Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 kwietnia 2011 r.
19:51
Edytuj ten wpis

Konserwator zabytków: Czekamy na dobry projekt Pasażu Victoria

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 67 A A
Koncepcja Pasażu Victoria autorstwa Krzysztofa Ingardena
Koncepcja Pasażu Victoria autorstwa Krzysztofa Ingardena

Co dalej z Pasażem Victoria w Lublinie, który ma powstać w miejscu byłego pedetu? Rozmowa z Haliną Landecką, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Inwestor co najmniej raz prezentował swoją koncepcję lubelskim urbanistom. Jakie były jego okoliczności tego spotkania? Czy zapadły jakieś ustalenia?

Pan Krzysztof Ingarden (architekt – red.) oraz inwestor gościli osobiście w urzędzie konserwatorskim – spotkanie dotyczyło prezentacji dokonań autorskich i wstępnych pomysłów dotyczących projektowanej inwestycji lubelskiej. Przekazaliśmy wstępne informacje i materiały dot. historii miejsca i uwarunkowań lokalizacji.

Czy przed złożeniem przez firmę wniosku o decyzję o warunkach zabudowy, przedstawiciele WKZ prowadzili konsultacje z inwestorem?

Konserwator nie ma żadnych podstaw do prowadzenia "konsultacji” z inwestorami odnośnie nowych inwestycji i planów budowy przed wydaniem przez miasto warunków zabudowy. Warunki zabudowy ustalane są albo poprzez plan miejscowy, albo poprzez decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą przygotowuje Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin. Na tym etapie konserwator był włączony w postępowanie.

Firma zwracała się z jednak z prośbami o konsultacje, by zaprezentować wstępną koncepcję Pasażu Victoria.

Spotkania inwestora z Wydziałem Architektury czy urbanistami, gdzie były przedstawiane prezentacje projektu odbywały się bez naszego udziału. Jednocześnie wraz z przedstawicielami mojego urzędu brałam udział w spotkaniu zorganizowanym w Urzędzie Miasta, na którym Miejska Komisja Urbanistyki i Architektury w poszerzonym składzie o lubelskich architektów, urbanistów i miejskiego konserwatora zabytków analizowała złożoną w WAiB koncepcję. Wnioski z tej ważnej merytorycznie dyskusji miały być pomocne dla ustalenia warunków zabudowy w decyzji przygotowywanej przez miasto.

Pełnomocnicy inwestora wielokrotnie kontaktowali się z urzędem konserwatorskim i bezpośrednio ze mną, korzystali z materiałów w archiwum. Były wspólne wizytacje kamienic , przedstawiciele CDI składali opracowane "zewnętrzne ekspertyzy”, zapoznawali się z analizami zgromadzonymi w archiwum konserwatorskim i ostatnio zamawianymi przez konserwatora . Kilkakrotnie na życzenie inwestora wydłużaliśmy czas wydania decyzji, aby umożliwić mu przesłanie dowodów i zapoznanie się z materiami. Mamy na to pisemne potwierdzenia.

Inwestor skarży się, że nie został dopuszczony do głosu...

O wszelkich działaniach konserwatora związanych z wpisem do rejestru zabytków właściciele nieruchomości byli informowani bezpośrednio i droga listową. Nie ma formalnej możliwości pominięcia ich w takim postępowaniu czy nie wzięcia pod uwagę przedstawianych dowodów.

Dlaczego przed opracowaniem finalne koncepcji Pasażu Victoria, zdecydowano w wpisie do rejestru zabytków kamienicy objętej inwestycją?

Inwestor przewidywał wyburzenie dwóch kamienic, co wynikało z przedłożonej miastu koncepcji, stąd zadecydowano o pełnym rozpoznaniu ich wartości. Kamienica przy Peowiaków 5 wzniesiona została w 1910 r. dla Nikodema Budnego według projektu lubelskiego architekta Bronisława Kochanowskiego. Projekt jest dostępny w Archiwum Państwowym w Lublinie i stąd można stwierdzić, że obiekt do dziś zachował się niemal bez zmian.

