Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 sierpnia 2010 r.
17:33
Edytuj ten wpis

Kontrola RIO w Ratuszu: Wykryto nieprawidłowości przy handlu działkami

0 8 A A

Jak szybko zdobyć kilkaset tysięcy złotych? Wiedzą to przedsiębiorcy, którzy kupili działki od lubelskiego magistratu. Zyskać mogło również miasto. Nie zyskało, bo urzędnicy nie upomnieli się o pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaniedbania wykryła kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej. O jej pierwszych wynikach pisaliśmy w środę. Dziś otrzymaliśmy kompletny raport z kontroli.

Kontrolerzy ustalili, że miasto nie pobierało od właścicieli niektórych działek tzw. renty planistycznej. To opłata inkasowana po sprzedaży gruntów, które zyskały na wartości w wyniku wprowadzenia planu zagospodarowania przestrzennego. Gdy właściciel pozbywa się takiej działki, miasto powinno pobrać 30 proc. kwoty, o którą wzrosła wartość terenu.

W 2005 roku radni przyjęli plan zagospodarowania, m.in. dla ul. Mełgiewskiej, Witosa, Grygowej i Pancerniaków. Wcześniej mogły tam działać magazyny i warsztaty. Nowe regulacje dały możliwość budowania dużych obiektów, np. centrów handlowych.

Działki w tym rejonie zmieniały wówczas właścicieli, ale Ratusz nie pobrał z tego tytułu należnych opłat. Większość terenu zajmuje budowane do dziś centrum handlowe Felicity.

Jak pozyskiwano tereny pod galerię? Od prywatnych właścicieli i miasta. Z dokumentów RIO wynika, że działki skupowały trzy spółki: Gray International, SASA i Centrum Handlowe Felin.

W marcu 2005 roku parcelę o powierzchni 6 tys. mkw. kupiła od magistratu firma Gray International. Przetarg odbył się niespełna dwa tygodnie przed uchwaleniem nowego planu zagospodarowania. Jeszcze zanim został ogłoszony i wszedł w życie, obie strony podpisały akt notarialny. Spółka zapłaciła ponad 1,2 mln zł.

Po pięciu tygodniach działka przeszła w ręce kolejnego właściciela. Za znacznie wyższą cenę. Według kontrolerów, różnica wynosiła ponad 754 tys. zł. Jedna trzecia tej kwoty powinna trafić do miejskiej kasy.
To tylko jeden z przykładów. Do końca marca 2006 roku właścicieli zmieniło ponad 70 działek.

Kontrolerzy RIO ustalili, że chodzi o 40 ha gruntów. Wyliczyli również, że po wejściu w życie planu zagospodarowania przestrzennego, metr kwadratowy gruntu kosztował średnio 344 zł. O ponad 100 zł więcej niż przed uchwaleniem planu.

Dokładne straty w miejskiej kasie nie są znane. Do ich ustalenia potrzebne są wyceny rzeczoznawców. Pewne jest, że Ratusz nie zainkasuje renty na 20 ha gruntów. Sprawy się przedawniły. Kiedy kontrolerzy RIO weszli do magistratu, urzędnicy rozpoczęli postępowania w sprawie opłat za drugą połowę działek.

Jakie są przyczyny zaniedbań?

– Informacje o sprzedaży parceli trafiały do Ratusza, ale nie były przekazywane na biurko odpowiedniego urzędnika – mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie. – Zawiódł więc system obiegu dokumentów.

Nie ustalono, kto konkretnie odpowiada za nieprawidłowości. Nie mówi o tym także Ratusz. Pytania w sprawie wyników kontroli skierowaliśmy do magistratu przed dwoma dniami. Ciągle czekamy na odpowiedź.

