Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2018 r.
11:52

Kolejne podchody do "szkieletora" z Czubów. Co powstanie w jego miejscu?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Deweloperzy wejdą na teren „szkieletora”, o ile Rada Miasta zatwierdzi plan przygotowany przez miejskich urbanistów
Deweloperzy wejdą na teren „szkieletora”, o ile Rada Miasta zatwierdzi plan przygotowany przez miejskich urbanistów (fot. Maciej Kaczanowski)

W miejscu stalowego szkieletu na Czubach mogłyby powstać nowe bloki mieszkalne. Gotowa jest już poprawiona wersja dokumentu, który na nowo określi przeznaczenie terenów w rejonie ul. Jutrzenki. Od 16 stycznia wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać uwagi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie we wtorek Urząd Miasta pokaże poprawiony projekt planu zagospodarowania terenu. Bez tego dokumentu nie powstaną tu bloki, na których budowę liczą obecni właściciele tych gruntów. Ich działki są teraz przeznaczone pod sport. Jeśli miasto zmieni ich przeznaczenie i dopuści tu budownictwo mieszkaniowe, ziemia zyska na wartości, bo stanie się atrakcyjna dla deweloperów.

Deweloperzy wejdą na ten teren, o ile Rada Miasta zatwierdzi plan przygotowany przez miejskich urbanistów. Ich pomysły są takie, by nowe bloki stanęły w miejscu szkieletu i na terenie zajętym przez parking strzeżony między chodnikiem a jezdnią ul. Jutrzenki. Natomiast obszar położony w dolinie, blisko dna wąwozu, miałby pozostać terenem zielonym.

Taka przyszłość była zapisana już w pierwszym projekcie nowego planu, ogłoszonym przez Ratusz w maju zeszłego roku. Ale tamten projekt nie wszystkim się spodobał, było do niego wiele uwag, więc planiści zapowiedzieli nową wersję. Ogłoszą ją 16 stycznia.

Nowa wersja uwzględnia część uwag. Na przykład te dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych, które musiałyby towarzyszyć nowym blokom.

W poprzedniej wersji zapisano, że na mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. musi przypadać co najmniej jedno miejsce na samochód. Na większe mieszkania co najmniej 1,2 miejsca, a w przypadku lokali powyżej 70 mkw. wskaźnik wynosiłby 1,5 miejsca.

Te wymogi, jako zbyt łagodne, krytykowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” zarządzająca pobliskimi blokowiskami. Obawiała się, że gdy powstaną nowe budynki, to ich mieszkańcy zaczną zastawiać swoimi samochodami jej osiedle. Ratusz poszedł spółdzielni na rękę i nieco podkręcił przeliczniki. – Miejsc parkingowych będzie więcej – potwierdza Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta, której zespół pracuje nad przyszłością tego terenu.

Teraz zapisano, że najmniejszym mieszkaniom ma towarzyszyć co najmniej 1,2 miejsca postojowego, zaś tym powyżej 70 mkw. ustalono wskaźnik 1,7 miejsca. Spółdzielnia liczyła na więcej.

Ratusz poszedł również na rękę deweloperom. Chce umożliwić im stawianie budynków wyższych o metr względem tego, na co pozwalała pierwotna wersja projektu. Dopuszczała ona 17-metrowe budynki bliżej wąwozu, a 25-metrowe najbliżej ul. Jutrzenki.

Miejscy planiści nie wycofują się z tego, że ucywilizowana ma być ścieżka biegnąca wzdłuż placówki Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce do dna wąwozu. Ma tu powstać alejka z prawdziwego zdarzenia. Plan zagospodarowania ma także chronić przed wycięciem niektóre drzewa porastające ten teren.

• Publiczna dyskusja nad przyszłością terenów przy Jutrzenki zaplanowana jest na 18 stycznia (Wieniawska 14, sala 1206, godz. 16).