Kamienica tworzy jednolity stylowo, integralny zespół funkcjonalny i architektoniczny: budynek frontowy i budynek tylny połączony bocznymi skrzydłami, które został wzniesiony jednocześnie jako całość wspaniale powiązana komunikacyjnie wokół podwórza. Zachowały się świetne secesyjne detale architektoniczne, reprezentacyjne klatki schodowe, stylowa stolarka drzwiowa. Z powodu tych wartości uznaliśmy, że obiekt zasługuje na indywidualny wpis do rejestru i nie można dopuścić do jego wyburzenia.

Czy rzeczywiście blokuje to realizację planów CDI?

Nie oznacza to. że nie może być w nim zamierzona funkcja handlowa. Trzeba będzie jednak starać się zachować najważniejsze elementy struktury i wystroju. Przykłady z Krakowa, Wiednia, Paryża potwierdzają, że takie wnętrza są świetną oprawą dla markowych sklepów. Współczesne galerie mają podobny wystrój – tu włączona w program zabytkowa kamienica może być znakomitym wyróżnikiem.

Jak skomentowałaby Pani słowa prezesa CDI, który twierdzi, że "z uzasadnienia decyzji WKZ wynika, że w miejscu pedetu nie może być żadnej nowej inwestycji”?

Powstał dokument wydany przez WAiB UM – projekt decyzji o warunkach zabudowy, który został przez urząd konserwatorski zakwestionowany. Nie jest to jednak "odrzucenie” inwestycji lecz wskazanie jakie ważne ustalenia powinny być uwzględnione – właśnie zachowanie wartościowych kamienic, staranne określenie dopuszczalnej wysokości nowej zabudowy, jej ukształtowania w taki sposób by nie była dominującym elementem w tym ważnym i eksponowanym kwartale zabudowy.

Dopuszczenie wysokości 25 m (co odpowiada 8 kondygnacyjnemu wieżowcowi!) w obszarze od Kapucyńskiej do Kościuszki grozi katastrofą przestrzenną – gzyms kościoła kapucynów jest położony na wysokości 15.50 m, dach w najwyższym punkcie ma 21 m, teatr Osterwy ma około 17 m – podobnie jak fasada obecnej Galerii Centrum. Jak mocna będzie bryła Pasażu Victoria w tle klasztoru widać na wizualizacjach zawartych w koncepcji , choć oczywiście częściej przedstawiany jest "lepszy” widok z deptaka.

W naszym stanowisku nie ma słowa o tym, że "w miejscu pedetu nie może być żadnej inwestycji”. Nie zabieramy głosu w kwestii oceny czy pedet to "dobro kultury współczesnej” – to rozstrzygnięcie leży w gestii miasta. Nie może być to jednak narzucenie przez inwestora "jedynej słusznej” koncepcji projektowej.

Czy z punktu widzenia formalnego, akceptacja projektu decyzji o WZ była możliwa?

Kuriozalny jest fakt, że sam inwestor w rozmowie ze mną też potwierdził, że jego zdaniem warunki zawarte w decyzji opracowanej przez WAiB są nie do przyjęcia. Stąd w złożonym do Ministra Kultury zażaleniu nie kwestionuje naszego orzeczenia o odrzuceniu tak sformułowanych warunków zabudowy!

Zastrzeżenia budzą jakieś nasze sformułowania w uzasadnieniu – choć nie wiem jakie bo dotychczas nie zostały w żaden sposób sformułowane (zażalenie ma być uzupełnione). W chwili obecnej sprawa ulega więc przesunięciu – do czasu rozpatrzenia zażalenia przez Ministra Kultury. Szkoda, bo wydłuża to postępowanie i przygotowanie poprawionej decyzji o warunkach zabudowy trzeba odłożyć.

Czy jest pani gotowa spotkać się z inwestorem, by wspólnie wypracować nową wersję projektu?

Jak zawsze deklaruję współpracę na linii Wydział Architektury – urząd konserwatorski. w opracowaniu nowego dokumentu. Na razie nie mam możliwości spotykania się z inwestorem i dyskusji nad projektem, gdy nie są ustalone podstawowe, generalne uwarunkowania.

Możliwość dialogu inwestora z konserwatorem otworzy się, gdy w oparciu o prawomocną decyzję o warunkach zabudowy będzie przygotowywać koncepcje i projekty budowlane.

