Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2020 r.
6:26

Kolejny bój o górki czechowskie. Tym razem idzie o alejki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 52 A A

Ewidentnie złamano prawo – twierdzą aktywiści przeciwni budowie alejki przez górki czechowskie. Ich zdaniem tworzenie parku podzielono na etapy, żeby uniknąć badania wpływu całej inwestycji na środowisko. Ratusz twierdzi, że nie wie, by ścieżka była tylko etapem, chociaż sam zaakceptował plan utworzenia tu parku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Alejka budowana na górkach łączy Czechów z osiedlem Botanik: zaczyna się za Lidlem przy Koncertowej, a kończy przy ul. Poligonowej. – To pierwszy etap realizacji największego parku w Lublinie – tak w oficjalnym komunikacie pisze spółka TBV Investment, która zleciła budowę ścieżki.

Prace, mocno już zaawansowane, toczą się na podstawie pozwolenia, które wydał Urząd Miasta. Przed jego wydaniem nie sprawdzał, jak inwestycja wpłynie na środowisko. Nie sprawdzał, bo – jak twierdzi – nie musiał. Urzędnicy tłumaczą, że ocena byłaby wymagana w przypadku utwardzonej drogi mającej ponad 1 km.

Mimo to aktywiści przeciwni budowie przekonują, że nie można było zrezygnować z badania wpływu inwestycji na środowisko. Ich zdaniem nie wolno dzielić parku, który jako całość podlegałby takiej ocenie, na mniejsze etapy o rozmiarach, które tej ocenie umykają.

Działacze twierdzą, że przed wydaniem pozwolenia należało zbadać park jako całość, a ponieważ tego nie zrobiono, oczekują uchylenia zgody na budowę. – Ewidentnie złamano tu prawo budowlane i ustawy środowiskowe – twierdzą aktywiści na facebookowej stronie „Górki czechowskie wietrznie zielone”. Powołują się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Na to samo orzecznictwo powołał się Naczelny Sąd Administracyjny, który w 2018 r. rozstrzygnął spór o pewną inwestycję mieszkaniową na Mazowszu. Orzekł, że niemożliwe jest „sztuczne dzielenia przedsięwzięcia w ten sposób, aby obchodzić prawo, poprzez tworzenie przedsięwzięć, których parametry pozwalają na odstąpienie od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko”. Wyrok nie może jednak mieć zastosowania do górek czechowskich, bo w Polsce nie ma prawa precedensu.

Dlaczego Ratusz nie oceniał wpływu na środowisko całej budowy parku obiecanego przez TBV Investment, a tylko fragment objęty wnioskiem o pozwolenie na budowę?

– Okoliczność, że inwestor posiada ewentualnie koncepcję, wizję dalszego etapu inwestycji, w formie i kształcie nieznanym i w związku z tym nieobjętym wnioskiem o pozwolenie na budowę, nie oznacza z automatu, że jest to również jego zamierzenie budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego – odpowiada nam Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Urząd Miasta twierdzi, że koncepcja parku jest „w kształcie nieznanym”, choć sam prezydent podpisał się pod dokumentem obrazującym, że na górkach powstanie duży park, a nie tylko jedna alejka. Chodzi o umowę z lata 2019 r. pomiędzy miastem a spółką TBV Investment. Załącznikiem do tejże umowy jest koncepcja parku, który ma urządzić spółka w zamian za umożliwienie jej budowy osiedli na części górek.

W koncepcji zapisano, że alejki będą mieć około 7,5 km długości, z czego 5 km miałyby stanowić alejki biegowe, rowerowe i do nordic walking. Na takiej mapie widnieje podpis prezydenta Krzysztofa Żuka. Dlaczego zatem Ratusz stwierdza, że „inwestor posiada ewentualnie” koncepcję „w kształcie nieznanym”?

