Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

11 stycznia 2018 r.
11:52

Kolejne podchody do "szkieletora" z Czubów. Co powstanie w jego miejscu?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Deweloperzy wejdą na teren „szkieletora”, o ile Rada Miasta zatwierdzi plan przygotowany przez miejskich urbanistów
Deweloperzy wejdą na teren „szkieletora”, o ile Rada Miasta zatwierdzi plan przygotowany przez miejskich urbanistów (fot. Maciej Kaczanowski)

W miejscu stalowego szkieletu na Czubach mogłyby powstać nowe bloki mieszkalne. Gotowa jest już poprawiona wersja dokumentu, który na nowo określi przeznaczenie terenów w rejonie ul. Jutrzenki. Od 16 stycznia wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać uwagi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie we wtorek Urząd Miasta pokaże poprawiony projekt planu zagospodarowania terenu. Bez tego dokumentu nie powstaną tu bloki, na których budowę liczą obecni właściciele tych gruntów. Ich działki są teraz przeznaczone pod sport. Jeśli miasto zmieni ich przeznaczenie i dopuści tu budownictwo mieszkaniowe, ziemia zyska na wartości, bo stanie się atrakcyjna dla deweloperów.

Deweloperzy wejdą na ten teren, o ile Rada Miasta zatwierdzi plan przygotowany przez miejskich urbanistów. Ich pomysły są takie, by nowe bloki stanęły w miejscu szkieletu i na terenie zajętym przez parking strzeżony między chodnikiem a jezdnią ul. Jutrzenki. Natomiast obszar położony w dolinie, blisko dna wąwozu, miałby pozostać terenem zielonym.

Taka przyszłość była zapisana już w pierwszym projekcie nowego planu, ogłoszonym przez Ratusz w maju zeszłego roku. Ale tamten projekt nie wszystkim się spodobał, było do niego wiele uwag, więc planiści zapowiedzieli nową wersję. Ogłoszą ją 16 stycznia.

Nowa wersja uwzględnia część uwag. Na przykład te dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych, które musiałyby towarzyszyć nowym blokom.

W poprzedniej wersji zapisano, że na mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. musi przypadać co najmniej jedno miejsce na samochód. Na większe mieszkania co najmniej 1,2 miejsca, a w przypadku lokali powyżej 70 mkw. wskaźnik wynosiłby 1,5 miejsca.

Te wymogi, jako zbyt łagodne, krytykowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” zarządzająca pobliskimi blokowiskami. Obawiała się, że gdy powstaną nowe budynki, to ich mieszkańcy zaczną zastawiać swoimi samochodami jej osiedle. Ratusz poszedł spółdzielni na rękę i nieco podkręcił przeliczniki. – Miejsc parkingowych będzie więcej – potwierdza Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta, której zespół pracuje nad przyszłością tego terenu.

Teraz zapisano, że najmniejszym mieszkaniom ma towarzyszyć co najmniej 1,2 miejsca postojowego, zaś tym powyżej 70 mkw. ustalono wskaźnik 1,7 miejsca. Spółdzielnia liczyła na więcej.

Ratusz poszedł również na rękę deweloperom. Chce umożliwić im stawianie budynków wyższych o metr względem tego, na co pozwalała pierwotna wersja projektu. Dopuszczała ona 17-metrowe budynki bliżej wąwozu, a 25-metrowe najbliżej ul. Jutrzenki.

Miejscy planiści nie wycofują się z tego, że ucywilizowana ma być ścieżka biegnąca wzdłuż placówki Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce do dna wąwozu. Ma tu powstać alejka z prawdziwego zdarzenia. Plan zagospodarowania ma także chronić przed wycięciem niektóre drzewa porastające ten teren.

• Publiczna dyskusja nad przyszłością terenów przy Jutrzenki zaplanowana jest na 18 stycznia (Wieniawska 14, sala 1206, godz. 16).

• Projekt nowego planu zagospodarowania będzie można oglądać w Wydziale Planowania (Wieniawska 14, pokój 1111) od 16 stycznia do 14 lutego między godz. 8 a 15 (w dniu 22 stycznia od godz. 8 do 17).

• Uwagi do projektu planu będą przyjmowane do 28 lutego zarówno drogą elektroniczną (planowanie@lublin.eu), jak też pocztą tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin).