Sprawę handlu działkami bada wydział do walki z przestępczością gospodarczą lubelskiej Prokuratury Okręgowej.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
piotrek / 13 sierpnia 2010 o 15:10
0
Każda rozmazana sprawa do której nikt sie nie przyznaje śmierdzi na kilometr. Zawsze jak nie wiadomo o co chodzi - chodzi o pieniądze. W tym przypadku z pewnością one trafiały tyle że do kieszeni prywatnej a nie do kasy miasta.Może tym razem namierzą tę kieszeń?
Avatar
zenek / 13 sierpnia 2010 o 11:30
0
Śmierdzi korupcją na odległość, prokuratura powinna wszcząć śledztwo,niech nie udają że nie ma wnnych.
Avatar
elwira / 13 sierpnia 2010 o 07:57
0
"? Informacje o sprzedaży parceli trafiały do Ratusza, ale nie były przekazywane na biurko odpowiedniego urzędnika ? mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie. ? Zawiódł więc system obiegu dokumentów.Nie ustalono, kto konkretnie odpowiada za nieprawidłowości..." - nie rozumiem, pracownicy Ratusza nie posiadają zakresów obowiązków? Właściwie, jeśli brak kompetencji to po co zakresy? Należałoby się do nich stosować, a kto wie o co chodzi? I jeszcze jedna kwestia - jak biedny zwierzchnik miałby egzekwować później wykonaną pracę? Wszak jaki pan taki kram...
"? Informacje o sprzedaży parceli trafiały do Ratusza, ale nie były przekazywane na biurko odpowiedniego urzędnika ? mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie. ? Zawiódł więc system obiegu dokumentów.Nie ustalono, kto konkretnie odpowiada za nieprawidłowości..." - nie rozumiem, pracownicy Ratusza nie posiadają zakresów obowiązków? Właściwie, jeśli brak kompetencji to po co zakresy? Należałoby się do nich stosować, a kto wie o co chodzi? I jeszcze jedna kwestia - jak biedny zwierzchnik miałby egzekwować później wykonaną pr... rozwiń
Avatar
Buz / 12 sierpnia 2010 o 21:32
0
Prezydent był.
Następny Prezydent też parę lat był (oby do jesieni!) i również niczego za jego kadencji nie robiono w kwestii pobrania renty planistycznej.
Może więc to jest problem zaniedbań nie tyle samych "Naczelników", ile osób bezpośrednio im podległych ze ścisłego kierownictwa wydziałów (które się przecież na przełomie kadencji aż tak nie pozmieniało... :/)
Avatar
az / 12 sierpnia 2010 o 20:55
0
Podobnie jest w Puławach,gdzie działki kupili radni na Piaskach,podobnie tez w Świdniku.
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2010 o 20:31
0
Mógłby ktoś przypomnieć kto w tamtych latach był prezydentem miasta?
Avatar
andref / 12 sierpnia 2010 o 18:45
0
Pytanie retoryczne brzmi "Czy nie pobieranie należnych pieniędzy było celowe"?
Avatar
mosquito / 12 sierpnia 2010 o 18:06
0
I co się elektoracie podniecasz ? Winnych nie będzie !
Avatar
piotrek / 13 sierpnia 2010 o 15:10
0
Każda rozmazana sprawa do której nikt sie nie przyznaje śmierdzi na kilometr. Zawsze jak nie wiadomo o co chodzi - chodzi o pieniądze. W tym przypadku z pewnością one trafiały tyle że do kieszeni prywatnej a nie do kasy miasta.Może tym razem namierzą tę kieszeń?
Avatar
zenek / 13 sierpnia 2010 o 11:30
0
Śmierdzi korupcją na odległość, prokuratura powinna wszcząć śledztwo,niech nie udają że nie ma wnnych.
Avatar
elwira / 13 sierpnia 2010 o 07:57
0
"? Informacje o sprzedaży parceli trafiały do Ratusza, ale nie były przekazywane na biurko odpowiedniego urzędnika ? mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie. ? Zawiódł więc system obiegu dokumentów.Nie ustalono, kto konkretnie odpowiada za nieprawidłowości..." - nie rozumiem, pracownicy Ratusza nie posiadają zakresów obowiązków? Właściwie, jeśli brak kompetencji to po co zakresy? Należałoby się do nich stosować, a kto wie o co chodzi? I jeszcze jedna kwestia - jak biedny zwierzchnik miałby egzekwować później wykonaną pracę? Wszak jaki pan taki kram...
"? Informacje o sprzedaży parceli trafiały do Ratusza, ale nie były przekazywane na biurko odpowiedniego urzędnika ? mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie. ? Zawiódł więc system obiegu dokumentów.Nie ustalono, kto konkretnie odpowiada za nieprawidłowości..." - nie rozumiem, pracownicy Ratusza nie posiadają zakresów obowiązków? Właściwie, jeśli brak kompetencji to po co zakresy? Należałoby się do nich stosować, a kto wie o co chodzi? I jeszcze jedna kwestia - jak biedny zwierzchnik miałby egzekwować później wykonaną pr... rozwiń
Avatar
Buz / 12 sierpnia 2010 o 21:32
0
Prezydent był.
Następny Prezydent też parę lat był (oby do jesieni!) i również niczego za jego kadencji nie robiono w kwestii pobrania renty planistycznej.
Może więc to jest problem zaniedbań nie tyle samych "Naczelników", ile osób bezpośrednio im podległych ze ścisłego kierownictwa wydziałów (które się przecież na przełomie kadencji aż tak nie pozmieniało... :/)
Avatar
az / 12 sierpnia 2010 o 20:55
0
Podobnie jest w Puławach,gdzie działki kupili radni na Piaskach,podobnie tez w Świdniku.
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2010 o 20:31
0
Mógłby ktoś przypomnieć kto w tamtych latach był prezydentem miasta?
Avatar
andref / 12 sierpnia 2010 o 18:45
0
Pytanie retoryczne brzmi "Czy nie pobieranie należnych pieniędzy było celowe"?
Avatar
mosquito / 12 sierpnia 2010 o 18:06
0
I co się elektoracie podniecasz ? Winnych nie będzie !
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 0

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 9 0

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 5

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 20 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 33 12

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 5

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 21

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 4 20

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!