– Jednym z załączników do umowy z 21 czerwca 2019 r. była „Koncepcja Parku Naturalistycznego”, który ma wykonać na własny koszt spółka TBV – przyznaje Justyna Góźdź. – Koncepcja oznacza jednak rodzaj intencji, pomysł, plan i nie jest jednoznaczna z projektem zagospodarowania dla całego zamierzenia w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego – tłumaczy. Dodaje też, że Urząd Miasta rozpatrując wniosek o pozwolenie na budowę „nie ma podstawy prawnej do żądania od inwestora projektu zagospodarowania dla całego obszaru tylko dlatego, że ma on koncepcję”.

Policzyli drogomierzem

Aktywiści twierdzą, że jeśli nawet Urząd Miasta traktował ścieżkę jako samodzielną inwestycję, to nie mógł zrezygnować z oceny środowiskowej, bo alejka ma ponad 1 km. Twierdzą, że ją mierzyli. – Wypożyczyliśmy profesjonalny drogomierz – piszą działacze na Facebooku i podkreślają, że kilkakrotnie powtarzali pomiar. – Przekraczał za każdym razem 1000 m.

Według Ratusza dokumenty złożone przez inwestora świadczą o tym, że alejka jest krótsza. – Z załącznika mapowego w postaci projektu zagospodarowania terenu, sporządzonego przez uprawnionego geodetę i potwierdzonego przez projektanta za zgodność z oryginałem, wynika, że planowana inwestycja nie będzie miała 1 km – stwierdza Góźdź. – Całkowita długość tej ścieżki terenowej wynosi 892,66 m plus odgałęzienie 81 m – informuje Ratusz, a podane przez niego liczby sumują się do 973 m i 66 cm.

Inną liczbę podaje spółka TBV Investment. – Zgodnie z projektem złożonym do urzędu oraz wydanym pozwoleniem całkowita długość ścieżki wynosi dokładnie 957,66 m. Fakt, licząc od ronda przy gen. Ducha będziemy mieli ścieżkę o długości ponad 2 km, a od Auchan na Felinie prawie 10 km – stwierdza Anna Nieoczym, specjalista ds. marketingu w TBV.

