Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2009 r.
19:44
Edytuj ten wpis

Kryzys zbił ceny studenckich mieszkań

0 9 A A

Początek roku akademickiego dopiero za dwa miesiące. Ale studenci już teraz powinni szukać pokoju lub mieszkania. Zwłaszcza że czeka ich przyjemna finansowa niespodzianka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ceny stancji prawie w całym kraju spadły. Według serwisu Money.pl w Trójmieście studenci płacą o ok. 11 proc. mniej niż przed rokiem, w Poznaniu o 17 proc., w Warszawie o 10 proc. Sprawdziliśmy. W Lublinie też jest taniej.

– Pokój w mieszkaniu przy ul. Grażyny czy Kazimierza Wielkiego, a więc bardzo blisko miasteczka akademickiego, można wynająć za 300 zł. A na Kalinowszczyźnie nawet za 250 zł – wylicza Magda Ślusarska, studentka administracji na UMCS, która znalazła stancję w tym tygodniu. – W poprzednim roku płaciłam 300 zł za pokój przy ul. Kleeberga. Teraz za te same pieniądze znalazłam stancję na ul. Skrzetuskiego, a więc znacznie bliżej uczelni.

Drożej jest przy ul. Chodźki (a więc tuż obok Uniwersytetu Medycznego), Lipowej czy Skłodowskiej (obok UMCS, KUL i Uniwersytetu Przyrodniczego). Tu pokój kosztuje 500, a nawet 600 zł. Ale w ub. roku cennik na tych ulicach od 600 zł się zaczynał.

– Kryzys utemperował ceny – tłumaczy Bartosz Mazurek, analityk jednego z lubelskich biur nieruchomości. – Choćby dlatego, że trudniej teraz sprzedać mieszkanie.

Właściciele i deweloperzy częściej decydują się na wynajem, na rynku pojawia się więcej lokali do wynajmu, a to wpływa na obniżenie stawek.

– Przystępne ceny to także kwestia pory roku – zauważa Marcin Gajewski z lubelskiego oddziału Zrzeszenia Studentów Polskich, który prowadzi w Lublinie bezpłatny bank stancji „Chata Żaka”. – Prawdziwy boom na lokale do wynajęcia zacznie się dopiero w drugiej połowie sierpnia i potrwa aż do października. A im bliżej roku akademickiego, tym ceny będą coraz wyższe.

Dlatego warto poszukać mieszkania jak najszybciej. – Teraz jeszcze można przebierać. I znaleźć naprawdę atrakcyjny pokój, w dobrej lokalizacji i przystępnej cenie – mówi Gajewski. – Nowe oferty pojawiają się praktycznie codziennie.

Wystarczy wejść na stronę internetową: lublin.chatazaka.pl lub przeglądać ogłoszenia w prasie i Internecie.

Przykładowe chaty

• Ul. Kleeberga – 16 mkw. – 1 miejsce – 260 zł (za osobę)

• Grażyny – 18 mkw. – 2 miejsca – 300 zł (za osobę)

• Skrzetuskiego – 20 mkw. – 3 miejsca – 300 zł (za osobę)

• Przyjaźni – 37 mkw. – 3 miejsca – 370 zł (za osobę)

• Chodźki – 15 mkw. – 1 miejsce – 500 zł (za osobę)

• Lipowa – 18 mkw. – 1 miejsce – 600 zł (za osobę)

• Niepodległości – 26 mkw. – 2 miejsca – 800 zł (za mieszkanie)

• Willowa – 54 mkw. – 3–4 miejsca – 1200 zł (za mieszkanie)

• Ul. Wschodnia – 53 mkw. – 3 miejsca – 1400 zł (za mieszkanie)

• Probostwo – 60 mkw. – 5 miejsc –1600 zł (za mieszkanie).