• Projekt nowego planu zagospodarowania będzie można oglądać w Wydziale Planowania (Wieniawska 14, pokój 1111) od 16 stycznia do 14 lutego między godz. 8 a 15 (w dniu 22 stycznia od godz. 8 do 17).

• Uwagi do projektu planu będą przyjmowane do 28 lutego zarówno drogą elektroniczną (planowanie@lublin.eu), jak też pocztą tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin).

Quiz: Dziwne liczby o Lublinie

Dziwne liczby o Lublinie
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kaczy cyrk / 11 stycznia 2018 r. o 19:15
+2
undefined napisał:
Czuby podziękują develo-prezydentowi przy najbliższych wyborach (razem z Czechowem, Szerokim i Śródmieściem).
Podziękują i zagłosują za nim bo ludzie maja dość waszych trolich wpisów pod każdym artykułem. Czy wy naprawdę myslicie, że wszyscy są tak głupi, że oglądają tylko wiadomości, pasek na tvp info i nie widzą postów kopiuj - wklej na jedno kopyto pisanych przez dwie osoby na zmiane.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 16:38
+2
Znowu marksistowski pryszcz z pracownia-ekonopatologii dewelokomciuje w dewelogazecie przeciwko deweloprezydentowi dając wyraz deweloobsesji, która dewaluuje mu dewelozwoje dewelomózgowe. Niech ktoś go zacznie wreszcie leczyć.
Avatar
cccc / 11 stycznia 2018 r. o 15:29
+2
Szkoda że nie obiekt sportowy albo park tylko mieszkania...
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 14:36
+2
No ja chętnie podziękuję za pozbycie się tego zardzewiałego syfu, który szpeci okolicę. Kolejnym etapem powinno być wyrwanie wreszcie tych ośmieszających filarów przy wiadukcie pętli na Filaretów.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 12:21
+2
No i znowu ten fetysz wskaźnika miejsc parkingowych. Tak jakby zwiększanie wskaźnika powodowało, że ludzie zaczną wykupywać po 2 miejsca, kiedy wiedzą, że mogą postawić samochód gratis pod chmurką. SM Czuby też jest niezła - ciekawe ile miejsc parkingowych przypada na jedno mieszkanie w blokach spółdzielczych? 0,1? 0,001? Tłumaczą się, że zarządzają starym osiedlem, ale może zamiast premii dla zarządu, albo zabawy w stawianie komercyjnych garaży jak na "Skarpie", niech odkładają kasę na budowę ogólnodostępnych wielopoziomowych garaży?
Avatar
ruta / 11 stycznia 2018 r. o 16:42
+1
undefined napisał:
No i znowu ten fetysz wskaźnika miejsc parkingowych. Tak jakby zwiększanie wskaźnika powodowało, że ludzie zaczną wykupywać po 2 miejsca, kiedy wiedzą, że mogą postawić samochód gratis pod chmurką. SM Czuby też jest niezła - ciekawe ile miejsc parkingowych przypada na jedno mieszkanie w blokach spółdzielczych? 0,1? 0,001? Tłumaczą się, że zarządzają starym osiedlem, ale może zamiast premii dla zarządu, albo zabawy w stawianie komercyjnych garaży jak na "Skarpie", niech odkładają kasę na budowę ogólnodostępnych wielopoziomowych garaży?
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm.
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm. rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 12:57
+1
Powinna być solidna opłata (% od wzrostu wartości) przy zmianie typu działki/zabudowy. Ciekawe, czy tak by wtedy kombinowali...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:56
0
Słusznie... w wąwozie jeszcze zrobić czteropasmówkę. Umocnić skarpy... z 30 bloków się zmieści. Stacja paliw i darmowe parkingi też da radę... A ii i na galerię miejsca starczy. Po co komu zieleń w mieście ! Kompletna PARANOJA to kolejne blokowisko tutaj.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:35
0
Znowu wszystko zalać betonem i blokami ??? To idealna i ostatnia przestrzeń na czubach na fajny park blisko wąwozu albo inną oazę zieleni ! A potem się dziwimy, że smog w mieście ?? Deweloperzy już i tak weszli prawie do starego lasu niech więc budują dalej w stronę Stasina na przykład.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 r. o 10:08