W środę prosiliśmy spółkę o komentarz do twierdzeń aktywistów, którzy sugerują, że budowa parku jest celowo dzielona na mniejsze etapy, by uniknąć oceny środowiskowej. – Pozwolenie wydane zostało na budowę ścieżki terenowej wraz z placem zabaw i obiektami małej architektury na działkach przy ul. Poligonowej – odpisuje nam Anna Nieoczym. – Pełna dokumentacja w tej sprawie znajduje się w urzędzie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 24 grudnia 2020 r. o 10:24
+78
Szanowni Państwo w związku z brakiem możliwości kontaktu z redaktorem Smagą chciałam sprostować swoją wypowiedź udzielona w imieniu spółki TBV. Uprzejmie informuję ze zgodnie z projektem  złożonym do urzędu oraz wydanym pozwoleniem na budowę całkowita długość ścieżki będzie wynosiła 973.66 m. Omyłka w przedstawionej przeze mnie długości ścieżki wyniknęła z omyłki pisarskiej i błędnego wpisania przeze mnie cyfr na klawiaturze numerycznej. Taka długość ścieżki widnieje zarówno w pozwoleniu na budowę jak również we wniosku złożonym do urzędu. Z wyrazami szacunku, Anna Nieoczym
O którym wniosku i pozwoleniu na budowę pani pisze? Jeżeli jest taka potrzeba, by sprawdzić faktyczną długość tej "ścieżki terenowej" to wypożyczymy profesjonalny drogomierz, którego tolerancja wynosi 0,05%, czyli na 1 km +- 0,5m.
Pytanie pierwsze czy kajaki i sprzęt do nurkowania też wypożyczacie? Pytanie drugie rozumiem że na znak protestu i solidarności z chomikami z budowanej ścieżki nie zamierzacie korzystać?
 Na pewno nie mamy złośliwości w zasobach i dostępie. Możemy za to wypożyczyć lupę, by można było dostrzec, że podnosimy plany intensywnej urbanizacji około 35 ha oraz ingerencji w oazę różnorodności biologicznej zinwentaryzowanej na ponad 105 ha obszaru Górek Czechowskich. Osobiście z żadnych produktów     TBV     nie zamierzam korzystać, bo najpierw trzeba byłoby sprawdzić mikrometrem, czy to czasem nie podróbka, oraz, czy korzystanie z tego     nie zagraża czasem kalectwem lub śmiercią.
 Jak dla mnie to możesz nawet sprzedać samochód i jeździć furmanką po mieście. Mieszkania w bloku też bym się na twoim miejscu pozbył, w końcu jakby nie patrzeć, budował je kiedyś deweloper i to używając tego wstrętnego betonu. Domek z drewnianych desek i gałęzi zbudowany na jednym z drzew rosnących na Górkach byłby o wiele bardziej eko.
 Jak dla mnie to możesz nawet sprzedać samochód i jeździć furmanką po mieście. Mieszkania w bloku też bym się na twoim miejscu pozbył, w końcu jakby nie patrzeć, budował je kiedyś deweloper i to używając tego wstrętnego betonu. Domek z drewnianych desek i gałęzi zbudowany na jednym z drzew rosnących na Górkach byłby o wiele bardziej eko. rozwiń
Avatar
PISFAN / 24 grudnia 2020 r. o 08:30
+73
Sorry ale aktywiści stają się coraz bardziej upierdliwi im chyba to wszystko przeszkadza i protestują dla samej zasady że coś trzeba robić no to protestujemy bo cóż im przeszkadzają alejki spacerowe na górkach i jaki one mają wpływ na populację chomików tam żyjących Ps Jak to dobrze że ich kiedyś nie było bo byśmy teraz to chyba w ziemiankach mieszkali
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 24 grudnia 2020 r. o 09:53
+67
Szanowni Państwo w związku z brakiem możliwości kontaktu z redaktorem Smagą chciałam sprostować swoją wypowiedź udzielona w imieniu spółki TBV. Uprzejmie informuję ze zgodnie z projektem  złożonym do urzędu oraz wydanym pozwoleniem na budowę całkowita długość ścieżki będzie wynosiła 973.66 m. Omyłka w przedstawionej przeze mnie długości ścieżki wyniknęła z omyłki pisarskiej i błędnego wpisania przeze mnie cyfr na klawiaturze numerycznej. Taka długość ścieżki widnieje zarówno w pozwoleniu na budowę jak również we wniosku złożonym do urzędu. Z wyrazami szacunku, Anna Nieoczym