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arbeloa / 30 lipca 2009 o 14:05
0
hehe ten arytkul ze tak powiem to chyba jakas co najmniej duza przesada zeby nie powiedziec wprost kpina,zeby miec samodzielny pokoj 'w miare' dobrych warunkach minimum 400 pln+ oplaty jesli chodzi o centrum albo obszary bliskie centrum takie chociazby jak lsm.Piszac ten arytkul to chyba poszli po najmniejszej i najszybciej linii oporu i realizmu prawdziwego w nim jak na lekarstwo.
Avatar
Gość / 30 lipca 2009 o 13:32
0
chyba dziewczyna chciała powiedzieć 300 zł za miejsce w pokoju! szukam o miesiąca stancji i wszędzie trzeba zapłacić min 330 zł+rachunki za miejsce w pokoju, a za pokój 400-450 zł+rachunki, ten artykuł tylko mydli ludziom oczy!
Avatar
budda / 30 lipca 2009 o 12:45
0
Artykulik oczywiście propagandowy - na Grażyny owszem za 300zł - od osoby! w dwuosobowym pokoju, więc - bez rewelacji.
Zgadzam się z poprzednikami: coś przyzwoitego, żeby nie trzeba było naprawiać samemu sprzętów, użerać się z sąsiadami albo co gorsza - z psem sąsiadów, mieć jakieś nie rozlatujące się meble, z dala od ruchliwych ulic, i jeszcze z pralką - 400zł to minium.

Radzę szanownym pismakom zasięgnąć szerszej opinii i bardziej obiektywnie pisać - to co tu wypisujecie ma się nijak do rzeczywistości, a do tego jeszcze informacja została zweryfikowana w wątpliwym źródle. Z całym szacunkiem, ale portal Chata Żaka wcale nie jest najpopularniejszy jeśli chodzi o poszukiwanie stancji.

Studenci najczęściej wybierają: Anonse.pl, Mieszkania-Studenckie.pl (proste, przejrzyste, bez potrzeby logowania, oferty sensownie skatalogowane), a lubelscy studenci: korzystają też z forum UMCS:

[url="http://umcs.net.pl/index.php?showforum=31"]http://umcs.net.pl/index.php?showforum=31[/url]


Gdzie można od razu zweryfikować potencjalnych przyszłych współlokatorów
Artykulik oczywiście propagandowy - na Grażyny owszem za 300zł - od osoby! w dwuosobowym pokoju, więc - bez rewelacji.
Zgadzam się z poprzednikami: coś przyzwoitego, żeby nie trzeba było naprawiać samemu sprzętów, użerać się z sąsiadami albo co gorsza - z psem sąsiadów, mieć jakieś nie rozlatujące się meble, z dala od ruchliwych ulic, i jeszcze z pralką - 400zł to minium.

Radzę szanownym pismakom zasięgnąć szerszej opinii i bardziej obiektywnie pisać - to co tu wypisujecie ma się nijak do rzeczywistości, a do tego jes... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2009 o 11:21
0
wydawalo mi sie ze informacje sie sprawdza odnosnie komentarza poprzedniego, ale wiadomo ze spojrzeli tylko na internet po ile sa i wpisali.
sam szukalem mieszkania to wiem czego mozna sie spodziewac za ok 300 zl, brak kafelek w lazience (pomalowane farba), stare rozlatujace sie meble lub ich brak, mieszkanie na jakims zajebistym zadiupiu typu kalina, tatary (leczynska zwlaszcza), krochmalna itp.. lub weglin i to najlepiej na oddzielnej kondygnacji u jakis dziadkow co wszystkich mediow zaluja...

nie oszukujmy sie, w jakims poczciwym standardzie zeby znalezc pokoj 1 os. trzeba zaplacic minimum 400 zl, ja place 480 zl w prywatnym akademiku na miasteczku ale doceniam zalety tego ze mozna kogos poznac i ze mam normalnych sasiadow (19-30 lat) a nie jakis dziadkow co im glosniej grana muzyka przeszkadza. Po 1.5 rocznych "zmaganiach" ze stancjami dalem sobie spokoj i wybralem cos gdzie place stala oplate ale wiem za co place. Bo mieszkanie znalezc to jest koszt rzedu 300 - 500 zl przy dobrych wiatrach (telefony, paliwo [z domu do lublina i po lublinie]) jeszcze uzeranie sie z wlascicielami bo tylko wyjda anonse i od 8 rano sie dzwoni zeby bylo jeszcze wolne i jeszcze czasem wlasciciel nie ma czasu zeby pokazac mieszkanie to sie umawia, i tak caly dzien w lbnie a poza tym czasem trzeba sie na inne dni umawiac.. :/ albo 3 osobowe pokoje na poczatku nadbystrzyckiej w suterynie ;/ hehe zenua na czym ludzie chca zarobic..
wydawalo mi sie ze informacje sie sprawdza odnosnie komentarza poprzedniego, ale wiadomo ze spojrzeli tylko na internet po ile sa i wpisali.
sam szukalem mieszkania to wiem czego mozna sie spodziewac za ok 300 zl, brak kafelek w lazience (pomalowane farba), stare rozlatujace sie meble lub ich brak, mieszkanie na jakims zajebistym zadiupiu typu kalina, tatary (leczynska zwlaszcza), krochmalna itp.. lub weglin i to najlepiej na oddzielnej kondygnacji u jakis dziadkow co wszystkich mediow zaluja...

