Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2016 r.
9:33

Krzysztof Żuk uniewinniony ws. wynajmu nieistniejącego biurowca

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
71 44 A A
Krzysztof Żuk tłumaczył podczas rozprawy, że umowa między miastem a firmą Orion, była zgodna z ówczesnym prawem, fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum
Krzysztof Żuk tłumaczył podczas rozprawy, że umowa między miastem a firmą Orion, była zgodna z ówczesnym prawem, fot. Wojciech Nieśpiałowski/archiwum

Prezydent Lublina został oczyszczony z zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych w sprawie wynajęcia przez miasto nieistniejącego biurowca. Uniewinniony został również sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki. Takie orzeczenie ogłosiła tuż po godz. 9 Regionalna Komisja Orzekająca. Ukarania obu samorządowców chciał rzecznik dyscypliny finansów publicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Trudno mówić tutaj o naruszeniu przepisów - stwierdził Piotr Prystupa, przewodniczący Regionalnej Komisji Orzekającej.

To finał głośnej sprawy dotyczącej umowy zawartej przez władze Lublina (podpisał ją sekretarz miasta) z deweloperską firmą Orion. Umowa zawarta w sierpniu 2014 r. dotyczyła wynajęcia na potrzeby Urzędu Miasta biur o powierzchni 14 tys. mkw. w budynku, którego budowa wówczas nawet się nie zaczęła. Mowa o biurowcu wznoszonym wciąż przy ul. Wieniawskiej.

Emocje przed wyborami

Umowa wzbudzała wiele emocji w czasie samorządowej kampanii wyborczej jesienią 2014 r. Później skontrolował ją Urząd Zamówień Publicznych, który uznał, że umowa najmu była de facto zleceniem przez miasto robót budowlanych bez wymaganego prawem przetargu. Od tej oceny władze miasta odwołały się do Krajowej Izby Odwoławczej, która była jednak tego samego zdania, co badający sprawę kontrolerzy.

Urząd Zamówień Publicznych powiadomił o sprawie regionalnego rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Ten zaś postanowił wystąpić do Regionalnej Komisji Orzekającej z wnioskiem o uznanie winy prezydenta Żuka i sekretarza Wojewódzkiego. Rzecznik zawnioskował też o ukaranie obu samorządowców naganą. Uznał, że działania miasta skutkowały naruszeniem ustawy i zleceniem budowy bez zachowania trybu konkurencyjnego.

Umowa zgodna z ówczesnym prawem

Z taką oceną faktów nie zgodziła się Regionalna Komisja Orzekająca. – Komisja doszła do przekonania, że w chwili zawierania umowy w formie aktu notarialnego spod reżimu ustawy Prawo zamówień publicznych wyłączone były umowy najmu - stwierdził w ustnym uzasadnieniu orzeczenia Prystupa. - Przepis nie zawierał żadnych dodatkowych obostrzeń. Ani tego, czy umowa najmu dotyczy chwili teraźniejszej, czy chwili przyszłej, ani czy umowa dotyczy obiektów już istniejących, czy dopiero mających powstać.

Zarówno Żuk, jak też – poprzez swojego pełnomocnika – Wojewódzki, wnosili o uniewinnienie. Tłumaczyli, że umowa między miastem a firmą Orion, była zgodna z ówczesnym prawem.

– Nie obowiązywał w czasie zawarcia umowy przepis powszechnie obowiązującego prawa w Polsce, który by zabraniał zawarcia umowy – podkreślał mecenas Tomasz Stolat, prawnik prezydenta podczas zeszłotygodniowej rozprawy. Przepis był, ale w unijnej dyrektywie, zaś do polskiej ustawy został wprowadzony dopiero w czerwcu 2016 r. – Konstytucja nie wskazuje, ze dyrektywy są źródłem prawa powszechnie obowiązującego w Polsce – podkreślał Zbigniew Dubiel, prawnik reprezentujący sekretarza miasta.

- Żeby dyrektywy były w jakikolwiek sposób wiążąca dla naszego prawodawstwa musi być inkorporowana do polskiego systemu prawnego - przyznał przewodniczący Prystupa.

Odwołania nie będzie?

Od dzisiejszego orzeczenia Regionalnej Komisji Orzekającej służy odwołanie do Głównej Komisji Orzekającej działającej przy Ministerstwie Finansów.