Biorąc pod uwagę znakomite dokonania twórcze architektów zatrudnionych do realizacji inwestycji jestem przekonana, że i dla Lublina powstanie świetny projekt.

Debata o Pasażu Victoria

W piątek opublikowaliśmy rozmowę z Tomaszem Chenczke, prezesem firmy Centrum Development & Investments. Spółka CDI planuje wyburzyć “popularny” pedet i postawić w jego miejscu nową galerię, Pasaż Victoria. Miasto przygotowało dla tej inwestycji projekt warunków zabudowy. Został on odrzucony przez konserwatora zabytków. Spór ma rozstrzygnąć Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezes CDI zarzucił lubelskiej konserwator zabytków, że blokuje inwestycję. Według Tomasza Chenczke, Halina Landecka nie zgodziła się na negocjacje w sprawie Pasażu Victoria, przed przygotowaniem finalnego projektu. Stąd dzisiejszy spór i nieuniknione opóźnienie w budowie.

Według Haliny Landeckiej, ustalenie wytycznych konserwatorskich na wczesnym etapie projektowania było niemożliwe.

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oczy szeroko otwarte / 14 kwietnia 2011 o 12:21
0
[quote name='jon' timestamp='1302549630' post='463016']
brawo za wpis !
[/quote]


Bezczelne zagrania tego Inwestora obrażają inteligencję statystycznego gimnazjalisty.
Avatar
jon / 11 kwietnia 2011 o 21:20
0
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302504994' post='462463']
[size="4"]Na cholerę nam w tym miejscu 25-metrowy blokhaus????!!!! Odnowić PEDET - zrobić perełkę i nie wpierdzielać się tu z kolejną krakowską mega-chałturą!!!
Na wizualizacja z lubeskiego projektu Placu Litewskiego (III miejsce!!!!! w pożal się Boże "konkursie")
widać jak na dłoni o co chodzi z tą zagrożona ekspozycją kościoła i klasztoru Kapucynów:
[/size]
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BFraGyKI/AAAAAAAAAGw/r7zBRRb3Wks/s0/kam14.jpg
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BcjOC-sI/AAAAAAAAAHc/UDFBRzRWSkA/s0/kam13.jpg
żródło:http://placlitewski.blogspot.com/
[/quote]
brawo za wpis !
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302504994' post='462463']
[size="4"]Na cholerę nam w tym miejscu 25-metrowy blokhaus????!!!! Odnowić PEDET - zrobić perełkę i nie wpierdzielać się tu z kolejną krakowską mega-chałturą!!!
Na wizualizacja z lubeskiego projektu Placu Litewskiego (III miejsce!!!!! w pożal się Boże "konkursie")
widać jak na dłoni o co chodzi z tą zagrożona ekspozycją kościoła i klasztoru Kapucynów:
[/si... rozwiń
Avatar
oczy szeroko otwarte / 11 kwietnia 2011 o 19:40
0
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302539940' post='462865']
Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
[/quote]

[size="4"]W takim razie pani Konserwator już czeka z pieczątką.
Powodzenia![/size]
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302539940' post='462865']
Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
[/quote]

[size="4"]W takim razie pani Konserwator już czeka z pieczątką.
Powodzenia![/size] rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 11 kwietnia 2011 o 18:39
0
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302532503' post='462797']
Czcionka to betka. Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacji 25 metrowy blokhaus
[/quote]

Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
Avatar
oczy szeroko otwarte / 11 kwietnia 2011 o 16:35
0
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302523511' post='462729']
Na polityce i medycynie pewnie też się tak dobrze znasz, jak na architekturze. A czcionki nie potrafisz zmniejszyć. To jak to jest?
[/quote]

[size="4"]Czcionka to betka.
Można ją [/size][size="7"]zwiększać[/size] i [size="1"]zmniejszać[/size][size="4"] do woli i nikomu poza tobą to nie szkodzi.[/size]
[size="4"]Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacji 25 metrowy blokhaus
do wysokości trzypiętrowej kamienicy![/size]
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302523511' post='462729']
Na polityce i medycynie pewnie też się tak dobrze znasz, jak na architekturze. A czcionki nie potrafisz zmniejszyć. To jak to jest?
[/quote]