nie oszukujmy sie, w jaki... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2009 o 11:09
0
Kogoś tu poniosło... Znowu... Panie redaktorze, ja wierzę, że stancje mogą tanieć, ale te 250 zł to dla mnie jakiś żart... Najzwyczajniejsza manipulacja informacją. Do niedawna też można było znaleźć takie mieszkanie - koleżanka sie skusiła i poszła obejrzeć... Szkoda tylko, że zamiast toalety było blaszane wiadro...
Avatar
stud.medyk / 30 lipca 2009 o 10:11
0
haha jestem ciekawy jakie warunki ma za te 300-400 zł , ja tam wole zapłacic 6 stówek , ale zeby jakos zyc w godnym otoczeniu, nie jak w jakiejs ziemiance
Avatar
a tam / 30 lipca 2009 o 10:02
0
tylko szyi coś nie widać
Avatar
ktosiek / 30 lipca 2009 o 09:50
0
ślicznie Marcin wyglądasz na tym zdjęciu - powaga!!
Avatar
kitket / 30 lipca 2009 o 09:09
0
tylko zeby znalesc samodzielny pokoj w miare z odp warunkami gdzie nic nie odpada i sie nie psuje za cene ponizej 400 zl jest ciezko.
Avatar
arbeloa / 30 lipca 2009 o 14:05
0
hehe ten arytkul ze tak powiem to chyba jakas co najmniej duza przesada zeby nie powiedziec wprost kpina,zeby miec samodzielny pokoj 'w miare' dobrych warunkach minimum 400 pln+ oplaty jesli chodzi o centrum albo obszary bliskie centrum takie chociazby jak lsm.Piszac ten arytkul to chyba poszli po najmniejszej i najszybciej linii oporu i realizmu prawdziwego w nim jak na lekarstwo.
Avatar
Gość / 30 lipca 2009 o 13:32
0
chyba dziewczyna chciała powiedzieć 300 zł za miejsce w pokoju! szukam o miesiąca stancji i wszędzie trzeba zapłacić min 330 zł+rachunki za miejsce w pokoju, a za pokój 400-450 zł+rachunki, ten artykuł tylko mydli ludziom oczy!
Avatar
budda / 30 lipca 2009 o 12:45
0
Artykulik oczywiście propagandowy - na Grażyny owszem za 300zł - od osoby! w dwuosobowym pokoju, więc - bez rewelacji.
Zgadzam się z poprzednikami: coś przyzwoitego, żeby nie trzeba było naprawiać samemu sprzętów, użerać się z sąsiadami albo co gorsza - z psem sąsiadów, mieć jakieś nie rozlatujące się meble, z dala od ruchliwych ulic, i jeszcze z pralką - 400zł to minium.

Radzę szanownym pismakom zasięgnąć szerszej opinii i bardziej obiektywnie pisać - to co tu wypisujecie ma się nijak do rzeczywistości, a do tego jeszcze informacja została zweryfikowana w wątpliwym źródle. Z całym szacunkiem, ale portal Chata Żaka wcale nie jest najpopularniejszy jeśli chodzi o poszukiwanie stancji.

Studenci najczęściej wybierają: Anonse.pl, Mieszkania-Studenckie.pl (proste, przejrzyste, bez potrzeby logowania, oferty sensownie skatalogowane), a lubelscy studenci: korzystają też z forum UMCS:

[url="http://umcs.net.pl/index.php?showforum=31"]http://umcs.net.pl/index.php?showforum=31[/url]


Gdzie można od razu zweryfikować potencjalnych przyszłych współlokatorów
Artykulik oczywiście propagandowy - na Grażyny owszem za 300zł - od osoby! w dwuosobowym pokoju, więc - bez rewelacji.
Zgadzam się z poprzednikami: coś przyzwoitego, żeby nie trzeba było naprawiać samemu sprzętów, użerać się z sąsiadami albo co gorsza - z psem sąsiadów, mieć jakieś nie rozlatujące się meble, z dala od ruchliwych ulic, i jeszcze z pralką - 400zł to minium.