0
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkracznej partyjki niech patrzą jak Wy służyć będziecie Lublinianom.
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkraczn... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:56
0
Słusznie... w wąwozie jeszcze zrobić czteropasmówkę. Umocnić skarpy... z 30 bloków się zmieści. Stacja paliw i darmowe parkingi też da radę... A ii i na galerię miejsca starczy. Po co komu zieleń w mieście ! Kompletna PARANOJA to kolejne blokowisko tutaj.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:35
0
Znowu wszystko zalać betonem i blokami ??? To idealna i ostatnia przestrzeń na czubach na fajny park blisko wąwozu albo inną oazę zieleni ! A potem się dziwimy, że smog w mieście ?? Deweloperzy już i tak weszli prawie do starego lasu niech więc budują dalej w stronę Stasina na przykład.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 r. o 10:08
0
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkracznej partyjki niech patrzą jak Wy służyć będziecie Lublinianom.
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkraczn... rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 r. o 11:48
0
Zabudują kolejną wolną przestrzeń pogarszając i tak już złe przewietrzanie miasta, a potem będą lamentować, że smog i że kierowcy mają płacić za parkowanie, bo jak zapłacą to ich spaliny nie zrobią smogu tak jak te z samochodów parkujących za darmo. Pazerność i krótkowzroczność bez opamiętania.
Avatar
kaczy cyrk / 11 stycznia 2018 r. o 19:15
+2
undefined napisał:
Czuby podziękują develo-prezydentowi przy najbliższych wyborach (razem z Czechowem, Szerokim i Śródmieściem).
Podziękują i zagłosują za nim bo ludzie maja dość waszych trolich wpisów pod każdym artykułem. Czy wy naprawdę myslicie, że wszyscy są tak głupi, że oglądają tylko wiadomości, pasek na tvp info i nie widzą postów kopiuj - wklej na jedno kopyto pisanych przez dwie osoby na zmiane.
Avatar
ruta / 11 stycznia 2018 r. o 16:42
+1
undefined napisał:
No i znowu ten fetysz wskaźnika miejsc parkingowych. Tak jakby zwiększanie wskaźnika powodowało, że ludzie zaczną wykupywać po 2 miejsca, kiedy wiedzą, że mogą postawić samochód gratis pod chmurką. SM Czuby też jest niezła - ciekawe ile miejsc parkingowych przypada na jedno mieszkanie w blokach spółdzielczych? 0,1? 0,001? Tłumaczą się, że zarządzają starym osiedlem, ale może zamiast premii dla zarządu, albo zabawy w stawianie komercyjnych garaży jak na "Skarpie", niech odkładają kasę na budowę ogólnodostępnych wielopoziomowych garaży?
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm.
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm. rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 16:38
+2
Znowu marksistowski pryszcz z pracownia-ekonopatologii dewelokomciuje w dewelogazecie przeciwko deweloprezydentowi dając wyraz deweloobsesji, która dewaluuje mu dewelozwoje dewelomózgowe. Niech ktoś go zacznie wreszcie leczyć.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 16:03
0
@cccc - Kwestie sportu i rekreacji w Lublinie - zdaniem Zuka - "załatwia" Arena i Aqua. Plebs może sobie co najwyżej uprawiać jogging w smogu. Na Czechowie też dobrych kilkadziesiąt hektarów planowanych uprzednio pod usługi S&R pójdzie wkrótce pod dewelo-dewastację.
Avatar
cccc / 11 stycznia 2018 r. o 15:29
+2
Szkoda że nie obiekt sportowy albo park tylko mieszkania...
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 15:23
0
Ciekawe który to zaprzyjaźniony cwaniak nabył te grunta pewno za 10% wartości, którą będą mieć po zmianie MPZP? Lublin to ostatnio wręcz raj dla tego typu cwaniactwa.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!