Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2024 r.
11:12

Lublin walczy ze smogiem. Dopłaca mieszkańcom do wymiany ogrzewania

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
0 A A
(fot. archiwum DW)

Prawie 3 miliony złotych trafi do mieszkańców Lublina na dofinansowania do „Ciepłego Mieszkania”. W programie można zyskać nawet 90 proc. dotacji do wymiany ogrzewania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek umowę w tej sprawie podpisali prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Stanisław Mazur.

– Program będzie doskonałym uzupełnieniem dotychczasowych działań Lublina w zakresie ograniczenia niskiej emisji. Jest to kolejna, obok miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz pierwszego etapu Programu Ciepłe Mieszkanie, forma wsparcia mieszkanek i mieszkańców przy wymianie systemu ogrzewania. O kwotę blisko 3 mln zł zawnioskowaliśmy po przeprowadzeniu z początkiem roku rozeznania wśród potencjalnych beneficjentów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Program „Ciepłe Mieszkanie” powstał w trosce o środowisko. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów a także gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej.

– O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność miasta wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, jeżeli nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku stanowią własność gminy, spełniający określone kryteria dochodowe, od których uzależniona jest wysokość wsparcia. Ponadto o dofinansowanie mogą starać się wspólnoty mieszkaniowe obejmujące od 3 do 7 lokali mieszkalnych, w budynkach zlokalizowanych na terenie Miasta – tłumaczy Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Dofinansowanie może wynieść od 30 proc., do aż nawet 90 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wszystko zależne jest od wysokości dochodów beneficjenta programu. W przypadku lokali mieszkalnych najwyższa kwota dofinansowania to 41 tys. zł, natomiast w przypadku wspólnot to 375 tys. zł.

 • W przypadku mieszkań dofinansowanie może być wykorzystane na wymianę źródła ciepła na paliwa stałe na:
 • kocioł gazowy kondensacyjny,
 • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
 • kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • pompę ciepła
 • podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. 

– Dodatkowo, oprócz tych prac, uczestnicy programu będą mogli wykonać nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Do dofinansowania kwalifikuje się także koszt przygotowania dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Dofinansowanie na wymianę drzwi i okien jest możliwe wyłącznie w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła. Program nie obejmuje dofinansowania na budynki ogrzewane miejską siecią ciepłowniczą lub siecią gazową – precyzuje Góźdź.

Wspólnoty mieszkaniowe, w których znajduje się od 3 do 7 lokali mieszkalnych dofinansowanie mogą wykorzystać na:

 • podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem,
 • pompę ciepła powietrze/woda,
 • pompę ciepła typu powietrze/powietrze,
 • gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • kocioł gazowy kondensacyjny,
 • kotłownię gazową (przyłącze gazowe i instalacja wewnętrzna, kocioł gazowy kondensacyjny, opłata przyłączeniowa, dokumentacja projektowa),
 • kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie,
 • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne,
 • instalację centralnego ogrzewania oraz instalację ciepłej wody użytkowej (w tym kolektorów słonecznych i pompy ciepła do samej cwu),
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
 • mikroinstalację fotowoltaiczną.

Wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się także o docieplenie przegród budowlanych, wymiany stolarki okiennej oraz drzwiowej.

– W odróżnieniu od części programu przeznaczonej dla osób fizycznych, w przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa całościowo ogrzewana jest przez efektywne źródła ciepła, można starać się o dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej, drzwiowej oraz docieplenia przegród budowlanych bez wymiany źródeł ciepła – dodaje Góźdź.

Po więcej informacji na temat programu oraz możliwości złożenia wniosków dostępne są na STRONIE INTERNETOWEJ MINISTERSTWA KLIMATU I ŚRODOWISKA oraz w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin pod numerem telefonu (81) 466 26 21. 

(fot. miasto Lublin)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie
Zdjęcia
galeria

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie

Okres letni jest szczególnie niebezpieczny dla najstarszych ze względu na wysokie temperatury. Z tego powodu lubelscy seniorzy mieli okazję do nauki zasad pierwszej pomocy.

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!
galeria

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!

Rysunki dzieci ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną „Camino” zamieniły się w profesjonalne plakaty, które pomogą spełniać ich marzenia. Jak? 26 lipca Plakaty poMocy trafią do sprzedaży. Ta wyjątkowa kolekcja powstała z okazji Karnawału Sztukmistrzów. Pierwsze będzie można kupić w Skende. Inicjatywa ma na celu aktywizację młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i bezpośrednią pomoc finansową, która pozwoli na ich dalszy rozwój.