O którym wniosku i pozwoleniu na budowę pani pisze? Jeżeli jest taka potrzeba, by sprawdzić faktyczną długość tej "ścieżki terenowej" to wypożyczymy profesjonalny drogomierz, którego tolerancja wynosi 0,05%, czyli na 1 km +- 0,5m.
 Pytanie pierwsze czy kajaki i sprzęt do nurkowania też wypożyczacie? Pytanie drugie rozumiem że na znak protestu i solidarności z chomikami z budowanej ścieżki nie zamierzacie korzystać?
 Pytanie pierwsze czy kajaki i sprzęt do nurkowania też wypożyczacie? Pytanie drugie rozumiem że na znak protestu i solidarności z chomikami z budowanej ścieżki nie zamierzacie korzystać? rozwiń
Avatar
Anita.Kurowska / 24 grudnia 2020 r. o 10:23
+62
Nie rozumiem, skąd walka o tą ścieżkę. Ona już jest. Czasu nie cofniecie. Pozwolenie jest skoro budują i jeśli nikt nie wkroczył na teren budowy żeby uznać ją za nieważną to wytłumaczcie mi o co ta burza? Ścieżka przyda się mieszkańcom - wszyscy o tym wiedzą. TBV stara się pokazać że wywiązuje się z obietnic, a tu dalej hejt na potęgę. Uładzenie tego bałaganu też wam nie pasuje. Nie rozumiem tego - facet oddał znaczącą cześć SWOJEGO terenu i dalej się go opluwa. Chcecie mieć park to pozwólcie na to, żeby to nie był tylko park wstydu dla grupki pobliskich mieszkańców.
Nie rozumiem, skąd walka o tą ścieżkę. Ona już jest. Czasu nie cofniecie. Pozwolenie jest skoro budują i jeśli nikt nie wkroczył na teren budowy żeby uznać ją za nieważną to wytłumaczcie mi o co ta burza? Ścieżka przyda się mieszkańcom - wszyscy o tym wiedzą. TBV stara się pokazać że wywiązuje się z obietnic, a tu dalej hejt na potęgę. Uładzenie tego bałaganu też wam nie pasuje. Nie rozumiem tego - facet oddał znaczącą cześć SWOJEGO terenu i dalej się go opluwa. Chcecie mieć park to pozwólcie na to, żeby to nie był tylko park wstydu dla g... rozwiń
Avatar
zmoranocna / 24 grudnia 2020 r. o 10:13
+62
Szanowni Państwo w związku z brakiem możliwości kontaktu z redaktorem Smagą chciałam sprostować swoją wypowiedź udzielona w imieniu spółki TBV. Uprzejmie informuję ze zgodnie z projektem  złożonym do urzędu oraz wydanym pozwoleniem na budowę całkowita długość ścieżki będzie wynosiła 973.66 m. Omyłka w przedstawionej przeze mnie długości ścieżki wyniknęła z omyłki pisarskiej i błędnego wpisania przeze mnie cyfr na klawiaturze numerycznej. Taka długość ścieżki widnieje zarówno w pozwoleniu na budowę jak również we wniosku złożonym do urzędu. Z wyrazami szacunku, Anna Nieoczym
O którym wniosku i pozwoleniu na budowę pani pisze? Jeżeli jest taka potrzeba, by sprawdzić faktyczną długość tej "ścieżki terenowej" to wypożyczymy profesjonalny drogomierz, którego tolerancja wynosi 0,05%, czyli na 1 km +- 0,5m.
Pytanie pierwsze czy kajaki i sprzęt do nurkowania też wypożyczacie? Pytanie drugie rozumiem że na znak protestu i solidarności z chomikami z budowanej ścieżki nie zamierzacie korzystać?
 obstawiam że jako jedni z pierwszych zaczną z korzystać z tego przeciwko czemu tak namiętnie teraz protestują, taka ironia losu
 obstawiam że jako jedni z pierwszych zaczną z korzystać z tego przeciwko czemu tak namiętnie teraz protestują, taka ironia losu rozwiń
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 24 grudnia 2020 r. o 09:51
+58
Najważniejszy temat na Święta Bożego Narodzenia to poinformować czytelników o wątpliwościach jakie mają koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego. Gratuluję.
