Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2015 r.
18:13

Kontrowersje na KUL. Kurator w katedrze europosła Mirosława Piotrowskiego

0 22 A A
KUL
KUL

Rada Wydziału Nauk Humanistycznych KUL wyznaczyła kuratora dla katedry kierowanej przez europosła Mirosława Piotrowskiego. – To kamuflaż, by pozbawić mnie funkcji kierownika i zlikwidować katedrę, w której prowadzone są niewygodne dla niektórych badania – twierdzi prof. Piotrowski

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja zapadła na środowym posiedzeniu Rady Wydziału Nauk Humanistycznych. Kuratorem został prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Taki krok był planowany już wcześniej. Był nawet inny kandydat do objęcia tej funkcji, ale wskutek sprzeciwu prof. Piotrowskiego sprawa nie została rozpatrzona na poprzedniej radzie, na początku listopada.

Powodem wyznaczenia kuratora był fakt, że prof. Piotrowski w związku ze sprawowaniem mandatu europosła od 18 lutego 2013 roku jest na urlopie bezpłatnym.

– Takie rozwiązanie to nic nowego. Tam, gdzie przez co najmniej trzy miesiące nie ma kierownika, jest powoływany kurator. Chodzi o to, żeby zapewnić katedrze normalne funkcjonowanie – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL, powołując się na obowiązujące przepisy. – Osoba nieobecna na uczelni nie jest w stanie realizować obowiązków kierownika. To oczywiste – dodaje.

Prof. Piotrowski ocenia to inaczej. – To tylko kamuflaż do tego, by pozbawić mnie funkcji kierownika i zamknąć katedrę. Jak mnie poinformowano, może to nastąpić, gdy przez dwa lata będzie nią kierował kurator – twierdzi europoseł. Według niego powodem powołania kuratora mogą być badania prowadzone w jego katedrze. – Mogą one być niewygodne dla niektórych osób. Chodzi o inwigilację przez SB członków „Solidarności”, ale też pracowników i studentów KUL.

– Nie jest prawdą, że po upływie dwóch lat od ustanowienia kuratora katedra może zostać zlikwidowana. Może to nastąpić, gdy przez taki okres nie będzie w niej zatrudniona co najmniej jedna osoba posiadająca tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego. Tej katedry to nie dotyczy – odpowiada Lidia Jaskuła i podkreśla, że powołanie kuratora nie oznacza odwołania kierownika. Dodaje także, że obecnie taka sytuacja ma miejsce na dziewięciu wydziałach.

Urlop prof. Piotrowskiego formalnie trwa do końca września przyszłego roku, ale jego kadencja w Parlamencie Europejskim kończy się w 2019 roku. Profesor nie chce mówić, czy będzie występował o przedłużenie urlopu bezpłatnego. – Ale w razie zaakceptowania decyzji o powołaniu kuratora przez rektora, nie wykluczam wystąpienia na formalną ścieżkę prawną –podsumowuje europoseł.

Prof. Mirosław Piotrowski
Prof. Mirosław Piotrowski
Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 14:09
0
z tego Gołębiowskiego naukowiec jak z marchwi gwoźdź i niewątpliwie kierowanie taką katedrą to niezła gratka, zresztą jej przejęcie albo likwidacja to tylko kwestia czasu
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 08:19
0
ta uczelnia idzie na dno i jeszcze sama sobie wiąże kamienie do nóg. Arogancja, niekompetencja i brak myślenia perspektywicznego które dotknęły wielu pracowników administracji każdego szczebla oraz części kadry naukowej nie wróżą dobrze na przyszłość...
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:42
0
A ja mam krótkie hasło podsumowujące tą sytuację: KURATORA NAD REKTORA!!!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:37
0
Katedra działa sprawnie, Piotrowski nie pobiera pensji - zajmijcie się prawdziwymi problemami a nie szukajcie dziury w całym próbując odwrócić uwagę opinii publicznej od spraw ważnych!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:26
0
Gołębiowski kuratorem, facet jest dyrektorem Ins. Polonijnego siedzi w katedrze świata hiszpańskiego, na zajęciach jeśli oczywiście przyjdzie opowiada dyrdymały, habilitacja z negatywną recenzją, dorobek marny - czyż to nie wspaniały kandydat na szefa katedry historii najnowszej?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:21
0

Czy profesor Piotrowski nie był przypadkiem komunistą? Czy wie ktoś coś więcej o jego przeszłości? Czemu teraz kuma się z czerwonymi?

