Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2015 r.
12:42

Komitet oburzony instalacją ze szkieletem. Ale miasto obiecuje, że cenzury nie będzie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A
Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet (fot. Dorota Awiorko)
Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet (fot. Dorota Awiorko)

Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet. Działający przy wojewodzie komitet wezwał Ratusz, by nie dopuszczał do takich rzeczy. Miasto deklaruje, że cenzury nie będzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy działacze Związku Piłsudczyków zaprotestowali przeciw temu, co można było zobaczyć na pl. Litewskim w Noc Kultury. Stojący tu konny pomnik Józefa Piłsudskiego podświetlony był tak, że przechodnie widzieli ludzki szkielet na szkielecie konia.

– Mamy świadomość, że używamy mocnych środków wyrazu, ale były one potrzebne, by zrównoważyć codzienną obecność tego silnego pomnika w centrum miasta – mówi Robert Zając, współautor pracy. – To nie miał być zamach na uczucia ani prowokacja, ale wytworzenie pewnej dyskusji, jak traktujemy historię i jak podchodzimy do pomników.

To, co jedni z zachwytem fotografowali telefonami komórkowymi, innych oburzyło. – To profanacja – mówił Tomasz Dyzma, szef oddziału związku.

Do wniosku, że „para kościotrupów” godziła w uczucia mieszkańców i że nie powinno się to powtórzyć, doszedł Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działający przy wojewodzie. Wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. – Zostało przyjęte jednogłośnie, przez aklamację – informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody.

– Oceniamy tę oburzającą instalację jako nieodpowiedzialną zabawę ludzi, którym obca jest troska o patriotyczne wychowanie młodzieży – czytamy w oświadczeniu komitetu. – Niech twórcy tej oburzającej instalacji uświadomią sobie, że bez życia i działalności Marszałka nie byłoby Wolnej Ojczyzny, a w gubernialnym Lublinie, dalekiej prowincji Rosji lub później ZSRR, nie mieliby żadnych możliwości prowadzenia swoich nieodpowiedzialnych zabaw – dodają członkowie KOPWiM.

Komitet zaapelował też do organizatorów Nocy Kultury i innych wydarzeń o „niedopuszczenie w przyszłości do tego rodzaju skandalicznych zachowań”. Szefa instytucji koordynującej Noc Kultury spytaliśmy, czy zastosuje się do tego apelu. – Nie komentuję tego – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Apel o „niedopuszczanie” komitet skierował też do władz miasta. Te już dwa dni wcześniej zapewniały, że cenzury nie będzie. W piątek usłyszeliśmy to samo. – Stanowisko prezydenta pozostaje niezmienne – mówi jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Prezydent wielokrotnie wypowiadał się z szacunkiem o środowisku piłsudczyków, ale nie jest jego rolą branie odpowiedzialności za działania artystyczne, bo odpowiadają za to dyrektorzy placówek. Nie ma też wpływu na to, jak działania artystyczne są odbierane.

Skierowanym do miasta apelem zaniepokojony jest współautor kontrowersyjnej iluminacji. – On jest niepokojący, bo to próba cenzurowania wypowiedzi w przestrzeni publicznej – uważa Zając. – Pomnik, architektura, czy cokolwiek innego w przestrzeni publicznej jest wypowiedzią. Ta rzeźba też. I powinniśmy móc się do niej odnieść, tak jak do każdej innej treści.

Oświadczenie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa liczy 41 osób. Według listy obecności na początku posiedzenia były wymienione poniżej osoby. Nie oznacza to, że każda z nich była również w trakcie decyzji o wystosowaniu oświadczenia w sprawie instalacji.

– To osoby, które podpisały listę na początku posiedzenia. Mogły wyjść w trakcie i nie brać udziału w tej części posiedzenia, w której omawiano tekst oświadczenia – zastrzega Marcin Bielesz, rzecznik wojewody. W trakcie omawiania tekstu nieobecny miał być m.in. przedstawiciel Urzędu Miasta.