Avatar
Kryska_J / 24 grudnia 2020 r. o 09:25
+56
Rzetelność dziennikarska znowu w pełnej krasie. Dlaczego Pan redaktor nie wnikał skąd wynikają rozbieżności między urzedem a deweloperem? Ciągły hejt na gorki wylewacie. Nie mając na to innej alternatywy i rozwiązania. Teren za chwilę wróci w całości do tbv i wtedy będziecie płakać... Zejdźcie w koncu z tego tematu.. to nie jest jedyną sprawa w lublinie
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 grudnia 2020 r. o 10:07
+52
To właściciel terenu decyduje co ma zamiar mieć na swojej działce, a nie samozwańczy aktywiści. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończymy z tą dyskusją raz na zawsze.
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 grudnia 2020 r. o 10:20
+49
To właściciel terenu decyduje co ma zamiar mieć na swojej działce, a nie samozwańczy aktywiści. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończymy z tą dyskusją raz na zawsze.
   "      Zgodnie             z             art      .       64             ust      .       3             Konstytucji             Rzeczypospolitej             Polskiej             ograniczenie             prawa       w      łasności       następuje             w             drodze             ustawy      . Do ustaw, których przepisy ograniczają lub       regulują prawo własności należą m.      in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa prawo       ochrony środowiska, ustawa prawo wodne, ustawa prawo geologiczne i górnicze,       ustawa prawo budowlane, szczególne zasady przygotowania do realizacji inwestycji       w       zakresie budowli przeciwpowodziowych, gospodarka nieruchomościami, szczególne       zasady przygotowania i realizacji inwestycji       w       zakresie dróg publicznych, scalanie       i wymiana gruntó      w      , ustawa o ochronie zabytkó      w       i opiece nad zabytkami, ustawa       o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i inne." To jest cytat z decyzji podejmowanych wielokrotnie przez obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta wobec innych prywatnych właścicieli gruntów w Lublinie.
 I jakoś nic dalej nie widzę o grupce aktywistów... co w zasadzie nic im się nie podoba, poza dotychczasowym wyspiskiem i sraln..ą dla psów.
 I jakoś nic dalej nie widzę o grupce aktywistów... co w zasadzie nic im się nie podoba, poza dotychczasowym wyspiskiem i sraln..ą dla psów. rozwiń
Avatar
ukash / 24 grudnia 2020 r. o 10:34
+47
Ja tylko pragnę przypomnieć ekologom, że wszelkie odległości w terenie w takich przypadkach wyznacza się w oparciu o pomiary geodezyjne a nie prowadząc przed sobą kółko na kiju zwane przez ekologów "profesjonalnym drogomierzem" 
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 28 grudnia 2020 r. o 11:36
0
Wy nie rozumiecie jednej podstawowej rzeczy. Punkt 1. Aktywista z Górek Czechowskich ma zawsze rację. Punkt 2. Nawet jeśli aktywista z Górek Czechowskich czegoś nie wie, manipuluje, mówi półprawdę lub wręcz kłamie, patrz punkt 1.
Avatar
Cotusie / 28 grudnia 2020 r. o 11:30
+2
A no pomiar nie był wykonywany niezależnie, bo by jeszcze zmierzył geodeta, że wszystko się zgadza. I na co to komu, skoro nie będzie można na Wschodnim napluć na Żuka? Ci aktywiści naprawdę są tak negatywnie nastawieni, że nawet jakby wszystko zrobić według ich pomysłu, ba - jakby sami dostali wolną rękę od właściciela terenu, to by się czepiali. Dla zasady. 
Avatar
Arturrr1 / 28 grudnia 2020 r. o 11:08
+5
Dokładnie, profesjonalny i niezależny pomiar rozstrzygnąłby sprawę, ale lepiej rozbić z góry aferę...