[size="4"]Czcionka to betka.
Można ją [/size][size="7"]zwiększać[/size] i [size="1"]zmniejszać[/size][size="4"] do woli i nikomu poza tobą to nie szkodzi.[/size]
[size="4"]Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacj... rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 11 kwietnia 2011 o 14:05
0
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302519224' post='462688']
[size="4"]Zrób chłopie przyzwoity projekt i nie oszukuj na wizalizacjach
a wtedy nie będziesz miał problemu z jego zatwierdzeniem.[/size]
[/quote]

Na polityce i medycynie pewnie też się tak dobrze znasz, jak na architekturze. A czcionki nie potrafisz zmniejszyć. To jak to jest?
Avatar
oczy szeroko otwarte / 11 kwietnia 2011 o 12:53
0
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302514285' post='462627']
E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo za długi".

Inwestor skróci budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo parking na górze".

Inwestor zlikwiduje parking.

Ty: "nie podoba mi się, bo z roku ulicy nie widzę w oddali pomnika Unii".

Inwestor dopasuje tu i ówdzie.

Ty: "nie podoba mi się, bo odcień nie współgra z 18-wieczną spłowiałą elewację budynku obok".

Inwestor zmieni kolor.

Ty: "nie podoba mi się, bo te secesyjne detale wnętrz kamienicy przy Peowiaków nie mają odzwierciedlenia we wnętrzach nowego pasażu".

Inwestor przeprojektuje.

Ty: "nie podoba mi się, bo...". I zabawa będzie trwać.
[/quote]


[size="4"]Zrób chłopie przyzwoity projekt i nie oszukuj na wizalizacjach
a wtedy nie będziesz miał problemu z jego zatwierdzeniem.[/size]
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302514285' post='462627']
E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo za długi".

Inwestor skróci budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo parking na górze".

Inwestor zlikwiduje parking.

Ty: "nie podoba mi się, bo z roku ulicy nie widzę w oddali pomnika Unii".

Inwestor dopasuje tu i ówdzie.
rozwiń
Avatar
wieslaw / 11 kwietnia 2011 o 12:06
0
Urząd Konserwatorski jest po to aby pilnować starych budowli i zabudowy.Myślmy o naszym mieście jako zabytkowym i historycznym,nowoczesne budowle stawiajmy w nowych osiedlach lub na obrzeżach jak czynią to wszyscy.Skończmy z plombami obiektów dla kasy bo to psuje całą zabudowę i tworzy bezład.Prezentowana bryła obiektu w tym miejscu pasuje
jak kwiatek do kufajki.
Avatar
lublin kiedys / 11 kwietnia 2011 o 11:54
0
odwolac ta stara kobiete z funkcji projekt jest bardzo dobry szkoda tylko kamienic ale napewno da sie je zachowac
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 11 kwietnia 2011 o 11:31
0
[quote name='folkatka' timestamp='1302513506' post='462619']
Beret - Ty tez popełniasz błąd logiczny.
Bo dla Ciebie sprzeciw wobec tej architektury oznacz, że z automatu jestem przeciwna tej inwestycji, i że jestem za zacofanym Lublinem, a ja Ci udowaniem że to nieprawda.
Jestem za inwestycją, ale niech ona inaczej wygląda!!!
[/quote]

E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo za długi".

Inwestor skróci budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo parking na górze".

Inwestor zlikwiduje parking.

Ty: "nie podoba mi się, bo z roku ulicy nie widzę w oddali pomnika Unii".

Inwestor dopasuje tu i ówdzie.

Ty: "nie podoba mi się, bo odcień nie współgra z 18-wieczną spłowiałą elewację budynku obok".

Inwestor zmieni kolor.

Ty: "nie podoba mi się, bo te secesyjne detale wnętrz kamienicy przy Peowiaków nie mają odzwierciedlenia we wnętrzach nowego pasażu".

Inwestor przeprojektuje.