Lista obecności:

Dorota Adach (Stowarzyszenie Środowiska Borowiczan-Sybiraków), Jerzy Surma (Kuratorium Oświaty, w zastępstwie kuratora), Henryk Czerkas (Związek Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych), Marta Pogoda (Straż Graniczna, w zastępstwie komendanta NOSG), Marian Kawałko (Urząd Marszałkowski), Halina Landecka (wojewódzki konserwator zabytków), Ryszard Kister (Światowy Związek Żołnierzy AK), Krystyna Mateuszuk (Związek Sybiraków), Zygmunt Nasalski (były dyrektor Muzeum Lubelskiego), Zdzisław Niedbała (Urząd Miasta), Kazimierz Olszewski (Związek Inwalidów Wojennych RP), Stefan Pedrycz (PCK), Leon Popek (IPN), Waldemar Podsiadły (sekretarz komitetu), Adam Polski (Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych), Władysław Rokicki (Stowarzyszenie Obrońców Lublina), Janina Różańska (Towarzystwo Opieki nad Majdankiem), Tadeusz Soroka (Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich), Kazimierz Stasz (artysta plastyk), Janina Szymajda (Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym), Czesław Wójtowicz (Związek Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego), Jacek Welter (dyrektor IPN w Lublinie), Janusz Wrona (historyk), Bogdan Walas (SPKwK).

Sonda: Co sądzisz o iluminacji pomnika na placu Litewskim?

Liczba głosów: 884
70.02%
Podobała mi się
18.1%
Zgadzam się z Piłsudczykami. Autorzy przesadzili
8.71%
Nie podobała mi się, ale to nie była profanacja
3.17%
Nie mam zdania

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 16:27
0
12 maja 2015 minęła 89 rocznica Puczu majowego – zbrojnego zamachu stanu w Polsce dokonanego w dniach 12–15 maja 1926 w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego, w mieście doszło do walk ulicznych 14 maja Piłsudski przejął kontrolę nad Warszawą. W wyniku walk Polaków z Polakami zginęło 379 osób- w tym 164 cywilów, rannych było 920 .
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 11:06
0
co noc powinien tak wyglądać..........
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 10:41
0
płk.pasza.Ktoś napisał w kom.. że protest oznacza iż Piłsudski nie miał szkieletu??? To autor tego wiadomo że ma jakieś przyrodzenie niech je wyeksponuje i przespaceruje się po rynku !!! ps.(podpisuje się pod poprzednim kom... Nie smaczne!!!
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 10:24
0
jak mózg czy serce wyciągają i bezczeszczą ciało , to nikogo nie bulwersuje jakoś
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 10:11
0
Nie smaczne ; Aby zwrócić uwagę bardziej by pasowało by Piłsudskiemu świeciła szabla i wąsy a z pod kopyt konia szły iskry, być morze nadchodzi nowy Piłsudski by rozgonić bandę łupieżców majątku Narodowego i społecznego!!! To morze miało by jakieś odniesienie do sztuki i przekaz w przenośni (czuwam)
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 08:56
0
Co im to przeszkadza? Ciekawa iluminacja, widziałem gorsze pomysły...
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 07:14
0
Iluminacja pomnika Marii Curie na terenie UMCS. Z kosą. To profanacja?
Avatar
J23 / 13 czerwca 2015 o 22:58
0

Nie wiem, kim jest ów Dyzma, chociaż kojarzy się niesmacznie, nie wiem także, kto zasiada w tych mnożących się komitetach! Z całą  pewnością jednak wiem, iż polski system edukacyjny coraz częściej ujawnia swoją niewydolność w kształtowaniu ludzkich intelektów.

Brak dystansu do siebie i otoczenia oraz kompletny brak głodu wiedzy owocuje w naszej codzienności takimi kretynami ... Przykro czytać o wyczynach pochodzących z naszego kochanego miasta ludziach niewartych szacunku! 