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek
lublin

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek

Ulica Józefa Mackiewicza na Czechowie Południowym od kilku lat prawie cała jest wyasfaltowana. Prawie, bo w jej ciągu brakuje około 60 metrów nawierzchni.

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Impreza rozgrywana wokół Mławy to jeden z najważniejszych wyścigów w polskim kalendarzu. Rywalizacja toczyła się w bardzo mocnej obsadzie, a w peletonie pojawiły się dwie grupy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski Cycling Team oraz Pogoń Mostostal Puławy.

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Półki do sypialni stanowią niezastąpione rozwiązanie dla osób poszukujących sposobu na efektywne wykorzystanie przestrzeni w tym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niewielką sypialnią w mieszkaniu miejskim, czy przestronną przestrzenią w domu, odpowiednio dobrana półka może pomóc w zorganizowaniu rzeczy oraz dodaniu estetyki.

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Tragedia na wsi. Rolnik włożył rękę do kombajnu. Potrzebna była pomoc lotniczego pogotowia ratunkowego.

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 to najnowszy model składanych smartfonów od Samsunga, który wprowadza szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferując jednocześnie najwyższy komfort użytkowania. Sprawdzamy funkcje, zastosowanie oraz zmiany w dziedzinie składanych urządzeń!

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

W dobie rosnącej świadomości społecznej na temat nadużyć i nieprawidłowości w miejscu pracy, rola sygnalistów jest coraz większa. Sygnaliści czyli osoby zgłaszające nieprawidłowości, często narażają się na poważne konsekwencje za swoją odwagę. Dlatego tak ważne jest, aby państwo zapewniło im odpowiednią ochronę prawną. W Polsce krokiem w tym kierunku jest ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów, która wprowadza nowe standardy ochrony i wspierania osób zgłaszających nieprawidłowości. W tym artykule przybliżymy Wam kim jest sygnalista, jakie zasady ochrony wprowadza nowa ustawa oraz od kiedy przepisy te wejdą w życie.

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Z każdym rokiem Polacy coraz bardziej dbają o swoje ogrody, przekształcając je w oazy relaksu i estetyczne przestrzenie do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Najnowsze dane pokazują, że inwestycje w ogrody obejmują szeroki wachlarz produktów, które podnoszą komfort i funkcjonalność tych przestrzeni. Przyjrzyjmy się, co najchętniej kupują Polacy, aby ich ogrody były piękne i praktyczne.

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?
lublin

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?

Kiedyś podróżni z Lublina udający się na wakacje nad morze pociągiem mogli skorzystać z wagonów sypialnych. Dzisiaj w składzie do Kołobrzegu takiego wagonu nie ma, a podróż trwa 10 godzin.

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, sztuczna inteligencja (SI) znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym także w astrologii. Horoskopy miesięczne generowane przez zaawansowane algorytmy SI łączą starożytną mądrość z nowoczesnymi technologiami, oferując prognozy, które są zarówno dokładne, jak i spersonalizowane. Dzięki temu użytkownicy mogą czerpać korzyści z precyzyjnych przewidywań, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, jednocześnie korzystając z wygody i dostępności, jakie niesie ze sobą technologia.

Kimberly Sanford (z prawej) została nową zawodniczką Górnika Łęczna

Amerykański duet w Górniku Łęczna

27 zawodniczek Górnika Łęcza ćwiczy na obozie w Gniewinie. Wśród nich jest kolejna nowa piłkarka - Kimberly Sanford.

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY
(do)RADCY
film

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY

W najnowszym odcinku podcastu prowadzący, Krzysztof Kot i mecenas Ewa Urbanowicz oraz gość mecenas dr hab. Marek Kulik, omawiają potencjalne zagrożenia związane z publikowaniem informacji o wakacjach w internecie. Takie działania mogą przyciągać złodziei, którzy wykorzystują publicznie dostępne dane do planowania przestępstw.

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami
radzyń podlaski

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami

Radzyń! Jak się masz? Burmistrz chce o to zapytać mieszkańców.

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Podejrzany o brutalne zabójstwo byłej żony mieszkaniec Biłgoraja może odzyskać wolność. Sąd Okręgowy w Zamościu uchylił w środę decyzję o tymczasowym aresztowaniu Wiesława H.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

drewno kominkowe

Lublin

350,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

48,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Różne -> Sprzedam
Drewniana Buda Dla Psa z Oknem Duża 170cm x 135cm

Drewniana Buda Dla Psa z Oknem Duża 170cm x 135cm

Warszawa

1 700,00 zł

Komunikaty