Quiz: Dziwne liczby o Lublinie

Dziwne liczby o Lublinie
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kaczy cyrk / 11 stycznia 2018 r. o 19:15
+2
undefined napisał:
Czuby podziękują develo-prezydentowi przy najbliższych wyborach (razem z Czechowem, Szerokim i Śródmieściem).
Podziękują i zagłosują za nim bo ludzie maja dość waszych trolich wpisów pod każdym artykułem. Czy wy naprawdę myslicie, że wszyscy są tak głupi, że oglądają tylko wiadomości, pasek na tvp info i nie widzą postów kopiuj - wklej na jedno kopyto pisanych przez dwie osoby na zmiane.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 16:38
+2
Znowu marksistowski pryszcz z pracownia-ekonopatologii dewelokomciuje w dewelogazecie przeciwko deweloprezydentowi dając wyraz deweloobsesji, która dewaluuje mu dewelozwoje dewelomózgowe. Niech ktoś go zacznie wreszcie leczyć.
Avatar
cccc / 11 stycznia 2018 r. o 15:29
+2
Szkoda że nie obiekt sportowy albo park tylko mieszkania...
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 14:36
+2
No ja chętnie podziękuję za pozbycie się tego zardzewiałego syfu, który szpeci okolicę. Kolejnym etapem powinno być wyrwanie wreszcie tych ośmieszających filarów przy wiadukcie pętli na Filaretów.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 12:21
+2
No i znowu ten fetysz wskaźnika miejsc parkingowych. Tak jakby zwiększanie wskaźnika powodowało, że ludzie zaczną wykupywać po 2 miejsca, kiedy wiedzą, że mogą postawić samochód gratis pod chmurką. SM Czuby też jest niezła - ciekawe ile miejsc parkingowych przypada na jedno mieszkanie w blokach spółdzielczych? 0,1? 0,001? Tłumaczą się, że zarządzają starym osiedlem, ale może zamiast premii dla zarządu, albo zabawy w stawianie komercyjnych garaży jak na "Skarpie", niech odkładają kasę na budowę ogólnodostępnych wielopoziomowych garaży?
Avatar
ruta / 11 stycznia 2018 r. o 16:42
+1
undefined napisał:
No i znowu ten fetysz wskaźnika miejsc parkingowych. Tak jakby zwiększanie wskaźnika powodowało, że ludzie zaczną wykupywać po 2 miejsca, kiedy wiedzą, że mogą postawić samochód gratis pod chmurką. SM Czuby też jest niezła - ciekawe ile miejsc parkingowych przypada na jedno mieszkanie w blokach spółdzielczych? 0,1? 0,001? Tłumaczą się, że zarządzają starym osiedlem, ale może zamiast premii dla zarządu, albo zabawy w stawianie komercyjnych garaży jak na "Skarpie", niech odkładają kasę na budowę ogólnodostępnych wielopoziomowych garaży?
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm.
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm. rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 12:57
+1
Powinna być solidna opłata (% od wzrostu wartości) przy zmianie typu działki/zabudowy. Ciekawe, czy tak by wtedy kombinowali...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:56
0
Słusznie... w wąwozie jeszcze zrobić czteropasmówkę. Umocnić skarpy... z 30 bloków się zmieści. Stacja paliw i darmowe parkingi też da radę... A ii i na galerię miejsca starczy. Po co komu zieleń w mieście ! Kompletna PARANOJA to kolejne blokowisko tutaj.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:35
0
Znowu wszystko zalać betonem i blokami ??? To idealna i ostatnia przestrzeń na czubach na fajny park blisko wąwozu albo inną oazę zieleni ! A potem się dziwimy, że smog w mieście ?? Deweloperzy już i tak weszli prawie do starego lasu niech więc budują dalej w stronę Stasina na przykład.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 r. o 10:08
0
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkracznej partyjki niech patrzą jak Wy służyć będziecie Lublinianom.
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkraczn... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:56
0
