Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2015 r.
12:42

Komitet oburzony instalacją ze szkieletem. Ale miasto obiecuje, że cenzury nie będzie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 29 A A
Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet (fot. Dorota Awiorko)
Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet (fot. Dorota Awiorko)

Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet. Działający przy wojewodzie komitet wezwał Ratusz, by nie dopuszczał do takich rzeczy. Miasto deklaruje, że cenzury nie będzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy działacze Związku Piłsudczyków zaprotestowali przeciw temu, co można było zobaczyć na pl. Litewskim w Noc Kultury. Stojący tu konny pomnik Józefa Piłsudskiego podświetlony był tak, że przechodnie widzieli ludzki szkielet na szkielecie konia.

– Mamy świadomość, że używamy mocnych środków wyrazu, ale były one potrzebne, by zrównoważyć codzienną obecność tego silnego pomnika w centrum miasta – mówi Robert Zając, współautor pracy. – To nie miał być zamach na uczucia ani prowokacja, ale wytworzenie pewnej dyskusji, jak traktujemy historię i jak podchodzimy do pomników.

To, co jedni z zachwytem fotografowali telefonami komórkowymi, innych oburzyło. – To profanacja – mówił Tomasz Dyzma, szef oddziału związku.

Do wniosku, że „para kościotrupów” godziła w uczucia mieszkańców i że nie powinno się to powtórzyć, doszedł Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działający przy wojewodzie. Wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. – Zostało przyjęte jednogłośnie, przez aklamację – informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody.

– Oceniamy tę oburzającą instalację jako nieodpowiedzialną zabawę ludzi, którym obca jest troska o patriotyczne wychowanie młodzieży – czytamy w oświadczeniu komitetu. – Niech twórcy tej oburzającej instalacji uświadomią sobie, że bez życia i działalności Marszałka nie byłoby Wolnej Ojczyzny, a w gubernialnym Lublinie, dalekiej prowincji Rosji lub później ZSRR, nie mieliby żadnych możliwości prowadzenia swoich nieodpowiedzialnych zabaw – dodają członkowie KOPWiM.

Komitet zaapelował też do organizatorów Nocy Kultury i innych wydarzeń o „niedopuszczenie w przyszłości do tego rodzaju skandalicznych zachowań”. Szefa instytucji koordynującej Noc Kultury spytaliśmy, czy zastosuje się do tego apelu. – Nie komentuję tego – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Apel o „niedopuszczanie” komitet skierował też do władz miasta. Te już dwa dni wcześniej zapewniały, że cenzury nie będzie. W piątek usłyszeliśmy to samo. – Stanowisko prezydenta pozostaje niezmienne – mówi jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Prezydent wielokrotnie wypowiadał się z szacunkiem o środowisku piłsudczyków, ale nie jest jego rolą branie odpowiedzialności za działania artystyczne, bo odpowiadają za to dyrektorzy placówek. Nie ma też wpływu na to, jak działania artystyczne są odbierane.

Skierowanym do miasta apelem zaniepokojony jest współautor kontrowersyjnej iluminacji. – On jest niepokojący, bo to próba cenzurowania wypowiedzi w przestrzeni publicznej – uważa Zając. – Pomnik, architektura, czy cokolwiek innego w przestrzeni publicznej jest wypowiedzią. Ta rzeźba też. I powinniśmy móc się do niej odnieść, tak jak do każdej innej treści.

Oświadczenie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa liczy 41 osób. Według listy obecności na początku posiedzenia były wymienione poniżej osoby. Nie oznacza to, że każda z nich była również w trakcie decyzji o wystosowaniu oświadczenia w sprawie instalacji.

– To osoby, które podpisały listę na początku posiedzenia. Mogły wyjść w trakcie i nie brać udziału w tej części posiedzenia, w której omawiano tekst oświadczenia – zastrzega Marcin Bielesz, rzecznik wojewody. W trakcie omawiania tekstu nieobecny miał być m.in. przedstawiciel Urzędu Miasta.

Lista obecności:

Dorota Adach (Stowarzyszenie Środowiska Borowiczan-Sybiraków), Jerzy Surma (Kuratorium Oświaty, w zastępstwie kuratora), Henryk Czerkas (Związek Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych), Marta Pogoda (Straż Graniczna, w zastępstwie komendanta NOSG), Marian Kawałko (Urząd Marszałkowski), Halina Landecka (wojewódzki konserwator zabytków), Ryszard Kister (Światowy Związek Żołnierzy AK), Krystyna Mateuszuk (Związek Sybiraków), Zygmunt Nasalski (były dyrektor Muzeum Lubelskiego), Zdzisław Niedbała (Urząd Miasta), Kazimierz Olszewski (Związek Inwalidów Wojennych RP), Stefan Pedrycz (PCK), Leon Popek (IPN), Waldemar Podsiadły (sekretarz komitetu), Adam Polski (Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych), Władysław Rokicki (Stowarzyszenie Obrońców Lublina), Janina Różańska (Towarzystwo Opieki nad Majdankiem), Tadeusz Soroka (Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich), Kazimierz Stasz (artysta plastyk), Janina Szymajda (Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym), Czesław Wójtowicz (Związek Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego), Jacek Welter (dyrektor IPN w Lublinie), Janusz Wrona (historyk), Bogdan Walas (SPKwK).

Sonda: Co sądzisz o iluminacji pomnika na placu Litewskim?

Liczba głosów: 884
70.02%
Podobała mi się
18.1%
Zgadzam się z Piłsudczykami. Autorzy przesadzili
8.71%
Nie podobała mi się, ale to nie była profanacja
3.17%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty