Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2020 r.
12:25

Senator Jacek Bury o zatrzymaniu podczas strajku przedsiębiorców. Policja: To nie było zatrzymanie

Autor: Zdjęcie autora toma
130 15 A A

– Chciałem się dowiedzieć, kto wydał rozkaz tak brutalnego traktowania ludzi – mówi o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas sobotniego strajku przedsiębiorców w Warszawie lubelski senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury. Polityk twierdzi, że został zatrzymany przez policję, a jeden z funkcjonariuszy użył wobec niego siły. W internecie zamieścił nagranie pokazujące zdarzenie.

Aktualizacja artykułu: 17 maja 2020 r. 17:58
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolejny protest organizowany w stolicy przez przedsiębiorców niezadowolonych z rządowej pomocy w związku z kryzysem wywołanym przez epidemię Covid-19 odbył się w sobotę na pl. Zamkowym. Jego uczestnicy mieli przejść pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości i Sejm, ale to się nie udało. Na trasie przemarszu stanęła policja, która wzywała manifestujących do rozejścia. Doszło do przepychanek i użycia gazu przez funkcjonariuszy.

Senator Bury relacjonuje, że na demonstrację dotarł ok. pół godziny po jej rozpoczęciu. 

– Wiedziałem, że nasza władza może się nie cofnąć przed niczym i że może być tam bardzo niebezpiecznie dla protestujących. Chciałem tam być, aby nadzorować działania policji i by nikomu nie stała się krzywda – opowiada Bury i dodaje, że gdy pojawił się na pl. Zamkowym, zobaczył, jak mundurowi z otoczonej kordonem grupy kilku osób siłą wyciągają jedną z nich. – Stanąłem w jej obronie. Ten człowiek nie robił nic złego, nie był agresywny, po prostu mówił co mu się nie podoba wobec tej władzy. Nie ma mojej zgody na takie traktowanie obywateli, więc wyjąłem legitymację, powiedziałem, że jestem senatorem i chciałem powstrzymać brutalne działania policji. Zostałem potraktowany tak samo, jak ten człowiek. Zaciągnięto mnie do suki policyjnej, po czym podcięto mi nogi i rzucono mnie do środka.

Komenda Stołeczna Policji pozostaje na stanowisku, że Jacek Bury nie został zatrzymany, a sam zdecydował się wejść do radiowozu i nie chciał go opuścić. – Można byłoby mieć pretensję do policjanta za to, że użył siły wobec senatora tylko wtedy, gdyby wiedział, że ma do czynienia z osobą z immunitetem. Policjant takiej wiedzy nie miał. Legitymację okazywano innemu policjantowi. Policjanci nie muszą znać wszystkich senatorów – napisano w niedzielę na profilu KSP na Twitterze.

– To prawda, że nie chciałem stamtąd wyjść. Żądałem, żeby przyszedł dowódca, który powie, kto wydał rozkaz tak brutalnego traktowania ludzi i lekceważenia i uderzenia senatora RP. Tu nie chodzi tylko o mnie, ale o traktowanie obywateli – odpowiada senator Bury. I dodaje: – Ta akcja nie trwała 5 sekund tylko kilka minut. Kiedy byliśmy ciągnięci w kierunku suki, cały czas trzymałem w ręku legitymację i mówiłem, że jestem senatorem. Nikt na to nie zważał. Przy samochodzie protestującego obywatela siłą wepchnięto do środka, natomiast ja nadal chciałem porozmawiać z kimś dowodzącym. Wtedy zostałem uderzony z tyłu. Nie wiem, czy ten funkcjonariusz był obecny wcześniej, ale miał szansę się zorientować w sytuacji. Owszem, inny policjant stojący obok krzyknął: "daj spokój, to senator!". Ale już oberwałem, zostałem wepchnięty i wsadzony za kratę, gdzie odczytano mi, że jestem zatrzymany. Teraz policja mi mówi, że nie byłem.

Lubelski polityk wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o udostępnienie materiałów dotyczących zabezpieczenia sobotniego protestu. Zapowiada, że po otrzymaniu informacji osób odpowiedzialnych za policyjną akcję, złoży zawiadomienie do prokuratury.

– Wiem, że wśród funkcjonariuszy jest wielu porządnych ludzi. Nawet ci, którzy byli ze mną w tym samochodzie, zachowywali się w sposób godny. Ale mieliśmy też do czynienia z jakimiś nadgorliwcami, którzy z niewiadomego powodu wykonywali rozkazy. Czyje? Będziemy to próbowali w najbliższym czasie ustalić – podsumowuje senator.

„Takie rzeczy działy się za komuny”. Senator J. Bury o zatrzymaniu podczas protestu przedsiębiorców

Wideo: TVN 24 / x-news

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Simplex / 17 maja 2020 r. o 12:54
+47
Dobrego interesu tym wyskokiem to nie zrobiłeś panie Bury.
Avatar
fillip75 / 17 maja 2020 r. o 14:19
+36
I kolejna wpadka KO od Partaczy Ogólnych. Ten śmieszny człowiek na TVN24 stwierdził, że od czasów II WŚ nikt tak człowieka nie potraktował. To co on powie rodzinom pomordowanym bliskim przez ojców i dziadków (czyt. UBeków) swoich kolegów? Żałosna gnida z imunitetem, który niestety nie chroni od głupoty :(
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 maja 2020 r. o 08:24
+25
Gdyby szturmowe oddziały Macrona interweniowały przy nielegalnym zgromadzeniu w którym uczestniczyli JACHIRA i BURY, , to demokracja byłaby na P0ziomie Unijnym?!
Avatar
jacox / 17 maja 2020 r. o 19:17
+24
a gdzie byli ci tzw,,biznesmeny'', gdy np.w czasach PO podwyższano przedsiębiorcom drastycznie podatki vat, cit i.t.d.., czy zmieniano kodeks pracy na niekorzyść pracowników np. w kwestiach , urlopowych, uregulowania umów śmieciowych ,płatności za nadgodziny, czy rozmiaru miesięcznego godzin pracy, podwyższania wieku emerytalnego e.t.c.. natomiast warto tutaj przypomnieć iż to właśnie senatorowie koalicji blokowali ustawy pomocy osłonowej wytwórcom i przedsiębiorcom w kwestii milicji to też za PO wówczas to strzelano do protestujących górników, pałowano uczestników w marszach Niepodległości, podpalano przez prowokatorów budki ambasady Rosji, katowano wiernych na placu prezydenckim po katasrofie smoleńskiej .. natomiast to ten senator również uczestniczył np. w Lublinie z kodem w ,,protestach wolnych sądów''złożonych po części np. w SN z czasów prlowskich
a gdzie byli ci tzw,,biznesmeny'', gdy np.w czasach PO podwyższano przedsiębiorcom drastycznie podatki vat, cit i.t.d.., czy zmieniano kodeks pracy na niekorzyść pracowników np. w kwestiach , urlopowych, uregulowania umów śmieciowych ,płatności za nadgodziny, czy rozmiaru miesięcznego godzin pracy, podwyższania wieku emerytalnego e.t.c.. natomiast warto tutaj przypomnieć iż to właśnie senatorowie koalicji blokowali ustawy pomocy osłonowej wytwórcom i przedsiębiorcom w kwestii milicji to też za PO wówczas to strzelano do protestujących górnik... rozwiń
Avatar
captcha / 17 maja 2020 r. o 14:39
+22
A wypłata będzie? Czy tradycyjnie obsuwa. Wiem że firma ma kłopoty, finansowo jest bardzo kiepsko, i niedługo łyknie nas Eurocash ale przynajmniej parę groszy.
Avatar
kjsz / 17 maja 2020 r. o 18:02
+21
cytat -"Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji, posłanki KO Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Klaudia Jachira, senator Jacek Bury, który wszedł do radiowozu, Michał Kołodziejczak z Agrounii, który grał rolę dziennikarza i aktywnie włączał się w akcję, a także Andrzej Hadacz i „mieszkańcy Wejherowa” ze znanym prowokatorem Arkadiuszem Szczurkiem. Co ich wszystkich łączy? Protest w Warszawie, nazywany „strajkiem przedsiębiorców”.
Avatar
DOgp / 18 maja 2020 r. o 06:07
+16
Czy Bury po zatrzymaniu przez policję za nadmierną prędkość też zrobi konferencję prasową?
Avatar
WSumieToNikt / 6 dni temu o 11:45
+6
W sumie to rozumiem żale Burego, policjanci go nie rozpoznali to ego go ruszyło. Najlepsze jest to, że ok zapakowali go i już go poinformowali że jest zatrzymany, ale się skapnęli że to senator i pewnie dali mu wolną drogę aby wyszedł, to ten nie, będzie zatrzymany, "będę siedział":) Jaja jak berety.
Avatar
stary / 17 maja 2020 r. o 17:53
+3
ale wam robia wode z mozgow a wy im dalej wierzycie!!!!!Pan Bog jak chce kogos ukarac to mu rozum odbiera tak jak wyznawcom wiadomej sekty...przekonacie sie o tym sami za pare lat ale wtedy zostanie wam tylko do wylizania tlusty zad przywodcy sekty
Avatar
WSumieToNikt / 6 dni temu o 11:39
+1
Ciągle słyszę, że PiS to komuna, prl no i rzeczywiście jak się posłucha wielu z ich polityków czy też samych sławetnych Wiadomości to rzeczywiście jakbym się przeniósł w czasie, a czasy Dziennika, Urbana itd. to pamiętam tak się składa. Ale posłuchajcie też wypowiedzi Grodzkiego, Budki (jeszcze nigdy itd.) czy tu Burego, język "patosu" propagandowego tego samego pokroju. Także nie oburzałbym się na tylko jedną stronę, oni wszyscy stosują jednakowe chwyty.
Avatar
WSumieToNikt / 6 dni temu o 11:45
+6
W sumie to rozumiem żale Burego, policjanci go nie rozpoznali to ego go ruszyło. Najlepsze jest to, że ok zapakowali go i już go poinformowali że jest zatrzymany, ale się skapnęli że to senator i pewnie dali mu wolną drogę aby wyszedł, to ten nie, będzie zatrzymany, "będę siedział":) Jaja jak berety.
Avatar
WSumieToNikt / 6 dni temu o 11:39
+1
Ciągle słyszę, że PiS to komuna, prl no i rzeczywiście jak się posłucha wielu z ich polityków czy też samych sławetnych Wiadomości to rzeczywiście jakbym się przeniósł w czasie, a czasy Dziennika, Urbana itd. to pamiętam tak się składa. Ale posłuchajcie też wypowiedzi Grodzkiego, Budki (jeszcze nigdy itd.) czy tu Burego, język "patosu" propagandowego tego samego pokroju. Także nie oburzałbym się na tylko jedną stronę, oni wszyscy stosują jednakowe chwyty.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 maja 2020 r. o 08:24
+25
Gdyby szturmowe oddziały Macrona interweniowały przy nielegalnym zgromadzeniu w którym uczestniczyli JACHIRA i BURY, , to demokracja byłaby na P0ziomie Unijnym?!
Avatar
DOgp / 18 maja 2020 r. o 06:07
+16
Czy Bury po zatrzymaniu przez policję za nadmierną prędkość też zrobi konferencję prasową?
Avatar
jacox / 17 maja 2020 r. o 19:17
+24
a gdzie byli ci tzw,,biznesmeny'', gdy np.w czasach PO podwyższano przedsiębiorcom drastycznie podatki vat, cit i.t.d.., czy zmieniano kodeks pracy na niekorzyść pracowników np. w kwestiach , urlopowych, uregulowania umów śmieciowych ,płatności za nadgodziny, czy rozmiaru miesięcznego godzin pracy, podwyższania wieku emerytalnego e.t.c.. natomiast warto tutaj przypomnieć iż to właśnie senatorowie koalicji blokowali ustawy pomocy osłonowej wytwórcom i przedsiębiorcom w kwestii milicji to też za PO wówczas to strzelano do protestujących górników, pałowano uczestników w marszach Niepodległości, podpalano przez prowokatorów budki ambasady Rosji, katowano wiernych na placu prezydenckim po katasrofie smoleńskiej .. natomiast to ten senator również uczestniczył np. w Lublinie z kodem w ,,protestach wolnych sądów''złożonych po części np. w SN z czasów prlowskich
a gdzie byli ci tzw,,biznesmeny'', gdy np.w czasach PO podwyższano przedsiębiorcom drastycznie podatki vat, cit i.t.d.., czy zmieniano kodeks pracy na niekorzyść pracowników np. w kwestiach , urlopowych, uregulowania umów śmieciowych ,płatności za nadgodziny, czy rozmiaru miesięcznego godzin pracy, podwyższania wieku emerytalnego e.t.c.. natomiast warto tutaj przypomnieć iż to właśnie senatorowie koalicji blokowali ustawy pomocy osłonowej wytwórcom i przedsiębiorcom w kwestii milicji to też za PO wówczas to strzelano do protestujących górnik... rozwiń
Avatar
kjsz / 17 maja 2020 r. o 18:02
+21
cytat -"Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji, posłanki KO Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Klaudia Jachira, senator Jacek Bury, który wszedł do radiowozu, Michał Kołodziejczak z Agrounii, który grał rolę dziennikarza i aktywnie włączał się w akcję, a także Andrzej Hadacz i „mieszkańcy Wejherowa” ze znanym prowokatorem Arkadiuszem Szczurkiem. Co ich wszystkich łączy? Protest w Warszawie, nazywany „strajkiem przedsiębiorców”.
Avatar
stary / 17 maja 2020 r. o 17:53
+3
ale wam robia wode z mozgow a wy im dalej wierzycie!!!!!Pan Bog jak chce kogos ukarac to mu rozum odbiera tak jak wyznawcom wiadomej sekty...przekonacie sie o tym sami za pare lat ale wtedy zostanie wam tylko do wylizania tlusty zad przywodcy sekty
Avatar
stary / 17 maja 2020 r. o 14:53
0
Można być niskim, ale nie wolno być małym...
 ty nie jestes ani niski ani maly tylko hwlazidupa z wiadomej sekty
Avatar
Japolan / 17 maja 2020 r. o 14:40
-6
Kaczyński rozważał użycie czołgów, ale tym razem na mord Polaków jeszcze się nie zdecydował.
Jednak pan Andrzej Duda wprost opowiedział się za przymusowym szczepieniem wszystkich Polaków przeciwko koronawirusowi, co można traktować jako groźbę poparcia zbrodni przeciwko milionom Polaków. To była publiczna wypowiedź na FB.
Avatar
captcha / 17 maja 2020 r. o 14:39
+22
A wypłata będzie? Czy tradycyjnie obsuwa. Wiem że firma ma kłopoty, finansowo jest bardzo kiepsko, i niedługo łyknie nas Eurocash ale przynajmniej parę groszy.