Takiego odwołania nie złoży na pewno Ratusz, bo orzeczenie jest po myśli władz miasta. - Pokazuje, że miasto zachowało pełną staranność - komentował po ogłoszeniu orzeczenia mecenas Dubiel.

Nie zanosi się też na to, by odwołanie złożył rzecznik dyscypliny finansów publicznych. - Raczej nie - stwierdziła po wyjściu z sali posiedzeń Dorota Kozłowska, zastępca rzecznika przyznając, że faktycznie doszło tu do zmiany prawa. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, taka umowa nie mogłaby już być zawarta w sposób, który dwa lata temu wybrało miasto.

Czytaj więcej o:

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 11:49
+1
Co na to pisiory które pomówiły prezydenta Żuka? Przeproszą czy jak zwykle schowają głowę w piasek i będą udawać, że sprawy nie było?
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 11:01
+1
Teraz wypadałoby rozliczyć PiS z obrzydliwych oskarżeń, ale Żuk ma za dużo klasy żeby to zrobić. Najważniejsze, że nie odało się go obrzucić błotem i wyszło na jaw że wszystkie oskarżenia były bezpodstawną insynuacją!
Avatar
jakih / 20 września 2016 o 11:01
+1
A Ci PiS dalej swoje...... W sadzie i przed komisją uznano, że NIE DOSZLO DO ZLAMANIA PRAWA!! To jest tak jak z ideologią i religia zwana Smoleńsk. Eksperci mówią, że to był wypadek, a Pisowcy dalej swoje, że może jednak nie był wypadek i dawaj od początku swoje. Przestańcie Polaków traktować jak bezmyślny naród, ludzie na prawdę rozumieją co się do nich mówi. A Żuk to jest jednak facet o stalowych nerwach
Avatar
płatny troll z "dobrej zmiany" / 20 września 2016 o 10:59
+1
Prezesie proszę o nowe instrukcje. Temat biurowców się zesr.. O czym ja teraz będę pisał na forach internetowych?
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 10:43
+1
Od razu wiedziałem, że nie ma żadnego wałka, przekrętu czy jak to jeszcze określali ludzie z pewnego środowiska politycznego. Generalnie zamysł był taki, żeby zapewnić urzędnikom lepsze warunki do pracy, ułatwić życie petentom wydziałów urzędu miasta, które aktualnie są rozsiane w kilkudziesięciu lokalizacjach a przy tym nie zadłużyć nadmiernie miasta. Wiadomo, budowa wielkiego biurowca to spory koszt i miasto jako miasto raczej by takiej inwestycji nie udźwignęło bez zaciągnięcia kredytu.
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 10:40
+1
Typowa pisowska manipulacja. Miasto dokłada do stadionu grosze a ten wyskakuje z kwotą 20 mln. No wiadomo, 20 mln brzmi lepiej niż jakieś marne 200 czy 300 tyś. a przecież nie chodzi o prawdę tylko o oczernienie Żuka w internecie.
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 10:38
+1
Haaa a pisałem od samego początku, że czuję, iż go uniewinnią. Nasz prezydent ma łeb na karku i w żadne tarapaty się nie wpakuje. Szkoda tylko, że PiS wykorzystał ten temat do wywołania kolejnej wojenki politycznej i dalej skupia się na przeszkadzaniu Żukowi, zamiast na pomaganiu.
Avatar
jerzy / 20 września 2016 o 10:35
+1
A weźcie wy wszyscy pocałujcie Żuka w dupę. Takiego prezydenta nie było od dawna i długo nie będzie. Wreszcie za Żuka Lublin w niczym nie odbiega strukturalnie od wielu podobnych miast na Zachodzie, a w wielu dziedzinach wręcz przewyższa. Pojedźcie do Miszkolca, Brna albo innych podobnych miast. U nas widać, że wszystko się zmienia, buduje, remontuje, mamy super komunikację, a i tak durne ludzie narzekają. Powtarzam, pocałujcie Żuk a w dupę!
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 10:34
+1
aż jestem ciekawe czy PiS czyli Pitucha i reszta lokalnych marionetek prezesa odszczekają to co mówili o Żuku... wypadałoby się pokajać...
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 10:07
+1
W skrócie: nie było żadnego przekrętu co na okrągło sugerowała opozycja.
Avatar
fw / 20 września 2016 o 19:54
0
i znowu torie spiskowe ze reka ręke etc. Kur..... przestańcie wszystkich o wszystko podejrzewać
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 18:58
0