Ty: "nie podoba mi się, bo...". I zabawa będzie trwać.
[quote name='folkatka' timestamp='1302513506' post='462619']
Beret - Ty tez popełniasz błąd logiczny.
Bo dla Ciebie sprzeciw wobec tej architektury oznacz, że z automatu jestem przeciwna tej inwestycji, i że jestem za zacofanym Lublinem, a ja Ci udowaniem że to nieprawda.
Jestem za inwestycją, ale niech ona inaczej wygląda!!!
[/quote]

E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się,... rozwiń
Avatar
oczy szeroko otwarte / 14 kwietnia 2011 o 12:21
0
[quote name='jon' timestamp='1302549630' post='463016']
brawo za wpis !
[/quote]


Bezczelne zagrania tego Inwestora obrażają inteligencję statystycznego gimnazjalisty.
Avatar
jon / 11 kwietnia 2011 o 21:20
0
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302504994' post='462463']
[size="4"]Na cholerę nam w tym miejscu 25-metrowy blokhaus????!!!! Odnowić PEDET - zrobić perełkę i nie wpierdzielać się tu z kolejną krakowską mega-chałturą!!!
Na wizualizacja z lubeskiego projektu Placu Litewskiego (III miejsce!!!!! w pożal się Boże "konkursie")
widać jak na dłoni o co chodzi z tą zagrożona ekspozycją kościoła i klasztoru Kapucynów:
[/size]
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BFraGyKI/AAAAAAAAAGw/r7zBRRb3Wks/s0/kam14.jpg
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BcjOC-sI/AAAAAAAAAHc/UDFBRzRWSkA/s0/kam13.jpg
żródło:http://placlitewski.blogspot.com/
[/quote]
brawo za wpis !
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302504994' post='462463']
[size="4"]Na cholerę nam w tym miejscu 25-metrowy blokhaus????!!!! Odnowić PEDET - zrobić perełkę i nie wpierdzielać się tu z kolejną krakowską mega-chałturą!!!
Na wizualizacja z lubeskiego projektu Placu Litewskiego (III miejsce!!!!! w pożal się Boże "konkursie")
widać jak na dłoni o co chodzi z tą zagrożona ekspozycją kościoła i klasztoru Kapucynów:
[/si... rozwiń
Avatar
oczy szeroko otwarte / 11 kwietnia 2011 o 19:40
0
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302539940' post='462865']
Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
[/quote]

[size="4"]W takim razie pani Konserwator już czeka z pieczątką.
Powodzenia![/size]
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302539940' post='462865']
Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
[/quote]

[size="4"]W takim razie pani Konserwator już czeka z pieczątką.
Powodzenia![/size] rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 11 kwietnia 2011 o 18:39
0
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302532503' post='462797']
Czcionka to betka. Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacji 25 metrowy blokhaus
[/quote]

Ktoś jednak musiał cię wprowadzić w błąd. To będzie śliczny, subtelny pasaż handlowy, ładnie wkomponowany w okoliczną zabudowę, a nie jakiś 25m blokhaus (cokolwiek to jest). Myślę, że po prostu nie doczytałeś i stąd ta twoja nierozsądna pisanina. Ale wybaczamy.
Avatar
oczy szeroko otwarte / 11 kwietnia 2011 o 16:35
0
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302523511' post='462729']
Na polityce i medycynie pewnie też się tak dobrze znasz, jak na architekturze. A czcionki nie potrafisz zmniejszyć. To jak to jest?
[/quote]

[size="4"]Czcionka to betka.
Można ją [/size][size="7"]zwiększać[/size] i [size="1"]zmniejszać[/size][size="4"] do woli i nikomu poza tobą to nie szkodzi.[/size]
[size="4"]Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacji 25 metrowy blokhaus
do wysokości trzypiętrowej kamienicy![/size]
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302523511' post='462729']
Na polityce i medycynie pewnie też się tak dobrze znasz, jak na architekturze. A czcionki nie potrafisz zmniejszyć. To jak to jest?
[/quote]

[size="4"]Czcionka to betka.
Można ją [/size][size="7"]zwiększać[/size] i [size="1"]zmniejszać[/size][size="4"] do woli i nikomu poza tobą to nie szkodzi.[/size]
[size="4"]Spróbuj zmiejszyć w realu a nie na wizualizacj... rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 11 kwietnia 2011 o 14:05
0
[quote name='oczy szeroko otwarte' timestamp='1302519224' post='462688']
[size="4"]Zrób chłopie przyzwoity projekt i nie oszukuj na wizalizacjach
a wtedy nie będziesz miał problemu z jego zatwierdzeniem.[/size]
[/quote]

Na polityce i medycynie pewnie też się tak dobrze znasz, jak na architekturze. A czcionki nie potrafisz zmniejszyć. To jak to jest?
Avatar
oczy szeroko otwarte / 11 kwietnia 2011 o 12:53
0
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302514285' post='462627']
E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo za długi".