Avatar
Komentator / 28 grudnia 2020 r. o 10:51
+5
O, patrzcie! Dalmierz wypożyczyli. Profesjonalny! Tylko wiecie, nawet profesjonalny sprzęt który użyty jest nieprawidłowo, nie da prawidłowego pomiaru. To, że pomiar był powtarzany, jakoś mnie nie przekonuje - biorąc w szczególności pod uwagę komentarze aktywistów licencjonowanych przez Dziennik Wschodni. Przypomina mi się przy okazji scena z filmu "płaskoziemcy", gdzie rzeczeni fani teorii o płaskiej ziemi dochodzą do wniosku, że jeśli wypożyczą kosztujący kilkadziesiąt tysięcy dolarów sprzęt pomiarowy, to zwróci on wyniki zależne od ruchu obrotowego ziemi. Niezależnie od tego, ile razy mierzyli, zawsze wychodził im wynik z tym samym błędem - wynikającym właśnie z ruchu obrotowego. Jaki był wniosek płaskoziemców? No chyba sprzęt uszkodzony. Więc wiecie, jeśli się bardzo chce, to można wszystko zmierzyć. Coś jednak mam wrażenie, że gdyby aktywiści nie zmierzyli ścieżki dłuższej niż w pozwoleniu, to by się tym nie chwalili. To jest szopka dla robienia szopki. No i jeszcze te komentarze, 90% napisane przez jedną osobę, a jednak najpopularniejsze komentarze to te, które są odmiennej treści, niż te publikowane przez panią Monisię/develocośtam
hmm.. no właśnie, dlaczego pomiar nie był wykonywany przez osobę niezależną, a przedewszystkim doświadczoną, a nie kogoś, kto wyporzyczone urzadzenie miał pierwszy raz w ręku?
 Bo geodeta wykonałby pomiar rzetelnie i dokładnie... a do tego za pieniądze - aktywiści nie chcą wydawać kasy na coś, co obaliłoby ich teorie.
 Bo geodeta wykonałby pomiar rzetelnie i dokładnie... a do tego za pieniądze - aktywiści nie chcą wydawać kasy na coś, co obaliłoby ich teorie. rozwiń
Avatar
JarekW / 28 grudnia 2020 r. o 10:49
+5
O, patrzcie! Dalmierz wypożyczyli. Profesjonalny! Tylko wiecie, nawet profesjonalny sprzęt który użyty jest nieprawidłowo, nie da prawidłowego pomiaru. To, że pomiar był powtarzany, jakoś mnie nie przekonuje - biorąc w szczególności pod uwagę komentarze aktywistów licencjonowanych przez Dziennik Wschodni. Przypomina mi się przy okazji scena z filmu "płaskoziemcy", gdzie rzeczeni fani teorii o płaskiej ziemi dochodzą do wniosku, że jeśli wypożyczą kosztujący kilkadziesiąt tysięcy dolarów sprzęt pomiarowy, to zwróci on wyniki zależne od ruchu obrotowego ziemi. Niezależnie od tego, ile razy mierzyli, zawsze wychodził im wynik z tym samym błędem - wynikającym właśnie z ruchu obrotowego. Jaki był wniosek płaskoziemców? No chyba sprzęt uszkodzony. Więc wiecie, jeśli się bardzo chce, to można wszystko zmierzyć. Coś jednak mam wrażenie, że gdyby aktywiści nie zmierzyli ścieżki dłuższej niż w pozwoleniu, to by się tym nie chwalili. To jest szopka dla robienia szopki. No i jeszcze te komentarze, 90% napisane przez jedną osobę, a jednak najpopularniejsze komentarze to te, które są odmiennej treści, niż te publikowane przez panią Monisię/develocośtam
 hmm.. no właśnie, dlaczego pomiar nie był wykonywany przez osobę niezależną, a przedewszystkim doświadczoną, a nie kogoś, kto wyporzyczone urzadzenie miał pierwszy raz w ręku?
 hmm.. no właśnie, dlaczego pomiar nie był wykonywany przez osobę niezależną, a przedewszystkim doświadczoną, a nie kogoś, kto wyporzyczone urzadzenie miał pierwszy raz w ręku? rozwiń
Avatar
Cotusie / 28 grudnia 2020 r. o 09:35
+7