Skoro masz takie luki w wiedzy wychodzi na to, że jesteś po prostu ignorantem

Skoro masz takie luki w wiedzy wychodzi na to, że jesteś po prostu ignorantem

rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2015 o 21:40
0
protest oznacza że Piłsudski Józef szkieletu nie miał ???
Avatar
irena / 13 czerwca 2015 o 20:42
0

Nie wiem, kim jest ów Dyzma, chociaż kojarzy się niesmacznie, nie wiem także, kto zasiada w tych mnożących się komitetach! Z całą  pewnością jednak wiem, iż polski system edukacyjny coraz częściej ujawnia swoją niewydolność w kształtowaniu ludzkich intelektów.

Brak dystansu do siebie i otoczenia oraz kompletny brak głodu wiedzy owocuje w naszej codzienności takimi kretynami... Przykro czytać o wyczynach pochodzących z naszego kochanego miasta ludziach niewartych szacunku! 

a ja wiem i spuszczam zasłonę milczenia

a ja wiem i spuszczam zasłonę milczenia

rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 16:27
0
12 maja 2015 minęła 89 rocznica Puczu majowego – zbrojnego zamachu stanu w Polsce dokonanego w dniach 12–15 maja 1926 w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego, w mieście doszło do walk ulicznych 14 maja Piłsudski przejął kontrolę nad Warszawą. W wyniku walk Polaków z Polakami zginęło 379 osób- w tym 164 cywilów, rannych było 920 .
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 11:06
0
co noc powinien tak wyglądać..........
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 10:41
0
płk.pasza.Ktoś napisał w kom.. że protest oznacza iż Piłsudski nie miał szkieletu??? To autor tego wiadomo że ma jakieś przyrodzenie niech je wyeksponuje i przespaceruje się po rynku !!! ps.(podpisuje się pod poprzednim kom... Nie smaczne!!!
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 10:24
0
jak mózg czy serce wyciągają i bezczeszczą ciało , to nikogo nie bulwersuje jakoś
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 10:11
0
Nie smaczne ; Aby zwrócić uwagę bardziej by pasowało by Piłsudskiemu świeciła szabla i wąsy a z pod kopyt konia szły iskry, być morze nadchodzi nowy Piłsudski by rozgonić bandę łupieżców majątku Narodowego i społecznego!!! To morze miało by jakieś odniesienie do sztuki i przekaz w przenośni (czuwam)
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 08:56
0
Co im to przeszkadza? Ciekawa iluminacja, widziałem gorsze pomysły...
Avatar
Gość / 14 czerwca 2015 o 07:14
0
Iluminacja pomnika Marii Curie na terenie UMCS. Z kosą. To profanacja?
Avatar
J23 / 13 czerwca 2015 o 22:58
0

Nie wiem, kim jest ów Dyzma, chociaż kojarzy się niesmacznie, nie wiem także, kto zasiada w tych mnożących się komitetach! Z całą  pewnością jednak wiem, iż polski system edukacyjny coraz częściej ujawnia swoją niewydolność w kształtowaniu ludzkich intelektów.

Brak dystansu do siebie i otoczenia oraz kompletny brak głodu wiedzy owocuje w naszej codzienności takimi kretynami ... Przykro czytać o wyczynach pochodzących z naszego kochanego miasta ludziach niewartych szacunku! 

Skoro masz takie luki w wiedzy wychodzi na to, że jesteś po prostu ignorantem

Skoro masz takie luki w wiedzy wychodzi na to, że jesteś po prostu ignorantem

rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2015 o 21:40
0
protest oznacza że Piłsudski Józef szkieletu nie miał ???
Avatar
irena / 13 czerwca 2015 o 20:42
0

Nie wiem, kim jest ów Dyzma, chociaż kojarzy się niesmacznie, nie wiem także, kto zasiada w tych mnożących się komitetach! Z całą  pewnością jednak wiem, iż polski system edukacyjny coraz częściej ujawnia swoją niewydolność w kształtowaniu ludzkich intelektów.

Brak dystansu do siebie i otoczenia oraz kompletny brak głodu wiedzy owocuje w naszej codzienności takimi kretynami... Przykro czytać o wyczynach pochodzących z naszego kochanego miasta ludziach niewartych szacunku! 

a ja wiem i spuszczam zasłonę milczenia

a ja wiem i spuszczam zasłonę milczenia

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 17 10

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 475 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!