hahaha no było wiadomo że kolesie żukowi będą d...ę ratować "raczka rącze myje " takiej kliki jak w Lublinie to mało gdzie jest
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 17:51
0
Skoro żuk prawa nie naruszył to dlaczego rozwiązał umowę z leńczukiem,teraz leńczuk może wystąpić o odszkodowanie. A co z umową z dariuszem piątkiem przy ul.Kołłątaja co, umową z lalakiem przy ul.Lubomelskiej .komisja orzekająca przy rio dała właśnie przyzwolenie na kolejne wałki.To musi się skończyć programem "cela"+
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 17:36
0
Gdyby nie był prominentem na pewno uznali by winę
Avatar
wibiki / 20 września 2016 o 17:11
0
oczywiście że Żuk został w uniewinniony! W tym chorym kraju jeszcze nie było tak, żeby władza skazała władzę. Nawet w takiej historii jak ta: obecny prezydent sprzedaje miejską działkę ex-prezydentowi (komunistycznemu, który od lat robi interesy w mieście o jakich normalni ludzie mogą tylko marzyć), potem ex-prezydent podpisuje (bez przetargu) z Żukiem umowę wynajmu / sprzedaży na 70 baniek przy czym miasto nie ma z tego nic ale za to ex-prez dzięki tej umowie dostaje kredyt na budowę a ta rusza z kopyta oczywiście wszelkie warunki zabudowy są maksymalnie korzystne dla ex-preza, po drodze rozbiórka zabytku, wycinka drzew i ukrywanie umów najmu przed opinią publiczną następnie okazuję się że umowa jest zła i trzeba ją rozwiązać ale koniec końców wszystko niby ok. brawo panowie, brawo panie leńczuk, dostał żeś wszystko co chciał ale jeszcze polska....
oczywiście że Żuk został w uniewinniony! W tym chorym kraju jeszcze nie było tak, żeby władza skazała władzę. Nawet w takiej historii jak ta: obecny prezydent sprzedaje miejską działkę ex-prezydentowi (komunistycznemu, który od lat robi interesy w mieście o jakich normalni ludzie mogą tylko marzyć), potem ex-prezydent podpisuje (bez przetargu) z Żukiem umowę wynajmu / sprzedaży na 70 baniek przy czym miasto nie ma z tego nic ale za to ex-prez dzięki tej umowie dostaje kredyt na budowę a ta rusza z kopyta oczywiście wszelkie warunki zabud... rozwiń
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 16:32
0
Od karania i uniewinniania sa sądy a nie jakaś komisja orzekajaca takze poczekamy zobaczymy...
Avatar
Gość / 20 września 2016 o 15:49
0
Ręka rękę...
Avatar
mojsze jest mojsze / 20 września 2016 o 15:45
0
o masz , wyrok zły bo komisja nie "nasza". I tak zamiast zakończyc awanturę rozpęta sie kolejna. Nie szkoda czasu ?
Avatar
nietuman / 20 września 2016 o 14:23
0
mieszkaniec napisał:
O jakim Ty ułatwieniu życia mieszkańcom mówisz.Urząd w centrum Miasta to paranoja.Spróbój dojechać samochodem i zaparkować,no chyba że jesteś urzędnikiem.Wszelkie urzędy powinny być za miastem z odpowiednimi parkingami,również dla niepełnosprawnych,którzy też załatwiają sprawy
I kto będzie mieszkańców z drugiego końca miasta dowoził do urzędu? Zasponsorujesz im przejazd taxi czy załatwisz wolne w pracy, żeby mogli 2h jechać autobusem w jedną stronę? Myślenie nie boli. Urzędy muszą być w centrum, tak by z grubsza wszyscy mieli do nich blisko.
I kto będzie mieszkańców z drugiego końca miasta dowoził do urzędu? Zasponsorujesz im przejazd taxi czy załatwisz wolne w pracy, żeby mogli 2h jechać autobusem w jedną stronę? Myślenie nie boli. Urzędy muszą być w centrum, tak by z grubsza wszyscy mieli do nich blisko. rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 20 września 2016 o 13:38
0
O jakim Ty ułatwieniu życia mieszkańcom mówisz.Urząd w centrum Miasta to paranoja.Spróbój dojechać samochodem i zaparkować,no chyba że jesteś urzędnikiem.Wszelkie urzędy powinny być za miastem z odpowiednimi parkingami,również dla niepełnosprawnych,którzy też załatwiają sprawy
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 1 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 40

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 154 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 9 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.