O, patrzcie! Dalmierz wypożyczyli. Profesjonalny! Tylko wiecie, nawet profesjonalny sprzęt który użyty jest nieprawidłowo, nie da prawidłowego pomiaru. To, że pomiar był powtarzany, jakoś mnie nie przekonuje - biorąc w szczególności pod uwagę komentarze aktywistów licencjonowanych przez Dziennik Wschodni. Przypomina mi się przy okazji scena z filmu "płaskoziemcy", gdzie rzeczeni fani teorii o płaskiej ziemi dochodzą do wniosku, że jeśli wypożyczą kosztujący kilkadziesiąt tysięcy dolarów sprzęt pomiarowy, to zwróci on wyniki zależne od ruchu obrotowego ziemi. Niezależnie od tego, ile razy mierzyli, zawsze wychodził im wynik z tym samym błędem - wynikającym właśnie z ruchu obrotowego. Jaki był wniosek płaskoziemców? No chyba sprzęt uszkodzony. Więc wiecie, jeśli się bardzo chce, to można wszystko zmierzyć. Coś jednak mam wrażenie, że gdyby aktywiści nie zmierzyli ścieżki dłuższej niż w pozwoleniu, to by się tym nie chwalili. To jest szopka dla robienia szopki. No i jeszcze te komentarze, 90% napisane przez jedną osobę, a jednak najpopularniejsze komentarze to te, które są odmiennej treści, niż te publikowane przez panią Monisię/develocośtam
O, patrzcie! Dalmierz wypożyczyli. Profesjonalny! Tylko wiecie, nawet profesjonalny sprzęt który użyty jest nieprawidłowo, nie da prawidłowego pomiaru. To, że pomiar był powtarzany, jakoś mnie nie przekonuje - biorąc w szczególności pod uwagę komentarze aktywistów licencjonowanych przez Dziennik Wschodni. Przypomina mi się przy okazji scena z filmu "płaskoziemcy", gdzie rzeczeni fani teorii o płaskiej ziemi dochodzą do wniosku, że jeśli wypożyczą kosztujący kilkadziesiąt tysięcy dolarów sprzęt pomiarowy, to zwróci on wyniki zależ... rozwiń
Avatar
Irena_i / 27 grudnia 2020 r. o 18:33
+12
Dlaczego Ci ludzie nie skontaktują się bezpośrednio z wykonawcą? Dziennik Wschodni lubi takie afery ...
Avatar
Ksawyer / 26 grudnia 2020 r. o 22:15
-14
Poniżej link do filmu pokazującego pobocze aleiki zrealizowanej poprzez Górki Czechowskie. ***s://m.youtube.com/watch?v=5JwZRdTY90k&feature=youtu.be
Avatar
KasztankaMarszalka / 26 grudnia 2020 r. o 15:53
+16
Monisia śmieszny pisowski kundelku piszesz dziś po stawkach świątecznych czy normalnych? Będzie premia na koniec roku od Nowogrodzkiej za "aktywność"?
Avatar
Monisia / 26 grudnia 2020 r. o 14:32
-22
Sorry ale aktywiści stają się coraz bardziej upierdliwi im chyba to  wszystko przeszkadza i protestują dla samej zasady że coś trzeba robić no to protestujemy bo cóż im przeszkadzają alejki spacerowe na górkach i jaki one mają wpływ na populację chomików tam żyjących  Ps Jak to dobrze że ich kiedyś nie było bo byśmy  teraz to chyba w ziemiankach  mieszkali
 Znasz budowę kilometra     "    ścieżki terenowej    "    , która zdegradowałaby 2 ha otoczenia? Znasz w ogóle taką budowę, która oddziaływała na niemal 10. razy większy obszar, niż sama zajęła
  Typowe strzelenie focha - zamiast sP0dziewanych zysków, straty na geszefcie już idą w miliony (i nic nie wskazuje, żeby to się miało zmienić), no to wyrzućmy jeszcze kilkadziesiąt tysięcy w błoto, aby tylko zrobić na złość Obrońcom Górek. (ile już kliknięć w czerwone łapki zmarnowała agencja na ten komentarz? 100? No to zaczynajcie od początku, dewelocwaniak zapłaci - jeszcze go na razie stać)
  Typowe strzelenie focha - zamiast sP0dziewanych zysków, straty na geszefcie już idą w miliony (i nic nie wskazuje, żeby to się miało zmienić), no to wyrzućmy jeszcze kilkadziesiąt tysięcy w błoto, aby tylko zrobić na złość Obrońcom Górek. (ile już kliknięć w czerwone łapki zmarnowała agencja na ten komentarz? 100? No to zaczynajcie od początku, dewelocwaniak zapłaci - jeszcze go na razie stać) rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO
Stare Zdjęcia
galeria