Słusznie... w wąwozie jeszcze zrobić czteropasmówkę. Umocnić skarpy... z 30 bloków się zmieści. Stacja paliw i darmowe parkingi też da radę... A ii i na galerię miejsca starczy. Po co komu zieleń w mieście ! Kompletna PARANOJA to kolejne blokowisko tutaj.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 r. o 18:35
0
Znowu wszystko zalać betonem i blokami ??? To idealna i ostatnia przestrzeń na czubach na fajny park blisko wąwozu albo inną oazę zieleni ! A potem się dziwimy, że smog w mieście ?? Deweloperzy już i tak weszli prawie do starego lasu niech więc budują dalej w stronę Stasina na przykład.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 r. o 10:08
0
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkracznej partyjki niech patrzą jak Wy służyć będziecie Lublinianom.
Co POkraki wnieśli w POsagu zwiększając majątek Gminy Lublin.??? Jak na razie to cały czas opylają najlepsze działki budowlane obcym developerom. I są tym zachwyceni. Działka pod budowę ma cenę 4 x mniejszą niż zabudowana. W Lublinie były 2 budowlane firmy komunalne. Wieżowce, bloki mieszkalne, szkoły, przedszkola i żłobki to Ich dzieła. To wszystko POszło w siną dal. I basta.W Lublinie potrzeba młodego szefa ze smykałką przedsiębiorczości. Młodzi gniewni z Kukiz 15 czy z Nowoczesnej do boju. Tylko w Was nadzieja. A jajosy z PiS czy POkraczn... rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2018 r. o 11:48
0
Zabudują kolejną wolną przestrzeń pogarszając i tak już złe przewietrzanie miasta, a potem będą lamentować, że smog i że kierowcy mają płacić za parkowanie, bo jak zapłacą to ich spaliny nie zrobią smogu tak jak te z samochodów parkujących za darmo. Pazerność i krótkowzroczność bez opamiętania.
Avatar
kaczy cyrk / 11 stycznia 2018 r. o 19:15
+2
undefined napisał:
Czuby podziękują develo-prezydentowi przy najbliższych wyborach (razem z Czechowem, Szerokim i Śródmieściem).
Podziękują i zagłosują za nim bo ludzie maja dość waszych trolich wpisów pod każdym artykułem. Czy wy naprawdę myslicie, że wszyscy są tak głupi, że oglądają tylko wiadomości, pasek na tvp info i nie widzą postów kopiuj - wklej na jedno kopyto pisanych przez dwie osoby na zmiane.
Avatar
ruta / 11 stycznia 2018 r. o 16:42
+1
undefined napisał:
No i znowu ten fetysz wskaźnika miejsc parkingowych. Tak jakby zwiększanie wskaźnika powodowało, że ludzie zaczną wykupywać po 2 miejsca, kiedy wiedzą, że mogą postawić samochód gratis pod chmurką. SM Czuby też jest niezła - ciekawe ile miejsc parkingowych przypada na jedno mieszkanie w blokach spółdzielczych? 0,1? 0,001? Tłumaczą się, że zarządzają starym osiedlem, ale może zamiast premii dla zarządu, albo zabawy w stawianie komercyjnych garaży jak na "Skarpie", niech odkładają kasę na budowę ogólnodostępnych wielopoziomowych garaży?
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm.
Dokładnie. Typowa hipokryzja i populizm. rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 16:38
+2
Znowu marksistowski pryszcz z pracownia-ekonopatologii dewelokomciuje w dewelogazecie przeciwko deweloprezydentowi dając wyraz deweloobsesji, która dewaluuje mu dewelozwoje dewelomózgowe. Niech ktoś go zacznie wreszcie leczyć.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 16:03
0
@cccc - Kwestie sportu i rekreacji w Lublinie - zdaniem Zuka - "załatwia" Arena i Aqua. Plebs może sobie co najwyżej uprawiać jogging w smogu. Na Czechowie też dobrych kilkadziesiąt hektarów planowanych uprzednio pod usługi S&R pójdzie wkrótce pod dewelo-dewastację.
Avatar
cccc / 11 stycznia 2018 r. o 15:29
+2
Szkoda że nie obiekt sportowy albo park tylko mieszkania...
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 r. o 15:23
0
Ciekawe który to zaprzyjaźniony cwaniak nabył te grunta pewno za 10% wartości, którą będą mieć po zmianie MPZP? Lublin to ostatnio wręcz raj dla tego typu cwaniactwa.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 kwietnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 kwietnia 2020 r.