Inwestor skróci budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo parking na górze".

Inwestor zlikwiduje parking.

Ty: "nie podoba mi się, bo z roku ulicy nie widzę w oddali pomnika Unii".

Inwestor dopasuje tu i ówdzie.

Ty: "nie podoba mi się, bo odcień nie współgra z 18-wieczną spłowiałą elewację budynku obok".

Inwestor zmieni kolor.

Ty: "nie podoba mi się, bo te secesyjne detale wnętrz kamienicy przy Peowiaków nie mają odzwierciedlenia we wnętrzach nowego pasażu".

Inwestor przeprojektuje.

Ty: "nie podoba mi się, bo...". I zabawa będzie trwać.
[/quote]


[size="4"]Zrób chłopie przyzwoity projekt i nie oszukuj na wizalizacjach
a wtedy nie będziesz miał problemu z jego zatwierdzeniem.[/size]
[quote name='Beret - Genetic Patriot' timestamp='1302514285' post='462627']
E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo za długi".

Inwestor skróci budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo parking na górze".

Inwestor zlikwiduje parking.

Ty: "nie podoba mi się, bo z roku ulicy nie widzę w oddali pomnika Unii".

Inwestor dopasuje tu i ówdzie.
rozwiń
Avatar
wieslaw / 11 kwietnia 2011 o 12:06
0
Urząd Konserwatorski jest po to aby pilnować starych budowli i zabudowy.Myślmy o naszym mieście jako zabytkowym i historycznym,nowoczesne budowle stawiajmy w nowych osiedlach lub na obrzeżach jak czynią to wszyscy.Skończmy z plombami obiektów dla kasy bo to psuje całą zabudowę i tworzy bezład.Prezentowana bryła obiektu w tym miejscu pasuje
jak kwiatek do kufajki.
Avatar
lublin kiedys / 11 kwietnia 2011 o 11:54
0
odwolac ta stara kobiete z funkcji projekt jest bardzo dobry szkoda tylko kamienic ale napewno da sie je zachowac
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 11 kwietnia 2011 o 11:31
0
[quote name='folkatka' timestamp='1302513506' post='462619']
Beret - Ty tez popełniasz błąd logiczny.
Bo dla Ciebie sprzeciw wobec tej architektury oznacz, że z automatu jestem przeciwna tej inwestycji, i że jestem za zacofanym Lublinem, a ja Ci udowaniem że to nieprawda.
Jestem za inwestycją, ale niech ona inaczej wygląda!!!
[/quote]

E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo za długi".

Inwestor skróci budynek.

Ty: "nie podoba mi się, bo parking na górze".

Inwestor zlikwiduje parking.

Ty: "nie podoba mi się, bo z roku ulicy nie widzę w oddali pomnika Unii".

Inwestor dopasuje tu i ówdzie.

Ty: "nie podoba mi się, bo odcień nie współgra z 18-wieczną spłowiałą elewację budynku obok".

Inwestor zmieni kolor.

Ty: "nie podoba mi się, bo te secesyjne detale wnętrz kamienicy przy Peowiaków nie mają odzwierciedlenia we wnętrzach nowego pasażu".

Inwestor przeprojektuje.

Ty: "nie podoba mi się, bo...". I zabawa będzie trwać.
[quote name='folkatka' timestamp='1302513506' post='462619']
Beret - Ty tez popełniasz błąd logiczny.
Bo dla Ciebie sprzeciw wobec tej architektury oznacz, że z automatu jestem przeciwna tej inwestycji, i że jestem za zacofanym Lublinem, a ja Ci udowaniem że to nieprawda.
Jestem za inwestycją, ale niech ona inaczej wygląda!!!
[/quote]

E tam, znam takich ludzi jak Ty i konserwator. Inwestor zmniejszy budynek.

Ty: "nie podoba mi się,... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 67

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 3 0

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 1

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 1

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 24 19

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 7

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 7 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 23 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.