Radzę szanownym pismakom zasięgnąć szerszej opinii i bardziej obiektywnie pisać - to co tu wypisujecie ma się nijak do rzeczywistości, a do tego jes... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2009 o 11:21
0
wydawalo mi sie ze informacje sie sprawdza odnosnie komentarza poprzedniego, ale wiadomo ze spojrzeli tylko na internet po ile sa i wpisali.
sam szukalem mieszkania to wiem czego mozna sie spodziewac za ok 300 zl, brak kafelek w lazience (pomalowane farba), stare rozlatujace sie meble lub ich brak, mieszkanie na jakims zajebistym zadiupiu typu kalina, tatary (leczynska zwlaszcza), krochmalna itp.. lub weglin i to najlepiej na oddzielnej kondygnacji u jakis dziadkow co wszystkich mediow zaluja...

nie oszukujmy sie, w jakims poczciwym standardzie zeby znalezc pokoj 1 os. trzeba zaplacic minimum 400 zl, ja place 480 zl w prywatnym akademiku na miasteczku ale doceniam zalety tego ze mozna kogos poznac i ze mam normalnych sasiadow (19-30 lat) a nie jakis dziadkow co im glosniej grana muzyka przeszkadza. Po 1.5 rocznych "zmaganiach" ze stancjami dalem sobie spokoj i wybralem cos gdzie place stala oplate ale wiem za co place. Bo mieszkanie znalezc to jest koszt rzedu 300 - 500 zl przy dobrych wiatrach (telefony, paliwo [z domu do lublina i po lublinie]) jeszcze uzeranie sie z wlascicielami bo tylko wyjda anonse i od 8 rano sie dzwoni zeby bylo jeszcze wolne i jeszcze czasem wlasciciel nie ma czasu zeby pokazac mieszkanie to sie umawia, i tak caly dzien w lbnie a poza tym czasem trzeba sie na inne dni umawiac.. :/ albo 3 osobowe pokoje na poczatku nadbystrzyckiej w suterynie ;/ hehe zenua na czym ludzie chca zarobic..
wydawalo mi sie ze informacje sie sprawdza odnosnie komentarza poprzedniego, ale wiadomo ze spojrzeli tylko na internet po ile sa i wpisali.
sam szukalem mieszkania to wiem czego mozna sie spodziewac za ok 300 zl, brak kafelek w lazience (pomalowane farba), stare rozlatujace sie meble lub ich brak, mieszkanie na jakims zajebistym zadiupiu typu kalina, tatary (leczynska zwlaszcza), krochmalna itp.. lub weglin i to najlepiej na oddzielnej kondygnacji u jakis dziadkow co wszystkich mediow zaluja...

nie oszukujmy sie, w jaki... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2009 o 11:09
0
Kogoś tu poniosło... Znowu... Panie redaktorze, ja wierzę, że stancje mogą tanieć, ale te 250 zł to dla mnie jakiś żart... Najzwyczajniejsza manipulacja informacją. Do niedawna też można było znaleźć takie mieszkanie - koleżanka sie skusiła i poszła obejrzeć... Szkoda tylko, że zamiast toalety było blaszane wiadro...
Avatar
stud.medyk / 30 lipca 2009 o 10:11
0
haha jestem ciekawy jakie warunki ma za te 300-400 zł , ja tam wole zapłacic 6 stówek , ale zeby jakos zyc w godnym otoczeniu, nie jak w jakiejs ziemiance
Avatar
a tam / 30 lipca 2009 o 10:02
0
tylko szyi coś nie widać
Avatar
ktosiek / 30 lipca 2009 o 09:50
0
ślicznie Marcin wyglądasz na tym zdjęciu - powaga!!
Avatar
kitket / 30 lipca 2009 o 09:09
0
tylko zeby znalesc samodzielny pokoj w miare z odp warunkami gdzie nic nie odpada i sie nie psuje za cene ponizej 400 zl jest ciezko.