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:11
0
Samo nazwisko - Gołębiowski... ani to nie brzmi, ani to reprezentacyjne... Przyjadą goście o poważnych nazwiskach a tu: puk, puk! kto tam? siwy gołąb! nie, nie to my z głąbami nie rozmawiamy... Super decyzja okaże się poważną klęską :(
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:00
0
Może kurator ma za zadanie nie dopuścić do wycieku interesujących informacji m. in. również na jego temat?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:00
0
Prof. Piotrowski jest ambasadorem KUL-u nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jest Europosłem od wielu lat, i jak go traktuje jego uczelnia? Wielka żałoba, gdy s Piotrowski dostał się do PE. Smutek, gdy jest na BEZPŁATNYM urlopie i nie jest codziennie na uczelni. KUL-u wstydź się!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 21:56
0
Czy profesor Gołębiewski nie był przypadkiem komunistą? Czy wie ktoś coś więcej o jego przeszłości?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 14:09
0
z tego Gołębiowskiego naukowiec jak z marchwi gwoźdź i niewątpliwie kierowanie taką katedrą to niezła gratka, zresztą jej przejęcie albo likwidacja to tylko kwestia czasu
Avatar
Gość / 4 grudnia 2015 o 08:19
0
ta uczelnia idzie na dno i jeszcze sama sobie wiąże kamienie do nóg. Arogancja, niekompetencja i brak myślenia perspektywicznego które dotknęły wielu pracowników administracji każdego szczebla oraz części kadry naukowej nie wróżą dobrze na przyszłość...
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:42
0
A ja mam krótkie hasło podsumowujące tą sytuację: KURATORA NAD REKTORA!!!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:37
0
Katedra działa sprawnie, Piotrowski nie pobiera pensji - zajmijcie się prawdziwymi problemami a nie szukajcie dziury w całym próbując odwrócić uwagę opinii publicznej od spraw ważnych!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:26
0
Gołębiowski kuratorem, facet jest dyrektorem Ins. Polonijnego siedzi w katedrze świata hiszpańskiego, na zajęciach jeśli oczywiście przyjdzie opowiada dyrdymały, habilitacja z negatywną recenzją, dorobek marny - czyż to nie wspaniały kandydat na szefa katedry historii najnowszej?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:21
0

Czy profesor Piotrowski nie był przypadkiem komunistą? Czy wie ktoś coś więcej o jego przeszłości? Czemu teraz kuma się z czerwonymi?

Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:11
0
Samo nazwisko - Gołębiowski... ani to nie brzmi, ani to reprezentacyjne... Przyjadą goście o poważnych nazwiskach a tu: puk, puk! kto tam? siwy gołąb! nie, nie to my z głąbami nie rozmawiamy... Super decyzja okaże się poważną klęską :(
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:00
0
Może kurator ma za zadanie nie dopuścić do wycieku interesujących informacji m. in. również na jego temat?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 22:00
0
Prof. Piotrowski jest ambasadorem KUL-u nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jest Europosłem od wielu lat, i jak go traktuje jego uczelnia? Wielka żałoba, gdy s Piotrowski dostał się do PE. Smutek, gdy jest na BEZPŁATNYM urlopie i nie jest codziennie na uczelni. KUL-u wstydź się!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2015 o 21:56
0
Czy profesor Gołębiewski nie był przypadkiem komunistą? Czy wie ktoś coś więcej o jego przeszłości?
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 0 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 5 0

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 7 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 0 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 2

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 27 20

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 11

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!