Środek biobójczy przygotowany przez Zakłady Azotowe w Puławach trafił na rynek

Środek biobójczy przygotowany przez Zakłady Azotowe w Puławach trafił na rynek

Podczas pandemii koronawirusa płyny do dezynfekcji stały się towarem deficytowym. Rynkowe niedobory może zapełnić produkt na bazie nadtlenku wodoru przygotowany przez Zakłady Azotowe w Puławach. Ich "Pulsept" uzyskał już stosowne pozwolenia na jego tymczasową dystrybucję.

Lublin: Na ul. Prusa zwężenie drogi. Będą utrudnienia

Lublin: Na ul. Prusa zwężenie drogi. Będą utrudnienia

Od jutrzejszego poranka aż do końca miesiąca potrwają problemy z przejazdem i przejściem ul. Prusa.

Wybory 2020. Prezydenta wybierzemy korespondencyjnie. Jeśli nie odeślemy kart, pójdziemy do więzienia?

Wybory 2020. Prezydenta wybierzemy korespondencyjnie. Jeśli nie odeślemy kart, pójdziemy do więzienia?

W poniedziałek wieczorem Sejm przyjął ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. Według projektu, możliwe będzie ich przełożenie o tydzień. Kontrowersje budzi zapis, z którego wynika, że osobom, które nie odeślą kart, grozi więzienie

Bawełna, flizelina, guma oraz tasiemki. Wolontariusze proszą o materiały na maseczki

Bawełna, flizelina, guma oraz tasiemki. Wolontariusze proszą o materiały na maseczki

Bawełna, flizelina, guma oraz tasiemki to materiały niezbędne do szycia maseczek, jakie trafiają do lubelskich szpitali. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który stworzył akcje „Maseczki dla służb” prosi o wsparcie. Materiały są niezbędne, by wolontariusze mogli wykonać kolejne partie maseczek.

Uczniowie, rodzice i nauczyciele się niecierpliwią. Ciągle nie wiadomo, co z egzaminem ósmoklasistów

Uczniowie, rodzice i nauczyciele się niecierpliwią. Ciągle nie wiadomo, co z egzaminem ósmoklasistów

Jutro ostatni dzień zdalnej nauki przed przerwą świąteczną. W poświąteczny wtorek uczniowie powinni wznowić naukę. Na razie nie wiadomo, czy zrobią to w domach czy w szkołach. Nie wiadomo też, co z egzaminem ósmoklasistów, który powinien rozpocząć się tydzień później. Uczniowie, rodzice, ale i nauczyciele nie kryją już rozdrażnienia.

Koronawirus: Kabaret Smile zbiera na środki ochronne dla medyków, KUL na karetkę dla szpitala

Koronawirus: Kabaret Smile zbiera na środki ochronne dla medyków, KUL na karetkę dla szpitala

Kolejne osoby i instytucje włączają się w pomaganie lubelskim szpitalom. Zbiórkę pieniędzy na zakup środków ochronnych dla personelu medycznego zorganizowali członkowie kabaretu Smile. W podobne inicjatywy angażują się też m.in. uczelnie z Lublina

W Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim też szyją sprzęt do ochrony przed koronawirusem

W Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim też szyją sprzęt do ochrony przed koronawirusem

W Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim osadzeni szyją maseczki, fartuchy i kombinezony ochronne.

Lublin: Kładka nad ul. Filaretów jeszcze długo będzie rdzewieć. W tym roku powstanie dokumentacja
galeria

Lublin: Kładka nad ul. Filaretów jeszcze długo będzie rdzewieć. W tym roku powstanie dokumentacja

Nieprędko dojdzie do remontu stalowej kładki nad ul. Filaretów. Mocno rdzewiejąca konstrukcja łączy os. Piastowskie i os. Mickiewicza. Niedawno Urząd Miasta zapewnił, że odnowi ją jeszcze w tym roku, teraz okazuje się, że na remont poczekamy znacznie dłużej

Koronawirus w woj. lubelskim. 192 zakażonych, 45 ozdrowieńców, 7 osób zmarło [stan na 07.04]

Koronawirus w woj. lubelskim. 192 zakażonych, 45 ozdrowieńców, 7 osób zmarło [stan na 07.04]

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Port Lotniczy Lublin zamknięty, statystyki najgorsze od ponad siedmiu lat. Co z lotami do Kolonii/Bonn?

Port Lotniczy Lublin zamknięty, statystyki najgorsze od ponad siedmiu lat. Co z lotami do Kolonii/Bonn?

Niespełna 9,5 tys. osób skorzystało z Portu Lotniczego Lublin w marcu. A dokładnie do 14 marca, gdy w związku z ogłoszeniem stanu epidemii lotnisko zostało zamknięte. W ponad siedmioletniej historii portu gorszy wynik zanotowano jedynie w pierwszym miesiącu działalności, gdy przez kilkanaście dni grudnia 2012 roku obsłużono 5,7 tys. pasażerów.

Orion Niedrzwica czeka na wznowienie rozgrywek

Orion Niedrzwica czeka na wznowienie rozgrywek

W Niedrzwicy czekają na wznowienie rozgrywek i wierzą, że runda wiosenna będzie dla miejscowej drużyny zdecydowanie lepsza

Ministerstwo Zdrowia uruchamia aplikację, która oceni ryzyko zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia uruchamia aplikację, która oceni ryzyko zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.

Dla dzieci: transmisja online spektaklu "Parchatka"
9 kwietnia 2020, 16:00

Dla dzieci: transmisja online spektaklu "Parchatka"

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza najmłodszych na pokaz online spektaklu "Parchatka" w reżyserii Ilony Zgiet. Przedstawienie zostanie opublikowane na Facebooku Wielokulturowego Lublina w czwartek, 9 kwietnia o godz. 16.

Zmarło 18 osób chorych na COVID-19. 316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
Aktualizacja

Zmarło 18 osób chorych na COVID-19. 316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Jest 316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a w szpitalach w całym kraju zmarło 18 osób. O godz. 19 resort zaktualizował informacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!