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO

Platforma Obywatelska obchodzi 20. urodziny. Jest kilka miesięcy starsza od Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata przez PO przewinęło się mnóstwo osób. Jedni przychodzili i już zostali w partii. Inni już ją opuścili. Zobaczcie, jak zmienili się przez lata obecni i byli politycy PO.

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zachęca do szczepienia się przeciwko Covid-19 i oświadczył, że sam przyjmie szczepionkę, kiedy przyjdzie jego kolej. "To kwestia poczucia odpowiedzialności za siebie innych" – podkreślił.

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku
Magazyn

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku

Wbrew wcześniejszym spekulacjom rynek nieruchomości w ubiegłym roku okazał się stabilny i odporny na pandemiczny kryzys. Ceny mieszkań nie spadły, jedynie rosły wolniej. Czego należy się spodziewać w kolejnych miesiącach?

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Pierwszy mecz kontrolny mają za sobą piłkarze Tomasza Bednaruka. Lewart pokonał u siebie czwartoligową Victorię Żmudź 4:2. Szkoleniowiec ekipy z Lubartowa na razie nie zaprosił na testy żadnego zawodnika.

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Od soboty na Słowacji materiał do badań genetycznych na obecność koronawirusa metodą PCR można też pobierać przez płukanie gardła. Na laboratoryjne wyniki tych badań nadal trzeba czekać 48 godzin, ale sama forma przeprowadzenia testu może być mniej dokuczliwa.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków
film

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków

W sobotę Biało-Czerwoni ulegli Węgrom 26:30 na mistrzostwach świata w piłce ręcznej i tym samym nie zdołają awansować do fazy pucharowej mundialu

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"
Magazyn

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"

Lekarzem został „trochę przypadkiem”. Miał być księdzem, interesowało go aktorstwo i polityka. Prof. Paweł Misiuna poświęcił się jednak medycynie. Dla lubelskich chirurgów jest mistrzem.

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Przed tygodniem niewiele dobrego można było powiedzieć o występie Stali Kraśnik w sparingi z Bronią Radom (1:4). Tym razem podopieczni Marcina Wróbla pokazali się jednak z dużo lepszej strony. Nie tylko pokonali swoją imienniczkę ze Stalowej Woli, ale momentami ich gra naprawdę mogła się podobać. Co ciekawe, w zespole niebiesko-żółtych pojawiło się aż dziewięciu testowanych zawodników.

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Nie dojdzie dzisiaj do zamknięcia przejazdu kolejowego w Motyczu

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że "być może od lutego będą uruchomione galerie handlowe".

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Na koniec 2020 roku liczba bezrobotnych w powiecie puławskim wyniosła 3235 osób. To najgorszy grudzień od czterech lat. Najwięcej zwolnień notuje gastronomia, sprzedaż i hotelarstwo. Niestety, wygląda na to, że styczeń będzie jeszcze gorszy. Stopa bezrobocia prawdopodobnie przekroczyła już 6,5 procent.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pewne zwycięstwo zanotowały w sobotę koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka pokonały w Sosnowcu CTL Zagłębie 94:79. Akademiczki spisały się świetnie w ostatniej kwarcie

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii
film

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym na skoczni w fińskim Lahti. Biało-Czerwoni oddali siedem bardzo dobrych skoków i okazali się słabsi jedynie od Norwegów

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31
galeria

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31

W trzecim meczu fazy grupowej Ligi Europejskiej EHF MKS Perła Lublin po zaciętym spotkaniu przegrał z francuskim Nantes Atlantique Handball 26:31

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Rząd Norwegii ogłosił w sobotę zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarły dwie osoby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.