat ona czytała DW.
Avatar
Krzysiek / 18 grudnia 2018 r. o 18:58
+7
Ceniłem go za filmy z lat 70 i 80,  nie ceniłem natomiast za ocenę aktualnej sytuacji politycznej i popieranie autonomii Śląska.
Avatar
Bolek / 18 grudnia 2018 r. o 18:56
+3
Ciekawe czy będzie odpowiedź prawej strony na komentarze jakie były pisane na temat posłanki Szczypińskiej. I jak zareagują na to TVN, GW i "inne niezależne" media. Bo na temat chamskich komentarzy na temat posłanki Szczypińskiej siedzieli cicho. No, ale im wolno więcej.
Avatar
eSKa / 18 grudnia 2018 r. o 18:37
+1
PS Dolny Śląsk deprecjonuje to, że mówiąc o Śląsku ma się na myśli tylko Górny. Każdy kto ma taka logikę deprecjonuje DŚ. Sprowadza ten region do miana zatomizowanego, wyzutego z wartości i perspektyw. Pojedźcie sobie do Henrykowa i Brukalic - gdzie zostało napisane pierwsze polskie zdanie - Polska C...
 Jak mozna w hołubionym bez względu na rządzącą opcję polityczną Wrocławiu popaść w takie kompleksy?